Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kas germe için merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Kasları gerdirirken etkili bir merhem seçmek için, dış uygulamanın ağrıyı hafifletmesi, yumuşak dokuların şişlik bölgesini şişmesi, enflamatuar süreci önleme veya durdurması gerektiği dikkate alınmalıdır. Sonunda, gerçekten etkili bir merhem yaralanan kas liflerinin normal hallerine dönmesine yardımcı olacaktır.

trusted-source[1], [2], [3]

Endikasyonları Kasları gererken merhem

Eczanelerde sunulan merhemlerin kullanımıyla ilgili endikasyonları dikkatlice inceleyin, çünkü bunlar bileşimlerinde ve terapötik etkilerinde farklılık gösterir.

trusted-source[4], [5], [6]

Tahliye formu

(Parantez içinde farklı üreticilerin isimler) etkileri (ısınma) mekanizması olarak ve ana terapötik etki (ağrı kesici ve anti-enflamatuar) üzerinde toplanmıştır yorum başlıktaki merhemler çekme kas dahil edilmiştir. ısınma merhemler ve anti-iltihabik bir merhem bazlı NSAID'ler iki analjezik olan: Bununla birlikte, eşit olmayan farmakodinamik sahip olan maddelerin bileşenleri kombine etkisi sağlayabilir akılda tutulmalıdır.

Kasları germek için ısıtma merhemleri: Efkamon, Kapsikam, Espol, Nikofleks, Finalgon.

Analjezikler merhemler çekme kasları: Bom-Beng (Beng), ketoprofen (Ketonal, Fastum jel, Febrofid, flekso ve diğ.), Heparin merhem. Ayrıca yukarıda listelenen analjezik özellikler de dahil olmak üzere, ısınma (lokal tahriş edici) ilaçlarıdır.

gerilim antienflamatuar krem: İbuprofen (Dolgit, Daldırma Rölyef, Brufen), diklofenak (Diklak-jel Diklovit, Dikloran, Voltaren emulgel ve diğ.), nimesulid (Nimulid, Remisid).

Germe sırasında Çin merhemlerini tercih edenler için , Tiger Balm (Tiger Balm) ve Zheng Gu Shui (Zheng gu-shui) gibi araçlara dikkat edilmelidir.

Bu tür bir spor merheminin gerilmesinden dolayı, bu grubun farmakolojik ajanları arasında sadece sporcular için tasarlanmış "özel" bir merhem yoktur.

Bir merhem Wisniewski (Wisniewski liniment) uygulanmadığı zaman kas Bu antiseptik merhem gibi germe ve pürülan yaralar, apseler, ülserler ve deri ve yumuşak doku yüzeyi kullanımı ile ilgilidir.

trusted-source[7], [8]

Farmakodinamik

Isınma ve anestetik merhemlerin farmakodinamiği, bileşimlerindeki bileşenlere bağlıdır. Efkamon merhem karanfil ve hardal yağı, kafur, acı biber özü (alkaloid kapsaisin içerir), mentol, metil salisilat içerir. Bom-Benge merhemi aktif maddeleri metil salisilat ve mentoldür.

Kasları gererken merhem Capsicum kafur, benzilnikotinat, vanillononamid (sentetik analog kapsaisin) ve terebentin yağı (turpentine) içerir. Espoo merheminin ana bileşeni de Nikoflex merhem (nikotinik asit türevi etilnikotin ile güçlendirilmiş) içinde bulunan kapsaisin olduğunu. Finalgon preparatının bir etki mekanizması, sentetik kapsaisin (vanillylnonamide) ve butoksietil eter formunda bir nikotinik asit türevi sağlar, bu da epidermal hücrelerin hipersensitizasyonunun etkisine neden olur. Benzil nikotinat, vasküler ve kas tonusunu azaltan antispazmodik bir maddedir.

Mentol ve kafur kılcal geliştirmek mediatörlerinin açığa bırakılması üzerinde bir refleks yanıt yol açan, deri Reseptörler periferal sinir liflerini uyaran, diğer bir deyişle, etkilenmiş dokuların kan dolaşımı aktive edilir. Kafur kılcal daralır ve tahriş olmuş cildi ağrı reseptörlerinden nörotransmiterleri aktarma, sempatik sinir uçları thermoreceptors.

Depolarizasyon kapsaisin deri duyu nöronları, TRPV1 tipi kimyasal etkileşim meydana gelir, ve TRP-iyon kanalları azaltmak için cilt kılcal yakılması ve kan reflektörün hissi neden lokal sıcaklık artış sinyali iletilir zaman.

Metilsalisilat (salisilik asitin metil esteri) cilt reseptörleri üzerinde lokal tahriş edici bir etki gösterir ve NSAID'ler olarak anti-enflamatuar etki eder - COX enziminin sentezlenmesinin dolaylı bastırılması ile.

Heparin merhem, dekonjestan ve anti-enflamatuar ajan olarak ve ayrıca analjezik benzokain (anestezini) olarak işlev gören sodyum heparin içerir.

(. Fastum jel, vs) (. Daldırma Kabartma ve diğerleri) (. Diklak-jel, vs.) analjezikler ve anti-iltihabik bir merhem çekme kas Ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, nimesulid steroidal olmayan anti-iltihabik maddeler içerebilir - propiyonik asit türevleri (ketoprofen) fenilpropionik asit (ibuprofen), alfa-toluik asit (diklofenak sodyum), p-aminobenzosulfanilovoy asit (nimesulid).

Farmakodinamikleri, enflamatuar reaksiyonun aracılarının (prostaglandinler) sentezinde yer alan COX enzimlerini inhibe etmekten oluşur. Nedeniyle dokuların zarar arası sızıntı hacmi burkulma azalmaya geçiş sinirler üzerinde sağlanan basınç düşürülmesi ile NSAID merhemler analjezik etkisi. Ve nimesulide, mast hücrelerinin aktivitesini baskılayarak ve aynı zamanda steroid hormonlarının sitoplazmik reseptörlerini etkileyerek ağrıyı hafifletir.

Tiger Balm ve Zheng gu-shui'yi geren Çin merhemleri, bileşimlerinde kafur, mentol ve çeşitli bitki ekstreleri ve uçucu yağların varlığından dolayı ağrıyı ve şişmeyi azaltır.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakokinetik

Farmakokinetik merhem Efkamon, Kapsikam, Espol, Nikofleks, Finalgon, talimatlarda Heparin merhem sunulmaz. Ve merhem Bom-benge üreticileri, bu ilacın aktif maddelerinin sistemik kan akışında düşmediğini bildirmektedir.

Steroidal olmayan anti-enflamatuar maddeler, merhemler ketoprofen (Ketonal, Fastum jel, vs), ibuprofen (Daldırma kabartma ve diğ.), Diklofenak (Diklak jel, Voltaren emulgel ve diğ.), Nimesulid de cilde nüfuz ama küçük kan içine soğurulmaktadır hacimler: NSAID'lerin oral uygulaması sırasında sistemik dolaşıma düşen miktarın% 5-6'sından fazla değildir. Bu nedenle, bu ajanların metabolizmasının niteliği, resmi talimatlarda merhemler (ve jeller) biçiminde düşünülmez.

trusted-source[13], [14]

Hamilelik Kasları gererken merhem sırasında kullanın

Kafur merhemi İçeren Efkamon ve Kapsikam, yanı sıra hamilelik sırasında germe sırasında Çin merhemleri yasaktır. Capsaicin veya onun analog vanillononamide (Nikofleks, Espol, Finalang) içeren merhemler hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Resmi talimatlar gereği, Heparin merhem ve Bom-Benge merhem bir doktor tarafından reçete eğer gebelik sırasında kullanılabilir. Gebelikte, metil salisilatın (tüm salisilatlar gibi) önerilmediği bilinmesine rağmen.

Gebe olmayan kadınlara steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlara dayanan kasları geren merhemler kullanılamaz.

Kontrendikasyonlar

Efkamon, Espoli, Nikofleks, Bom-Beng ve Finalgon mevcuttur merhemlerin kullanımı için kontrendikasyon verilen: bu ilaçlar, deri iltihaplı hastalıklar ve cildi herhangi bir hasara karşı aşırı duyarlılık.

Terebentin (Capsicum) ile merhemler karaciğer ve böbrek parankimi yapısal bozukluklar için kullanılmamalıdır.

Kasları gererken merhem Bom-Benge, 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Heparin merhem, deri lezyonları yanı sıra zayıf kan pıhtılaşması ve kas suşu yerinde hematom varlığı için kullanılamaz.

NSAİİ (ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, nimesulid) içeren merhemler 6 yaşından küçük aspirin ve herhangi NSAID, cilde hasar tarihindeki bronşiyal astım, yanı sıra çocuklara aşırı duyarlılık durumunda geçerli olmayacaktır.

Çin merhemlerinin üreticileri kontrendikasyonlar hakkında bilgi vermemişlerdir, ancak bileşenlerine göre, bu ilaçların cilt hastalıkları ve yaralanmalar için kullanılmasının kabul edilemez olduğu sonucuna varılabilir.

trusted-source[15], [16], [17]

Yan etkiler Kasları gererken merhem

Kasları gererken merhemler aşağıdaki yan etkilere sahip olabilir:

Efkamon, Kapsikam, Nikofleks, Espol, Finalgon, Heparin merhem - ilaçların uygulama yerinde cilt alerjik reaksiyonları, anjioödem gelişebilir.

Merhemler Ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, nimesulid - ürtiker, deri altı kılcal, anormal deri kızarıklığı kan subkutan efüzyon. Bulantı, baş ağrısı, şişlik, artmış kan basıncı, bağırsak rahatsızlıkları gibi sistemik yan etkiler nadirdir.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Dozlama ve uygulama

Kasları gerdirirken tüm merhemler cilde uygulanarak topikal olarak uygulanır. Mentol, kafur veya acı biber özü içeren merhemlerin deriye sürülmemesi gerektiği akılda tutulmalıdır.

Merhemler Efkamon, Kapsikam, Espoli, Nikofleks Bom-Beng, heparin merhem 1-3 g günde sargı izin günde iki veya üç defa uygulanır.

Finalgon merhemi, ilacın 1.5 g'dan daha fazla sıkmadığı ve cilde uygulandığı ve nazikçe ağrılı bir yere sürtünen bir aplikatör ile birlikte verilir. Merhem gün boyunca maksimum üç kez uygulanmasına izin verilir, kullanım süresi 8-10 gündür.

NSAID'lerle yapılan merhemler kolayca deriye sürülürken (günde en fazla üç kez uygulanır), pansuman uygulaması önerilmez.

Çoğu merhem için talimatlarda, dozun aşılmasının sonuçlarına dair bir rapor bulunmadığı veya aşırı dozlarının pratik olarak imkansız olduğu belirtilmektedir.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Bu topikal ajanların aktif maddelerinin sistemik emilimi göz ardı edilebilir olduğundan, diğer ilaçlarla etkileşimlerin olası olmadığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu merhemlerin hiçbirini aynı yerde başka bir harici ürünle aynı anda kullanmayın.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Depolama koşulları

Kasları gerdikten sonra merhemler serin ve serin bir yerde, + 18 ° C'ye kadar sıcaklıklarda ve ışık kaynaklarından korunmalıdır. NSAID'lere sahip merhemler + 15-25 ° C arasında bir sıcaklık gerektirir, Heparin merhem + 12-15 ° C'de saklanır.

trusted-source[31], [32]

Raf ömrü

Merhemlerin raf ömrü, üreticilerin hazırlıkları ambalajında belirtilmektedir.

trusted-source[33], [34]

Bilmek önemlidir!

Savaş koşullarında kapalı göğüs travması, bir kural olarak, kombine bir yaralanma karakterine sahip olan mayın patlayıcı yaralarla temsil edilir. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Kas germe için merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.