You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Serotonin sendromu

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Sinir sisteminin işindeki sapmalar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Serotonin sendromu, ilaçların uygunsuz kullanımının bir sonucudur, bu da serotoninin metabolik süreçlerinde değişikliklere neden olur. Birçok durumda, hastalığın nedeni, yeniden alımın seçici inhibitörlerinin alınmasında gizlidir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Nedenler serotonin sendromu

Bu tür hastalıklar, ilaçların olumsuz etkisi altında ortaya çıkar. Bazı ilaçların kabul edilemez kombinasyonu sinir sistemindeki ciddi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Serotonin sendromunun gelişim nedenleri, aşağıdaki bileşenlerin başarısız bir kombinasyonu olduğunda ortaya çıkar:

 • SSRI ve selegelin;
 • sertralin ve moklobemid;
 • imipramin ve moklobemid.

Kombine tedavi, her zaman hastalığın ortaya çıkmasının altında kalmaz. Çoğunlukla bu süreç, bir antidepresanın diğerine keskin bir şekilde değişmesinden kaynaklanır. Bu tipte ilaçlar vücutta birikir. Bu nedenle, yeni bir ilacın keskin bir şekilde girmesi ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Antidepresanlar ile birlikte, aşağıdaki ilaç türlerini kullanmanız önerilmez:

 • opioid analjezikler;
 • antibiyotikler;
 • öksürük anlamına gelir;
 • kusma hazırlıkları;
 • baş ağrısı için anlamına gelir.

Çoğunlukla, hastalığın gelişimi, dikkatsiz hastalara bağlıdır. Birçoğu alkolle birlikte ilacı alırlar, ki bu kabul edilemez.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Patogenez

İnsan beyninde, serotonin sayesinde çalışan nöronlar vardır. Bazıları sinir sisteminin normal çalışmasına izin verir. Bir hücrede, serotonin kabarcıklar oluşturur, bununla birlikte özel bir alana bırakılır. Bileşen daha sonra başka bir nöronun zarını birleştirir ve onu aktive eder. Tüm süreç serotonine cevap veriyor. Sendromun patogenezi, bu bileşenin aşırı gelişmesinin gerçekleştiği gerçeğinde yatmaktadır.

Nöronlar beyin sapındadırlar, insan vücudunun birçok fonksiyonundan sorumludurlar. Bir rüya, iştah, cinsel çekim, acı ve duygular dahil. Serotoninin aşırı üretimi ile, dönüş süreci gelişmektedir. Ayrıca, bileşenin kendisinin sentezi de artar. Sonuç olarak, bedenin başarısızlığı, kişinin genel sağlığını etkiler. Uyku süreci, sindirim sistemi, kas kasılmaları vb. Çalışmaları bozulur. Detaylı bir klinik tablo aşağıda açıklanacaktır.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Belirtiler serotonin sendromu

Hastalığın başlangıç aşamasında, belirli belirtiler yoktur. İnsan sindirim sistemi bozuklukları, yani bulantı ve kusma ile rahatsız edilmektedir. Hareketlerin koordinasyonu, hafif ateş, karın içinde kabarcıklanma ile ilgili problemler. Serotonin sendromunun hızlı gelişimini gösteren ana belirtiler daha sonra ortaya çıkar.

Nörolojik belirtiler şunlardır:

 • panik ataklarının varlığı;
 • periyodik tremor;
 • kas hipertonisi;
 • nöbetlerin görünümü.

Antidepresanların kardiyovasküler sistem üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, sendromun gelişimi sırasında, tek taşikardi atakları ve kan basıncında artış mümkündür.

Hastalığın şiddetli aşaması bu semptomlarla desteklenir:

 • fikirlerin sıçramaları;
 • ilgisiz konuşma;
 • uyku bozukluğu;
 • hiperaktivite;
 • sıcaklık dalgalanmaları;
 • bolca ter görünümünü;
 • yüzün aşırı yağlılık varlığı.

Hastalık, ancak kalp yetmezliği durumunda ölüme yol açabilir.

Hastalığın ilk belirtileri

Yukarıda belirtildiği gibi, başlangıç aşamasında klinik tablo nonspesifiktir. Bu nedenle serotonin sendromunun gelişmesinden şüphelenmek kolay değildir. İlk ret belirtileri şöyledir:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • karın içinde grumbling;
 • ishal;
 • artan uyarılabilirlik.

Yavaş yavaş, devlet bozulmaya başlar. Tarif edilen semptomatolojiye ruhsal bozukluklar eklenir. İnsan obsesyonlar eşliğinde manik koşullara sahiptir. Kurban tamamen şaşırmış, konuşması koptu, görüşü neredeyse odaklanmadı.

Negatif semptomların gelişmesi ile bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilir. Tıbbi müdahale bir kişinin durumunu normalleştirmeye izin verecektir.

Serotonin eksikliği sendromu nedir?

Serotonin sendromu nadir görülen bir hastalıktır, yardımın yokluğunda ölümcül bir durumdur. Bu reaksiyon, ilaçların veya ilaçların aşırı kullanımı nedeniyle gelişebilir. Serotonin eksikliği veya bir sendromun durumu, vücudun istenmeyen ilaç kombinasyonlarına verdiği yanıt olabilir.

Çoğu zaman, hastalık iki antidepresandan oluşur. Devlet, serotonin geri alımını veya tıkanmasını etkileyen fonların alımı nedeniyle gelişebilir. Bu etkinin bir sonucu olarak, kişinin genel esenliğini etkileyen aşırı bir gelişme meydana gelir. Birçok organda ve sistemde sapmalar meydana gelir, eğer herhangi bir yardım yoksa, yüksek bir ölüm olasılığı vardır.

Serotonin sendromu durumunda tritiko kullanmak mümkün mü?

Bu tip ilaç, depresif durumları, anksiyete ve uyku normalleşmesini bastırmak için kullanılır. Uzmanlar, açık bir gelişme nedeni olmaksızın cinsel işlev bozukluğunun varlığında bunu tavsiye edebilirler. Serotonin sendromlu Trittico'nun vücutta olumlu bir etkisi vardır. Ancak, birçok doktor bunu kullanarak durumun kötüleşebileceğini söylüyor. Bu konuda görüşler farklılaşıyor.

Bu çözümün antidepresan etkisi vardır. Serotonin sendromu ile kullanılması vücudun ciddi komplikasyonlarına neden olabilir. Özellikle, antidepresanlar alınarak durum ortaya çıktıysa.

Trittico, kalp yetmezliği de dahil olmak üzere bir dizi yan etkiye neden olabilecek güvenli bir ilaç değildir. Sadece doktor gözetiminde kullanılır.

Sinir sistemi disfonksiyon Sendromları: tyramine ve serotonin

Tyramine sendromu genellikle "ham" olarak adlandırılır. Antidepresanların kullanımı nedeniyle hipertansif krizlerin ve diğer komplikasyonların gelişmesidir. Çoğu durumda bu ilaçlar tiramin içeren gıdalarla eşzamanlı olarak kullanıldığında ortaya çıkar. Bu duruma vücut ısısında atlar eşlik edebilir ve kalp krizi gelişmesine yol açabilir. Tiramin aksine, serotonin sendromu, antidepresanların eşzamanlı kullanımının arka planında ortaya çıkar.

Klinik görünümlerinde, koşullar pratik olarak aynıdır. İhmal edilmiş formda kalp ritmi bozuklukları ve vasküler yetmezliği tetikleyebilirler.

Tyramin sendromu, sindirimden 15-90 dakika sonra ortaya çıkar. 6 saat sonra tüm negatif belirtiler kendi kendine kaybolur. Serotonin sendromu durumunda, klinik tablo yavaş yavaş gelişir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Tıbbi müdahalenin yokluğunda, insan durumunun bozulma olasılığı yüksektir. Sendromun temel sonuçları sinir ve kardiyovasküler sistemin ihlalidir. Sonuç olarak, vücutta geri dönüşümsüz süreçler ortaya çıkar. Nitelikli bakım eksikliği kalp yetmezliği ve miyokard enfarktüsünün gelişmesine yol açar.

Hastalığın ölümcül olduğu gerçeğinden dolayı, yüksek bir ölüm riski vardır.

trusted-source[23]

Teşhis serotonin sendromu

Özel teşhis önlemleri mevcut değildir. Sapmaları tanımlamak için uzmanlar özel teknikler önermişlerdir. Bu nedenle, serotonin sendromu tanısı için, bir kişinin durumunu izlemek için gereklidir. Ilacın artan dozu ile, bu tür belirtileri ajitasyon, hiperrefleksi ve diyare dışlamak için gereklidir. Eğer uygunsa, hastalığı teşhis etmek yaygındır.

Bu klinik tablo yeterli değildir, bu nedenle yardımcı semptomlara dikkat çekilir. Bunlar arasında metabolik süreçlerin, zehirlenme belirtilerinin ve ateşin ihlali söz konusudur.

trusted-source[24], [25], [26], [27]

Hastalığın belirlenmesi için analizler

Belirli laboratuvar çalışmaları yapılmamaktadır. Çoğu durumda, anormalliklerin varlığında, testler normların ötesine geçmez. Bu nedenle, bir hastalığı kan kompozisyonu ile teşhis etmek imkansızdır.

Laboratuvar testleri, komplikasyonları tanımlamak ve mağdurun durumunu izlemek açısından önemlidir. Kandaki yüksek serotonin seviyesinin varlığı her durumda bir sapmanın gelişimini göstermez.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Araçsal tanı yöntemleri kullanılıyor mu?

Serotonin sendromunu belirlemek için, araçsal tanı yöntemleri kullanılmamaktadır. Sadece farklılaşma yaygın olarak kullanılır. Bu teknik hakkında detaylı bilgi aşağıda sunulacaktır.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38]

Ayırıcı tanı

Hastalığın teşhisi eleme yöntemi ile gerçekleştirilir. Uzman mağdurun durumunu değerlendirmeli ve pokurdeno altta yatan tüm patolojileri dışlamaya başlamalıdır. Bu nedenle, ensefalit, spontan hipertermi, açıklanamayan etiyoloji ve yoksunluk sendromunun zehirlenmesi ile ilgili ayırıcı tanı yapılmaktadır .

Serotonin durumunun ilerlemesini gösteren bir klinik tablo varlığında, doktor bir tanı yapabilir. Hesapta bir kişinin daha önce aldığı ilaçları al. Çoğu durumda, tanı hastanın klinik gözlemlerine dayanır.

Eğer nöroleptik habis sendrom akış sindirim sistemi ihlal kaydedildi, plastik bir sertlik ve miyoklonus vardır.

Antikolinerjik sendroma deri ve mukoza zarının kuruması, artan basınç ve gastrointestinal sistemin hızlandırılmış peristalsisi eşlik eder.

Malign hipertermiyle miyoklonus yoktur. Opiate yoksunluğu, dilate öğrenciler, eklem ağrıları ve soğuk algınlığına yakın bir durumla birlikte gelir.

Narkotik analjeziklerin aşırı dozda hipotansiyon, hipotermi, bradikardi ve hiporefleksi gelişir.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi serotonin sendromu

Hastalığın gelişimi için özel bir tedavi önlemi yoktur. Bireysel durumlar için özel öneriler vardır. Bu nedenle, serotonin sendromunun gelişmesi ile tedavi, serotoninin artan üretimini provoke edebilecek tüm ilaçların dışlanmasını ima eder. Bu 6-12 saat içinde rahatlama sağlayacaktır. Sendrom gelişiminin nedeni fluoksitadin uygulanması ise, bu süre birkaç güne kadar sürebilir.

Semptomatik terapi bir kişinin iyileşmesine dayanır. Ağır vakalarda Metisergide kullanılır. Optimal vücut ısısını korumak için normal Parasetamol kullanılır. Harici soğutma ile birlikte kullanılır.

Kas sertliğini azaltmak için lorazepam kullanılır. Ayrıca ajitasyonu kontrol etmek için kullanılabilir. Kan basıncını korumak için, uzmanlar Adrenalin veya Norepinefrin tayin eder.

İlaçlar aşırı durumlarda kullanılır ve serotonin sendromundan spesifik ilaçlar yoktur. Bu nedenle, tedavi semptomatiktir, bir uzman tarafından bireysel olarak ayrıntılı bir kurtarma planı verilir.

Hangi ilaçlar kullanılıyor?

İlaç tedavisi, bir kişinin genel durumunu korumak için kullanılır. Metisergide, Parasetamol, Lorazepam ve Adrenalin gibi en yaygın olarak kullanılan ilaçlar.

 • Metisergit. İlaç antiserotonin aktivitesine sahiptir. Yemek sırasında günde 2 mg 2-4 kez oral olarak uygulanır. İlaç genel durumu iyileştirir, baş ağrısını durdurur ve uykuyu iyileştirir. Düşük tansiyon, iskemik kalp hastalığı, karaciğer ve böbrek problemleri ile ilaç kullanamazsınız. Yanlış uygulandığında, olumsuz reaksiyonların gelişmesine yol açabilir. Bu durumda, bir kişi hızlı kalp atışı, sindirim bozuklukları, bir öfori ve uykusuzluk hali vardır.
 • Parasetamol antipiretik ve analjezik etki ile karakterizedir. 1 tabletin günde 3-4 kez optimal dozda, aralıklar arasında 6 saat aralıklarla gözlenmesi gerekir. Ürünü kullanmak, komplikasyonlarına karşı hassasiyet, rektal mukozanın gebelik ve inflamatuar süreçlerinde mümkün değildir. Anemi, renal kolik, mide bulantısı ve deri döküntüleri şeklinde advers reaksiyonlara neden olabilir.
 • Lorazepam. İlaç uykuyu normalleştirir ve duygusal reaktif koşulların yoğunluğunu azaltır. İlacın günlük dozu 2 mg, 3 bölünmüş dozlara bölünmelidir. Küçük kısım sabah, büyük akşam ve yatmadan önce alınır. Kapalı açılı glokom, karaciğer ve böbrek bozuklukları, psikozlar ve epilepsi ile ilaç kullanamazsınız. Mide bulantısı, ağız kuruluğu ve kas zayıflığı şeklinde olumsuz reaksiyonların olası gelişimi.
 • Adrenalin. Enjeksiyon şeklinde kullanılır. Dozaj kişinin durumuna bağlıdır. Genellikle 0.2-0.75 ml verilir, tek doz 1 ml'yi geçmemelidir ve günlük doz - 5 ml. Enjeksiyon için enjeksiyon kullanmak, taşikardi, aritmi, gebelik ve ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık ile mümkün değildir. Belki baş ağrısı, uyku bozuklukları, mide bulantısı, kusma ve bronkospazm gelişimi.

Vitamin kullanıyor musunuz?

Serotonin sendromunun ortadan kaldırılmasında, ilaçlar pratik olarak kullanılmamaktadır. Vitaminlerin kullanımı, aksine, durumu kötüleştirebilir. Antidepresanlar ile kombinasyonları klinik tablonun şiddetini arttırır.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Fizyoterapi kullanılır mı?

Durumu korumak sadece yukarıda açıklanan bazı ilaç tiplerini içerebilir. Fizyoterapi tedavisi uygulanmadı.

Serotonin üretiminin artmasına karşı mücadelede alternatif tedavi

Sendromun gelişmesi ile, geleneksel olmayan tıp dahil olmak üzere tüm ilaçların olumsuz etkisini dışlamak gerekir. Alternatif tedavi kullanılmaz.

trusted-source[47], [48], [49], [50]

Otlarla tedavi mümkün mü?

John's Wort dahil olmak üzere bazı otlar, serotonin sendromunun gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle antidepresan kullanıldığında kullanılmamalıdır. Yüksek serotonin seviyesinde bitkilerle tedavi uygulanmaz. Böyle bir etki durumu kötüleştirebilir.

Homeopati ve tıbbi özellikleri

Homeopatik ilaçlar bitki bileşenlerine dayanmaktadır. Onlar tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bitki bazlı antidepresanlar bile bir kişinin durumunun kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle, ilaç tedavisi olarak homeopati kullanılmamaktadır.

Hastaların cerrahi tedavisi

Hastalığın spesifik yapısı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmaz. Terapi, serotonin seviyesini azaltmayı amaçlamaktadır, antidepresanların kullanımını kaldırarak olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz.

Önleme

Önleyici tedbirlerin ana ilkesi, antidepresanların tüketiminde kısıtlamadır. Serotonin metabolizmasının ihlaline yol açabilecek ajanların negatif ilaç etkisini azaltmak gereklidir. Bu hastalığın önlenmesidir. Optimal sonuçlar elde etmek için, ilaçlar doktor onayı alındıktan sonra alınmalıdır.

Antidepresanlar kursları kullanmanız gerekiyorsa, ilaç değişimi arasında bir duraklamaya dayanabilmeniz gerekir. Bu süre en az 14 gün olmalıdır. Fluoksetin daha önce kullanılmışsa, iyileşme süresi 5-6 hafta sürer.

Bir semptomun gelişmesini önlemek için ilk paragrafta sunulan tehlikeli kombinasyonlardan kaçınılmalıdır. Antidepresanlar yalnız kullanılmalıdır. Bu kurala uyulursa, sendromu geliştirme riski en aza indirilir.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56]

Tahmin

Uygun tanı ve tedavi, bir kişinin durumunda bir iyileşmeye yol açabilir. Bu durumda, görünüm olumludur. Tek bir uzman, bir kişinin gelecekteki iyiliği hakkında kesin sonuçlar veremez. Tüm tedavi süresince, hasta dikkatle izlenmelidir. Serotonin sendromu çok geç görüldüğünde, bu tahmin elverişsizdir.

trusted-source[57], [58], [59]

Bilmek önemlidir!

Serotonin (oksitriptamin), esas olarak trombositlerde bulunan bir biyojenik amindir. Vücut sürekli olarak 10 mg serotonine kadar dolaşır. Vücuttaki toplam serotonin miktarının% 80-95'i sentezlenir ve gastrointestinal kanalın enterokromaffin hücrelerinde depolanır. Serotonin, dekarboksilasyonun bir sonucu olarak triptofandan oluşur. Devamını oku...

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.