Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Balık yağı ve sedef hastalığı

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Bir kişi "sedef hastalığı" teşhisi konduğunda, bu sadece bir şey anlamına gelebilir: Hasta, tüm yaşamının cildinin üst katmanlarını örten bu nahoş hastalıkla mücadele etmek zorunda kalacaktır. Sağlığa hiçbir zararı yoktur, onu tedavi etmek gerekli midir, sürekli olarak organizmayı farklı "kimya" ile sivriltmek midir? Ama sorunun estetik tarafı ne olacak? Ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan fiziksel rahatsızlıktan kurtulmak buna değmez mi? Ayrıca, "kimya" problemi, psoriaziste yaygın olarak kullanılan balık yağı olan alternatif araçların yardımıyla hızlı ve kolay bir şekilde çözülür.

Birçok insan, balık yağının raşitizmi tedavi etmedeki yararlarını duymuştur, ancak bu kendine özgü gıda katkı maddesinin, sedef hastalığı denen tartışmalı bir doğanın tedavi edilemez bir hastalığının tezahürleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesinden şüphe eden herkes değildir. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminin yardımcı bir uyarıcısı olarak bu araç, sadece alternatif şifacılar tarafından değil, aynı zamanda nitelikli doktorlar tarafından da önerilmektedir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

ATC sınıflandırması

D05 Препараты для лечения псориаза

Aktif içerik

Рыбий жир из печени тресковых рыб

Endikasyonları Sedef hastalığı için balık yağı

Psöriatik balık yağının etkisi bu değerli ürünün kimyasal bileşimi aşina olmak gerekir anlamak için. Onun çalışma bağışıklık sistemi ve cilt vitamin A ve D bu vitaminlerin eksikliği cilt kuru ve pürüzlü hale gelir ve çivi sınıflandırmaktı başlaması sık nedenidir için yararlı balık yağlarında ortaya çıkarmıştır. Gerçekten de, D vitamini, balık yağı vücuttaki kalsiyum ve fosforun optimum oranını korumak için ek olarak, bir lider olduğu içeriği, bağışıklık ve sinir sistemini uyarır ve aynı zamanda etkin bir şekilde "ölü" ve sedef modifiye edilmiş hücrelerin deri ve pul pul dökülme yenilenme sürecinde yer alır. Ayrıca A vitamini olan retinol, sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını uyarır.

Balık yağının en değerli bileşenleri, Omega-3 ve Omega-6 isimleri altında bilinen çoklu doymamış yağ asitleridir. Ateroskleroz gelişimini ve damarlardaki kan pıhtılarının oluşumunu önler, kandaki kolesterol seviyesini azaltır. Ayrıca, doku ve organ hücrelerinin beslenmesini normalleştirir ve ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Böyle alabalık, somon, somon ve diğerleri gibi özellikle omega-3 pahalı bir incelik balık bulunabilir yağ asitleri, büyük bir miktar. Bu balık türü düzenli tüketimi birçok hastalığın mükemmel önleme, ancak balık insan sağlığı için çok değerli kazanılması herkes gelemez . Ek olarak, balıkları her zaman mümkün olmayan taze, donmuş halde kullanmak daha yararlıdır. Don, balıktaki bazı besin ve vitaminlerin yok olmasının nedenidir. Tüm bu nüanslar sen eczanede satın alabilirsiniz uygun bir fiyata olan ilaç balık yağı, gelişiminde dikkate alınması ve serbest bırakılması için uygun bir formda edildi: kapsüller veya solüsyon şeklinde.

Balık yağı bileşimini çalıştıktan sonra, böyle bir ürünün cilt hastalıklarının tedavisinde fayda sağlayamayacağını, ancak fayda sağlayamayacağını anlıyorsunuz. Psoriasiste balık yağının etkinliğini, hem hastalığın alevlenmelerinin karmaşık tedavisinin bir parçası olarak hem de remisyon sırasında restoratif ve profilaktik bir ajan olarak belirleyen, insan vücudu üzerindeki kompozisyonu ve etkisi.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Dozlama ve uygulama

Sedef hastalığının tedavisi, topikal preparatlarla lokal tedavide büyük bir rol oynayan ve morina karaciğer yağının onurlu bir yer kapladığı karmaşık ve uzun bir süreçtir. Hem saf formda hem de ev maskeleri ve merhemlerin bileşiminde kullanılabilir.

Psoriasiste balık yağının dıştan uygulanması, hem hastalığın alevlenmesi sırasında hem de cildin durumunu iyileştirmek için semptomların giderilmesinden sonra bir süre için gösterilmiştir.

Patolojinin alevlenmesi ve cildin etkilenen bölgelerinde artma sırasında, su banyosunda ısıtılan sıcak bir balık yağı ile yağlanıp 45-50 dakika bekletilmesi önerilir. Bundan sonra, kalan yağ, steril bir bandaj veya pamuk yünü ile cildi sıcak su ile silerek giderilir. Prosedür için, hem bir balık yağı ve hem de kapsüller kullanarak, içerikleri serbest bırakmak için bir iğne ile önceden delinmiş olabilirsiniz.

Psoriasis için etkili tedavi edici merhem balık yağı ve yumurtadan elde edilir. Hazırlanması için, ev yapımı yumurta sarısında yağlı sıvı ortaya çıkana kadar kuru kızartma tavasında sert kaynatılmış, ezilmiş ve kızartılmış olması gerekir. Bu balık yağı ile kombine ve cilt temizlenene kadar sedef plaklarına uygulanır bu yulaf ezmesi.

Gelişen bir cilt durumu ve sedef hastalığı önleyici olarak, balık yağı ve bal bazlı bir dış maskenin uygulanması tavsiye edilir. Yarım saat boyunca düzenli olarak uygulayın, daha sonra ılık su veya bir papatya ile yıkayın. Bu prosedür antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır ve bozulmuş pigmentasyonu eşitler.

Sedef hastalığı, sadece cildin yüzeysel katmanlarında ortaya çıkmasına rağmen daha derin köklere sahip olan bir hastalıktır. Bu nedenle, terapisi, ilaçların dışarıdan uygulanmasıyla semptomların yerel olarak geri çekilmesi ile sınırlı değildir. Bu nedenle, sedef doktorlarında bulunan balık yağı sadece cilde sürülmesini değil, içeri girmesini de tavsiye eder. Her zamanki idame tedavisi dozu 500 mg veya 3 kapsül balık yağıdır. Günlük norm, gıda alımı ile birlikte kombine edilen 3 doza bölünmesi tavsiye edilir.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Balık yağı tedavisi ile ilgili yorumlar

Tüm hastalara eşit derecede yardım eden ilaçların olmadığını söylemeliyim. Ayrıca, gıda katkı maddeleri hakkında ne söyleyebiliriz ki, bunlar kullanım için tavsiye edildiği hastalıklar için her derde deva değildir.

Yani, balık yağı, birçok hastanın durumunu hafifletebilir, ancak tedavi edilemez bir hastalığı tedavi etmenin bir yolu yoktur. Doktorların görüşleri, hem psoriazisin semptomlarının giderilmesi hem de vücudun genel gelişimi için, özellikle sinir ve bağışıklık sistemlerinin normalleşmesi için, çarenin etkili etkinliği hakkında konuşmaktadır. Ancak balık yağı doktorlarının karmaşık tedavide kullanılması önerilmektedir, sonuç daha uzun ve daha belirgin olacaktır.

Bir ilaç olarak, balık yağı kullanım için kontrendikasyonları vardır unutmayın. Alerjik belirtilere ve ilaç intoleransı reaksiyonlarına neden olabilir. Riskli ve kalsiyum veya D vitamini içeriğinin artması ile sonuçlanmayacaktır. Akut karaciğer ve böbrek hastalıklarında ve aynı zamanda tiroid bezinin bozukluklarında balık yağı alınması yasaktır.

Bazen, istenmeyen semptomların ortaya çıkmasına yol açan balık yağının kullanımı ve sonuç olarak hastalardan alınan olumsuz geri beslemenin tavsiyelerine uyulmamasıdır.

Birçok hasta, bir balık yağının sedef hastalığını tedavi edemediğini anlamamaktadır. Semptomları kaldırmak ve hastalığın remisyon süresini arttırmak için, karmaşık terapiye ek olarak, belirli bir diyetin de gözlemlenmesi gerekmektedir. Ve eğer sedef hastalığının hafif vakalarında, vücudun küçük kısımları etkilendiğinde, balık yağı kullanımı ilaveten ek ilaçlar olmaksızın bile somut sonuçlar verir, daha sonra ilaç tedavisi olmayan ciddi vakalarda bunu yapmak imkansızdır.

Sedef hastalığındaki balık yağının, hastanın durumunu kolaylaştıracak ve vücudu hastalıkla savaşmaya teşvik ederek diğer ilaçların etkinliğini arttıran bir yardımcı araç olduğu anlaşılmalıdır. Kullanımından bir mucize beklemek buna değmez, çünkü sedef hastalığı gibi böyle sinsi bir hastalığı tedavi etmek için tıbbi preparatlar bile etkili olmayabilir. Ama burada hastanın durumunu hafifletmek için, bir süreliğine deride cilt, kaşıntı ve çirkin plaklar soymadan normal, tam bir yaşam için umut veriyor, balık yağı da iyi olabilir. Ve "kimya" yok!

Bilmek önemlidir!

Bu patoloji, tuhaf beyaz pullarla kaplanmış papüllerin cildindeki görünüm ile karakterize edilir - azgın doku partikülleri.

Devamını oku...

Farmakolojik grup

Регенеранты и репаранты

Ilaç etkisi

Регенерирующие и репаративные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Balık yağı ve sedef hastalığı" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.