You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yaşlı cadı sendromu

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Kabuslar - özellikle etkilenebilir insanlar arasında oldukça yaygın bir fenomen. Bu kabuslar çok bariz görünüyorsa, boğulma ve hareket edememe (felç) ile eşlik ederler, özel bir ad alırlar - yaşlı cadı sendromu.

Bu devletin adının bütün tuhaflığı, insanların mistisizme cazibesiyle açıklanmaktadır. Birincisi, ilk bakışta, açıklanamaz bir fenomenle yüzleşmek zorundadır ve en inanılmaz mistik açıklamaları derhal biriktirir.

Bu yüzden tıpta uyku felci denen fenomen ile oldu. Insanlar kötü güçlerin varlığına inanılan zaman yaşlı cadı, ya da eski cadı bir sendromdur, o eski zamanlarda anılır. Ve Rüya ile gerçeklik arasındaki sınırda meydana kabuslar, genellikle görsel ve işitsel halüsinasyonlar eşliğinde çeşitli milliyetler cadı veya evlerde (Rusya'da), (Doğuda) kötü şaka cin, şeytan entrikalarına antics atfedilmiştir (dini versiyonu ).

trusted-source[1]

Epidemioloji

Bu fenomenle hayatında bir veya birkaç kez karşılaşan "Şanslı insanlar" çoğunlukla 25 yaşın altındaki gençlerin ya da gençlerin yaşamları izlenimleri ve deneyimleriyle dolu. Yetişkinlik çağındaki insanlar bu fenomeni çok daha az sıklıkta ve daha sık olarak görmüyorlar, bu durum stres, seyahat, deniz aşırı iş seyahatleri veya korku ya da şiddet sahneleriyle televizyon programları izliyor.

Yaşlı cadı sendromu, diğer, hissedilebilir ve kapalı kişiliklerden kolayca etkilenen insanlar arasında bir fenomendir. Ayrıca sinirsel aşırı ya da kronik yorgunluğun "yan etkisi" olabilir.

Çeşitli kaynaklarına göre, en az bir kez tüm karotis felci dehşetini yaşayanların yüzdesi,% 20-60 arasında değişmektedir. Bu durumda vizyonlar, dini ve mistik imgelerden, diğer gezegenlerin sakinleri hakkındaki modern fikirlere kadar çok çeşitli olabilir. Gerçekçi bir rüyanın içeriği, kişisel deneyimlere, olayın arifesinde alınan dönüştürülmüş bilgilere ve aynı zamanda psişenin özelliklerine dayanan belirli bir bireyin hayal gücünün bir oyunudur.

Eski cadı sendromunun ortaya çıkma olasılığının, sırtlarında uyuyanlar için daha yüksek olmasına rağmen, bunun mantıksal bir açıklaması olmamasına rağmen, istatistikler vardır.

trusted-source[2]

Nedenler yaşlı cadı sendromu

Aslında, uykulu felç ya da yaşlı cadı sendromu, mistik karakterlerin etkisiyle hiçbir ilgisi olmayan zararsız bir sınır çizgisidir. Bu, gerçek fenomenlerin rüyalardaki artık imgelerle iç içe geçtiği zaman, çekingen insanlar veya stres durumundaki insanlardaki bilinç ve bilinçlilik oyunudur.

Yaşlı cadı sendromunun nedenleri farklı olabilir. Bunlar hem organizmanın fizyolojik hem de psikolojik durumu ile ilgilidir. Çoğu zaman, uyku felci ortaya çıkması, sinir sisteminin artan uyarılabilirliği veya aşırı etkilenebilirlik ile ilişkilidir. Çoğu zaman, bu durumun, hem hastalığın arka planına, hem de doğum ve kişisel hayata karşı, stres ve duygular ile ilişkili gece istirahatinin arka planına karşı ortaya çıkması. Uykuya dalma dönemindeki acı verici duyumlar ve olumsuz düşünceler kolayca kabuslara dökülür, bir rüpten uyanıp devam ederken ve tüm vücudu sersemletir.

Risk faktörleri

Yaşlı cadı sendromunun gelişimi için risk faktörleri şunlar olabilir:

 • uyku ve uyanıklık modunda arızalara neden olan zaman dilimlerinin değişimi,
 • Yaz veya kış saatine geçiş,
 • Narkolepsi veya kronik uyuşukluk,
 • alkol, nikotin veya uyuşturucu bağımlılığı,
 • kumar,
 • çeşitli ruhsal bozukluklar,
 • Geceleri aşırı yemek ve uyku kalitesini etkileyen bazı yemek tercihleri (kahve, baharatlı yemekler ve bazı baharatlar ve hatta şaşırtıcı kısa süreli hipnotik ve uzun süreli canlandırıcı eylemi ile çikolata bile),
 • genetik yatkınlık.

Kulağa tuhaf geliyor, ama bazen uykulu bir felç, bazı antidepresanların ve ilaçların sakinleştirici etkisi ile arka plana karşı gözleniyor.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Patogenez

Uyku felci, kelimenin tam anlamıyla bir hastalık değildir. Ayrıca uluslararası bir hastalık listesi de yok. Bu patolojik durum, ne sıklıkla tekrarlansa da, insan yaşamı için tehlikeli değildir. Yine de, ilk defa bu deneyimi yaşayan herkesi korkutur.

Gerçek şu ki, hızlı uyku evresinde yaşlı bir cadı sendromu, bir kişinin hayali kuvvetli olmadığı ve devletin uyanmaya yakın olduğu bir sendromdur. Bu noktada, bilinçaltı görüşlere gerçek görüntüler eklenir, ancak kaslar hala rahat bir durumdadır. Böyle zamansız uyanış, beynin farklı bölümlerinin aynı zamanda işin içinde yer almamasına yol açar, ilk önce beynin bilincinden sorumlu kısmı çalışmaya başlar ve kısa bir süre sonra motor fonksiyonları başlatılır.

Bilinç daha önce aktif olmaya başladığı için, kişi hareket edemeyeceğinden korkmaya başlar. Bilinçaltı zihin de eksik detayları tamamlar: müthiş gölgeler, gizemli sesler ve vizyonlar.

Sternumdaki basınç yanı sıra boğulma, hissi bazen uyku felci eşliğinde ve genellikle gerçek temeli yok ve korku hareketsiz tarafından desteklenen halüsinasyon bir tür vardır. Bir kişi o iddiaya adamın göğsüne oturarak, aslında, hiçbir cadı olmak üzere bazı karanlık varlık engellemekte ve dünyalı üzerinde yaptığı araştırma deneyler, bütün gücünü, ne de yabancı ziyaretçileri içti gibi görünebilir, burada hiçbir şey yoktur.

Hızlı uyku evresinde, bir kaç saniyeden 1-2 dakikaya kadar sürecek "korkunç", korkutucu etkilere neden olan zengin bir hayal gücünün arka planında uyanıyor. Birçok bilim adamı bu durumu bir sapma olarak görmez. Bu, vücudun erken uyanmasına normal bir reaksiyonudur ve nadiren herhangi bir zihinsel anormallikle ilişkilidir.

İlginç bir şekilde, keskin sesler yardımıyla zorlu uyanış uyku felcine neden olmaz. Bu fenomen, yavaş ve yavaş uykunun evrelerindeki kaymaların neden olduğu uykudan uyanıklığa erken dönemdeki doğal geçişle, yavaş yavaş rüyalar gerçek imgeler ve hayali duyularla desteklendiğinde görülür.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Belirtiler yaşlı cadı sendromu

Her bir bireydeki yaşlı cadı sendromu kendini farklı şekillerde açığa çıkarabilir. Birisi, olağan dışı bir şey gözlemlemeksizin sakin bir şekilde olup bitenleri algılayabilir, diğeri ise deneyimlerden gelen soğuk terlerle uyanır.

Bilim adamları-somnologlar, ne zaman gerçekleştiğine bağlı olarak iki tür karotis felcini ayırt ederler:

 • hipnogogik (uykuya dalma aşaması)
 • hipnopik (uyanış aşaması).

Bir insanın uykuya daldığı anda uyanması halinde, bazen yarı bilinçsiz olarak adlandırılan ilk ortaya çıkabilir. Genellikle, kişi ne olup bittiğini fark edip, bir şeyi taşıyamaz veya söyleyemediği zaman kolay bir biçimde geçer. Bundan sonra sıradan bir rüya var.

Hızlı uyku evresinin sonunda tam uyanışın arifesinde gelen hipnozik uykulu felç, daha yoğun duyumlar farklıdır. O, korku ve vizyonların yanı sıra boğulma ve işitsel halüsinasyonlarla karakterize edilen ilkinden daha fazlasıdır.

Frekans ve şiddette uyku hali felci ayrımı vardır. Böylece izole ve tekrarlayan izole uyku felci kavramları vardı. Birincisi, sağlıklı insanlarda yaşamda 1-2 kez meydana gelir, kısa bir süre sürer ve vizyonların yüksek doygunluğuna göre farklılık göstermez.

İkinci, tekrarlayan, tüm hayatı boyunca bir insanı takip edebilir. O, bazen 2 dakikadan fazla süren renkler ve olaylarla, vizyonlarla zengin karakterize edilir. Bazen bir kişi aklının bir süre bedenini terk ettiğini düşünebilir.

Uykulu felce eşlik eden görüntü ve hislerin çeşitliliğine rağmen, yaşlı cadı sendromunun bazı semptomlarını ayırt etmek, bu uyku bozukluğunu teşhis etmeyi mümkün kılmaktadır:

 • Rüya ve gerçeklik arasındaki sınır çizgisi, bir kişinin akılda olduğu gözükse de, durumu tam olarak yönlendirip etkileyebilecek bir konumda değil,
 • ellerinizi, bacaklarınızı, başınızı hareket ettirmek, bedeni hareket ettirmek veya bir şey söylemek imkansızlığı (bazen parmakların ve ellerin hareketliliği korunur),
 • neler olduğuna dair panik korkusu,
 • halüsinasyonlar (çoğu zaman vizyonda insanlar karanlık melekleri, canavarları, uyuyanlara zarar vermeye çalışan efsanevi yaratıkları görürler),
 • Emekli solunum ve birisinin göğsün üzerine sert basması veya boğazını sıkması hissi,
 • kalp çarpıntısı, bazen kalp "vurma" diyorlar, neredeyse dışarı atlıyorlar
 • bazen uzayda belli bir oryantasyon vardır,
 • Olayları hareket ettirebileceği ve etkileyebileceği kişi gibi görünüyor, ama bir şey onu engelliyor,
 • Diğer varlıkların odasında olma hissi,
 • beden ve zihin ayrılığı duygusu,
 • işitsel duyuların alevlenmesi ve yabancı seslere tepkiler, ses halüsinasyonlarının ortaya çıkışı,
 • hareketsiz bir duruma eşlik eden parlak ve renkli gerçekçi rüyalar,
 • Bazen bu toprakta fark edilebilir cinsel uyarılma olabilir.

Uyku felci, belirli akıl hastalıklarının ve uyku patolojilerinin (uyurgezerlik, narkolepsi) bir tezahürü olabilir. Örneğin, sinir sistemi hastalıklarından biri olan narkolepside yaşlı cadı (CER) sendromunda olduğu gibi aynı belirtiler görülür. Fakat bu patolojinin ilk (ve ana) belirtileri - genellikle gündüz uykululuk dönemlerinin tekrarlayan - CER'lerde yoktur.

Teşhis yaşlı cadı sendromu

Dışında narkolepsi ve uyurgezerlik, uyku felci gelen izleme uzmanı gerektiren diğer hastalıklara eşlik edebilir. Bu tür bir semptom, örneğin uyku sırasında depresif halleri, migren, obstrüktif uyku apnesi (apne) kendine özgü klinik seyri, anksiyete bozuklukları, psikiyatrik patolojiler hipertansiyon (kan damarları ve vücut boşluklarında, yüksek kan basıncı). Bu an CER tanısı için belirleyicidir.

Yaşlı cadı sendromu, tabii ki ciddi kalp hastalıklarından muzdarip olmadıkça, insan yaşamı ve sağlığı için bir tehlike oluşturmaz. Ancak ona eşlik eden hastalıklar ciddi tedaviye ihtiyaç duyabilir. Yaşlı cadı sendromunun teşhisi tam olarak bu tür patolojilerin belirlenmesini amaçlamaktadır.

Bu uyku bozukluğunu ilaçta saptamak için özel bir yöntem yoktur. Tanı ayırıcı tanı sonuçlarına dayanır ve en sık "parasomnia" olarak gelir. Tıpta bu terim, farklı uyku bozuklukları tiplerini ifade eder.

CER teşhisi, anamnez topluluğuna dayanmaktadır, yani. Bir hastanın hisleri, kalıtım, aktivite, ilaç vb. Ile ilgili sorgulaması. Bazen mevcut patolojinin tam bir resmini elde etmek için ek uyku çalışmaları gerekebilir. Bir tanı için, bir uzmana, bir kişinin ya da bir kişinin psikolojisine başvurabilirsiniz: bir somnolog ya da bir psikoterapist. Ciddi hastalıkların olasılığını dışlamak için en azından danışılmalıdırlar.

Uykulu felç, herhangi bir özel tedaviye ihtiyaç duymaz ve ciddi bir komplikasyona neden olmaz (zayıf kalpli durumlar hariç). Bununla birlikte, ihmal edilmiş, kronik uyku, anksiyete ve depresyon eksikliği şeklinde hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Bütün bunlar, bu gibi fenomenlerin ruhsal bozuklukların sebebi olduğu şeklindeki korkusuzlukla bağlantılıdır. Birçok insan, semptomların tekrarlanmasıyla, bir rüyada ölebilir veya sadece uyuşuk bir uykunun içine düşebilir. Bu şüpheler saçmadır, ancak tamamen sağlıklı bir insanın yaşam kalitesini etkileyen kaygı ve kaygı durumuna neden olabilir.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi yaşlı cadı sendromu

Uyku felci tam teşekküllü bir hastalık olmadığından, klasik tedavi ile ilgili değildir. Kocakarı sendromu yorgunluk overexcitement veya ruh kaynaklanan ve dolayısıyla nedenini ortadan kaldırmak gerektiğini ve bir "eğlence" uyku olarak felç bir kişinin çok daha az rahatsız edecek olup, her zamanki ritim uyku bozuklukları olarak kabul edilir.

Ve nedenleri açık - bu uyku ve dinlenme eksikliği ve kaygı eksikliği. Onlarla savaşmamız gerekiyor. Çoğu zaman, tıbbi tedaviye başvurulmasına gerek yoktur, günün rejiminin yeterince düzeltilmesi ve neler olduğuna dair bir tutum değişikliği vardır. Ancak bu tür bir tedavi işe yaramazsa, doktorlar ilaçları yatıştırıcı (yatıştırıcı) ve kolay hipnotik etki ile reçete edebilirler. Tek CER vakalarında tedaviye ihtiyaç yoktur.

Hızlı ve dinlendirici bir uyku vaat geniş reklamcılığı en popüler ilaçlardan biri "Sondoks". Bu ilaç, fazlarını değiştirmeden uykuyu düzeltmek için özel olarak tasarlanmıştır. 7 saatten daha az olmayan bir sürede hızla uykuya dalmaya ve tamamen dinlenmeye yardımcı olur.

15 yaşından büyük uyku problemleri olan kişiler için bir ilaç reçete edilir. Kapalı açılı glokom, üriner bozukluklar (sebep ne olursa olsun), ilaç bileşenlerine karşı bireysel intoleransı olan hastalarda kontrendikedir. Kadınlarda prostatın adenomu ve kadınlarda laktasyon da bu hipnotiğin kullanılmasını kabul etmemektedir.

İlaç fetus üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, ancak hamilelik sırasında "Sondox" kullanımı sadece doktorun göstergelerine göre mümkündür.

Dozaj ve uygulama yolu. CER ile uykunun düzeltilmesi için ilaç gece yatmadan kısa bir süre önce 20-30 dakika yatmadan önce alınır. Olağan doz 1 tablettir, ancak bazı durumlarda doz başına 0.5 ila 2 tablet arasında dalgalanma gösterebilir.

İlacın bazı yan etkileri kontrendikasyonlarını açıklar. Bu, görsel algı ve yönelimin yanı sıra idrara çıkma sorunlarının ihlalidir. Ek olarak, ağız mukoz membranlarında gözle görülür bir kuruluk olabilir. Baş dönmesi ve kabızlık olasılığı da vardır.

Önlemler. Düşmeyi ve yaralanmayı önlemek için olası baş dönmesi ile bağlantılı olarak, uyanmadan ve yataktan yükseldikten sonra aktif olarak hareket etmek ve ani hareketleri yapmak istenmeyen bir durumdur.

Birlikte M-holinoblokatorami (örneğin atropin) ile hazırlama uygulaması, belli bazı yan etkileri amplifikasyonuna yol ve alkol sedatif eylem "Sondoksa" geliştirmek ve imkansız dikkat gerektirir işi gerçekleştirmek için yapabilir.

Son kullanma tarihinden sonra ve doktor reçetesini aşan dozlarda ilacı kullanmak kabul edilemez. İkincisi, ilacın tehlikeli sonuçlarla aşırı dozda olmasına neden olabilir.

Yaşlı cadı sendromunun nedeni stres ve sinir yorgunluğu ise, Quattrex gibi sakinleştiriciler, etkili bir terapötik ajan olarak reçete edilebilir . Bu ilaç, uyku bozukluklarının tedavisinde spesifik değildir, bununla birlikte sinir sistemi için dikkate değer bir geri yükleme etkisi vardır. Bir kişi oldukça aktif ve uyanık hisseder, psiko-duygusal stres önemli ölçüde azalır, korku ve endişe gider ve uyku buna göre normalleştirilir.

Bu ilaç, böbrek yetmezliği ve ilaca aşırı duyarlılık çekmeyen 11 yaşından büyük hastalar için reçete edilebilir. Aktif maddelerin çocuk üzerindeki etkileri hakkında yeterli bilgi olmadığı sürece hamilelik ve emzirme döneminde buna dahil olmayın.

Dozaj ve uygulama yolu. Uyku patolojilerinin tedavisi için, ilacın günde 2-3 kez verilirse, ilaç, 1 doz başına 3 kapsül aşmayan dozlarda reçete edilir. Kapsüller çiğnenemez, yutulmalı, yeterli miktarda saf su ile yıkanmalıdır. İlaç ile tedavi seyri 2 ila 6 hafta arasında olabilir.

İlaç "Quattrex" ile tedavide alerjik reaksiyonlar son derece nadir, ancak ilacın başında baş dönmesi, hafif bir baş ağrısı ve bulantı eklenir uyuşukluk, görünebilir. İlacın yan etkileri genellikle ilk uygulama ile sınırlıdır.

Önlemler. İlaç, özellikle yan etkiler ortaya çıktığında dikkat konsantrasyonunu etkileyebilir.

Aşırı dikkatle, "Quattrex" i, mukoza zarında ilacın tahriş edici etkisi nedeniyle gastrointestinal rahatsızlıkları olan hastalarla tedavi etmelisiniz.

Sedatif, hipnotik, antispazmodik ve antikonvülsan etkilerinden dolayı "Fenobarbital" de UHV için etkili bir ilaçtır. Anksiyete ve korku belirtilerini çabucak ortadan kaldırır ve bir gece uykusunu normalleştirir. Reçete ile serbest bırakılır.

Bu ilacın dezavantajı, resepsiyondan önce "Fenobarbital" talimatlarını okuduktan sonra okunması gereken önemli miktarda kontrendikasyonlardır.

İlaç yetişkinler içindir. Dozaj, istenen sonuçlara göre doktor tarafından belirlenir. Tipik olarak, uyku normalizasyon yatmadan (gece kalan önce yarım saat için) 1-2 tabletlerin ve 2 ya da 3 kez, günde tarafından kullanılan bir sedatif "Fenobarbital" poltabletki olarak.

Önlemler. Tedavinin iyi bir etkisini elde etmek için, "Fenobarbital" bazı ilaçların etkinliğini artırabildiğinden ve diğerlerinde azaltabildiğinden, diğer ilaçlarla ilaç etkileşimini hesaba katmak gerekir. Bu bilgi ilaca yönelik talimatlarda yer almaktadır.

İlaç bir grup güçlü ve hatta zehirli ajana aittir. Uzun süre kullanılması ve çocuk taşıma ve besleme sırasında kullanılması önerilmez.

Reaksiyonun hızını etkiler. İlaç tedavisinin kesilmesi, yoksunluk sendromunun başlangıcından ve bazı CER semptomlarının ortaya çıkmasından kaçınmak için dozda bir azalma ile kademeli olmalıdır.

Melatonin - - bir "uyku-uyanıklık" döngüsü dahil biyolojik ritimleri normalleşmesi sorumlu epifiz hormonunun sentetik analoğu olan etkisi açısından ilginç olan etken madde ilaç "melaxen", uygulanır.

İlacın alınması, uykuya dalma sürecini hızlandırmanıza, yeterince güçlü bir uyku sağlamanıza ve planlanmamış uyanma olasılığını azaltmanıza olanak tanır. "Melaxen" bağımlılık yapmaz ve uyanışı kolay ve keyifli hale getirir. Zaman dilimleri değişikliği ile hareket ederken veya stres altında sinir sistemi üzerindeki stresi azaltmak için CER'ler için koruyucu bir ajan olarak kullanılabilir.

İlacın kontrendikasyonlar çocuk yaşı, gebelik ve emzirme, ağır böbrek hastalığı, şeker hastalığı, epilepsi, kanser, kan hastalıkları, alerjik bağışıklık sistemi bozuklukları ve ilaca karşı duyarlılık artışı fonunda diğer reaksiyonların neden olduğu hastalıklardır.

İlacın kullanımı, bu tür yan etkilere neden olabilir: sabah baş ağrısı ve uyuşukluk, bazı mide bağırsak rahatsızlıkları ve ilacın başlangıcında küçük şişlik.

Dozaj ve ilacın kullanım şekli doktor tarafından belirlenir ve günde 2 tableti geçmez. Günde ihtiyacınız olan hapı, uyumadan yarım saat önce bir yere götürün. Bir profilaktik ilaç olarak ilaç, bu olayın başlangıcından önce bir uçuşun arifesinde veya tembellik için yeniden yer değiştirme, ve normal dozda 2-5 gün boyunca: yatmadan önce 1 tablet alınır.

Önlemler. İlacı hormonal ajanlar, MAO inhibitörleri, GCS ve siklosporin ile paralel olarak almak kabul edilemez.

"Melaxen" in alımı sırasında ışığa duyarlılık artar, bu nedenle uzun bir süre parlak bir ortamda kalmak istenmez.

Reaksiyonun hızını etkiler. Önemsiz bir kontraseptif özelliği vardır, bu nedenle çocuğun kavramının olasılığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Uyku regülasyonu için yatıştırıcı ve hipnotik etkileri olan ilaçlara ek olarak, doktorlar yeterli miktarlarda B vitamini, magnezyum, çinko, kalsiyum, demir ve bakır içeren vitamin -mineral kompleksleri reçete ederler .

Tıbbi tedavi ile birlikte, bazı durumlarda, hastanın zihinsel durumunu ve uykusunu güvenli ve etkili bir şekilde normalize etmeyi sağlayan UHV'nin fizyoterapötik tedavisi önerilebilir. Çoğu zaman, bu tür tedavi, fiziksel prosedürlerin günlük rejimin ve biyolojik ritimlerin düzeltilmesiyle birleştirildiği, uzmanlık tesislerinde kalış çerçevesinde reçete edilir.

CER'lerde etkili fizyoterapi yöntemleri arasında masaj, su prosedürleri, refleksoterapi, manyetoterapi, elektro uyku bulunmaktadır. Uyku bozukluklarında olumlu bir etki mineral ve bitkisel banyolar tarafından sağlanır.

Yaşlı cadı sendromunun alternatif tedavisi

Uyku felci normalin bir varyantıdır ve normal olarak değerlendirilenin tedavi edilmesi anlamsızdır. Bununla birlikte, geleneksel ve alternatif tedaviler kullanarak büyük ölçüde uyku kalitesini arttırmak ve önemli ölçüde ihtiyar sendromu gibi hoş olmayan uykulu durum, tekrarlama olasılığını azaltacak sinir sistemi, güçlendirebilir.

Bu durumda, bu durumda alternatif tıp, sadece farmasötik biliminin başarılarından daha az etkili değildir, aynı zamanda oldukça hoş değildir. Ayrıca, onlar kesinlikle zararsızdır.

Örneğin, aynı balı al. Birçok insan balın iyileştirici özelliklerini duymuştur, ancak herkes bu lezzetli uyku haplarının bilinmediğini bilemez. Ama arılar tarafından bize sunulan nefis inceliklere dayanan birçok içki tarifleri var ve bu kokulu içecekler, gerginliği hafifletmeye ve güçlü, dinlendirici bir uykudan zevk almaya yardımcı olacak.

Ve işte bu bir zevk meselesi. Bal bir çay kaşığı ılık su, süt veya yoğurt bir bardak içinde çözülebilir, yatmadan önce içecek içmek ve bir hediyeyi değil kocakarı sendromu belirtileri olan yükü bir gece uykusu, rahatlatıcı birkaç saat olsun.

Bazen bir içki için bir temel olarak bir salatalık turşusu kullanın, zaten bal bir çorba kaşığı seyreltin. Bu, kanın başlarına gelgitlerle uykuyu iyileştirmek için ve aynı zamanda gıda işleme ürünlerinden bağırsakları rahatlatmak için mükemmel bir çare.

Balın yatıştırıcı ve hipnotik etkilerini arttırmak için doğal elma sirkesi kullanabilirsiniz . 3 tatlı kaşığı sirke, bir bardak balla eklendiğinde tatlı ilacı daha etkili hale getirecek ve daha uykulu bir uyku olacaktır.

Sadece bal mükemmel rahatlatıcı etkisi ile ünlü değildir. Örneğin, pancarlar sadece bağırsaklarınız için değil, aynı zamanda sinir sistemi için eşsiz vitaminler için de iyidir. Herhangi bir formda genç yapraklar da dahil olmak üzere yararlı pancar. Onu ayrı bir yemek olarak veya başka yemeklerin bir parçası olarak yiyebilirsiniz. Pancar suyu çok popüler. Diğer meyve suları ile karıştırılmış bir bardak pancar suyunun üçte biri vücudunuzu vitaminler ile doyuracak ve sinir sistemini belirgin şekilde iyileştirecektir. Güçlü bir sinir - iyi bir uyku için anahtar.

Dereotu, yemeklere kokulu bir baharat olarak kabul edilir ve aslında iyi bir uyku için mükemmel bir araçtır. Bunu yapmak için, taze ot veya dereotu tohumlarını öğütmeniz ve bir bardak kaynar suyla bir çay kaşığı ham madde dökmeniz gerekir. Böyle sıradışı bir içki yemek yemeden önce to fincan (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ve 1 bardak içeceği yemenizden yarım saat önce içilmesi tavsiye edilir.

Alternatif tıpta, uyku patolojilerinin aromatik yağlarla tedavisi popülerdir . Banyoya eklenirler, viski ile bulaşırlar ve hızla uykuya dalmayı ve ses uykusunu kolaylaştıran yastıklar ile doldurulmuş otların yatıştırıcı bileşimini tamamlarlar.

trusted-source[16], [17]

Yaşlı cadı sendromunun otlar ve homeopatik ilaçlar ile tedavisi

Uyku bozukluklarının düzeltilmesinde layık olan sonuçlar, sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olan ve tabii ki aynı zamanda uyku kalitesini de etkileyen otlar ile tedavi edilir. Bu tür otları güvenle bir adaçayı, nane ve melisu, kediotu, şerbetçiotu, kekik, kekik, motherwort, solucan taşıyabilir.

Pelin ağacının oldukça zehirli bir bitki olmasına ve uygulamada özel bakım gerektirmesine rağmen, uykuyu iyileştirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Acı otlar tohumlarından bu amaçlar ya da infüzyon otlar veya kökleri (kaynar su 1-2 s. L. Hammadde 2 bardak) ya da bir yağ (m. L. Herhangi bir bitkisel yağ, öğütülmüş tohumlar 1 çorba kaşığı. L. 4) için.

Şifalı bitkiler, herhangi bir eczaneden satın alınabilen sedatiflerin yanı sıra, soğuma ve infüzyon şeklinde de tüketilebilir. Lavanta, kekik, nane, şerbetçiotu ve hoş bir aroması olan diğer bitkiler de "uyku hapları" için mükemmel bir dolgu maddesidir. Morpheus'un tatlı kucağına mümkün olduğunca çabuk dalmanıza yardımcı olacak uygun, göze batmayan bir koku seçmek yeterlidir.

Şifalı otlar ve koleksiyonlar, yaşlı cadı sendromunun tedavisinde kullanılan birçok homeopati aracının temelidir. Bunların en popüler olanı, sinirin gerginliğini önemli ölçüde azaltmaya ve uyku fizyolojik ritmini normale döndürmeye yardımcı olan homeopatik ilaç "Notta" dır. Kompozisyonunda yulaf, papatya, dönüştürülmüş kediotu özünü görebiliyoruz.

Bu ilaç yetişkinlerde ve 3 yaşın üzerindeki çocuklarda zihinsel stres ve sinir uyarılabilirliğini azaltmak için tasarlanmıştır. Tabletler şeklinde ve dahili kullanım için bir çözüm olarak mevcuttur.

İlacın yanı sıra ilaca karşı aşırı duyarlılık dışında kontrendikasyonların olmaması, ilaç alımını güvenli ve konforlu hale getirir. Tabletlerde ilaç yetişkinleri tedavi etmek için tasarlanmıştır, damlalar kesinlikle herkes için uygundur.

İlacın dozu standarttır. 12 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için, tek bir doz için bir tablet (10 damla) yeterlidir, 3 ila 12 yaş arası çocuklar bir defada bir kaşık suda seyreltilerek 5 damla reçete edilir. Yemekten yarım saat önce ya da ondan bir saat sonra gerekli olan hapları ve damlaları alın. Homeopatik tabletler dilin altına yerleştirilmeli ve tamamen çözünene kadar saklanmalıdır.

İlaç, uzman bir doktorla ön görüşmeden sonra 3 yıla kadar bebeklerin tedavisi için kullanılma olasılığını dışlamaz.

Valerian ve melisa dayalı daha az popüler ilaç yok Melissa "Dormiplant" sedatif etkisi nedeniyle yaşlı cadı sendromunun belirtilerini önlemek için başarıyla kullanılmaktadır. Önceki ilaç gibi, hızlı bir şekilde gerginliği giderir ve uykuya dalmayı hızlandırır.

İlaç 6 yaşından büyük insanlarda uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Karaciğer yetmezliği veya ilacın bileşenlerine karşı yüksek tahammülsüzlük reaksiyonları olasılığı ilacı ile karşılama tedavisi değildir. Hamilelik ve emzirme zaman tıbbi tavsiye gerektirir.

Dozaj ve uygulama yolu. Bir sedatif olarak, ilaç 2 tablet için günde iki kez kullanılır, uyku bozuklukları durumunda, yatmadan önce yarım saat için standart bir doz (2 tablet) tek bir doz yeterlidir.

Önlemler. İki aydan fazla sürmeyiniz ve daha fazla dikkat gerektiren eylemler gerçekleştirmeden önce.

Popüler phytopreparation "Persen" de, kediotu ve melissa da ilaca hem sedatif hem de spazmolitik etki sağlayan nane ile desteklenmiştir. Ilaç, sinirlilik, kaygı ve uykuya dalmayla ilgili problemlerle etkili bir şekilde savaşır.

Laktoz ve fruktoz, düşük tansiyon ve safra kanalı hastalıklarına karşı toleranssızlık çekmeyen 12 yaşın üzerindeki kişilerin tedavisinde kullanılır. Hamilelik ve emzirme sırasında bu ürünün istenmeyen alımı ve elbette, ilacın bileşenlerinin hoşgörüsüz olması.

İlacın yan etkileri genellikle alerjik yatkınlıkla ilişkilidir.

"Persen" in uygulama ve dozaj metodu, önceki preparat ile aynıdır. Maksimum günlük doz 12 tablettir.

Kombine fitodrug "Sedavit" kediotu, alıç, şerbetçiotu, nane ve sarı kantaron ekstrelerinde ek olarak, bellek ve dikkat geliştirmek, anksiyete azaltmak, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olmak için vitamin B6 ve PP içerir.

İlaç tabletler veya iç kullanım için damla şeklinde. 12 yaşından küçük kişilerin, İBH, astım, myastenia gravis, karaciğer hastalıkları ve ülseratif gastrointestinal lezyonları olan hastaların tedavisi için tasarlanmamıştır. Depresif durumlar da Sedavit kullanımına karşı bir kontrendikasyondur.

İlacın yan etkileri nadirdir ve kas zayıflığı, mide bulantısı, karın ağrısı, dışkı kalitesinde değişiklikler, baş dönmesi, uyku hali ve alerjik reaksiyonlar olarak kendini gösterebilir. Bu belirtiler genellikle ilacın geri çekilmesini gerektirir.

Doz ve tedavi süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir.

Önlemler. Hamilelik ve emzirme döneminde, ilaç sadece doktorun göstergelerine göre kullanılabilir.

İlacın levodopa içeren ilaçlarla paralel olarak alınması yasaktır.

Aynı valerian olan bileşenlerinden biri olan Ayurvedik bitkisel ilaç "Stress Veda" dan bahsetmeye değer . Bu ilaç, yaşlı cadı sendromuna karşı koymak için gerekli olan sedatif ve hipnotik eyleme ek olarak, vücudu güçlendirmeye ve gençleştirmeye yardımcı olan bir dizi faydalı özelliğe de sahiptir.

İlacın spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur.

Bu fitoto makbuzu 1 ay içinde gösterilmektedir. Bu tür kurslar yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanabilir. Önerilen doz: 1 tablet (kapsül) günde 2 veya 3 kez. Tabletler yemeklerden önce (yemeklerden 15 dakika önce), yeterince temiz suyla alınmalıdır.

Uyku döngülerini normalleştirmek ve uykuyu iyileştirmek için yatmadan önce bir veya iki tablet alın.

Neredeyse her evde ecza dolabını bulunamadı veya herhangi bir eczaneden satın alınabilir bir hap veya sıvı ekstresi gibi kediotu - Herhangi bir nedenle bu ilaçların tüm sizin için kullanılabilir, o zaman yardım her zaman hem yetişkinler hem de çocuklar "kedi" ilaç tanıdık gelecektir. Bu ucuz ilaç ve sinirler sakinleşecek ve tatlı bir rüya pahalıdan daha kötü bir şey sunmayacaktır.

Önleme

Çoğu zaman, terapi, günün doğru rejimini dinlenmek için yeterli zamanın nasıl yapılacağı konusunda tavsiyeyle sınırlıdır. Ancak, tıbbi tedavi, fizyoterapi, alternatif tedavi yöntemleri gibi sadece karmaşık önlemlerin olumlu sonuçlar verdiği görülür. Bazen stresli durumlarda veya artan kaygılarda psikoterapi seansları gerekebilir. Uyku felci için operatif tedavi, daha ciddi patolojilere eşlik etmezse, uygulanamaz, çünkü bunun için kanıt yoktur.

Yaşlı cadı sendromunun semptomlarının nüksünü önlemeye yardımcı olacak sıradan insanların deneyimlerine dayanan bazı önlemler vardır. Doktorlar ayrıca bu konseylerin etkililiği konusunda hemfikirdirler ve diğer şeylerin yanı sıra, uyku felçinin başlamasının önlenmesi için mükemmel önleyici tedbirleri düşünürler. Yani:

 1. Hafta içi ve hafta sonlarında yatma zamanının sabit olacağı günün modunu yapın. Çalar saatin nasıl geçeceğini öğrenin.
 2. Sabahları jog yapmak için kurallara uyun ve akşamları temiz havada yürüyün. Onlar için doğa dinlemeyi öğren.
 3. Tekrarlanan hareketler ve parmakların masajı ile sinir sistemini mükemmel bir şekilde sakinleştiren hobi bir iğne işi yapın.
 4. Yatağa gitmeden önce, biraz serin, ama hiçbir durumda sıcak olmamalıdır su, bir banyo yapın. Suya şifalı bitkilerin bir kaynatmasını veya en sevdiğiniz esansiyel yağın bir damlasını hafif ve hoş bir kokuyla ekleyin.
 5. Bir insanın içsel durumunu müziğin yaptığı gibi başka ne etkileyebilir? Hem enerjik, eyleme uyarıcı, hem de hafif, rahat, sinir bozucu sinirleri sakinleştirebilir. Sinir sistemi üzerinde elverişli, elektronik medyada kaydedilen doğa sesleri, klasik müzik gibi davranır.
 6. Yataklama, düşünme ve bina planları için bir yer değildir. Uykuya dalmadan önce, soyut bir şey düşünmeye çalışın ve yarın planlamayın ya da bugün yeniden yaşayın.
 7. Vücudun "sırtında uzanmak" şeklindeki alışkanlık pozisyonunu değiştirmeye çalışın, bu da paroksismal felç olasılığının çok daha az olduğunu gösterir.
 8. Yatmadan önce yememeye çalış. Mideyle ilgili bazı problemleriniz varsa, kendinizi hafif yiyeceklerle sınırlayın. Ve unutmayın, akşam yemeği ağır yağlı yiyeceklerin zamanı değildir.
 9. Yumuşak oyuncaklar yatağa, yumuşak renkli pijama giymeye, "anlamsız" yatakları kullanmaya tereddüt etmeyin. Bu senin yatağın ve rahat ve rahat hissetmelisin.

Gördüğünüz gibi, her şey son derece basittir ve eğer bu ipuçları yaşlı cadı sendromunu durdurmanıza yardımcı olmazsa, “kötü yaşlı kadın” ı kesinlikle korkutacak ve sizi daha az sıklıkta ziyaret etmeye gelecek.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Tahmin

Prensip olarak, yaşlı cadı sendromu sağlığa zararlı değildir. Tedavisi sıklıkla tekrarlayan semptomlarla gerçekleştirilir ve bu tür hoş olmayan, korkutucu bir durumun tekrar sayısını azaltmayı hedefler. Bu uyku patolojisinin prognozu her zaman pozitiftir.

trusted-source[23]

Bilmek önemlidir!

Uykudaki hareket bozuklukları çoktur, ancak çoğu zaman huzursuz bacak sendromu ve periyodik ekstremite hareketleri sendromu çerçevesinde düşünülür. Bu sendromların nedenleri birçoktur: polinöropati, romatoid artrit (>% 30), parkinsonizm, depresyon, gebelik (% 11), anemi, üremi (% 15-20), kafein bağımlılığı. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.