You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hemomycin

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Makrolid grubuna ait popüler bir antibiyotik. Etkili bir antimikrobiyal ajandır.

trusted-source[1], [2]

ATC sınıflandırması

J01FA10 Azithromycin

Aktif içerik

Азитромицин

Endikasyonları Hemomycin

Bu ilacı aşağıdaki hastalıkların tedavisi sırasında (diğer ilaçlarla birlikte) almak önerilir:

 1. Üst solunum yolu ve bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi diğer organları etkileyen bulaşıcı hastalıklar.
 2. Kızıl hastalığı.
 3. Alt solunum yolu ve bronşit, pnömoni de dahil olmak üzere diğer organları etkileyen bulaşıcı hastalıklar.
 4. Servisit, üretrit dahil olmak üzere ürogenital bölgenin organlarını etkileyen bulaşıcı hastalıklar.
 5. Dermatoz, impetigo, erizipel de dahil olmak üzere deri ve deri altı yağının bulaşıcı hastalıkları.
 6. Ayrıca Lyme hastalığı olarak bilinen Borreliosis, özellikle hastalığın ilk aşamasında hastalar için.
 7. Helicobacter pylori bakterilerinin neden olduğu hastalıklar dahil olmak üzere oniki parmak bağırsağı ve gastrointestinal sistemi etkileyen hastalıklar.

trusted-source[3], [4]

Tahliye formu

Üretici, aynı anda üç formda "Hemomisin" üretir. Eczanelerde, süspansiyon, tablet veya kapsül için toz satın alabilirsiniz. Toz esas olarak çeşitli süspansiyonların hazırlanmasında kullanılır (dahili olarak alınır). Beyazımsı bir gölgeye ve hoş bir meyve kokusuna sahiptir.

Kapsüller açık mavi tonları farklıdır, jelatinimsi, yeterince serttir. İçinde beyaz bir toz var.

Film kabuğundaki tabletler, her iki tarafta dışbükey, yuvarlak, mavimsi bir renk tonu var.

Yukarıdaki ilaçların her birinde azitromisin dihidratın aktif bileşeni bulunur.

trusted-source[5]

Farmakodinamik

Antibiyotik azitromisin oldukça aktiftir. Bu makrolidlerin (azalide) grubuna aittir. Büyük dozlarda kullanılıyorsa, birçok bakteriye karşı etkilidir.

Gram-pozitif aerobik mikroorganizmaları ile mücadele etmek için kullanılabilir (. Streptococcus - Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus türleri, Streptococcus agalactiae, Staphylococcus aureus, Streptococcus viridans), Gram negatif aerobik mikroorganizmalar (Moraxella (Moraxella catarrhalis), inflyuenzy çubukları (Haemophilus influenza), Bordetella ( Bordetella parapertussis, Bordetella pertussis), Haemophilus ducreyi, Legionella (Legionella pneumophila), Campylobacter (Campylobacter jejuni), Helikobakter pilori (Helicobacter pylori) Gardnerella (Gardnerella vaginalis), neisseria'ya (Neisseria gonorrhoeae)) ve anaeroblar (Clostridium (Clostridium perfringens), Bacteroides (Bacteroides bivius), Pe tostreptokokki (Peptostreptococcus spp.)), hücre içi mikroorganizmaları (Ureaplasma (Ureaplasma urealyticum), Chlamydia (Chlamydia trachomatis), Borrelia (Borrelia burgdorferi), mikoplazmaları (Mycoplasma pneumoniae)).

trusted-source[6]

Farmakokinetik

Azitromisin, hidroklorik asit ve lipofilik dirençli olduğu için sindirim sisteminden hızla emilir. 24 saatte 500 mg ilaç verirseniz, antibiyotik 2.5 saat sonra plazmada tespit edilebilir.

Maddenin dağılımı da oldukça iyidir, ürogenital sistemin organlarına, solunum fonksiyonundan sorumlu organlara, çeşitli dokulara, epitelyum ve prostat bezine hızla nüfuz eder. Dokularda, bu antibiyotiğin konsantrasyonu her zaman kandan çok daha yüksektir. Bu maddenin çok önemli bir özelliği, lizozomlarda büyük miktarlarda birikebilmesidir. Miktarı, doz alındıktan sonra beş ila yedi gün sonra bile yeterli bakteri öldürücü etkinliğe sahiptir, bu nedenle Hemomisin yardımıyla kısa kurslar yapılabilir.

Bu antibiyotik böbrekler yoluyla atılır.

trusted-source[7]

Hamilelik Hemomycin sırasında kullanın

Gebe kadınların tedavisi için Hemomisin, nadiren ve sadece bir uzmanın tanı ve randevusundan sonra kullanılır. Çocuğun doğumundan sonra bir antibiyotik reçete etmeniz gerekiyorsa, terapi sırasında kadın onu anne sütü ile beslemeyi bırakır.

Kontrendikasyonlar

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, bu antibiyotiğe karşı toleranssızlık, ilaç yasaktır. Altı aylıktan küçük çocuklar (toz formu) ve on iki aya kadar (diğer tüm formlar) kullanmayın.

Aritmi hastalarının dikkatli kullanımı.

trusted-source[8], [9]

Yan etkiler Hemomycin

 1. Kusma ile bulantı.
 2. İshal.
 3. Dispepsi.
 4. Anoreksiya.
 5. Zemin.
 6. Gastrit.
 7. Göğüste ağrı.
 8. Baş ağrısı.
 9. Uyuşukluk.
 10. Anksiyete.
 11. Vajinal kandidiyazis.
 12. Quincke'nin ödemi.
 13. Nefrit.
 14. Ürtiker.
 15. Kon'juktivit.
 16. Işığa.

trusted-source[10], [11], [12]

Dozlama ve uygulama

Chemomycin dozajı standarttır: her 24 saatte bir kez alınır (yemeklerden önce veya sonra, azitromisin yemekten sonra etkili bir şekilde çalışamaz).

Bazı durumlarda (çeşitli hastalıklar, hastanın durumu, bazı ilaçlara karşı hoşgörüsüzlük), doktor başka bir doz reçete edebilir. Hastanın vücut ağırlığına göre toz bazlı bir süspansiyon oluşturulur.

Süspansiyonun doğru şekilde hazırlanması için, kaynatılmış (ama oda sıcaklığına soğutulmuş) suyu kademeli olarak toz haline getirilmiş bir şişede özel bir etikete eklemek gerekir. Üniform beyazımsı bir sıvı elde edilene kadar karışımı çalkalayın. Süspansiyon, beş günden fazla olmamak üzere sadece oda sıcaklığında saklanır. Kullanmadan önce çalkalayınız. Kullandıktan sonra su ile yıkayınız.

trusted-source[13], [14], [15]

Aşırı doz

Hemomisin aşırı dozda, aşağıdaki hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir: kusma, ishal, geçici işitme kötüleşmesi ile bulantı. Tedavi için mide yıkanır ve özel ajanlar kullanılır.

trusted-source[16], [17]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Antasitler ve kemomisin birlikte kullanımı, ikincinin ana bileşeninin emilimini azaltabilir.

Antibiyotik eylemi yiyecek veya alkollü içeceklerin yutulmasıyla önemli ölçüde azalır.

Varfarin ile azitromisin reçete edilirken, hastalarda protrombin zamanını izlemek gerekir. Hem azitromisin hem de digoksin kullanırsanız, o zaman vücuttaki ikinci sayı artar.

Hemomisin dihidroergotamin ve ergotamin ile etkileşiminde disestezi ve vazospazm gibi semptomların olası tezahürü.

Triazolam ile birlikte azitromisin, ilkinin etkinliğini artırabilir ve açıklığı azaltabilir. Dolaylı antikoagülanlar, sikloserin, felodipin, metilprednizolon, karbamazepin ve siklosporin ile Chemomisin kullanıldığında, ikincisinin toksisitesi artabilir. 

trusted-source[18], [19], [20]

Depolama koşulları

Antibiyotik depolayın Hemomisin karanlık ve serin bir yerde (hava sıcaklığı 15 ila 25 derece) önerilir. Küçük çocuklara vermeyin. 

trusted-source[21], [22], [23]

Raf ömrü

Kapsüllerde mevcut olan ilaç, üç yıla kadar saklanabilir. Diğer tüm serbest bırakma biçimleri - iki yıl. 

trusted-source[24], [25]

Popüler üreticileri

Хемофарм АД, Сербия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Hemomycin" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.