Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hemoroid için anestetik fitil

Makalenin tıp uzmanı

Proktolog, kolorektal cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Anorektal bölgede oluşan düğümlerin iltihaplanmasına bağlı ağrı semptomlarının giderilmesi için önerilen lokal ilaçlar, öncelikle hemoroid için anestetik bir fitil içerir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Endikasyonları Hemoroid için anestezi fitilleri

Bu farmakolojik grubun antihemorrhoidal ilaçların kullanımı için endikasyonlar - bağırsak hareketi sırasında ve sonrasında dahil olmak üzere anüste bir ağrı hissi.

Bu tür adları Anestezol, Anuzol (neo-Anuzol), belladonna, Betiol, Proktozan Neo Proktoglivenol, Doloprokt ile fitil gibi hemoroid için analjezik fitiller not etmek gerekli en popüler ve etkili araçları arasında.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Farmakodinamik

Aferent sinir liflerinin ağrı reseptörlerinin duyarlılığı azaltmak veya sinir impulslarının ağrı iletimini engelleyecek ya da maddeler - hemoroid için fitil yerel olarak uygulanan lokal anestetik oluşan bir analjezik etki sağlamak üzere ağrı kesiciler.

Farmakodinamika fitillerin analjezik etkisi Anestesol, benzokainin yanı sıra mentol (bir süpozituvardaki içeriği benzokaine göre 25 kat daha az) etkisine dayanır. Benzokain (anesteziyle eşanlamlı) - para-aminobenzoik asidin etil esteri - Na + için sinaptik membranların geçirgenliğini azaltarak sinir sinyallerinin iletimini bloke eder. Mentolün lokalize edici özellikleri daha az belirgindir ve rektal mukozanın soğuk reseptörlerinin sinir uçlarının tahrişiyle kendini gösterir.

Analjezikler fitil hemoroid Proktozan Neo Proktoglivenol Doloprokt ve benzokain gibi davranır hidroklorür (α-dietilamino-2,6-dimetilatsetanilida hidroklorür) olarak lidokain oluşur. Bundan başka, fitiller Proktozan Neo blok siklooksijenaz nörotransmitterlerin prostaglandin sentezini ve aktivitesini azaltarak, NSAID bufeksamak, ihtiva eder.

Fitillerin Anuzol, Betiol yanı sıra karınları ile fitiller analjezik etkisi tıbbi bitki Atropa belladonna L (belladonna) özü içeriğine bağlıdır. Atropin alkaloid, rektal fitil uygulaması alanında lokal parasempatik innervasyonun geçici olarak devre dışı kalmasına neden olan sinir uçlarının kolinoseptörlerinin duyarlılığını azaltır.

Betiol fitillerinde belladonna ekstresinin lokalize edici özellikleri, hemoroidlerdeki ağrıyı da azaltan ihtamol (ichthyol) ile artar.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Farmakokinetik

Yapılan resmi açıklamaya göre, Anestezol farmakokinetik kan plazması içinde bulunan, buna rağmen, fitiller parçası hızla bu eserleri benzocaine olduğu bilinmektedir, ancak uzun süre, mukoza içinde kötü absorbe olmamasına rağmen, çalışılan, ancak edilmemiştir. Benzokain kısmen kanda yok eder, kalan - karaciğerde ve metabolizmanın ürünleri vücuttan böbrekler tarafından atılır.

Topikal uygulama ile, belladonna ekstraktının sistemik etkilere neden olmadığına inanıldığı için, ilaçlarla birlikte fitiller, Anuzol ve Betiol farmakokinetiği üreticileri çalışılmamıştır.

Veri araçlarına talimatlarına göre analjezik fitil hemoroid Proktozan Neo Proktoglivenol Doloprokt ve ihtiva lidokain,% 24 ve gözlemlenen en yüksek plazma konsantrasyonu, fitiller uygulanmasından iki saat sonra absorbe edilen. (Hidroksilasyon ile) karaciğerde lidokain biyotransformasyon, idrarla dışarı atılan metabolitler (4-hidroksi-2,6-ksilidin).

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Kontrendikasyonlar

Hemoroit için analjezik fitil gözden incelemesinde aşağıdaki kullanımlara aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

Anestezol - amide anestezik, 18 yaşına kadar bireysel aşırı duyarlılık.

Anuzol, Belladonna fitiller, Betiol - prostat, dizüri, hipertiroidizm, kronik kalp yetmezliği, iskemik kalp hastalığı, atriyal fibrilasyon ve taşikardi, yüksek tansiyon, bağırsak atonisi, ilerleyici kas zayıflığı ve otoimmun (myastenia gravis), ağır kanama, glokom, yaş adenom 14 yıla kadar. Belladonna özü ile ilaçların kullanılması, araçların ve mekanizmaların yönetiminde dikkat gerektirir.

Proktosan Neo - atopik dermatit, tüberküloz, sifiliz, 18 yaşın altında.

Proctoglivenol - bileşenlere bireysel duyarlılık, 18 yaşına kadar.

Doloproct - zona, tüberküloz, sifiliz, çocuk ve ergenlik.

Hamilelik sırasında hemoroid için anestezi fitillerinin kullanımı:

Anusol ve Proctosan Neo kontrendikedir.

İlk trimesterde Proctoglivenol ve Doloproct yasaklanmıştır, II ve III'te anne için beklenen yararın fetusun potansiyel riskinden daha yüksek olduğu durumlarda reçete edilir.

Anestezol, bellatonna ile fitiller, Betiol - sadece doktor reçete için, doğmamış çocuk için olası riskleri dikkate alarak.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Yan etkiler Hemoroid için anestezi fitilleri

Üreticiler, hemoroidler için ağrı süpozitelerine neden olabilecek yan etkileri göstermektedir:

Anestezol - deri döküntüsü, kaşıntı, ürtiker, anüste yanma, dışkı ile ilgili problemler, kan kompozisyon bozuklukları (uzun süreli kullanım).

Anuzol, belladonna, Betiol ile fitiller - ağız kuruluğu, susuzluk, dışkı bozuklukları, idrar retansiyonu, kurdeşen, kaşıntı, baş ağrısı, karın ağrısı, artmış kalp hızı, şuur kaybı, geçici bulanık görme, gergin arttı.

Proctozan Neo, Proctoglivenol ve Doloproct - deri döküntüsü ve kaşıntı, anorektal bölgede yanma.

trusted-source[31], [32], [33]

Dozlama ve uygulama

Hemoroid için anestetik fitil kullanmanın tek yolu rektaldir. Defekasyon veya lavman temizlendikten sonra fitil içine rektum girmek için tavsiye edilir.

Anestezol günde bir kez 1-2 kez bir süpozituvar verilir. Anuzol, karınları ile fitiller, Betiol - günde bir kez 2-3 kez bir süpozituvar; Anuzol - 7 fitiller, karınları ve Betiola ile Suppository - günlük maksimum doz.

Hemoroit için anestezik fitil Proktosan Neo, Proctogliolol ve Doloproct tek parça olarak günde iki kez uygulanmalıdır. Proctozan Neo'yu bir haftadan daha uzun süre kullanamazsınız ve fitil Doloproct için maksimum tedavi süresi 14 gündür.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Aşırı doz

Uyuşturucu ve Anestezol Proktoglivenol birlikte verilen talimatlar, aşırı doz raporlar bildirilmiştir" belirtti ve aşırı dozda (rektal uygulama için) Proktozan Neo mümkün değildir.

Bazı üreticiler fitiller bu veri aşırı dozda değil iddia Anuzol ederken, diğer üreticiler talimatlar aşırı dozda artan yan reaksiyonlar tezahürleri (cm. Üstü) yol açtığını göstermektedir.

Dozlar ve Betiol ile doz aşımı belirtileri dizüri, ağız ve susuzluk, hızlı kalp atışı, psikomotor ajitasyon, vb kuruma hissi ile tezahür edebilir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Anestezol, Betiol, Proctozan Neo ve Proctoglyvenol diğer fitil preparatları ile farmakolojik olarak anlamlı etkileşimler talimatlarda belirtilmemişlerdir.

Süpozituvarların analjezik etkisi Anüsolum, müshil preparasyonların eşzamanlı kullanımında azalır, mide ekşimesine karşı ilaçlar, Metokloprom ve Ketokonazol preparatları.

Antihistaminler, kardiyotonik, dijitalis göre ilaçlar ile kombinasyon belladonna fitiller ile kullanılması tavsiye edilmez (digoksin, digitoksin, bir Kordigit ve diğ.), beta-agonistler, barbitüratlar ve trisiklik anti-depresanlar.

Kalp ritminin olası ihlallerini önlemek için, hemoroit için analjezik fitil Doloproct, antiaritmik ilaçlar alındığında kullanılmaya kontrendikedir.

trusted-source[38], [39], [40]

Depolama koşulları

Hemoroid için tüm anestezi fitilleri ışıktan korunan bir yerde saklanmalıdır; Anestezol, Anuzol ve Betiol - + 10-15 ° C arasında bir sıcaklıkta; Belladonna, Proctozan Neo, Proctoglivenol ve Doloproct ile fitiller - + 25 ° C'den fazla olmayan bir sıcaklıkta

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Raf ömrü

Süppozituarların raf ömrü Anuzol, Betiol, belladonna ile fitiller, Doloproct 2 yıldır; Anestezol - 3 yıl; Proctozan Neo ve Proctoglivenol - 5 yıl.

trusted-source[47], [48], [49]


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Hemoroid için anestetik fitil" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.