You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Helpex Breeze

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Soğuk algınlığı ile hastalar genellikle normal nefes almamalarına ve genel durumu önemli ölçüde kötüleştirmelerine izin vermeyen güçlü bir öksürükten şikayet ederler. Tabii ki, öksürük bağımsız bir hastalık değil, sadece Helpex Breeze kullanarak kolayca kurtulabileceğiniz bir semptomdur.

Bu ilaç, sıklıkla soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan mukolitik aksiyonlu kombine bir maddedir.

ATC sınıflandırması

R05CB10 Комбинированные препараты

Endikasyonları Helpex Breeze

Tabletler "Helpeks Breeze" kataral öksürük (akut ve kronik tip), yanı sıra kırık sayısı bronşlarda sekresyon ve salgıların balgam gibi hastalıkların tedavisi sırasında atanır. Obstrüktif akciğer hastalığı (kronik tip), bronşit (kronik tip), pnömoni, astım (bronşiyal tip), bronşektazi, larinjit, soluk borusu, ve kistik fibroz tedavisinde Önerilen içecek maddesi.

Hastalar "şok akciğerleri" olarak adlandırılan bir sendrom gösterdiyse, bu ilacı terapi veya önleme için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hava yollarında operasyonlar gerçekleştirildikten sonra da kullanılır.

Tahliye formu

İlaç, vücutta daha iyi bir rezorpsiyon için özel bir kaplama ile dışarıda kaplı tabletler şeklinde Hint şirketi Sava Helskea Ltd tarafından üretilmektedir. Her iki tarafta yuvarlak, hafif turuncu renkli tırnakların görünümü vardır. Hoş bir vanilya kokusu var.

Farmakodinamik

İlaç aşağıdaki aktif bileşenleri içerir: ambroksol hidroklorür ve asetilsistein.

Ambroksol Hidroklorür etkili bir balgam söktürücü ve mukolitik bir maddedir. Aynı zamanda antioksidan, immünomodülatör, önemsiz bir antitüsif etkiye sahiptir, inflamasyon belirtilerini azaltır. Bronşiyal mukozanın bezlerindeki seröz hücrelerin uyarılması sayesinde, salgılanan sekresyon miktarı artar. Bu, mukus ve seröz bileşenlerin oranını kırar.

Bu bileşenin etkisi nedeniyle balgam normalleşir, yapışkanlığı azalır, daha az viskoz olur. Ayrıca, bronşide siliyer epitelin aktivitesi uyarılır, bu da balgamın birbirine yapışmasını önler ve daha hızlı dışarı çıkmasına yardımcı olur. Akciğerlerdeki sürfaktan sayısını bronşiyal obstrüksiyona neden olmadan arttırır. Astımı olan hastalarda, bu ilaçla tedavi sırasında bronşiyal kasların hiperreaktivitesi azalır. Helpex Breeze kullandıktan sonra, sürfaktan tabakası hastaya devam eder.

Asetilsistein, balgam söktürücü etkisi olan bir mukolitik ajandır. Yutulduğunda, hasta balgamda olan mukopolisakkaridin bisülfür bağlarını kırar. Bu, sırrı daha az viskoz hale getirmenize izin verir. Serbest radikalleri bağlar.

Farmakokinetik

Helpex Breeze preparatının farmakokinetik özellikleri araştırılmamıştır.

trusted-source[1]

Hamilelik Helpex Breeze sırasında kullanın

Hamileliğin ilk üç ayında hamile kadınların tedavisi için "Helpex Breeze" kullanılması tavsiye edilmez. Bugüne kadar, tam asetilsistein ve ambroksol hidroklorürün fetüsü nasıl etkilediğine dair bir kanıt yoktur. Bu nedenle, hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Katılan hekim bu ilacı ancak anne için ölümcül bir sonuç olasılığı varsa reçete edebilir.

Ambroksol hidroklorür ve asetilsistein anne sütüne kolayca nüfuz eder, bu nedenle laktasyon sırasında ilaç da önerilmemektedir. Çare reçete edilirse, tedavi periyodu için bebeği beslemeyi bırakın.

Kontrendikasyonlar

Mide ülseri olan hastalar kabul yasak Mukolitik ilaç "Helpeks Breeze", hoşgörüsüzlük asetilsistein veya ambroksol hidroklorid, oniki parmak bağırsağı ülserleri (akut faz), akciğer kanaması veya hemoptizidir.

Yan etkiler Helpex Breeze

 1. Anafilaktik şok ve diğer reaksiyonlar.
 2. Kurdeşen ve deri döküntüleri.
 3. Anjioedema ve ödem.
 4. Nefes darlığı.
 5. Cildin kaşınması.
 6. Ateşi.
 7. Egzama veya kızarıklık.
 8. Lyell'in sendromu.
 9. Stephen-Johnson Sendromu.
 10. Artan salivasyon.
 11. Kusma ile bulantı.
 12. Mide yanması.
 13. Karındaki ağrı.
 14. Dispepsi.
 15. Rinore.
 16. Dysuria.
 17. Kulaklarda gürültü.
 18. Baş ağrısı.
 19. Taşikardi.
 20. Anemi.

trusted-source[2]

Dozlama ve uygulama

İlaç on iki yaşından itibaren kullanılabilir. Dozaj, ilgili doktor tarafından reçete edilir, ancak genellikle aşağıdaki gibidir: 24 saat içinde üç kez bir Helplex Breeze tablet. Doz aşımı ve hoş olmayan semptomların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, öngörülen dozu aşmayın.

İlk önce bir doktora danışmadan ilacı alırsanız, terapi yedi günden uzun sürmeyebilir.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Aşırı doz

Bileşimi asetilsistein olan ilaç aşırı doz vakaları kaydedilmedi. Bazen aşırı dozda ambroksol hidroklorür vardır, ancak hastada ciddi zehirlenme belirtileri yoktur. Bazen diyare veya hipersalivasyon meydana gelebilir.

Doz aşımı tedavisi için (eğer kusma varsa) gastrik lavaj kullanılır. Semptomatik tedavi hafif semptomlar için endikedir.

trusted-source[7]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Asetilsisteinin diğer bronkodilatörler ile etkileşiminde sinerji oluşur. Helpex Breeze ve parasetamol ile ilaçların eşzamanlı uygulanması ile, asetilsistein ikincisinin hepatotoksik etkisini azaltabilir. Serbest radikallerin bağlanmasından sorumlu olan vücuttaki glutatyon miktarını arttırır.

Bazı antibiyotikler (sefuroksim, amoksisilin, doksisiklin, eritromisin) ile ambroksol hidroklorid uygulanması preparat gizli ve balgam kendi konsantrasyonunu arttırır.

Aynı anda "Helpex Breeze" ve diğer antitussif ilaçları kullanırsanız, mukus birikmesine ve daha kötü öksürüğe neden olabilir. Bu kombinasyon sadece doktorun tavsiyesi üzerine kullanılabilir.

Helpex Breeze'nin bazı antibiyotiklerle eş zamanlı uygulanması (tetrasiklin, amfoterisin B, ampisilin, aminoglikozit, sefalosporin), her iki ilacın da etkisiyle azalmaya neden olabilir. Bu fonları iki saat arayla almak çok önemlidir.

Aktif karbon ile etkileşirken, asetilsisteinin etkinliği azalır.

Eğer asetilsistein nitrogliserin ile birlikte kullanırsanız, bu durum ikincinin damar genişletici etkisinde bir artışa neden olabilir.

Histamin ve asetilsistein ile uzun süreli tedavi kabul edilemez, çünkü bu hoş olmayan semptomlara (kaşıntı, vazomotor rinit, baş ağrıları) neden olabilir.

trusted-source[8], [9], [10]

Depolama koşulları

Helpex Breeze'i küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde tutmak çok önemlidir. Hava sıcaklığı +25 dereceyi geçmemelidir. 

trusted-source[11], [12]

Raf ömrü

Raf ömrü - en fazla dört yıl. 

Popüler üreticileri

Сава Хелскеа Лтд для заявителя "Мови Хелс ГмбХ", Индия/Швейцария

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Helpex Breeze" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.