Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile Estroel

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Climax, herhangi bir kadının hayatında kolay bir dönem değildir. Durumunuzu çeşitli alternatif reçeteler ve ilaçlar kullanarak hafifletebilirsiniz. Bu bölgedeki en popüler ilaçlardan biri de Estroel.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Endikasyonları Menopoz sırasında estroela

Estroel menopoz sırasında bir kadının genel durumunu iyileştirmek için reçete edilen modern bir ilaçtır. Tipik olarak, bir uzman aşağıdaki belirtilerden dolayı bu ilacı reçete edebilir:

 1. Aylık döngüdeki değişiklikler ve menstruasyondaki gecikme.
 2. Menstruasyon sırasında kan dökülmesi kanaması.
 3. Hasta sürekli olarak ruh halini değiştirir, daha sinir bozucu ve depresif hale gelir.
 4. Iştah kaybı.
 5. Kötü rüya.
 6. Baş dönmesi eşlik eden sık migren.
 7. Tides, hasta ateşlendiğinde.
 8. Ağırlık değişiyor.
 9. Hasta sık sık yorulur.

Ayrıca, Estroel, yumurtalıkların çıkarılması, premenstrüel sendromun tedavisi ve kadın vücudundaki yaşa bağlı değişikliklerle ilişkili hastalıkların önlenmesi (35 yaşından itibaren) için bir ameliyattan sonra kullanılır.

Tahliye formu

Kolayca yutulabilen küçük boyutlu tabletler şeklinde üretilmiştir. Paketinde, üretici 15-30 gün boyunca yeterli olan ilacın otuz tabletini sunmaktadır.

Farmakodinamik

Cihaz, bu tür aktif bileşenleri içerir:

 1. Yabani ya da soya izoflavonlarının özütünün köklerinin kökünden çıkarılır. Bu bitkiler, östrojenlerin doğal kaynakları olarak kabul edilir, bu yüzden onların yardımı ile, ilaç kadının sağlığını önemli ölçüde artırabileceği gibi "gelgitlerin" frekansını ve gücünü de azaltabilir.
 2. İndol-3-karbinol - hormonal dengeyi normalize etmeye ve meme bezlerindeki malign tümörlerin olasılığını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
 3. Sodyum tetroborat - osteoporoz gelişimini engeller.
 4. Kutsal vitex meyveleri özü - sinirler, sinirler bölgesinde sinirlilik, hassasiyet azaltır. Menopoz ile baş ağrısının üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 5. Folik asit ve E vitamini - bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur, anti-anemik etkisi vardır, hızlı yorgunluğu giderir.
 6. DL-fenilalanin - hasta stresli durumlara daha dirençli hale gelir.

İlaç sakinleştirici ve onarıcı bir etkiye sahiptir, bir kadının otonom sinir sisteminde süreçleri normalleştirir.

Farmakokinetik

Bu ajanın farmakokinetiği araştırılmamıştır.

Kontrendikasyonlar

İlaç, bileşenlerinden en az birinin hoşgörüsüzlüğü olan hastalar için önerilmemektedir. Gebe kadınları, bebeği anne sütü ile besleyenlerin yanı sıra 14 yaşına ulaşmamış hastaları kullanmak yasaktır.

Yan etkiler Menopoz sırasında estroela

Kural olarak, Estrowal, yan etkilere neden olmadan hastalar tarafından iyi tolere edilir. Ancak ilacı kullanmadan önce ilacı doktorunuza danışın, çünkü ilaç alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

trusted-source[5], [6]

Dozlama ve uygulama

Menopoz sırasında kadınlarda görülen ana semptomları tedavi etmek için, 24 saat içinde ilacın iki tableti iki kez almak için tavsiye edilir. İlacı yemeklerden önce veya yemek sırasında içirin. Etkili bir sonuç elde etmek için terapi en az iki ay boyunca gerçekleştirilir.

Depolama koşulları

Bu ilacı küçük çocuklara ulaşılamayacak bir yerde saklamak çok önemlidir. Hava sıcaklığı +25 dereceyi geçmemelidir.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Raf ömrü

Raf ömrü üç yıldır. Bu sürenin sona ermesinden sonra tabletleri içmek yasaktır. Lütfen Estroel'in tıbbi bir ürün olmadığını unutmayın.

trusted-source[11]

Bilmek önemlidir!

Fizyolojisindeki bir kadın menopozdan sakınamaz: cinsel fonksiyonun durdurulması kaçınılmazdır. Psikolojik olarak bu stres. Bunlar sağlık ve yaşam tarzı için kardinal değişiklikler. Kural olarak, bir faktör daha var: Menopoz ile terleme.

Devamını oku...

Farmakolojik grup

Препараты, применяемые при климаксе

Ilaç etkisi

Противоклимактерические препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Menopoz ile Estroel" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.