You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yanuviya

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.03.2019

Şeker azaltıcı ilaç Yanuvia, dipeptidil peptidaz-4'ü baskılayan bir ilaçtır.

 ATC kodlaması: A10BH01.

ATC sınıflandırması

A10BH01 Ситаглиптин

Aktif içerik

Ситаглиптин

Endikasyonları Yanuviya

Yanuvia ilaç tedavisi, tip II diabetes mellitusun durumunu stabilize etmek ve iyileştirmek için diyet ve egzersizdeki değişikliklerle birlikte reçete edilir.

Diyet ve monoterapi tedavisindeki değişikliklerin beklenen sonucu göstermediği durumlarda metformin veya tiyazolidindion gibi ilaçlarla kombine bir tedavi düşünülmektedir.

trusted-source[1], [2]

Tahliye formu

Januvia, sitagliptin fosfat hidratın mevcut olduğu bileşim içinde tablet formunda üretilir.

Tabletlerin dozajı:

 • 50 mg (bir tarafında yazıt 112'ye sahip bir preparat);
 • 100 mg (bir tarafta 277 yazı ile ilaç).

Tabletin bej tonları, bir karton kutuya yerleştirilmiş alüminyum blister plakalarda paketlenmiştir. Kit ilaca bir özet içermektedir.

trusted-source[3]

Farmakodinamik

Şeker azaltıcı ajan Yanuvia, yutulduğunda etkinliğini gösterir. Aktif bileşen, benzer ensülin preparatları, sülfonilüreler, amilin, P-reseptör agonistleri ve diğer birçok kimyasal yapıda ve farmakolojik özelliklerinde farklılıklar gösterir. Dipeptidil peptidazı baskılayarak, aktif bileşen, bağırsak içinde üretilen incretin hormonlarının seviyesini artırır. Genellikle bu hormonların miktarı yeme sonucunda artar. İncretinovye maddeleri, glikoz homeostazının iç fizyolojik sürecinin bir unsuru olarak kabul edilir.

Kan şekeri seviyesi aşılırsa veya normal sınırlar içinde ise, inkretin hormonları aktif insülin üretimini uyarır. Ek olarak, pankreastaki β-hücreleri tarafından serbest bırakılması, kontrol hücre içi süreçlerin etkisi ile açıklanmaktadır.

Ayrıca, ilaç Yanuvia glukagonun aşırı salınmasını engellemeye yardımcı olur. İnsülin miktarını arttırırken glukagon seviyesini düşürmek, karaciğerdeki glukoz üretimindeki azalmaya yol açar. Bu süreçlerin bir sonucu olarak, glisemi azalır.

Düşük bir glikoz seviyesinde, yukarıdaki özellikler görünmez.

Yanuvia'nın aktif bileşeni, inkretin hormonlarının enzim dipeptidil peptidaz ile hidrolizi sürecini önler. Sonuç olarak, GLP 1 ve HIC plazma konsantrasyonları artar, glikoz bağımlı insülin üretimi artar ve glukagon salınımı azalır.

trusted-source[4]

Farmakokinetik

Aktif bileşenin emilmesi, yaklaşık% 87 olabilir, bu da gıda alımıyla ilgisi yoktur.

Tek bir doz 100 mg alındıktan sonra dağıtılan ilacın ortalama miktarı 198 litreye eşittir. Plazma proteinleri ile ilişkili aktif bileşenin oranı küçüktür ve neredeyse% 38'e ulaşır.

Maddenin% 80 kadarı, idrar sıvısı ile vücudu değişmeden korur. Dışkıyla sadece% 15'e kadar çıkabilir. Metabolizma sadece az miktarda ilaçtan etkilenir.

100 mg Yanuvia'nın alınması ile ortalama yarı ömrü 12.5 saat olabilir, böbrek temizliği indeksi dakikada 350 ml'dir.

Hastanın yaşlı yaşının yanı sıra hafif ila orta dereceli böbrek yetmezliğine sahip olması klinik olarak önemli değildir.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Hamilelik Yanuviya sırasında kullanın

Yanuvia'nın ilacının hamilelik, emzirme ve bebeğin ve fetüsün sağlığı üzerindeki etkisi üzerine hiçbir güvenilir çalışma yoktu. Bu nedenlerle, Yanuvia'nın belirtilen koşullar altında tedavisi önerilmemektedir.

Kontrendikasyonlar

Şeker azaltıcı ilaç Yanuvia randevusu için kontrendikasyonlar olabilir:

 • Vücudun alerjik bir yanıt olasılığı artmış;
 • çocuğun gebeliği ve emzirme dönemi;
 • Ben diabetes mellitus tipi;
 • diyabetik ketoasidoz olgusu.

Buna ek olarak, doktorlar Yanuvia'nın pratik araştırma eksikliğinden dolayı 18 yaşından önce tedavi edilmesi gerektiğini önermemektedir.

trusted-source[9], [10]

Yan etkiler Yanuviya

Genellikle diğer hipoglisemik ajanlarla herhangi bir terapötik kombinasyonun bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, ilaç negatif tezahürlere neden olmaz. Son derece nadir durumlarda, bu tür olumsuz belirtiler gözlemlenmiştir:

 • üst solunum yollarında inflamatuar süreçler;
 • baş ağrısı;
 • dışkı bozukluğu;
 • eklemlerde ağrı;
 • bulantı veya kusma nöbetleri.

Laboratuar, lökosit ve nötrofil seviyesinde artış ve alkalin fosfataz seviyesinde bir düşüş gözlemlenebilir. Bir ve diğer göstergeler önemli bir rol oynamamaktadır ve klinik olarak önemli sayılmamaktadır.

trusted-source[11]

Dozlama ve uygulama

Yanuvia'nın standart dozu günde bir kez alınan 100 mg miktarında belirlenir. İlaç yeme ile ilişkili değildir.

Herhangi bir nedenle hasta ilaç dozunu zamanında almadıysa, o zaman reçeteli ilaç miktarı çok yakın bir zamanda alınmalıdır. Bir kerede iki kez Januvia miktarını alamazsınız.

Hafif ila orta dereceli böbrek yetmezliği olan hastalar ilacın dozajında değişiklik gerektirmez. Aynı şey yaşlı hastalar için de geçerlidir.

Yanuvia'nın böbrek yetmezliğinin ciddi seyrinde dozajını değiştirme kuralları bilinmemektedir, çünkü bu alandaki çalışmalar yapılmamıştır.

trusted-source[12], [13], [14]

Aşırı doz

Tek bir Yanuvia dozunda 800 mg'a kadar olan artışlar, kalpten olumsuz reaksiyonları tespit etmedi. Ek yan etki gözlenmedi.

Bir kerede ilacın 800 mg'dan daha fazla miktarda alınması araştırılmamıştır.

Eğer teorik olarak Yanuvia doz aşımı olasılığına izin verirseniz, o zaman odak semptomatik ve destekleyici tedavi üzerinde olmalıdır. Bu durumda diyalizin etkinliği şüphelidir.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Araştırma sırasında, Yanuvia ilacının klinik olarak önemli ilaç etkileşimleri bulunamadı. 

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Depolama koşulları

İlaç tutulur, sıcaklık aralığı + 15 ° C ila + 30 ° C arasında tutulur. Yanuvia dahil olmak üzere ilaçları çocuklara açık yerlerde saklamayın.

trusted-source[23]

Raf ömrü

Yanuvia 2 yıla kadar saklanabilir, daha sonra ilaç geri dönüştürülebilir.

trusted-source[24], [25]

Farmakolojik grup

Гипогликемические синтетические и другие средства

Ilaç etkisi

Гипогликемические препараты

Popüler üreticileri

Мерк Шарп и Доум Б.В., Нидерланды

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Yanuviya" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.