Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çocuklar için dermatit merhem

Makalenin tıp uzmanı

Alerji uzmanı, immünolog, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Küçük çocuklarda her türlü dermatitin tedavisi, farklı tedavi yöntemleri kullanılarak karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir: ilaç, geleneksel olmayan, fizyoterapi. Dış tıbbi ürünler içinde özel bir yer tutar. Bu hastalığın hoş olmayan belirtileriyle savaşmak için en etkili ilaçlar çeşitli merhemlerdir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Endikasyonları çocuklar için dermatit merhemleri

Çocuklarda en yaygın dermatit tipleri şunlardır:

 1. Seboreik.
 2. Atopik.

Cilt hastalıklarının tedavisi için popüler kabul edilen merhem çeşitliliği, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasıyla başlayabilir. Seboreik tipte dermatit ile, özellikle çocuk bezi alanında ve saçın uzandığı başın bölümlerinde döküntü ve kuru ciltler vardır. Atopik dermatit ile ilk belirtiler şunlardır: lezyon, eksüdasyon bölgesinde kaşıntı. Komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce uygun tedaviye başlamak çok önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuz deride ilk kızarıklığa neden olur olmaz, cilt çok kurursa veya başka belirtiler varsa, bebeği hemen bir çocuk dermatoloğuna göstermelisiniz.

Ayrıca okuyun:

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Tahliye formu

Her şeyden önce, çeşitli dermatitleri tedavi etmek için kullanılabilen tüm merhemlerin hormonal olmayan ve hormonal ilaçlara ayrıldığı gerçeğini hatırlamak gerekir. Etkili hormonal olmayan merhemler arasında doktorlar şunları ayırt eder:

 1. D-pantenol içerir.
 2. Çinko merhemi.
 3. Cilt kap.
 4. Radevit.
 5. Naftadyerm.

D-Panthenol. Epidermisin rejenerasyonu ve trofizmi geliştirmek için ilaç. Dekspantenolün aktif maddesine dayanan bu ilaç, deri dokularının normal işlevini destekler, hücrelerin normal metabolizmasına yol açar, epidermisi yumuşatır ve besler.

Çocuklarda çeşitli dermatitleri tedavi etmek için merhem sadece etkilenen cilde uygulanır, bileşenleri epidermise emilene kadar hafif masaj hareketleri ile ovulur. 24 saat içinde en fazla dört kez kullanın. Bebeklerde dermatit ortaya çıkarsa, doktor çocuk bezi değiştirdikten sonra veya banyodan sonra her seferinde merhem uygulamanızı tavsiye edebilir.

Dekspantenole karşı toleransı olan hastaların bu ilacı kullanmaları yasaktır. Yan etkiler neden olmaz.

Çinko merhemi. Yetişkinlerde ve çocuklarda çeşitli dermatiti tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. İlaç çinko oksit aktif bileşenine dayanır, ek bir madde petrol jölesidir. Adsorban, kurutma, dezenfekte edici ve büzücü etkisi vardır. Epidermiste görülen iltihap ve tahrişleri çeşitli dermatitlerle gidermeye yardımcı olur.

Küçük bir miktar merhem kullanarak 24 saat içinde en fazla üç kez uygulanması tavsiye edilir. Hastanın ciltte çatlak veya yaralar olduğunda, öncelikle bir antiseptik ile tedavi edilir. Dermatit bezi tipinin tedavisi için daha sık kullanılabilir, ancak sadece doktor tavsiyesi sonrası.

Alerjisi olan ve çinko oksiti tolere etmeyen hastalar, ilacı kullanmak yasaktır. Cilt kızarmasına veya alerjik döküntülere neden olabilir.

Cilt kapağı. Çeşitli tiplerde sedef hastalığı ve dermatit tedavisinde iyi bilinen ilaçtır. Çinko pyrionate bazlı ilaç mikroplara, mantarlara ve bakterilere karşı savaşır. 

Çocuklarda dermatit tedavisi şu şekilde yapılır: İlaç, hasarlı cilde 24 saat içinde en fazla üç kez uygulanır. Tedavi iki hafta devam eder.

Çinko pyrionate intoleransı olan hastalar ilacı kullanamazlar. Glukokortikosteroidlere dayanan merhemlerle birlikte cilde sürülmesi yasaktır. Alerjiye neden olabilir.

Radevit. Cildin yenilenmesini iyileştiren ve iltihabı hafifleten bir ilaç. Retinol (A vitamini), ergokalsiferol ve tokoferol bazlı ilaç, cildi nemlendirir, yumuşak ve hoş bir dokunuş sağlar, kaşıntı ve dökülmeyi azaltır.

Cildin etkilenen bölgelerine ve 24 saatte iki ila dört kez komşu bölgelere uygulayın. Cildiniz çok çatlak ise, bir bandaj kullanabilirsiniz. Deride kusurlar veya yaralar varsa, bunlar bir antiseptik ile tedavi edilmeli ve sadece o zaman merhem sürülmelidir.

İlaç bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalarda, hipovitaminoz A, ilacı kullanmak için deride iltihaplı süreçler yasaktır. Alerjiye neden olabilir.

Naftaderm. Naftalan rafine yağ bazlı bir ilaç. Antipruritik, dezenfektan, anti-inflamatuar ve yara iyileştirici etkiden farklıdır. Özellikle seboreik dermatit için kullanılır.

Ciltte 24 saatte iki kez ince bir tabaka merhem uygulanması tavsiye edilir. Terapi süresi bireyseldir, doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle tedavi iki ila dört hafta sürer.

İlaç bileşenlerine toleransı olmayan hastalar, hemorajik sendrom, böbrek yetmezliği, anemi bu ilacı kullanmaları tavsiye edilmez. Folikülit, kuru cilt, alerjilere neden olabilir.

Dermatitten en popüler hormonal merhemler:

 1. Loridern S.
 2. ADVANTAN.
 3. Ftorokort.
 4. Celestoderm B.

Fakat her zaman çocukların tedavisi için uygun olmadıklarını anlamanız gerekir, bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmalı veya talimatları dikkatlice okumalısınız.

Lorinden ile. Clioquinol ve flumethasone pivalatın aktif bileşenlerine dayanan bir ilaç. Anti-inflamatuar, antifungal ve antibakteriyel etki ile farklıdır.

Sadece, patolojik süreç tarafından zarar gören derinin kısımlarına uygulanması tavsiye edilir. Merhemin ilk günleri 24 saat içinde iki ila üç kez kullanılabilir, ancak pozitif dinamikler olur olmaz kullanımı bir veya iki kez azaltılır. Terapi süresi iki haftayı geçmemelidir.

Cilt tüberküloz, suçiçeği, frengi cilt, pembe veya akne vulgaris, perioral dermatit, trofik ülser, cilt enfeksiyonları, hem de madde merhem tahammül edemeyenler, ilacı kullanmayın olan hastalar. On yaşın altındaki çocuklar sadece doktor tavsiyesinden sonra uygulanabilir. Alerji, yanma, kuru cilt, kaşıntı, atrofiye neden olabilir.

Advantan. Metilprednizolon aceponatın aktif bileşenine dayanan bir ilaç. Ciltte görülen alerjik ve inflamatuar reaksiyonları bastırmaya yardımcı olur. Dört aylıktan itibaren kullanılabilir.

24 saatte bir kez sadece etkilenen cilde uygulamak tavsiye edilir. Çocuklar için terapi süresi dört haftadan fazla değildir. Merhem ölmekte olan yaralarda kullanılamaz.

Tüberküloz veya frengi, deri, rozasea, cilt viral hastalıklar, ağız çevresi dermatit, hem de metilprednizolon aseponat alerjisi bulunanlar gibi olan hastalar, ilacın kullanımı yasaktır. Alerji, kaşıntı, yanma, vezikül döküntüsü neden olabilir.

Fluorocort. Triamsinolon asetonidin aktif bileşenine dayanan bir ilaç. Anti-inflamatuar, anti-ödem, anti-alerjik etki farklıdır.

Uygulama, 24 saatte iki veya üç kez küçük miktarlarda olmalıdır (ancak günde 15 g'dan fazla olmamalıdır). Bandajları kullanırken, günlük doz miktarı 10 g'a düşürülür, tedavi süresi 15 günden fazla değildir.

Cilt frengi, cilt tüberküloz, fungal ya da derinin viral hastalıklar, ağız çevresi dermatit, tümörler ya da kanser, yanı sıra triamsinolon asetonid tolere edemeyen gibi olan hastalar merhem yasaktır kullanın. Hipertrikoz, eritema, ikincil bulaşıcı deri hastalıkları, alerjilere neden olabilir.

tselestoderm olarak. Betametazon valeri aktif bileşenine dayanan bir ilaç. Arakidonik asit metabolizmasını inhibe eder, iltihap ve alerji belirtilerini hafifletir.

24 saat içinde cilde bir ila üç kez uygulayın. Dozaj hastanın durumuna bağlıdır ve ilgili doktor tarafından belirlenir. Genellikle durumu iyileştirmek için, sadece günde bir kez başvurmanız gerekir.

Alerjiye ve aktif madde ajanlarına karşı toleransı olan hastalar, merhem kullanmak yasaktır. Gebe kadınlara ve altı aya kadar olan çocuklara başvurulması önerilmez. Alerji, kuruluk, yanma, folikülit, kontakt dermatit, cildin atrofisine neden olabilir.

Çocuklarda atopik dermatitten merhem

Derideki atopik dermatit, alerjik döküntüler olduğunda, cilt kurur, soyunmaya başlar. Çocuklarda bu tip dermatiti tedavi etmenin en popüler yolu çeşitli iltihap önleyici merhemlerdir:

 1. Pimafukort.
 2. Lokoid.

Pimafukort. Neomisin, natamisin ve hidrokortizonun aktif bileşenlerine dayanan bir ilaç mikronize edilmiştir. Anti-inflamatuar, antifungal ve antibakteriyel etki ile farklıdır.

Ürünü 24 saat içinde iki ila dört kez kullanmanız önerilir. Çocukların tedavisi için, az miktarda ilaç uygulanır ve sadece cildin sınırlı bölgelerinde uygulanır. Terapi süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir.

Rosacea, deri tüberkülozu, viral enfeksiyonlar, deri ülserleri, iktiyoz, tümörler, genital organları kaşıntı ve herhangi bir madde merhem tolere edemeyen hastalar çalışmaya, alet yasaktır kullanın. Alerjiye, cildin incelmesine, yaraların gecikmesine, hipertrikoza, kontakt dermatite neden olabilir.

Lokoid. Hidrokortizon 17-bütiratın aktif bileşenine dayanan bir ilaç. Bu antipruritik, anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etki farklıdır.

Ilacı 24 saat içinde bir veya üç kez uygulayın. Hastanın pozitif bir dinamiği varsa, merhem haftada sadece iki veya üç kez kullanılabilir. İlacın nüfuzunu artırmak için merhem ovalayabilirsiniz. Bandajları kullanabilirsiniz.

Kimin bireysel duyarlılık hidrokortizon 17-butirat için hastalar, yaralar veya cilt ülseri olan tüberküloz veya frengi deri, viral cilt hastalıkları, paraziter deri enfeksiyonları ve akne rosacea muzdarip, mantar cilt hastalıkları merhem kullanılması tavsiye edilmez. Ciltte ve alerjilerde tahrişe neden olabilir.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Çocuklar için alerjik dermatit merhem

Alerjik dermatit, cildi nemlendirmek için çok önemli olduğunda, iltihap ve tatsız kaşıntıyı hızla ortadan kaldırın. Bunun için, aşağıdaki merhemler sıklıkla kullanılır:

 1. Elobeyz.
 2. Bepanten.

Elobase. Fosforik asit, parafin, mineral yağ, sodyum hidroksit bazlı bir ürün. Kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur, cilt üzerinde özel bir koruyucu film oluşturur.

Merhem uygulanmadan önce etkilenen cildin yerleri iyice temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Hasarlı bölgeye az miktarda merhem sürmek, hafif hareketlerle ovulmalıdır.

Nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara, kaşıntıya ve yanmaya neden olabilir.

Bepanten. Dekspantenol bazlı tıbbi preparat. Cilt üzerinde yenilenen bir etkiye sahiptir, hücreler arasındaki değişimi artırır.

Bepanten'i hasar görmüş cilde uygulamak ve biraz ovmak tavsiye edilir. 24 saatte bir veya iki kez kullanın. Çocuk bezi değişimi sırasında her seferinde çocuk bezi dermatiti merhem uygulanmalıdır.

Alerjiden muzdarip olan ve ilacın aktif maddelerine karşı bireysel hoşgörüsüzlüğü olan hastalar buna izin vermez.

Çocuklar için bebek bezi dermatit merhem

Bebek bezi dermatiti olduğunda, cilt bezinin altında iltihaplı hale gelir. Bunun nedeni bebeğin cildinin yapısının özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çocuklarda dermatit bezi tedavisinde en popüler merhemler:

 1. Drapolen.
 2. Desitin.

Drapolen. Cetrimide ve benzalkonyum klorürün aktif bileşenlerine dayanan bir ilaç. Harici kullanım için antiseptiktir. Antimikrobiyal etkide farklıdır.

Bebeklerde bebek bezi dermatitini tedavi etmek için, önce etkilenen cildi yıkamanız ve kurutmanız ve sonra da merhem sürmeniz gerekir. Hastalığın ilk belirtileri ilk kez ortaya çıktığında, ilaç 24 saat içinde üç kez kullanılır. Önleme için kullanılabilir.

Alerjiden muzdarip ve ilacın aktif maddelere karşı tahammülsüzlüğü olan hastalar, kullanımı yasaktır. Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Desitin. Çinko oksidin aktif bileşenine dayanan bir ilaç. Differs kurutma ve büzücü eylem.

Çocuk bezi dermatitinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, 24 saat içinde üç kez merhem uygulanmalıdır. Ürünü kullanmadan önce, cilt yıkanır ve kurutulur.

Alerji ve aktif madde ajanlarına karşı tahammülsüzlüğü olan hastalar kullanmak yasaktır. Alerjiye neden olabilir.

1 yıla kadar olan çocuklar için dermatit merhem

Bir yıla kadar çocukların ciltleri çok hassastır, çok incedir ve kolayca irritabldır. Bu nedenle, çeşitli tiplerde dermatit bebeklerde daha büyük çocuklardan daha sık ortaya çıkar. Bir yaşın altındaki çocukların tedavisi, ilgilenen doktorun gözetiminde olmalıdır. Tüm merhemler aşırı dikkatle kullanılmalıdır.

Bebekler için en uygun preparat deri kaplıdır. Enflamasyonu çok çabuk gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, uzun bir süre için kullanılabilir. Ayrıca bazı durumlarda, doktorlar Bepanten veya D-Panthenol kullanmanızı önerir. Onların yardımı ile, lezyonların iyileşmesini hızlandırmaktan çok bakteri sayısını en aza indirebilirsiniz.

Bir yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılabilecek popüler şifa merhemleri arasında Kuriozin, Methyluracil Merhem (% 10), Actovegin vardır. Radevit hasarlı cildin yenilenmesini uyarmak için kullanılır.

Popüler ilaç "D-Panthenol" örneğinde çocuklar için dermatit için merhemlerin farmakodinamik ve farmakokinetiğini düşünün.

Farmakodinamik

Dış kullanım için kullanılır, cildin yenilenmesini hızlandırır. Preparasyon, pantotenik asidin bir türevi olan dekspanthenol içerir. Asetilasyonda aktif bir rol alır, karbonhidratlardan enerji açığa çıkarmaya, yağ asitlerini sentezlemeye ve parçalarına ayırmaya yardımcı olur.

Pantotenik asit sayesinde cildin koruyucu fonksiyonları korunur. D-Pantenol cildi yeniden oluşturur, hücrelerde metabolizmayı normalleştirir, iltihabı hafifletir, cildi yumuşatır ve nemlendirir.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Farmakokinetik

Dekspantenol düşük moleküler ağırlığa, düşük polariteye ve hidrofilikliğe sahiptir, dolayısıyla aktif maddeler kolayca cildin herhangi bir katmanına girebilir. Emilim hızlı bir şekilde gerçekleşir.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Kontrendikasyonlar

 1. İlacın bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğü.
 2. Ciltteki sifiliz.
 3. Cildin tüberkülozu.
 4. Rosacea veya akne.
 5. İktiyoz.
 6. Viral cilt hastalıkları.
 7. Fungal ve bakteriyel cilt hastalıkları.
 8. Tümörler veya cilt kanseri.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Yan etkiler çocuklar için dermatit merhemleri

 1. Alerji.
 2. Yanma hissi.
 3. Kaşıntı.
 4. Cildin atrofisi.
 5. Kontakt dermatit.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Depolama koşulları

Dermatitten herhangi bir merhemin küçük çocuklara ulaşılamayacağı bir yerde saklanması çok önemlidir. Hava sıcaklığı +25 dereceyi geçmemelidir.

trusted-source[38], [39], [40]

Raf ömrü

Raf ömrü - yaklaşık iki yıl.

Daha fazla bilgi ürün kılavuzunda bulunabilir.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45]

Bilmek önemlidir!

Pemfigoidin yara izinin nedenleri ve patogenezi çalışılmamıştır. Patogenezde, bağışıklık sisteminde bir ihlal büyük bir öneme sahiptir çünkü dolaşımdaki lgG antikorları ve IgG ve C3 kompleman bileşenlerinin mukozal cildin bazal membranında birikmesi kanda bulunur. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Средства, стимулирующие процессы регенерации и эпителизации кожи
Регенеранты и репаранты

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты
Регенерирующие и репаративные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Çocuklar için dermatit merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.