Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Horlama tabletleri

Makalenin tıp uzmanı

Onkolog, kulak burun boğaz uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Horlama veya rhonchopathy - (ICD-10 R06.5 kodlu) bir semptom, yeterince geniş etiolojisine sahip. Ve o kadar etkili horlama hapları uyuşturucu anatomik özelliklerin ilgili olabilir uyku sırasında nefes nazofarenks ve larenks yumuşak dokuların ses titreşimi eşliğinde gibi bu belirti tüm nedenlere üzerinde çalışmak mümkün değildir reklamı akılda tutulmalıdır.

trusted-source[1], [2], [3]

Endikasyonları Horlama tabletleri

(Bunun sebebinin de organizmanın alerjik reaksiyonlara burun tıkanıklığı) olan nedenleri üst solunum sistemi ve alerji kronik iltihaplı hastalıklarda, burun tıkanıklığı ait mukoz dokuya yalan horlama, sınırlandırıcı bu tabletlerin endikasyonları.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Tahliye formu

Bugüne kadar, internette satılan horlama tabletlerinin isimleri arasında Green Pharmaceuticals Inc.'den temin edilebilen homeopatik SnoreStop (SnorStop) bulunmaktadır. (ABD), Tatlı Rüyalar (Rüya Telafiler, Büyük Britanya) ve NeverSnore (Yüksek Natur Ltd, Büyük Britanya).

Horlamadan Tatlı Rüyalar (Sweet Dreams) ve NeverSnore'dan tabletler AB sakinleri tarafından kullanılabilir, ancak bunlar eczanelerde satılmaz.

Ses Ulusal Uyku Foundetion (ABD), ne de uzman İngiliz Derneği kulak burun boğaz (KBB hekimleri İngiliz Derneği) horlama Ek tedavi seçenekleri ilaç, doğrudan horlama ile ilişkili olarak kabul edilmez, ancak ilaçlar - dekonjestanlar ve antihistaminikler spreyleri - burun tıkanıklığı tedavisi için kullanılabilir alerjilerle (ancak art arda yedi günden fazla olmayan gün).

Ve horlama kişinin horlama gelen tabletlerin hiçbiri, bir sapmış septum düzeltmek doğum daralmış burun kanalları uzanmaktadır oral arasında nazal polip kaldırmak genişletilmiş nazofarenks bademcik büyüklüğü (adenoid), bademcikler veya hipertrofik uvuly (yumuşak damak kenarında sekmesi) azaltmaya yardımcı olmayacaktır. Ve tabii ki, obstrüktif uyku apnesi sendromu neden hava yollarının yumuşak damak ve daralma sarkma problemleri boğaz kaslarının, tonunu düşürücü fonksiyonel faktörlerin varlığında bu tabletlerin etkisini beklemeyin. Horlar Herkes bu sendroma sahip, ancak horlama bunun bir işaret olduğunu bilmek önemlidir.

trusted-source[8]

Farmakodinamik

SnorStop bileşenleri sağlar horlama tabletlerin etki mekanizması: dvuhkoloskovaya efedra (ephedra distachya L.), gerçek otu (Teucrum Marum verum), goldenseal veya Kanada (Hydrastis canadensis) gidratis, belladonna (Belladonna), chilibuha çekirdeği ekstresi (KARGABÜKEN) potasyum dikromat ve histamin hidroklorür.

Farmakodinamik, SnorStop tabletler araştırılmamıştır, ancak üretici madde, solunum yollarında aşın mukus miktarını azaltır burun ve boğaz mukoza zarının alerjik şişme rahatlatır (Belladonna hafif sedatif özellikleri olmasına rağmen), merkezi sinir sistemi ve kalp-damar sistemini uyaran ve solunum kasları tonunu arttıran iddia etmektedir.

Üreticiler, Sweet Dreams'in horlayan tabletlerinin (daha kesin olarak, jelatin kapsüller) doğal maddeler nedeniyle etkili horlama rahatlaması sağlayacağına dair söz veriyor. Bu nedenle, ana bileşen - iltihap önleyici etkiye saran ve üst solunum yolu hastalıkları ve Öksürük balgam balgam kolaylaştırmak olan mukus maddeler içerir hatmi kökü tozu.

Enzimler (proteazlar, selülazlar, amilazlar, ananas bromelain) ve ilaç bitkilerinin özlerini (adaçayı yaprakları, mürver çiçeği, tohum, çemen otu) içerir NeverSnore, horlama bir tablet, proteolitik harekete hale nazal geçitlerin mukus arıza ve temizlik katkı sağlar.

trusted-source[9]

Farmakokinetik

Yukarıdaki ilaçların hiçbirinin farmakokinetiği temsil edilmemektedir.

trusted-source[10], [11]

Hamilelik Horlama tabletleri sırasında kullanın

Hamilelik sırasında horlamadan tablet kullanmanın mümkün olup olmadığı hakkında bir bilgi yoktur, ancak homeopatik ilaçların ve hamile kadınlara yönelik bitkisel ilaçların çoğu kontrendikedir. Örneğin, bir bitki sarı kök, rahim kasları üzerinde, düşük veya erken doğum tehdidi yaratan bir uyarıcı etki yapabilir.

Kontrendikasyonlar

SnorStop horlama tabletleri üreticileri de bu reçetesiz ilaç kullanımının kontrendikasyonlarını belirtmez. Bununla birlikte, belladonna içeren preparatlar organik bir doğa ve glokomun kalbi patolojileri için kullanılmamalıdır; ve yüksek tansiyon, nefrit, karaciğer hastalığı ve yaygın toksik guatr, chilibu alkaloidleri içeren ilaçlar almak için kontrendikasyonlardır.

trusted-source[12]

Yan etkiler Horlama tabletleri

Tabletlerin Snorstop horlamasından kaynaklanan yan etkileri, efedra alkaloidlerinin kan basıncını arttırdığı ve kandaki şeker seviyesini artırdığı gerçeğiyle ilişkili olabilir. Belladonna, ağız kuruluğuna, kalp atış hızının artmasına ve mide suyunun azalmasına neden olur.

Kabızlık, ishal gibi bağırsak problemleri, altınmühür (gidratisom) ve chilibuha alkaloidler neden, özellikle, striknin olarak, konvülsiyonlar ve (nefes kadar) solunum yetmezliği yol açabilir.

trusted-source[13]

Dozlama ve uygulama

Snortop horlama tabletleri oral kullanım içindir; Günde bir tablet almanız önerilir.

trusted-source[14]

Aşırı doz

Bu ilacın doz aşımı yanı sıra diğer ilaçlarla etkileşimi sunulmamaktadır.

trusted-source[15]

Depolama koşulları

Snort Stoppets oda sıcaklığında karanlık bir yerde saklanmalıdır.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Raf ömrü

Raf ömrü tablet paketinde belirtilmiştir.

trusted-source[20], [21]

Bilmek önemlidir!

Rhonchopathy (K ronchus -. Horlama, hırıltı) - Vücut sendromik ve telafi dekompensatornogo karakter vardiyalı elde edilen üst solunum yolları obstrüksiyonu, kronik solunum yetmezliği ile karakterize edilen kronik progresif bir hastalık. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Horlama tabletleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.