Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Boğaz ağrılarından aerosoller

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2018

Anjina sadece antibiyotiklerin yardımı ile değil, aynı zamanda spreyler gibi topikal preparatlar kullanılarak da tedavi edilebilir. Anjinadan gelen aerosol, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca boğazda ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

ATC sınıflandırması

R02A Препараты для лечения заболеваний горла

Endikasyonları Boğaz ağrısından aerosoller

Pürülan, laküner, kataral, mantar, anjin Plaut-Vincent, folliküler ve hastalık yan silindirler: Bu tür hastalıkların tiplerinde kullanılabilir aerosoller anjin.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Tahliye formu

Boğazda şiddetli ağrı ve yutulduğunda ağrılı hislerle birlikte, Tantum Verde veya Cameton gibi anestezik etkisi olan aerosolleri kullanmalısınız. Larinkste boğaz ağrısında kuruluk durumunda, Bioparox, Ingalipt veya Stopangin kullanılır. Bir hastada mantar anjina varsa, Miramistin reçete edilir.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Çocuklar için boğaz ağrısından aerosol

Çocuklar için boğaz ağrılarından en popüler aerosoller şu ilaçlardır: Ingalipt, Geksoral, Cameton, Hexaspree ve ayrıca Tantum Verde, Miramistin ve Stopangin. Bu ilaçların talimatları, 3 yaşından küçük çocuklar için bu spreylerin kullanımı hakkında bir yasak öngörmektedir. Bu arada, Hexaspray sadece 6 yaşından itibaren izin verilir.

Eğer boğaz ağrısına boğazda şiddetli ağrı eşlik ediyorsa, yutma işleminin normal bir şekilde yapılmasına izin verilmezse, anestezik ve dezenfekte edici bir etki veren kombine preparatlar kullanılmalıdır - bu, Stopangin veya Geksoral'dır.

trusted-source[14]

Antibiyotikli boğaz ağrısından aerosol

Pürülan veya uzun süreli şiddetli anjin durumunda bir anjinadan bir antibiyotik ile aerosoller kullanılır. Böyle bir ilaç Bioparox'dur. Bu tür spreyler, hastalığın semptomlarını hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya ve ayrıca olası komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Bu tip bir ilacın çocuklara nadiren reçete edildiği ve tedavi sırasında anjinin akut belirtilerinin kaybolmasından hemen sonra alımı durdurmadan tam bir seyir geçirmesi gerektiği unutulmamalıdır.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Farmakodinamik

Boğaz ağrısından aerosollerin özellikleri Bioparox örneğinde göz önüne alınır.

Bioparox, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip bir antibiyotiktir.

Kimyasal ve biyolojik deneyler, ilacın streptococci: Streptococcus spp. A grubu, Streptococcus pneumoniae ve Staphylococcus spp. Ayrıca, Neisseria spp., Anaerobes, Candida fungus ve Mycoplasma spp. İlacın aktif maddesi, fusafungin, insan vücudu üzerinde benzer bir etki sergiler.

Fusafungin, tümör nekroz faktörünün (TNF-alfa) doymasını azaltır ve ayrıca serbest radikallerin tek çekirdekli fagositler tarafından salınmasını önler (fagositoz sürecini korurken). Bu, aktif maddenin hastanın vücudu üzerinde bir anti-enflamatuar etki göstermesine izin verir.

trusted-source[19], [20], [21]

Farmakokinetik

Teneffüs ettikten sonra, spreyi (fusafungin) aktif maddesi genellikle nazal ve ağız boşluğunun mukoza zarına ve aynı zamanda farenksine geçer. Kan plazmasında fusafungin neredeyse emilmez (konsantrasyon çok düşüktür ve maksimum 1 ng / ml'dir), dolayısıyla ilacın kullanımı güvenlidir.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Hamilelik Boğaz ağrısından aerosoller sırasında kullanın

Hamileler için quinsy'den aerosoller, aralarında, anti-inflamatuar, dezenfekte edici ve hipoalerjenik özellikler olan belirli gereksinimleri karşılamalıdır. Ek olarak, sprey mukoza zarını tahriş etmeden yumuşatıcı bir etkiye sahip olmalıdır.

En popüler ilaçlardan biri, deniz suyunun hipertonik bir çözümü olan "Aquamaris" dir. Bu spreyin kontrendikasyonları yoktur, bu nedenle herhangi bir gebelik döneminde kullanılmasına izin verilir - gelecekteki annenin veya bebeğinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Ayrıca, hamilelik sırasında, özellikle hasta birinci trimesterde ise, Bioparox kullanımına izin verilir.

Ayrıca hamile anjin "Stopangin" ile kullanılabilir. Fakat burada kısıtlamalar var - bu spreyin hamile kadınlar tarafından 14 haftadan daha kısa bir süre için kullanılmasına izin verilmiyor. Diğer durumlarda iyi tolere edilir ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz.

Kontrendikasyonlar

Boğaz ağrısı olan aerosoller bu gibi durumlarda kullanılamaz:

  • Sprey bileşenlerine alerjisi olduğunda;
  • Belli bir yaşa ulaşmamış olan çocuklar (örneğin Hexoral ilacı için, 3 yaşına kadar olanlar);
  • Diyabet veya anemi için kullanılamayan bazı ilaçlar vardır;
  • Akciğer veya deri enfeksiyonlarının hastalıklarında;
  • Kalp hastalığı ile.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Yan etkiler Boğaz ağrısından aerosoller

Yan etkiler arasında Joks sprey: genellikle iyi tolere, ama bazen ilacın uygulama yerinde yanma, (örneğin, kızarıklık, kaşıntı ve ürtiker gibi) karşı alerjik bir reaksiyon olabilir, ve mukoza kuruluğu. Benzer reaksiyonların ortaya çıkması durumunda ilacı almayı bırakmak gereklidir. Uzun süreli kullanımda, sprey, hastanın tükürük salgıladığı iodizme neden olur, ağızdaki metalin tadı hissedilir ve ayrıca bir laringeal ödem ve göz kapağı vardır.

Bioparoks almanın bir yan etkisi bir alerji olabilir, ancak nadir durumlarda olabilir. Genellikle, bu tür reaksiyonlar alerjiye yatkın olan hastalarda ortaya çıkar.

Bu vakalardaki yaygın bulgular, hoş olmayan adezyon, hapşırma, göz mukozasının kızarıklığı gibi rahatsızlıklardır; kuru mukozal hava yolları, boğaz tahrişi, mide bulantısı ve öksürük gibi görünebilir. Bazı durumlarda, kusma görülür, çok nadiren - anafilaksi. Solunum organları ile ilgili problemler olabilir - bazen basit veya bronşiyal astım atakları, laringospazm, dispne hissi, anjioödem (larenks de). Ciltte, bazen döküntü veya kurdeşen ve kaşıntı vardır.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Dozlama ve uygulama

Aerosolü kullanmadan önce, boğazı (basit su) durulamak gerekir - bu, fazla mukus ve irin çıkarır, böylece ilaç iltihaplı bölgeleri daha etkili bir şekilde etkiler. Prosedür, sprey teneke kutuya basmak için 1-2 kere yapılmadan önce ilacın memeye düşmesine neden olur. Bundan sonra, ağzınıza girmeli ve sonra sağa ve sola çeviriniz. Basmadan önce nefesini tutmak gerekir - böylece sprey solunum sistemine girmez. Daha sonra 2-5 dakika daha az tükürük yutmaya çalışmalı ve işlemden sonra 30-40 dakika içerisinde bir şey içmemeli ve yememelidir.

Yohs boğazından aerosol 2-4 rub / gün kullanılır. Acil bir ihtiyaç varsa, her 4 saatte bir uygulayabilirsiniz.

Yetişkinler için Bioparox, günde dört kez 4 inhalasyon miktarı ile reçete edilir. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için, günde dört kez 2-4 kez soluma dozları reçete edilir. Tedavi kursu genellikle maksimum bir hafta sürer. Tamamlandığında, tedavinin ne kadar etkili olduğunu öğrenmek için daima doktorunuza danışmalısınız.

Yetişkinler ve 3 yaşın üzerindeki çocuklar için Geksoral: Bir kerelik doz günde iki kez 1-2 saniyede uygulanmalıdır (bu işlemi sabahları ve akşamları gerçekleştirmek en iyisidir). Tedavi kursu süresi bireyseldir, ilgili hekim tarafından belirlenir.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Aşırı doz

İlaç yutulursa bir Yoks spreyi ile doz aşımı görülebilir - bu durumda iyot ile akut zehirlenme belirtileri olabilir. Bu durumda karın bölgesinde mide bulantısı, kusma, metalin tadı, ishal ve ağrı vardır. İlacın alındığı andan itibaren 3 gün boyunca, asfiksi ve hatta anuria, pulmoner ödem veya aspirasyon pnömonisi bile gelişebilen laringeal ödem görülür. Bazen sistemik kan akışının bir ihlali vardır.

Bioparoks alırken, aşırı dozda fuzaphungin oluşabilir. Bu durumda işaretler vardır: ağız boşluğunda uyuşma hissi, baş dönmesi, dolaşım bozuklukları, boğazda artan acı hissi ve yanma.

Heksorol-heksaetidin, ilacın büyük bir miktarı tarafından yutulursa, kusmaya neden olabilir, bu nedenle dolaşım sistemine önemli bir emilim yoktur.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Boğazdan gelen spreyler diğer yerel dezenfektanlarla birlikte kullanılamaz.

trusted-source[45], [46]

Depolama koşulları

Boğaz ağrısından aerosoller güneşten uzak bir yerde saklanmalıdır. Hava sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir.

trusted-source[47], [48], [49], [50]

Raf ömrü

Angina'dan aerosol, üretim tarihinden itibaren 2-5 yıl süreyle kullanılabilir.

trusted-source[51], [52], [53], [54]

Bilmek önemlidir!

Tehlikeli anjin nedir? Mikropların ve virüslerin, ürettikleri toksinlerin, kan dolaşımına ve lenfatik sisteme girmesi, diğer organların enfeksiyöz patolojilerine neden olmaktadır. Devamını oku...

Farmakolojik grup

При боли в горле

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты
Анальгезирующие (ненаркотические) препараты
Антисептические (дезинфицирующие) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Boğaz ağrılarından aerosoller" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.