Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Vertebral arter Sendromu

Makalenin tıp uzmanı

Ortopedist
, Tıbbi editör
Son inceleme: 18.06.2019

Böyle baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, gözleri önünde "sinekler", bilinç bozuklukları hissi gibi nörolojik patolojiler gözlenen belirtilerin genellikle çünkü sinir sistemi hastalıkları ayrılmaz, damar hastalıkları ile bağlantılıdır. Bu vasküler patolojilerden biri vertebral arter sendromudur - ağrılı bir durumdur, bu sadece hastanın performansını olumsuz etkilemez, aynı zamanda yaşam kalitesini de kötüleştirir.

Nedenler vertebral arter sendromu

Çoğu durumda, vertebral arter sendromu, omurganın etrafındaki kas çerçevesindeki omurgadaki ağrılı değişikliklerden kaynaklanır. Ayrıca provoke edici faktör, arteryel damarların çeşitli hastalıklarının kendisidir.

Böylece, sendromun başlıca olası nedenlerini belirleyebiliriz:

 • konjenital vasküler anomaliler (kıvrımlı, daralmış arterler, patolojik kıvrımlar, vb.);
 • arteryel luminal daralması meydana geldiği hastalıkların (aterosklerotik damar anjin ve vaskülite, damar trombozu ve trombo-emboli değişikliği);
 • arter lümeninin dış faktörlerin (etkisi servikal osteokondrozis, mekanik omurilik travması, omurga eğriliği, tümöral işlemler, kas spazmları, yara dokusu gerilimi).

Sol vertebral arter sendromunun, doğru olandan daha sık meydana geldiğini belirtmek gerekir. Bunun nedeni, anatomik olarak sol arterin aortik ark bölgesinden ortaya çıkmasıdır, ki bu çoğunlukla aterosklerotik değişikliklerden muzdariptir. Ek olarak, bu bölgede sıklıkla dokularda distrofik ve dejeneratif değişikliklerle ortaya çıkan osteokondroz vardır. Osteochondrosis olduğunda, arteriyel damar kemik çıkıntıları - osteofitlerle sıkışır ve beyindeki kan dolaşımının önemli ölçüde bozulmasına neden olur.

Sağ vertebral arter sendromu daha az yaygın olmasına rağmen, yukarıdaki nedenlerin birçoğu ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda, hastanın sağlığında belirgin bir bozulma vardır, bu durum özellikle başın ani hareketleriyle fark edilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Patogenez

Beyinde kan dolaşımı, dört arteryel damardan kan akışı nedeniyle gerçekleştirilir: bir çift ortak karotid arter ve bir çift omurgalı - sol ve sağ.

Kan akışının ana hacmi karotis arterlerden geçirilir, bu nedenle inme durumlarının çoğu bu damarlardaki dolaşım bozukluklarına bağlı olarak gelişir. Vertebral arterler önemli ölçüde daha düşük kapasiteye sahiptir ve içlerindeki kan akışının ihlali yaşam için bir risk teşkil etmez, ancak kalitesini önemli ölçüde bozar.

Vertebral arterler boyunca kanın hareketinde ifade edilen herhangi bir değişiklik, işlevselliğini etkileyemeyen serebral hipoksinin artan belirtilerine yol açar.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Belirtiler vertebral arter sendromu

Vertebral arter sendromunun ilk belirtileri , oksiputta lokalize, kalıcı, zayıflatıcı baş ağrılarıdır.

Bir saldırının başlangıcı ile, ağrı genellikle kafanın diğer bölgelerini, örneğin, "alın" bölgesinde veya temporomandibular bölgesini etkiler.

Vertebral arter sendromunda ağrı sürekli ya da ataklarla artmaktadır. Çoğu zaman, ağrılı bölgedeki cilt hassaslaşır: hafif bir dokunuş bile çok hoş olmayan duyumlara neden olabilir.

Kafa hareketleri sırasında, belirli bir sıkışma genellikle duyulur: hasta boyunda karıncalanma ve rahatsızlık hisseder. Bazen bu duruma baş dönmesi, dispepsi, işitme ve görme bozukluğu eşlik eder. Bazı hastalar da farenksin (yabancı cisim hissi) rahatsızlıklarından şikayet ederler, yiyecekleri yutmakta zorlanırlar.

Ek nonspesifik semptomlar arasında susuzluk, geçici bir açlık hissi, üşüme ve ardından bir ateşin olması gerekir.

Sendromu vertebral arter İşitme kaybı hissi ile ortaya çıkmaya başlar gürültü ya da kulak çınlaması, baş dönmesi. Dolaşım bozukluğunun lokalizasyon bölgesine bağlı olarak işitme sadece bir kulağında azalır. Aynı zamanda, vestibüler aparat bozuklukları da gözlemlenmiştir.

Gebe kadınlarda vertebral arter sendromu

Gebelikte, omurga üzerindeki yük önemli ölçüde artmaktadır. Dahası, doğal pozisyonu, omurgaya bitişik kasların gerginliğini de beraberinde getirir. Bütün bu damarlar ile birlikte, artan rahim tarafından sıkışmış ve vertebral arter sendromu belirtileri görünümünü etkiler.

Kural olarak, doğumdan sonra vücut yavaş yavaş normale döner, omurganın durumu da geri yüklenir ve sendromun belirtileri kaybolur. Omurganın pozisyonunun stabilizasyonunu hızlandırmak ve kas spazmı gidermek için doğumdan sonra manuel terapi, masaj ve egzersiz terapisi yapılması önerilir.

Aşamaları

Gelişmesinde, vertebral arter sendromu iki aşamalıdır.

 • Fonksiyonel (distonik) evre, sürekli olarak mevcut olan, bazen boyun hareketleri veya dönüşleri ile artan baş ağrıları ile karakterizedir.

Ayrıca, baş dönmesi, hem hafif hem de şiddetli derecede işitme ve görme bozuklukları ile karakterize distoni evresi için. Fundusun değerlendirilmesi genellikle azalmış vasküler tonu gösterir.

 • Distonik aşamadan sonra vertebral arter sendromunun ilerlemesi ile birlikte - iskemik geliyor. Beyinde, geçici iskemik ataklar olarak kendini gösteren kan akış bozuklukları ile karakterizedir. Bu tür saldırılar, baş dönmesi, koordinasyon bozuklukları, dispepsi ve konuşma bozukluklarının eşlik ettiği saldırılardan başka bir şey değildir. Saldırı, boynun dikkatsiz başka bir hareketi ile başlayabilir. Saldırının sonunda, hasta zayıflar, zayıflar, kulaklarda çınlama, gözlerinde ışığın yanıp sönmesi, halsizlik, baş ağrısından şikayet eder.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Vertebral arter sendromu tehlikesi nedir? Vertebral arter sendromu ile beyinde bir kan akış bozukluğu ortaya çıkar. Bu konuşma, bilinç, sindirim işlevi ihlalleri şeklinde tezahür edebilir.

Patolojik sürecin ilerlemesi, kök beyin yapılarının stabil bir işlevsel başarısızlığına yol açabilir. Olayların bu gelişimi ile, kısa süreli bayılma koşullarına (yaklaşık 10-15 dakika) sahip hastalığın keskin çıkışları vardır .

Patolojide vertebral arter ve kardiyovasküler sisteme yakın geçen sinirlerin yakın ilişkisi miyokardiyal iskemiye neden olabilir ve tekrarlayan düzenli ataklarla infarktüs gelişebilir.

Vertebral arter sendromu, bazen solunum fonksiyon bozukluğuna yol açabilen yutma süreçleri bozukluğu ile kendini gösterir.

Eğer vertebral arter sendromu tedavi edilmezse, hastanın durumu, uygun sakatlık grubunun ödenmesine kadar kademeli olarak bozulacaktır.

Beyindeki dolaşım bozukluğundan sonra, akut iskemi, inme meydana gelebilir, hasta devre dışı kalır ve sıklıkla bağımsız olarak kendini hizmet etme yeteneğini kaybeder.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Teşhis vertebral arter sendromu

Çoğunlukla, tanı, bir doktor tarafından hastanın ön muayenesi ile zaten kurulur. Doktor boyun arkasındaki ağrılı bölgeleri araştırır, başın hareketlerinin genliğini kontrol eder ve hastanın reaksiyonunu gözlemler.

Bazı durumlarda ek testler de verilir. Örneğin, bir biyokimyasal kan testi, aterosklerozun varlığına işaret eden yüksek bir kolesterol seviyesini belirleyebilir. Kanın pıhtılaşabilirliğinin analizi, hiper pıhtılaşabilirliğin ve vücudun tromboz artışına eğiliminin belirlenmesine yardımcı olur.

Enstrümantal teşhisler, omurganın radyolojik muayenesinin gerçekleştirilmesinde ifade edilebilir. Bölgenin 1. Servikal vertebradan oksipital kemiğe doğru incelenmesi özellikle önemlidir çünkü bu bölge vertebral arterin en sık görülen kompresyon bölgesidir.

Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme de mümkündür. Bu tür bir çalışma, herni, osteofit ve disk çıkıntılarının varlığını belirlemenizi sağlar. Ek kontrast uygulaması, vertebral arterin lümeninin görselleştirilmesini sağlar.

Vasküler lümen içerisindeki kusurları tespit etmeye yardımcı olan daha az yaygın boyun damarlarının ultrasonu.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı, klinik tablonun benzerliğinden dolayı sıradan bir migren ile gerçekleştirilir .

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi vertebral arter sendromu

Vertebral arter sendromu, multiptomatik bir hastalık olduğundan, sadece bir komplike olarak tedavi edilmelidir.

İlk olarak, sendromu tedavi etmek için doktorun kullanabileceği ilaçlar, doku lümeninin olası genişlemesinin yanı sıra ödem ve iltihapları dokulardan uzaklaştırmayı amaçlamalıdır.

Dozaj

Yan etkileri

Özel talimatlar

Baklofen

Üç bölünmüş dozda, günde 15 ila 60 mg miktarında alın.

Uyku bozuklukları, yorgunluk, nefes darlığı, kan basıncının düşmesi, şişme, idrara çıkma bozuklukları.

İlaç ile tedavi başlar ve yavaş yavaş artan ve dozunu azaltarak biter. İlaç aniden ters düşemez.

Aktovegin

Yemeklerden önce günde üç kez 1-2 tablet atayın. Tedavi 1-1,5 ay devam ediyor.

Ateş, dermatit (alerjik dahil), kan basıncında değişiklikler, halsizlik.

Şiddetli vakalarda ilacın enjeksiyonu kullanılır.

Vinpotsetin

Yemeklerden sonra günde üç kez 1-2 tablet alın.

Uyku bozuklukları, uyuşukluk, titreyen eklemler, konjonktivanın kızarması, anemi.

İlaç çocuk pratiğinde kullanılmaz.

Vazobral

Twice-1 tableti günde iki kez alın. Tedavi 3 aya kadar sürer.

Karın ağrısı, uyku bozuklukları, hazımsızlık.

Kafein içerir.

Nimesulid

Yedikten sonra günde iki kez 1 tablet alın.

Karın ağrısı, mide ekşimesi, alerjiler.

Sindirim sistemi hastalıklarının varlığında dikkatli olmak gerekir.

Instenon

Tabletlerde veya enjeksiyonlarda kullanılabilir. Tabletler 1-2 adet alır. Günde 3 defaya kadar. Enjeksiyon ilacı 3-5 gün boyunca günde 3 kez 1 ml uygulanır.

Başın ağrısını, yüzün kızarıklığını.

Epilepsi için reçete edilmemiştir.

Grup B'nin vitaminleri - vertebral arter sendromunun yetkin tedavisinin bileşenlerinden biri. örneğin tiamin (B1), niasin (B3), piridoksin (B6) ve siyanokobalamin (B12) olarak vitaminler, beyin nöronları harekete sinir impulslarının iletimini hızlandıran, hücresel metabolizmada rol oynamaktadır.

Beynin çalışmasını iyileştirmek ve kolaylaştırmak için aşağıdaki vitamin preparatlarını alabilirsiniz:

 • Milgamma, sinir ve kas iskelet sistemi patolojileri için reçete edilen bir nörotropik vitamin ilacıdır. İlaç kas içinden, günde 2 ml 1 kez, daha sonra her gün uygulanır. Remisyon döneminde, Milgramam tabletlerinin alternatif kullanımı mümkündür - her biri 1 birimdir. Günde üç kez.
 • Nörobiyotik - nörotropik vitaminlerin bir kombinasyonu, enjeksiyon ve tablet şeklinde mevcuttur. Enjeksiyon ilacı, hastanın durumu normale dönene kadar günde 1 ampul ile kas içine uygulanır. Tabletler 1 adet alır. Günde üç kez, yemekle.
 • Nörovitan sinir sistemi, artralji ve kas ağrısı hastalıklarının tedavisi için karmaşık bir vitamin ilaçtır. Genellikle günde 1 ila 4 tablet reçete.

Fizyoterapik tedavi kan dolaşımını hızlandırmak, damar tonunu stabilize etmek, CNS'yi normalize etmek ve metabolik süreçleri desteklemek için kullanılır. Vertebral arter sendromunun tedavisinde yardım, şu prosedürleri sağlayabilir:

 • vazodilatatör ve uyarıcı ilaçların elektroforezi, galvanizasyon;
 • vazokonstriktörlerle elektroforez, kontrast prosedürleri;
 • Darsonvalizasyon;
 • elektrosleep, franklinizasyon, iğneli banyolar, azot;
 • aeroterapi, talasoterapi;
 • transcerebral UHF tedavisi.

Vertebral arter sendromu ile masaj, yardımcı bir terapötik ajan olarak kullanılır. Masaj sırasında beyin, sinir sistemi üzerinde hareket eden ve ağrının geri çekilmesine neden olan sakinleştirici sinyaller alır. Anestezi masajını gevşetmenin ana yöntemi: hafif parmak hareketleri, yüzünü okşayarak, başın parietal ve oksipital bölgesi ile. Yoğurma veya sürtünme gibi diğer masaj teknikleri kullanılıyorsa, tüm seans hala rahatlatıcı "güncel" hareketlerle sona erer.

Manuel terapi, servikal omurgadaki ve başın kaslarındaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olur. Bu prosedür, ağrıyı sakinleştiren, boyundaki hareketlerin genliğini yeniden düzenleyen, vasküler tonu düzenleyen mekanik tekniklerin bir kompleksini içerir. Tamamen farklı terapötik etkileri olduğu için, manuel tedaviyi masajla tanımlamamalısınız.

Osteopati, serebrospinal sıvının dolaşımını, kan dolaşımının kalitesini etkileyebileceğiniz manuel tedavi seçeneklerinden biridir. Osteopati doktoru, özellikle, tapınak, oksiput ve alt çene üzerinde, kafatasının çeşitli bölgelerini etkileyerek, solunum sisteminin çalışmasına zamanla önemsiz baskılar uygular.

Akupunktur, ilaçların aksine, tüm içsel kuvvetleri hastalıkla savaşmaya yönlendiren özel maddelerin sentezini içeren kendi vücut savunmanızı teşvik etmenizi sağlar. Bu tip tedavi özellikle vertebral arter sendromunda önemlidir, çünkü kas spazmlarını ortadan kaldırır, ağrılı hisleri durdurur. İğnenin uygulanması kesinlikle acı vermez. Bu prosedür kesinlikle endikasyonlara göre ve sadece özel olarak eğitilmiş bir tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Homeopati, sadece vertebral arter sendromunun kesin nedenlerini belirledikten sonra reçete edilir. Sadece bu durumda homeopatik ilaçlardan önemli bir fayda bekleyebiliriz.

Sürekli ağrı ile seyreltme C6-C12 kullanılması tavsiye edilir. İlaçlar günde 3 defaya kadar 6 ila 8 granül alır. Kabul süresi - durumu düzelene kadar doktorun takdirine bağlı olarak.

 • Arnica - başın veya duygusal durumun konumuna bağlı olarak, ağrı, beyin travması ve aynı zamanda ağrıyı bastırmaya yardımcı olur.
 • Bryonia - kusma ve dispepsi nöbetleri eşlik eden, titreşimli ve seğirme ağrıları olan hastalar için uygundur.
 • Papatya - özellikle herhangi bir acıya duyarlı olan hastalarda durumu rahatlatmak için kullanılır.
 • Kokkulyus - baş dönmesi ve uyku bozuklukları ile birlikte oksipital bölgede ağrı için kullanılabilir.
 • Veratrum - özellikle baş veya gövde öne eğildiğinde, bilinç kaybı, terleme ile birlikte gelen ağrılarda etkili olacaktır.

Vertebral arterin daralması kritik hale gelir ve hastanın hayatını tehdit ederse, operatif tedavi sadece çok aşırı durumlarda kullanılır. Cerrahi müdahalenin kullanılması, sendromun nedenini doğrudan etkilemenize izin verir, bu nedenle operasyon, tümör, osteofit, trombüs veya vertebral arterin açıklığını etkileyen diğer faktörleri çıkarmak olabilir.

Vertebral arter sendromunun evde tedavisi

Vertebral arter sendromunun kendi kendine tedavisi genellikle izometrik denilen egzersizlerin uygulanmasını içerir: egzersizler sırasında, yük üst ekstremitelerde ve boyun ve baş aynı zamanda hareketsizdir.

Egzersizlerden biri yanal gerginlik yaratmak için tasarlanmıştır:

 • Avuç temporal bölgeye yerleştirilir ve basmaya başlarken, boyuna direnmelidir;
 • İlk önce birinden, sonra diğer taraftan yapılır.

Avuç içi alın ve oksiput üzerinde olduğunda benzer egzersizler yapılır.

Eğitim döngüsünden önce, ilk başta eyalette birtakım bozulmalara izin verildiğini bilmeniz gerekir, ki bu normalleştirilir.

Alternatif tedavi

Alternatif bir tedavi olarak, aşağıdaki popüler araçlar kullanılabilir:

 • Üç büyük sarımsak başı temizlenir, ezilir ve buzdolabında üç gün bekletilir. Bundan sonra, meyve suyu süzülür, eşit miktarda bal ve limon suyu eklenir. Ajan geceleri 1 çorba kaşığı içilir. L.
 • Mümkün olduğu kadar sık çay, askorbik asit (kızılcık, kuş üzümü, turunçgiller, deniz topalak, vb.) Içeren meyveler ve meyvelerin ilavesiyle içilir.
 • 0,5 kg taze kestane rendeleyin, suyla doldurun ve 7 gün boyunca serin bir yerde bırakın. Elde edilen ürün filtrelenir ve 1 çay kaşığı yemeklerden 30 dakika önce günde üç kez içilir.

Bitkisel terapi genellikle geleneksel terapiyi başarılı bir şekilde tamamlar. Bu tür yemek tarifleri kullanarak hastanın durumunu iyileştirebilir:

 • 250 ml kaynar su ve 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprakları nane infüzyonu hazırlayın. Israr 20 dakika. Yemeklerden önce yarım saat boyunca günde üç kez 1/3 fincan içilir.
 • Çim lumbagoyu (2 çay kaşığı) alın, 250 ml sıcak su dökün ve gece için ısrar edin. Sabahları, gün boyunca biraz filtre edin ve iç.
 • Mürver çiçeklerinin infüzyonunu hazırlayın - 1 çorba kaşığı başına 250 ml kaynar su. L. çiçekler. Israr 30 dakika, filtre. Bal ile infüzyon, yemeklerden önce günde üç kez 50-75 ml.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Vertebral arter sendromunun semptomlarını gideren egzersizler

Vertebral arter sendromunun semptomlarını hafifletmeye yönelik egzersizlere büyük fayda sağlanacaktır. Örneğin, hastalığın her aşamasında bu tür aktiviteleri uygulayabilirsiniz:

 • omuz eklemlerinin sağına ve soluna doğru dönme, boyun kaslarının kollarını yoğurma, kolları yukarı ve aşağı sallama;
 • Eğik sırt ve rahat bir boyun ile asılı bir serbest el;
 • bir ip atlama ipi ve bir jimnastik traversi ile egzersiz yaparak, sırtını esneterek ve bükerek;
 • yüzme.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62]

Önleme

Önleyici amaçlar için, sırtın kaslarını güçlendirecek bir dizi fiziksel egzersiz yapılması önerilir. Egzersiz yapmak için, her iş saatinden 5-10 dakika geçmesi yeterlidir. Böyle bir rejim, spazmodik kasları gevşetmeye ve vasküler yatakta kan akışını hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Uyku sırasında, bir kişi olabildiğince rahat hissetmelidir. Bir rüyada başın en rahat doğal pozisyonunu veren özel bir fizyolojik ortopedik yastık seçilmesi tavsiye edilir.

Daha az rahat bir yatak olmamalı - yumuşaklığı orta derecede sert olmalıdır.

Yılda bir veya iki kez, bir masör ziyaret ve en az 10 masaj seansı gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Sanatoryum tedavisi, temiz hava, ılımlı fiziksel aktivite ve dinlenme de kabul edilir.

Omurilik sendromu ve spor

Vertebral arter sendromu olan hastalar ılımlı egzersiz önerilir. Pilates, yoga, yüzme, komplike olmayan jimnastik egzersizleri bekliyoruz.

Yoğun fiziksel aktivite ve profesyonel sporlar tavsiye edilmez. Spor salonları, fitness kulüpleri ve bölümlerindeki dersler sadece bir tıp uzmanının gözetiminde yapılmalıdır.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69]

Tahmin

Vertebral arter sendromu olan bir kişi orduda askerlik için iyi midir?

Bu soruya kesin bir cevap yoktur, çünkü her şey arteriyel açıklık ve serebral dolaşım bozukluklarının derecesine bağlıdır.

 • Hasta baş ağrısından şikayet ederse ve hastalığın başka belirtileri yoksa, acil askeri hizmet için çağrılabilir.
 • Sendromu vertigo eşlik ediyorsa, periyodik olarak konvülsiyonlar vardır ve bir tarihte geçici iskemik ataklar teyit edilir, o zaman böyle bir kişi orduda hizmet için uygun bulunamaz.

Özürlülük, yalnızca geçici iskemik ataklar, bozuk motor aktivitesi ve duyarlılığı, periyodik veya kalıcı görme bozukluğu ve işitme kaybı, baş dönmesi ve bilinç kaybı olan hastalara bağlanabilir. Böyle bir durum mutlaka tıbbi geçmişte ve hastanın tıbbi kaydında kayıtların bulunmasıyla teyit edilmelidir.

Genel olarak, vertebral arter sendromunun prognozu nispeten olumlu kabul edilebilir. Hastalığın sonucu bir inme veya iskemi haline gelirse, hastanın durumu, engelliliğe kadar önemli ölçüde bozulur. Bununla birlikte, bu tür hastalarda bile oldukça yüksek iyileşme şansı vardır.

Doktorların tüm reçeteleri ve önerileri ile omurilik sendromu, durumu izlemek için periyodik olarak bir doktoru ziyaret ederek normal bir yaşam sürdürebilmesi mümkün olan sabit bir remisyon periyoduna transfer edilebilir.

trusted-source[70], [71], [72], [73]

Bilmek önemlidir!

Çocuklarda postür ihlali hem cephede (önden ve arkadan bakıldığında) hem de sagital düzlemde (yandan bakıldığında) görülür. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.