You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Korsakov sendromu

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Korsakov'un psikozu olarak da bilinen Korsakov sendromu, bir tür amnestic sendromu olarak kabul edilir. B1 vitamini eksikliği nedeniyle gelişir. Adı Rusya S. Korsakov'dan bir psikiyatrist onuruna alındı.

trusted-source[1], [2], [3]

Nedenler Korsakov sendromu

Bu sendromun gelişim nedeninin vücutta yetersiz miktarda B1 vitamini olduğunu. Çoğu zaman, yıllarca alkol kullanan kişilerde görülür. Ek olarak, Korsakov sendromu, hipoksiya veya ağır beyin travması olan hastalarda yetersiz beslenmeye bağlı olarak da saptanabilir. Nadir durumlarda, hastalık epilepsi tedavisi için başın temporal kısmında cerrahi bir operasyondan sonra kendini gösterir.

trusted-source[4], [5], [6]

Risk faktörleri

Bazı risk faktörleri varsa, bu hastalığı geliştirme riski önemli ölçüde artmaktadır. Kural olarak, hepsi yeme alışkanlıkları ve sağlığının durumuyla ilgilidir:

 1. Diyaliz.
 2. Ertelenen kemoterapi.
 3. Yaşlılık yaşı.
 4. Aşırı diyetler.
 5. Genetik yatkınlık.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Patogenez

Bu sendrom insan vücudundaki vitamin B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bu vitamin, özellikle piruvat dehidrojenaz, transketolaz, alfa-ketoglutarat dehidrojenaz olmak üzere diğer bazı enzimlerin bir kofaktörüdür. Vücudun B1 vitamini içermediği zaman, bu nöronlar ve mitokondriye zarar glikoz kullanımında güçlü bir azalmaya yol açar.

Alfa-ketoglutarat dehidrojenaz aktivitesindeki azalma ve aynı zamanda önemli bir enerji açığı, insan vücudunda glutamat birikimine neden olur ve bu da nörotoksik etkilere yol açar.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Belirtiler Korsakov sendromu

Korsakov sendromu için temel altı semptom var:

 1. Sabitleyici bir yapıya sahip olan amnezi, yani bir insan yakın geçmişte ya da günümüzde meydana gelen olayları hatırlayamaz. Ancak çocukluk ve gençliğin anıları çok iyi kalıyor. Hastanın hafızası, sendromun başlangıcından önce meydana gelen tüm olayları mükemmel şekilde korur.
 2. Disnyantasyon, amneziye dayanır. Tüm yaşamında bir kişi tarafından alınan yeteneklerin yanı sıra mekanı, zamanı da etkiler. Bu insanlar genellikle başkalarının bakımı ve bakımı olmadan yaşayamazlar.
 3. "Hayali anılar" veya konfabulasyon - bellekte boşluklar göründüğünde, hasta bunları icat edilen olaylar ile doldurmaya çalışır. Anılar gerçeklikten farklı hale geldiğinde, psikozun gelişimi hakkında konuşabilirsiniz.
 4. Bir kriptomnezi, mevcut olayların yerini alarak, bellek alanlarının bulunduğu yerde film veya kitap olaylarının ortaya çıktığı bir durumdur.
 5. Hastanın anındaki modern olaylar, geçmişinden gelen olaylarla değiştirilir.
 6. Bir kişi anlamlı bir konuşma yapamaz.

Sendrom Wernicke-Korsakov

Wernicke-Korsakov sendromu, kronik olabilecek veya akut alkol zehirlenmesi ile ortaya çıkabilen alkolik psikoz çeşitlerinden biridir.

Bu sendromda, hasta iki kez gelişir: akut ensefalopati Wernicke ve kronik Korsakov sendromu. Psikiyatristler onları bir hastalıkta birleştirirler, çünkü bunlar alkolizm için ayrı ayrı nadiren bulunurlar.

Wernicke-Korsakov sendromunun başlıca üç belirtisi şunlardır:

 1. Göz kaslarının felci - oftalmopleji.
 2. Adam hareketlerini kontrol etmez - ataksi.
 3. Hastanın bilinci karışıktır.

Wernicke-Korsakoff sendromu kuvvetle inhibe edilir ile Genellikle insanlar, hatta en basit sonuç yapamaz veya mantıksal olarak düşünmek. Çoğu zaman geçmişten gelen tüm detayları hatırlarlar, ancak bir dakika önce onlara ne olduğunu hatırlayamazlar. Hasta doğrudan bakmaya çalışırsa, başı dönmeye başlar, bulantı ortaya çıkar.

trusted-source[20], [21]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Bazı durumlarda beyin hasarının geri döndürülemez olduğu anlaşılmalıdır. Zamanında ve doğru tedavide bile, Korsakov sendromlu hastalar kalıcı bellek kaybı ve düşünmenin komplikasyonları ile sonsuza kadar kalacaktır. Tüm hastaların yaklaşık% 30-40'ı devre dışı kalır.

trusted-source[22], [23]

Teşhis Korsakov sendromu

Doğru teşhisi yapmak için teşhis ve farklılaştırmanın yapılması gerekmektedir. Tanının temeli, klinik semptomlarla ilgili kapsamlı bir çalışma olan anamnez (tümörler, alkolizm) çalışmasıdır.

Hastada B1 vitamini eksikliğine işaret eden en az bir belirti varsa, teşhis hiç şüphesiz yapılmalıdır. Doğru tanı için genel kan testi ve karaciğer fonksiyon testleri kullanılır. Ayrıca, doktor hastanın muayenesini yapar, hafızasını inceler (kelimeleri hatırlamak için yapılan testleri, keyfi ve mekanik ezberleme).

trusted-source[24], [25], [26]

Analizleri

Aşağıdaki laboratuvar testleri gerçekleştirilmektedir:

 1. Kan serumundaki albümin miktarını belirlemek için bir test - seviyesi çok düşükse, bu durum yetersiz beslenme, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının ihlal edildiğini gösterir.
 2. B1 vitamini düzeyini belirlemek için analiz - genel kan testi ile birlikte gerçekleştirilir.
 3. Kırmızı kan hücrelerinde (eritrositler) enzim transketolazının aktivitesi için bir test. Aktivite azalırsa, vücutta B1 vitamini eksikliği vardır.

trusted-source[27], [28]

Enstrümantal teşhis

Bazı durumlarda uzmanlar Korsakov sendromunu teşhis etmek için araçsal yöntemler kullanırlar:

 1. EKG (elektrokardiyografi) - yardımı ile B1 vitamini aldıktan sonra hastanın resminin ne kadar değiştiğini görebilirsiniz.
 2. BT (bilgisayarlı tomografi) - yardımlarıyla, Wernicke-Korsakov sendromunda sıklıkla bulunan serebral kortekste ihlaller vardır.
 3. MRI (manyetik rezonans görüntüleme) - Korsakov sendromu iskemik ve hemorajik hasar için atipik gösterir.

Ayırıcı tanı

Bu sendromun sadece alkol bağımlılığının arka planında görülmeyeceği anlaşılmalıdır. Bu nedenle, benzer sendromlardan ayırt etmek çok önemlidir: deliryum, demans ve amnestic sendromlar, alkollü içeceklerin alınmasıyla ilişkili değildir.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi Korsakov sendromu

Tedavi kalıcı olarak gerçekleştirilir, çünkü terapi sırasında sadece ilaç preparatlarını kullanmak değil, aynı zamanda psikoloğa yardım etmek de gereklidir. Eğer tedavi etkili ise, o zaman ilk pozitif sonuçlar, tedavinin başlangıcından iki yıldan daha önce görülmeyebilir. Hastayı geri yüklemek her zaman çok uzun bir süreçtir.

Bazı durumlarda, tedavi sırasında hastalara ayrıca karmaşık konu eğitimi verilir. Bu bir rehabilitasyon yöntemidir ve buna "yok olan bir ipucu" denir. Uyuşturucu için hafıza kullanımı etkisizdir. Tedavi sırasında ve sonrasında alkollü içecekler kesinlikle yasaktır.

Tıp

Parenteral glukoz uygulaması. Glikoz çözeltisi, dekstroz monohidrat bazlı bir detoksifikasyon ve rehidrasyon ajanıdır.

Glikoz, insan vücudundaki metabolik süreçlere katılır, iyileşmeyi ve oksidatif süreçleri güçlendirmeye yardımcı olur, karaciğer ve kalbi iyileştirir. Çözelti, dakikada 7.5 ml'den fazla olmayan bir oranda damar içine enjekte edilir. Yetişkin hastalar için standart doz günde 3000 ml'ye kadardır.

Yasak hiperosmolar koma, bozulmuş glukoz toleransı, dekompanse diyabet, hiperglisemi ve giperlaktatsidemii uygulanan ilacın hastalar için. Tromboflebit, hipervolemi, hiperglisemi, morarma, ateş, enfeksiyon, poliüri, alerji: Bazı durumlarda, olumsuz sonuçları gelişebilir.

Vitaminler

Korsakov sendromunu tedavi etmek için, intravenöz olarak B1 vitamini (tiamin) uygulanması gereklidir. Bu tedavinin olumlu etkisini elde etmek için, 3-12 ay içinde yapılmalıdır (şiddet seviyesine bağlı olarak). Bu durumda, beyindeki hafıza kaybı ve işlev bozukluğu vakalarının sadece% 20'si geri dönüşlüdür.

Kural olarak, B / M ve B / V enjeksiyonlarının B1 vitamini ile kombine enjeksiyonu 2-3 gün boyunca günde 3 kez uygulanır. Hasta tedaviye yeterince cevap verirse enjeksiyonlar devam eder. Klinik olarak anlamlı bir etki elde etmek için 1 gram tiamin ile tedavi bazen kullanılır.

Uzun süreli bakım tedavisi için, B grubu vitaminler, özellikle de B1 oral alımı kullanılır. Tüm bu aktiviteler mutlaka doğru beslenme ile birleştirilmelidir.

Tiamin. Enjeksiyonlar ve kapsüller için bir çözüm şeklinde mevcuttur. Günlük B vitamini ihtiyacı: Yetişkin erkekler için - 2.1 mg'a kadar, yaşlılar için - 1.4 mg'a kadar, yetişkin kadınlar için - 1.5 mg'a kadar, çocuklar için - 1.5 mg'a kadar.

Tiaminin parenteral uygulaması genellikle küçük bir dozla başlar. Hastanın ilaca iyi bir toleransı varsa, doz yavaş yavaş arttırılır. Dozaj, ilgili hekim tarafından reçete edilir, ancak genellikle aşağıdaki gibidir: her 24 saatte bir, günde 50 mg'a kadar olan enjeksiyonlar. Tablet formunu alırken: 24 saatte bir ila beş defa 10 mg'a kadar. Kabul süresi - kırk güne kadar.

Tiamin intoleransı olan hastaların ilacı almasına izin verilmez. Bazen bu tür belirtiler ortaya çıkabilir: ürtiker, döküntü, kaşıntı, alerji, taşikardi, anafilaktik şok.

Önleme

Bu sendromu önlemenin en iyi yolu, kan serumu içindeki vitamin B1 ve tiaminin içeriği üzerinde sürekli bir kontroldür. Alkollü içecekleri kötüye kullanmamak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek ve doğru beslenmek de önemlidir.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Tahmin

Bu hastalığın prognozu progresyonunun derecesine bağlıdır. Tedavi ne kadar erken başlarsa, prognoz ne kadar iyi olur. Uygun tedaviye sahip olmayan Korsakov sendromu genellikle ölümcül bir sonuçla sonuçlanır. Kural olarak, enfeksiyöz akciğer hastalıkları, septisemi, geri dönüşümsüz organik beyin hasarı nedeniyle ölüm gelir.

Hasta zamanında tedaviye başladıysa, aşağıdaki alanlarda gelişmeler meydana gelir:

 1. Vizyon birkaç saat veya birkaç gün içinde geri yüklenir.
 2. Hareketlerin koordinasyonu birkaç hafta içinde gelişir
 3. Bilinç birkaç hafta boyunca hastaya geri döner.

Hastanın zihinsel işlevlerini ve hafızasını geri kazanmak için alkollü içeceklerin kullanımından tamamen vazgeçilmelidir. Gelecekte normal tiamin düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olacak dengeli bir şekilde yemek çok önemlidir. Günlük diyetinizde bu gibi ürünleri tanıtmak çok önemlidir: bezelye, pirinç, yağsız domuz eti, tam tahıllı ekmek, süt, portakal.

Tedavi çok geç başlamışsa, prognoz elverişsizdir. Olguların% 25-40'ında Korsakov sendromu olan hastalar davranış problemleri ve mental retardasyonla birlikte özürlü hale gelirler. Beynin diğer eşlik eden hastalıkları eşlik ederse hastalık daha şiddetlidir.

trusted-source[33], [34], [35]

Bilmek önemlidir!

Dissosiyatif amnezi, önemli kişisel bilgileri hatırlamada yetersiz kalmaktadır ve bu yetersizlik, sıradan unutkanlık ile açıklanamayacağı şekilde açıkça ifade edilmektedir. Nedeni genellikle travma veya şiddetli strestir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.