Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kaşıntıdan rektal ve vajinal fitiller

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Bazen kanın, cildin veya mukoza zarının herhangi bir parçasına kadar taranır - dayanılmaz un. Halka açık bir şekilde çizik, bacak ya da omuz oldukça iyi değildir ve hatta vücudun daha samimi kısımları - tamamen imkansızdır. Kaşıntı genellikle yanma, tarak, cilt veya mukoza zarının yüzeyindeki bütünlüğün ihlaline eşlik eder. Bu gibi işkencelerden kurtulmak, ya da mümkünse, mümkün olan en kısa zamanda bir devletin rahatını sağlamak.

İnguinal veya anal bölgede kaşıntı sadece çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen bir semptomdur. Kasık bölgesindeki bu durum sadece genitoüriner sistemin patolojisini değil, bağırsakları, hormonal disfonksiyonu, diyabeti, karaciğer hastalığını da tetikleyebilir. Çoğu durumda anal kaşıntı nedeni hemoroidler ve anal fissürler, ancak parazitlerin varlığı, genitoüriner sistemin enfeksiyonları da kaşınmanın görünümüne katkıda bulunabilir. Yakın bölgelerin deri ve mukozaları, alerjilerden, uygun olmayan kıyafetlerle temastan kaynaklanan dermatit, sabun, özel bakım ürünleri, tuvalet kağıdı, özellikle aromalı olabilir.

Genellikle tatsız hisler yapamaz kaşıntı çürümez, sorun olursa, hijyenik prosedürler, fitiller, tozlar kullanılarak, kendi kurtulmak değil, aynı zamanda bir uzmandan yardım isteyin, her şeyi koyarak, gerekli ağırlaştırılmış almak.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Endikasyonları Kaşıntı gelen mumlar

İntravaginal uygulama için fitiller, genital sistemin viral, fungal, bakteriyel, protozoal enfeksiyonlarından, hormonal bozuklukların düzeltici tedavisinden uygulanır.

Rektal fitil, esasen hemoroidal olan anal kaşıntıdan kullanılır.

trusted-source[10], [11], [12]

Dozlama ve uygulama

Genital bölgede kaşıntı nedenlerini ortadan kaldıran intravajinal fitiller

Ben, çok daha hızlı, böylece gereksiz değil hoş olmayan semptomlar ortadan kaldıracak, araç kendi amacı için kullanılan yinelemek istiyorum ve bir jinekolog ziyaret edecek ve holding değil emek ve ağrısız tanı prosedürleri (deşarj simir analizi, pelvik ultrason).

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Hexicon

Aktif madde, antibakteriyel ve antiprotozoal etkiye sahip olan klorheksidin biglukonattır. İmha klamidya, sifilis, bel soğukluğu, ureaplasmosis, trikomonyasis, Gardnerella, Bacteroides fragilis ve pürülan ve / veya ürogenital sistemin iltihapların neden olan patojenlere.

Bazı protein ve psödomonas suşları için aktif değildir ve aynı zamanda vajina - laktobasil ve aside hızlı mikroorganizmaların sağlıklı mikrobiyojenozunun yararlı temsilcileridir. Pürülan ve / veya kanlı akıntının varlığı, hexicon'un etkinliğini azaltır.

İntravajinal uygulama ile emilim göz ardı edilebilir. Hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılması mümkündür.

Kontrendikasyon kullanımı Hexicon'un bileşenlerine karşı duyarlılıktır.

Zaman zaman, fitil kullanımı ortadan kalktığında inguinal bölgede artan kaşıntı şeklinde bir alerji vardır.

İntravajinal kullanıma yönelik fitiller Gexicon. Önceden bir kontur paketlemesinden temizlenmiş, bir fitil günde bir veya iki kez bir vajinanın içine daha derinden girilir. Terapi süresi bir haftadan on güne kadardır. Maksimum süre 20 gündür.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için bir süpozituvar uygulanır. Cinsel ilişki sonu ve ilacın kullanımı arasındaki aralık iki saatten fazla değildir.

Hexicon'un terapötik dozunu aşmanın sonuçları ve diğer ilaçlarla klinik olarak anlamlı etkileşim bilinmemektedir.

Işığa maruz kalmadan oda sıcaklığında en az üç yıl saklayın, sıcaklık rejimini 25 ° C'ye kadar gözlemleyin. Çocuklardan uzak tutunuz.

Pimafutsin

Pimafucinin aktif bileşeni, bir fungisidal polien antibiyotik olan natamisin'dir. Makrolidlere ait, doğal kaynaklı en az zehirli preparatlar. Kandidiyaz ve diğer maya mantarlarının patojenleri ile ilgili olarak daha az oranda dermatofitlere kadar aktiftir.

Mantar hücrelerinin zarlarının bütünlüğünü ihlal ederek antifungal etki elde edilir. Natamisin direncinin ortaya çıkması gözlenmez.

İntravajinal uygulama ile emilim göz ardı edilebilir. Hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılması mümkündür.

Kullanılacak kontrendikasyon, Pimafucin bileşenlerine karşı duyarlılıktır.

Bazen uygulama alanında tahriş şeklinde bir alerji vardır ve bunlar mumların kullanımından sonra kaybolur.

Fitiller Pimafucin kandidiyaz vulvovaginit durumunda intravajinal olarak kullanılır. Önceden bir kontur paketinden arındırılmış olan bir fitil, gece boyunca bir yalancı pozisyonda, günde bir kez daha vajinanın içine daha derin girer. Ortalama kullanım süresi üç ila altı gündür. Tedavinin terapötik etkisini düzeltmek için, hastalığın dış belirtilerinin kaybolmasından iki veya üç gün sonra devam eder.

Pimafucinin terapötik dozunu aşmanın ve diğer ilaçlar ile klinik olarak anlamlı etkileşimlerin sonuçları bilinmemektedir.

Oda sıcaklığında en fazla dört yıl saklayın (25 ° C'ye kadar).

Depantol

Aktif maddeler klorheksidin, dekspantenol ile kombinasyon halinde büyüklüktedir. Fitiller, enflamatuar süreci durdurur, patojen mikroflorayı yok eder, vajinanın mukoza zarını normalleştirir.

Klorheksidin biglukonat, antibakteriyel ve antiprotozoal etkiye sahiptir. İmha klamidya, sifilis, bel soğukluğu, ureaplasmosis, trikomonyasis, Gardnerella, Bacteroides fragilis ve pürülan ve / veya ürogenital sistemin iltihapların neden olan patojenlere.

Bazı protein ve psödomonas suşları için aktif değildir ve aynı zamanda vajina - laktobasil ve aside hızlı mikroorganizmaların sağlıklı mikrobiyojenozunun yararlı temsilcileridir. Pürülan ve / veya kanlı akıntının varlığı bu maddenin etkinliğini azaltır.

Dekspantenol, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında bir katılımcı olan bir koenzim asetilasyon elemanı olan pantotenik asidin değiştirilmiş bir şeklidir. Glukokortikoidler, asetilkolin, histamin üretimini aktive eder. Mukozal dokuların restorasyonuna katkıda bulunan oksidasyon-redüksiyon işlemlerinin katalizörü, yoğunluk ve elastikiyetini arttırır.

Fitiller Depantol, vajinanın normal mikroflorasının temsilcileri için aktif değildir.

İlacın yerel kullanımı ile aktif maddelerin emilimi önemsizdir.

Hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılması mümkündür.

Kullanılacak kontrendikasyon Depantol bileşenlerine karşı duyarlılıktır.

Bazen uygulama alanında tahriş şeklinde bir alerji vardır ve bunlar mumların kullanımından sonra kaybolur.

Süpozituvar Depantol topikal olarak kullanılır. Önceden bir kontur paketlemesinden temizlenmiş, bir fitil bir yüzüstü pozisyonda günde iki kez bir vajina içine daha derin girilir. Ortalama başvuru süresi yedi ila on gündür. Maksimum tedavi süresi 20 gündür.

Anyonik grup içeren araçlarla ve aynı zamanda sabunla birlikte kullanılmazlar.

Doz aşımı ile ilgili veriler mevcut değildir.

10-20 ° C sıcaklık rejimini gözlemleyerek en fazla iki yıl saklayın.

Utrozhestan

Uterusun mukoza zarında salgı fonksiyonunu normalleştiren aktif progesteron (hamilelik hormonu) ile hormonal preparat. Endometriyumun yapısını iyileştirir, embriyonun embriyonunu gömme ve geliştirme yeteneğini iyileştirir, hamilelik sırasında düşükleri önler, rahim kaslarının tonunu azaltır, meme bezlerinin yeniden yapılandırılmasını uyarır. Testosteron salımını normalleştirir.

Genital organların kaşınmasına neden olan progesteron eksikliği durumunda ikame tedavisi için kullanılır.

Oral veya intravajinal olarak kullanılabilen kapsül formunda bulunur.

Hormonal kapsüllerin intravajinal kullanımı Utrozhestan, doktor tarafından reçete edilen programa sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Bu ilaç, bir veya her iki yumurtalığın çıkarılması durumunda reçete edilir; işlevlerinin ihlalleri; östrojen içeren preparatlarla kombinasyon halinde yumurta bağışı; embriyonun başarılı bir şekilde tanıtılması ve geliştirilmesi için in vitro fertilizasyon; Bu patoloji nedeniyle adet döngüsü ve infertilite aşamalarının ihlali; bir düşük yapma tehdidinde; alışılmışın düşük olması tedavisi. Her durumda, bireysel bir tedavi rejimi seçilir. Bu ilaçlar için kendi kendine ilaç, üzücü sonuçlara yol açabilir.

Gebe kadınlarda kontrendike değildir, yine de hamileliğin son üç ayında, anne sütünün üretimindeki azalmaya bağlı olarak, karaciğer yetmezliğinin muhtemel gelişimi ve emzirme sırasında dikkatle kullanılır.

Bilinmeyen genesisin kist hidatik vakalarında kontrendikedir; tamamlanmamış spontan abortus; Üreme organlarının ve meme bezlerinin neoplazmaları;
Porfirin hastalığı; Utrozhestan bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğü.
Kapsüllerin intravajinal olarak kullanılması, menstrüel siklusun fazları arasında hemorajik belirtilere yol açar.

Utrozhestan, kan basıncını, diüretikleri, antikoagülanları, immün baskılayıcıları azaltan ilaçların hipotonik etkisini artırabilir. Oksitosinin laktojenliğini azaltır.

Uzamış lokal uygulamada, ilacın çekildiği zaman ortadan kaybolan, yan etkilere özdeş, zayıf şekilde ifade edilen işaretler bulunabilir.

Sıcaklık rejimini 25 ° C'ye kadar gözlemleyerek en fazla üç yıl saklayın.

Ağrılı bir yerde kaşınmanın ve yanmanın çok yaygın bir nedeni vajinal kandidiyaz veya pamukçukdur. Birçok durumdan kaynaklanır - antibiyotik almaktan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara kadar. Livarol, Nystatin, Polizhinaks - samimi bir yerde kaşıntı karşı bir fitil yanı sıra yukarıda açıklanan vajinal fitiller Pimafucin kullanarak, pamukçuk kurtulun. Bunlar antifungal ilaçlar, kandidiyazın aktif antagonistleridir.

Bu ilaçları hamile ve emziren kadınlar için doktorunuza danışmadan kullanmanız tavsiye edilmez.

Diğer farmakolojik grupların kaşıntıdan fitiller

Ürogenital sistem enfeksiyonlarının tedavisinde, metronidazol bulunan mumlar, etkili bir antibakteriyel ilaç, aynı zamanda birçok yan etkilere neden olmakta , sıklıkla reçete edilmektedir . Metronidazol (alerjik vajinit) ile fitillerden kaşıntı sık görülen bir olaydır, ilgili hekimi bu konuda bilgilendirmek gereklidir.

Vajinitden kurtulmak için normal vajinal mikrobiyozisiyi geri kazanmanız, yani patojenik temsilcilerin sayısını azaltmanız ve yararlı mikroorganizmalarla kolonize olmanız gerekir.

Bu durumda, birçok patojenik ve fırsatçı mikroplara karşı aktif olan üç asilofilic lactobacilli suşunu içeren Acilakinin vajinal fitilleri yardımcı olabilir .

Lactobacillus, vajina içine girerek, glikojeni laktik asit oluşumuyla işlemeye başlar. Bu, doğal bir asidik ortamın restorasyonuna katkıda bulunur, patojenlerin gelişmesine elverişli değildir (beslenme için glikojen de yoktur).

Aynı zamanda, Doderlein'in asası, normal parametrelerini destekleyen sağlıklı bir vajinal mikrofloranın temsilcileri aktif olarak çoğalmaya başlar. Bütün bunların alkali bir ortamda yaşayan patojen mikroorganizmalar üzerinde zararlı bir etkisi vardır.

Fitiller Acilak, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilir, tk. Aktif maddeleri laktobasildir.

Vajinal kandidiyaz için kontrendike süpozituvar, asidik ortam olarak mantarların hızlı büyümesine neden olur. Bu durumda, önce mantarları çıkarın ve mikroflorayı geri yükleyin.

On gün boyunca günde bir veya iki kez bir fitil tanıtın. On ila yirmi gün sonra, tedavi sürecini tekrarlayın. Üç ay içinde, en az on gün arayla iki tür ders yürütmek mümkündür.

Fitillerin antimikrobiyal, antiviral ve immüniteyi artıran oral preparatlarla birlikte kullanılmasına izin verilir. Antibiyotikler ile intravaginal olarak asilatum fitilleri kullanmayın.

Fitiller Fitiller atsilakt eşanlamlıdır Laktobakterin (lactobacilli daha büyük bir içeriğine bağlı olarak daha belirgin bir etkiye sahiptir), vajinal kapsüller Laktonorm ve Ekofemin.

Bu ilacın analogu vajinal fitiller Acipol. Laktobasili ek olarak, kefir mantarın polisakkaridini içerir.

Lactobacilli doğal ve dengeli bir mikrofloranın yaratılması ve geliştirilmesi sürecini uyarır.

Kefir mantar polisakkarit koruyucu bariyeri arttıran bir immünomodülatördür.

Başka bir vajinal probiyotik, aktif bifidobakterileri içeren Bifidumbacterin fitilleridir.

Anal kaşıntı karşı fitiller

Anüste kaşıntıdan alınan fitiller, ilacın aktif bileşeninin anormal bölgenin damarları tarafından iyi emilmesini sağlayan uygun bir dozaj şeklidir. Kurucu mumlar, kural olarak, vasokonstrüktör bileşenleridir ve aynı zamanda, nötr yağlar temelinde birleştirilmiş, bir müshil gibi hareket eden, spazmları ve ağrıyı hafifletir.

Antihemorrhoidal fitillerin en ünlü markası Relief'dir. Oldukça popüler olan Proctosan, Anuzol, deniz topalak yağı bazlı bir fitildir.

Hemoroid, çatlak, mikrotravma, rektumun içinde ve dışında eroziv manifestasyonlarda, anal kaşıntıda kullanılırlar.

Relif

Antihemorrhoidal fitiller, şunlardan oluşur:

  • Uygulama yerinde bir eylem uygulayan köpekbalığı karaciğer yağı, kanı durdurur, iltihabı giderir, bağışıklığı artırır ve dokuların yenilenmesini uyarır;
  • fenilefrin hidroklorid - sentetik alfa-adrenoseptör uyarıcı, anorektal (nedeniyle buna göre azalır şişme, akma, ayırma ve, kaşıntı için) kan dolu bunların arasındaki alanda dokularda denge ve bunun çıkışı yeniden yardımcı kan damarlarını daraltır.

Bu bileşenler, doğal bir yumuşatıcı bileşen olan kakao yağına dayalı süpozituvarlarda birleştirilir.

Hamile ve emziren kadınlar alternatif bir ilaç kullanmak mümkün değilse doktor tarafından atanırlar.

Kandaki düşük granülosit içeriği durumunda kontrendikedir; tromboz eğilimi; fitillerin içeriklerine duyarlılık.

Fitiller Kabartma, uygulama alanında sadece hijyenik prosedürlerden sonra kullanılır. Her seferinde anüs içine enjekte edilirler, günde en fazla dört kez.

Sistematik kullanım sabit bir rahatlama sağlar.

Süpozituvarlar Rölyef, monoamin oksidaz inhibitörleri, hipertansiyon ve depresyon için ilaçlarla kullanılması tavsiye edilmez.

Önerilen doz önemli ölçüde aşılırsa, trombüs oluşumu oranında bir artış riski teorik olarak mümkündür.

Fitiller üç versiyonda mevcuttur: Rölyef (yukarıda tarif edilmiştir); Rölyef Advance - bir anestetik bileşenle (benzokain), lokal anestezi sağlar;

Relief Ultra - Kompleksinde, köpek balığı karaciğeri yağına ek olarak, sülfat

çinko (destekleyici ve yenileyici bileşen) ve hidrokortizon asetat, damarları daraltma, iltihap ve alerjik süreci durdurma.

Anti-alerjik bir bileşenin varlığı nedeniyle, Relief Ultra fitiller kaşıntıya karşı en güçlü etkiye sahiptir.

En az iki yıl saklayın, ışıktan koruyun ve sıcaklık rejimini 27 dereceye kadar gözlemleyin.

Proktozan

Bileşenlerin bir kombinasyonunu içeren karmaşık bir ajan:

  • NPVS bufeksamak - anaerektal dokuların iltihaplanmasını durdurmak, prostaglandinlerin biyosentezini inhibe etmek, ağrının ortadan kalkmasına katkıda bulunur;
  • bizmut subgallat - mumla temas eden cilt ve mukoza zarlarında, mukus, kan, eksüda proteinleri ile albüminler oluşturur, sadece sağlıksız bir yüzey üzerinde koruyucu bir film oluşturur; böylece hemostatik, kuruma etkisi;
  • titanyum dioksit - önceki bileşenlerin etkisini katalize eden bir mineral madde;
  • lidokain hidroklorür - sinir lifleri boyunca ağrı uyarılarının uyarılmasını ve iletilmesini bloke eder, aynı anda anüs bölgesinde kaşıntı ve yanma hissini ortadan kaldırır, böylece bu ilacın hızlı bir analjezik etkisi sağlanır.

Kompleks içinde ilacın bileşenleri hızlı bir anti-inflamatuar, analjezik, büzücü ve antipruritik aksiyon gösterir, deri ve mukoza zarının yüzeyini geri yükleme işlemini hızlandırır, kanamayı ortadan kaldırır.

Rektal fitil Proktosanın sistemik bir etkisi yoktur.

Hamile ve emziren kadınlar kullanılmamalıdır.

Fitillerin bileşenlerine karşı duyarlılık durumunda kontrendikedir; uygulama alanında spesifik olmayan hastalıkların cilt belirtileri; alerjik bir anamnez; 0-17 yaş.

Bazen lokal alerjik reaksiyonlar mümkündür. Fitillerin bir kondomla etkileşimi, ikincisinin esnekliğini azaltır.

Rektal fitil rektuma enjekte edilir - tek parça günde iki kez, akut belirtiler ortadan kalkıncaya kadar, daha sonra enjeksiyon sayısı bir kereye indirilir. Tedavi süresi bireysel, en fazla yedi gündür. İlacın en etkili etkisine bakıldığında, gerekli hijyenik prosedürleri gerçekleştiren ve anüsün ılık su ile nemlendirildiği, bağırsağın boşaltılmasından sonra süpozituvarın uygulanması tavsiye edilir.

Doz aşımı vakaları bilinmemektedir.

En fazla beş yıl saklayın, 15-25 ° C'lik sıcaklık rejimini gözlemleyin, karanlık bir ortamda havadaki nem oranı düşük.

Posterizan forte

Aktif maddeler ile kombine ilaç - inaktive edilmiş E. Coli hücreleri (Escherichia coli) ve hidrokortizon.

Escherichia coli ve rektal mukozaya düşen yaşamsal aktivitelerinin ürünleri yabancı unsurlar olarak bağışıklık tepkisine neden olmakta ve bu da fitillerin uygulama yerinde patojenlerin etkisine karşı direncini arttırmaktadır. T-lenfositlerin aktivasyonu, lökositlerin fagositozu ve diğer bağışıklık faktörleri oluşur. Bu inflamasyon sırasında eksüdayı azaltır, kan damarlarını tonlar, geçirgenliklerini azaltır, hasarlı dokuyu geri yükler.

Hidrokortizon şişlik, kızarıklık, kaşıntıyı giderir.

Hamile ve emziren kadınların sadece tıbbi nedenlerle kullanılmasına izin verilir.

Anal bölgenin bakteriyel ve / veya fungal enfeksiyonlarında kontrendikedir, Posterizan forte süpozituvarlarının bileşenlerine karşı duyarlılık.

Alerjiler mümkündür.

Süpozituvarlar sabahları, defekasyondan sonra ve yatmadan önce her gün uygulanır. İki ila üç hafta arasında kullanım süresi.

Hidrokortizonun etkisi artar veya onu içeren diğer ilaçlar ile kombine edildiğinde yan etkiler olabilir.

Karanlık bir yerde, 0-25ºº ve düşük nem, sıcaklık rejimini gözlemleyerek, iki yıldan fazla saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

Fitiller Natalside

Aktif fitiller veri bileşeni enflamasyon ve kanama ile iyi yapmak ohrofitovyh alglerden elde edilir, anal fissür iyileşme ve mukozanın hasarlı yüzeyi ve mikroflora normal dengesini geri yara.

Hemen hemen hiç yan etkisi yoktur. Benzer ilaçların aksine, hamile ve emziren kadınlara kontrendike değildir.

Fitil Anuzol

Kseroform, yoğun bir belladonna ve çinko sülfat ekstraktından oluşan kompleks bir ajan. İnflamasyonu giderir, dezenfekte eder, spazmları hafifletir, ağrı, kaşıntı, kurur ve kanamayı durdurur. Hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Zakratougolnaya glokom, prostat neoplazmları, kalp ritmi bozuklukları, CHF, bağırsak atonisi bir dizi kontrendikasyon vardır. Ağız kuruluğu, susama, ishal, kalp atım hızı, uykusuzluk, görme bozukluğu, alerji neden olur. Fitil Anuzol tedavisi sırasında, dikkat odaklı aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Deniz topalak yağı ile fitiller

Hamile ve emziren kadınlarda anüs rahatsızlığı deniz topalak yağı ile çok etkili bir fitil (tavsiye, bir doktora danışın) tavsiye edebilir.

Ana elementleri, çeşitli biyolojik olarak aktif bileşenler, çoklu doymamış asitler ve bileşimdeki benzersiz bir vitamin kompleksi içeren deniz topalak yağıdır. Deniz topalak ile fitiller patojenik mikroorganizmalar, kanama, inflamasyon ile iyi başa çıkmak, antihistaminik, antioksidan, yara iyileştirici özellikler göster. Onların uygulama sonucu ağrı, şişlik, kaşıntı, kanlı akıntı, hatta hemoroidlerin ortadan kalkmasıdır.

Deniz topalak yağı ekstresi dayalı fitiller tehlikeli değildir, onlar altı yaşında tüketilebilir ve hemoroid ve anal fissür alevlenmeleri önlenmesi olarak.

Kontrendikasyonlar: ishal, pankreatit, safra kesesi ve kanallarda taş, 0-5 yaş arası, tahammülsüzlük. Alerji mümkündür.

12 yaşında, günde iki kez bir birim verilir; 6-12 yaş - bir birimden bir haftadan on güne bir birim.

En fazla iki yıl saklayın, sıcaklık rejimini gözlemlemek 25 ° C'den yüksek değildir. Çocuklardan uzak tutunuz.

Anüste kaşıntı tedavisi, ancak bu semptomun nedeni doğru bir şekilde kurulduğunda etkili olabilir. Göründüğünde, bir doktora görünmelisin.

Özellikle, anüste kaşıntı çocuğu üzüyorsa. Çocukların pruritusunun en yaygın nedeni helmintik invazyonlardır. Anüste sürekli rahatsızlık zihinsel gelişimde sapmalara neden olabilir, en azından konsantrasyon, azim ve okul performansını olumsuz etkiler.

Anal kaşıntıdan başarıyla kurtulmak için üç koşulu yerine getirmek gerekiyor:

  • Her defekasyondan sonra su prosedürleri şeklinde hijyeni gözlemlemek;
  • Diyet beslenme, baharatlı gıda ortadan kaldırılması, dışkı düzenliliğini izlemek;
  • doktor ile birlikte seçmek için anüs kaşıntı mumları.

Bilmek önemlidir!

Güneşin etkisi altında, güzel bir bronzluk ortaya çıkar, cilt yenilenir, gözenekler temizlenir, D vitamini üretimi artar ve cilt gençleşir. 

Devamını oku...

Farmakolojik grup

Гинекологические препараты
Препараты, применяемые для лечения геморроя

Ilaç etkisi

Противозудные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Kaşıntıdan rektal ve vajinal fitiller" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.