Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bit ve bitlerden spreyler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Bitkinin ve bitlerin spreyleri, hastalığın ilk aşamasında tedavi edilirse bitleri yok etmenin en etkili aracı olarak kabul edilir. Bu ilaçlar oldukça kaliteli, kullanımı kolay, güçlü yan etkilere sahip değildir.

trusted-source[1], [2]

Endikasyonları Bitler ve sirkeler

Bu tür spreylerin kullanımı için endikasyon kafa derisi ile kafa derisi içinde nits ve bitlerin görünümüdür.

Tahliye formu

En etkili ve sıklıkla kullanılan spreyler şunlardır: Pedikulen Ultra, Para Plus, Nyuda, Paranit ve LiceGuard sprey kovucu.

Lavinal

Lavanal nits ve bitlerin tamamen ortadan kaldırılması için gerekli bir dizi alet içerir - ilacın kendisinin yanı sıra özel bir kap ve özel bir kalın taraktır.

Sprey sentetik böcek öldürücüler içermez, bu nedenle başın üzerindeki cildi tahriş etmez, saça zarar vermez ve sağlık için tamamen güvenlidir.

trusted-source[3], [4]

Paranit

Sprey Paranit kokusuz, berrak, yağlı bir sıvıdır.

İlaç, pedikülozun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur - bitlerin yaşamsal aktivitelerini, bunların bitlerini ve larvalarını bastırmaya yardımcı olur.

Uzaklaştırıcı

Kovucu LiceGuard mükemmel bir şekilde bitlerden saçları korur, aktivitelerini bastırır - bu ilacın kullanımı, pedikülozis kasılma olasılığını en aza indirmenize izin verir.

Spreyden günlük bir kerelik kullanım ve tüm gün boyunca saç taraması ile sizi bitlerden koruyacaktır. İlaç tamamen güvenlidir, günlük olarak kullanılabilir, etkili ve kullanımı kolaydır.

Çift artı

Pair Plus - harici kullanım için sprey. İlaç, saçın ve saç derisinin üzerine püskürtülen, hemen hemen hiç fark edilmeyen bir kokusu olan, yağlı şeffaf bir sıvı formuna sahiptir.

Bu baş biti ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir kombine çözümdür.

trusted-source[5]

Nydala

Nyuda - fiziksel etki ilkesine sahip pediküloza karşı bir sprey. İlaç bitleri, sirkeleri ve larvaları öldürür, yetişkinleri ve 3 yaşından büyük çocukları kullanmasına izin verilir.

Sprey, 50 ml'lik şişelerde üretilir. Bir paket, 1 veya 2 gibi şişeler içerebilir, ancak buna ek olarak, nitleri ve bir nebülizörü taramak için bir plastik tarak da içerebilir.

Tam Marx

Tam Marx, 100/150 ml'lik şişelerde bulunan topikal kullanım için yağlı bir çözeltidir. İlacın aktif bileşenleri, izopropil miristatın yanı sıra siklometikon'dur. İkincisi bitlerde dehidrasyona neden olur ve bu da sonraki ölümlerine yol açar.

İzopropil miristat, spreyin yağ içeriğinin etkisini azaltan yardımcı bir bileşendir.

Çocuklar için bitler sprey

Modern eczanelerde pediküloz için çeşitli ilaçlar satılmaktadır, ancak hepsinin çocuk kullanmalarına izin verilmemektedir. Çocuklar için bitler için en popüler ve etkili spreylerden biri, 2,5 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilen Para-Plus'dır. Temel avantajı aynı anda hem bitler hem de bitlerle savaşabilmesidir.

Önleme için Lice sprey

Bitlere karşı% 100 koruma yöntemi yoktur, ancak enfeksiyon riskini en aza indirmek oldukça mümkündür. Önleme için özel biti spreyleri vardır, ancak unutmayın ve etkilerinin etkisinin 24 saatten fazla sürmediğini unutmayın, bu nedenle ilacı düzenli olarak kullanın. Profilaktik bir çözüm olarak Lavanal-Profilaksi spreyleri, Neath Frey, Paranite Kovucu, vb. Uygundur.

Bit ve nitlerden gelen spreylerin özellikleri, "Para Plus" ilacının örneğinde incelenir.

Farmakodinamik

Sentetik piretroidlerin tıbbi grubunun bir parçası olan lokal aksiyonun insektisidal bir preparasidir. Pubik veya baş kıllarında yaşayan erişkin bitlerin yanı sıra, sirkeler, larvaların aktif aktivitesini baskılayan bir pedikülisit etkisi vardır. Sodyum kanallarında parazitlerin sinir hücrelerinin duvarlarının tahrip edilmesi, ilacın polarizasyonunu yavaşlatır, böylelikle böcekleri felç eder.

trusted-source[6], [7], [8]

Farmakokinetik

Harici kullanımda, permetrin dozunun% 2'sinden azı cilde emilir.

trusted-source[9], [10], [11]

Hamilelik Bitler ve sirkeler sırasında kullanın

Hamile bir kadından bitleri çıkarmak için, özel bir yaklaşım gereklidir - bu durumda, tedavi yönteminin seçimine mümkün olduğunca yakın olmak gerekir. Gelecekte anne ve bebeği için yöntemin tamamen güvenli olması gereklidir. Bitleri hızla yok etmek için kullanılan kimyasalların çoğu, yüksek düzeyde toksisiteye sahiptir.

Çoğu anti-neoplazmik spreylerin aktif maddesi permetrin'dir ve bu bileşene dayanan tüm ilaçlar gebelik ve emzirme sırasında kontrendikedir. Aynı uyarılar, fenotrin veya piretrin bazlı spreyler için de geçerlidir.

Hamilelikte sadece toksik maddeler yapısında bulunmayan LiceGuard spreyini kullanmak mümkündür.

Kontrendikasyonlar

Bitlerden gelen spreyler, ilacın bireysel unsurlarına, bronşiyal astıma ve ayrıca belirli bir yaştan küçük çocuklara karşı yüksek hassasiyetle kontrendikedir (genellikle 5 yıl, ancak 2,5 yaşın üzerindeki çocuklar için kullanılmasına izin verilen ilaçlar vardır).

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Yan etkiler Bitler ve sirkeler

Nadir durumlarda yan etkiler deriye yanma ve zayıf karıncalanma gibi lokal reaksiyonlar olabilir.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Dozlama ve uygulama

Püskürtme işlemi kuru saçlar üzerinde gerçekleştirilir - ilacı köklere uygulamanız ve ardından sıvıyı tüm uzunluk boyunca dağıtarak, tam ıslanma sağlamanız gerekir. Bundan sonra, bir süreliğine (10 dakikadan birkaç saate kadar) saçınıza bir sprey bırakın, kafanızı plastik bir torbaya sarmanın veya özel bir kapağın etkisini güçlendirin. Gerekli süreden sonra, ölü uçları ve bitleri temizlemek için özel bir tarak kullanarak saçınızı dikkatlice taramanız gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra, kafanızı sıradan bir şampuanla yıkamanız gerekir.

trusted-source[21], [22], [23]

Depolama koşulları

Bitler ve sirkelerden gelen spreyler, güneşten uzak yerlerde, ısı kaynaklarından ve açık alevlerden uzak yerlerde depolanmalıdır. Sıcaklık maksimum 30 santigrat derecedir.

trusted-source[24], [25], [26]

Raf ömrü

Spreylerin raf ömrü ilaca bağlı olarak değişir, ancak çoğunlukla 3-4 yıl içinde uzanır.

trusted-source[27]

Bitlere karşı en etkili sprey

Bitler ve sirkelerdeki sprey genellikle her hastanın ihtiyaçlarına göre seçilir. Seçim aşağıdaki parametrelere uygun olarak yapılabilir:

  • Paranitis spreyleri (5 yaşın üzerinde), Nyuda (3 yaş üstü) Para Plus (2,5 yaş üstü) ve LiceGuard çocuklar için uygundur.
  • LiceGuard aynı zamanda bronşiyal astım ve aşırı duyarlı deriden muzdarip hamile kadınlar için uygun bir ilaçtır.
  • Hastanın çok ciddi bir enfeksiyonu varsa, Pedikulen Ultra spreyi kullanılmalıdır.
  • Bitleri yataktan çıkartmak için A-Par ilacı uygundur.
  • Doğal, zararsız maddeler Paranit spreylerinde ve LiceGuard'da bulunur. Nyud'un ilacında toksik olmayan bir madde de bulunur. Hangi sebepten ötürü bitlerden diğer spreylerde kontrendike olanlar için tavsiye edilen bu ilaçlardır.

En etkili olan bitler Para Plus ve Pedikulen Ultra spreyleridir. Bu ilaçların her ikisi de nits ve bitlerle eşzamanlı olarak savaşır, bu da bir tedaviyi hastayı enfeksiyondan korur ve her iki paraziti de yok eder.

Bilmek önemlidir!

Kasık biti, insan vücudunu parazitleştiren küçük böceklerdir. Lice esas olarak kasık bölgesini (hem erkeklerde hem de kadınlarda) tercih eder, fakat aynı zamanda saçların olduğu başka yerlerde de yaşayabilir - koltuk altı, karın, göğüsler. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Bit ve bitlerden spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.