You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tadimaks

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Benign prostat hiperplazisi (BPH) veya basit prostat adenomu, orta yaşlı ve yaşlı erkekler için beklemekte olan çok hoş olmayan hastalıklardan biridir. Değişimin benign olduğu görüşündeyim, onkoloji açısından güvenlidir, ancak yine de dikkat çekici bir rahatsızlık ve psikolojik stres ile ilişkilendirilir, bir adamın hayatının çeşitli alanlarına damgasını bırakır. 

ATC sınıflandırması

G04CX Прочие препараты для лечения доброкачественной гиперплазии предстательной железы

Aktif içerik

Экстракт листьев кринум
Экстракт корней анемаррены асфоделовой
Экстракт коры бархата амурского
Экстракт пустырника
Экстракт персика
Экстракт из корней алисмы
Экстракт корневищ пиона пурпурного
Экстракт коры коричника китайского

Endikasyonları Tadimaksa

İlaç "Tadimax", bu hastalıkta bulunan idrara çıkma bozuklukları olan hastaların yaşamını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Idrar sorunları tümörlerde değil, aynı zamanda prostat bezinde inflamatuar süreçlerde sadece gözlenir beri ilaç "Tadimaks" kullanımı için başka göstergesidir prostatit 35 yılda birçok erkek bilinmektedir.

Böyle bir hazırlık gerekliliği BPH veya prostatit teşhisi erkekler tarafından keçe belli rahatsızlık tarafından sadece kaynaklanır. üretra sıkıştırılması ve böylece idrar boşaltımını bloke (nedeniyle kabarma veya iltihap ile) prostat bir artış, buna bağlı olarak, böbrek taşı hastalığı, mesane iltihabı, sistit gibi bilinen ve geliştirme, intoksikasyon teşvik idrar durgunluk ve aslında böbrek (aynı piyelonefrit).

"Tadimax" ın sadece BPH ve prostatitin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldırdığı gibi, bu hastalıkların hoş olmayan ve tehlikeli komplikasyonlarını önleyen koruyucu bir araç olduğu ortaya çıkıyor.

Tahliye formu

"Tadimax", 21 adet blisterde kahverengi bir kaplamaya sahip oval tabletler olan bir tür salım yapan bitkisel hammaddelere dayanan bir preparattır. Her birinde. Ambalaj 2 veya 3 kabarcık içerebilir.

Farmakodinamik

Farmakodinamik, ilacın temelini oluşturan aktif maddelerin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Şifalı bitkilerin zengin bir kompleksine sahip olan bileşim, ilacı sadece anti-enflamatuar ve bakterisit etkisiyle değil, aynı zamanda acıyı mükemmel bir şekilde giderir. Ek olarak, damarlardaki kan akışını normale döndürme, tonlarını artırma, metabolizmayı iyileştirme ve şişmeyi rahatlatma göreviyle iyi başa çıkmaktadır.

 Preparatın bileşimi:

  • Krynum yapraklarının özü. Amaryllis ailesinden gelen bu soğanlı bitki, güzel çiçeklerle göze hoş gelen göz alıcı iyileştirici özelliklere sahiptir. İyi antipiretik ve anti-kanser etkisi ile ünlüdür.
  • Kökleri anemarenes asphodel özü. Bu, Tibet tıbbında antipiretik, antienflamatuar, antitümör ve yatıştırıcı olarak kullanılan çirkin bir bitkiye benziyor. Bu bitki, tümördeki mutasyona uğramış hücrelerin büyümesini önler.
  • Amur kadife kabuğunun özü. Antiviral, antipiretik, safra ve idrar söktürücü etkisiyle harika bir antiseptiktir.
  • Motherwort özü. Bu olağanüstü restoratif, nadir görülen tonik ve yatıştırıcı (yatıştırıcı) bir etki anlamına gelir. Diğer şeylerin yanı sıra, annesinin iyi bir antimikrobiyal etkisi vardır.
  • Şeftali özü. Şeftali, sadece lezzetli güneşli meyveler değil, gençliğin ve sağlığın iksiridir. Şeftali özü, vücudun yaşlanmasını önleyen olağanüstü bir antioksidandır. Toksinleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya, ısıyı uzaklaştırmaya, iltihapları gidermeye yardımcı olur. Ayrıca en güçlü antikanser ve analjezik etkiye sahiptir.
  • Alismin köklerinden alın (chasushi muzip). Bu bitkinin yararlı özellikleri Farmakolojide bilinir ve Orta Çağlardan beri kullanılır. Bu harika bir diüretik ve anti-inflamatuardır.
  • Pion mor rizomlarının özü. Olağanüstü şifa özellikleri ile başka inanılmaz güzel bir çiçek. Güzel bir çiçeğin köklerinde gizlenen bahçeden sadece aynı ilaç. Şakayık köklerinin özü, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, iltihap ve şişliği hafifletir, sinir gerginliğini ve endişesini hafifletir. Belirgin bir spazm ve diüretik özellikleri vardır.
  • Çin tarçın kabuğu özü, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür.

Görüldüğü gibi, bir ilaç formülasyonu, etkili ve güvenli bir şekilde mümkün olan en durgunluk ve ilgili komplikasyonların önlenmesi, vücuttan iltihap ve ağrı, prostat ve üretra, hem de idrar dışkılanma kolaylığı azaltmak için, böyle bir şekilde seçilir.

Farmakokinetik

İlacın farmakokinetiği çalışılmamıştır.

Hamilelik Tadimaksa sırasında kullanın

Hamilelik ve çocukluk döneminde "Tadimax" ın kullanımı mümkün değildir, çünkü ilaç erkeklerde yaşa bağlı hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmıştır.

Kontrendikasyonlar

"Tadimax" bir bitkisel preparat olduğu sürece, bir bütün olarak uygulanması vücuda zarar vermez. Fitoprepitasyonun "Tadimax" ın kullanılmasına yönelik ana kontrendikasyon, ilacın bileşimindeki bir (birkaç) bileşenin ve ağır karaciğer hasarının bireysel olarak tahammülsüzlüğüdür.

Bununla birlikte, bazı hasta grupları için ilacı almak belirli bir risk oluşturabilir. Dikkatle, düşük tansiyon ve düşük kalp hızı (bradikardi), mide suyu artan asitliği ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan insanlar için "Tadimax" kullanımı yaklaşmalıdır. Bu hasta gruplarında ilacın kullanımı, yan etkilerin artması tehlikesi ile ilişkilidir.

Yan etkiler Tadimaksa

Nadiren gözlemlendi. Çoğu zaman döküntü, şişlik ve kaşıntı ile alerjik bir reaksiyon. Hastaların yaklaşık% 5'i, ilacı almanın ilk günlerinde anal bölgede yanma hissinden şikayetçidir. Bazen baş dönmesi, hatta bayılma, şiddetli yorgunluk ve halsizlik olabilir, verim azalır, azalır, baskı azalır. Tüm olağandışı duyular, randevunun gözden geçirilmesi için ilgili hekime bildirilmelidir.

trusted-source[1]

Dozlama ve uygulama

Tabletler "Tadimax" gastrointestinal mukoza üzerinde mide suyunun artan asitliği ile gözle görülür tahriş edici bir etkiye sahiptir. Bu bakımdan yemekten sonra almaları önerilmektedir. İlacın günlük dozu, 3 doz için eşit olarak dağıtılmış 6 tablettir.

Prostat adenom ve prostatit tedavisi 7 günlük kesintileri olan 3 haftalık kursları içerir. Tedavi seyrini artırma gereği ile ilgili karar, ilgili hekimin yetkinliğindedir.

trusted-source[2], [3]

Aşırı doz

Önerilen doz tekrar tekrar aşıldığında ilacın aşırı dozu oluşabilir ve ilacın yan etkilerinde bir artış olarak ortaya çıkar ve bu da doktora bildirilmelidir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

"Tadimax" ın diğer ilaçlarla olan ilaç etkileşimi hakkında detaylı bir bilgi yoktur, fakat kompozisyon tarafından değerlendirildiğinde, sakinleştirici, sakinleştirici ve alkolün etkisini artırabilir.

"Tadimax" mide asiditesini artırmaya yardımcı olduğundan, bu ilacın tedavisi ile mide suyu asitliği ölçümü ile mide testleri gerçekleştirmek için gereklidir. Bu, gastritin hoş olmayan semptomlarını önleyecek ve gastrointestinal sistemde ülseratif süreçlerin gelişmesini engelleyecektir.

"Tadimax" genellikle uygun yan etkilerin gelişmesi durumları dışında dikkat ve reaksiyon hızını etkilemez.

trusted-source[4], [5], [6]

Depolama koşulları

Depolama sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir. Optimum hava sıcaklığı 15-25 o C'dir.

İlaç güneş ışığına duyarlıdır, bu nedenle güneş ışığından korunan yerlerde saklanmalıdır. İlaca çocuk erişimi de sınırlandırılmalıdır.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Raf ömrü

İlaç, kesinlikle saklama koşullarını gözlemleyerek, serbest bırakılma tarihinden itibaren 3 yıldan fazla olamaz. 

Herhangi bir ilaç "Tademax" son kullanma tarihinden sonra kullanılması tavsiye edilmez.

trusted-source[11]

Farmakolojik grup

Средства, влияющие на обмен веществ в предстательной железе, и корректоры уродинамики

Ilaç etkisi

Противоопухолевые препараты
Противовоспалительные препараты

Popüler üreticileri

Данафа Фармасьютикал Джоинт Сток Компани, Вьетнам

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tadimaks" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.