Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Aylık olarak anestezi fitili

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Birçok kadında adet akışı oldukça acı verir. Günümüzde durumu iyileştirmek için en popüler ve etkili araçlar bugün bilinen analjezikler (genellikle parasetamol) ile özel anestezi fitilidir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Endikasyonları Menstrüasyon sırasında analjezik fitiller

Genellikle bu ilaçların, genitoüriner sistemin enflamatuar hastalıklarının semptomatik tedavisinde kullanılması önerilir. Kombine kompozisyon sayesinde, sadece hoş olmayan ağrı duyuları ile değil, aynı zamanda iltihapla da baş edebilmekte, bu nedenle genellikle menstruasyon sırasında ağrıyı azaltmak için jinekologlar tarafından atanmaktadırlar.

trusted-source[12]

Tahliye formu

Bir analjezik etki ile vajinal fitillerde, ana bileşen her zaman analjeziktir. Örneğin, son zamanlarda popüler olan:

Efferalgan. Aktif bileşeni parasetamol olan bir analjezik. Anti-inflamatuar ve antipiretik bir etkiye sahiptir. Hafif ve orta şiddetteki ağrı sendromlarının (baş ağrıları, miyalji, diş ağrısı, adet kanaması, nevralji) tedavisine yöneliktir.

Yetişkin hastalar için dozaj 500 mg olup, fitil günde en fazla dört kez kullanılabilir. Terapi beş ila yedi gün sürer. Ağrı durmazsa, doktora başvurmalısınız.

İlaç parasetamol intoleransı ile kullanmayın. Bu maddenin fetüsün gelişimi üzerindeki etkisi araştırılmamıştır, ancak hamilelik ve emzirme döneminde bu ilacın dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Ana yan etkiler: hepatotoksik etki (uzun süreli kabul ile), lökopeni, nötropeni, alerjiler.

Parasetamol. Krem veya beyaz fitiller, aktif madde parasetamoldur. Bunlar antipiretik, anti-inflamatuar, analjezik etkiden farklıdır.

İlaç günde beş kez alınır (bir mum). Süpozituvarın aynı aralıkta (dört saat) kullanılması çok önemlidir. Analjezik etki elde etmek için beş günden fazla sürmesi önerilmez. İstediğiniz sonucu almadıysanız, bir doktora görünmeniz gerekir.

İlaç, böbrek ve karaciğer hastalıklarının yanı sıra parasetamol intoleransı ile aşırı dikkatle alınmalıdır. Sıklıkla fitil kullanımı ile yan etkiler görülebilir: alerjiler (ürtiker, kaşıntı, deride kızarıklıklar), trombositopeni veya anemi.

Tsefekon D. Bu süpozituvarların aktif aktif bileşeni, mükemmel bir antipiretik ve analjezik etkiye sahip olan parasetamoldür. Sıcaklığı azaltmak, baş ağrısı, nevralji, diş ağrısı ve menstruasyonda ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.

İlacın dozu ayrı ayrı uygulanır. Belirtilerin gücüne bağlıdır. Genellikle ajan 500 mg için günde üç kez kullanılır. Alıştırmalar arasındaki aralıklar altı saate kadar olmalıdır.

İlaç parasetamol intoleransı ve karaciğer hastalıkları ile kullanılması tavsiye edilmez. Ana yan etkiler şunlardır: mide bulantısı, kusma, alerji, trombositopeni, anemi.

Aylık rektal analjezik fitil

Menstrüasyon sırasında şiddetli ağrı ile, hızlı ve oldukça kalıcı analjezik etki elde etmenizi sağlayan fitildir. Genellikle, bu gibi fitiller rektal olarak uygulanır ve kullanımdan sonra 15-30 dakika sonra hareket etmeye başlar.

Tylenol. Bu fitiller genellikle ısıyı azaltmak için (yükseltilmiş sıcaklıkta) reçete olsa da, onlar adet sırasında da kullanılabilir. Süpozituvarın aktif bileşeni parasetamoldür.

Rektal fitillerin günde dört defadan fazla kullanılmaması için 500 mg'lık bir dozajda kullanılması önerilmektedir. Üç ila beş gün sonra rahatlama gelmediyse, resepsiyonu durdurmaya ve bir doktora görünmeye değer.

Parasetamol ve yeni doğmuş çocuklara karşı alerjiniz varsa ilaç kontrendikedir. Dikkatle, böbrek ve karaciğer hastalıkları, viral hepatit, alkolizm, diyabet için fitil kullanın. Ayrıca, hamilelik sırasında ilacı almayın.

Tylenol süpozituvarları kullanıldığında ürik asitleri dışarı çıkarmak için tasarlanan ajanların etkinliği azalır. En çok bilinen yan etkiler şunlardır: anemi, kızarıklık, baş ağrısı, bulantı, kusma, siyanoz, alerjiler.

Akamol-Teva. En etkili analjezik rektal fitillerde olduğu gibi, ilacın aktif aktif bileşeni parasetamoldür. Hafif ve orta şiddetteki ağrıları tedavi etmek için kullanılır (baş ağrısı, diş ağrısı, miralgia, ateş, adet kanaması).

Dozaj 500 mg'dan fazla değildir. Bu durumda, ilaç günde dört defadan fazla kullanılmamalıdır. Terapi süresi beş ila yedi gündür. Bu süre zarfında rahatlama olmazsa tedavi kesilir.

Süpozituvarlar, erken çocukluk döneminde parasetamole, emzirme sırasında böbrek hastalığı, alkolizm, diyabet ile toleranssız olarak kullanılmamalıdır. Ilacı alarak ana yan etkileri şunlardır: baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, alerji, şişlik, rektumun tahrişi.

trusted-source[13], [14]

Farmakodinamik

Parasetamol bilinen ilaç örneği ile menstruasyon için analjezik fitiller farmakodinamik ve farmakokinetiği düşünün.

Bu ilaç, non-narkotik analjeziktir, ki bu etki termoregülasyon ve ağrı merkezlerindeki etki nedeniyle COX 2 ve COX 1'in merkezi sinir sisteminde tıkanmaya dayanır. İlaç rektum veya gastrointestinal sistemin mukoza zarlarında (salım formuna bağlı olarak) ve vücuttaki su-tuz metabolizmasında olumsuz etki göstermez.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Farmakokinetik

Oldukça yüksek bir emiciliktir. Emzirirken, maddenin en az% 1'inin anne sütüne girdiğini belirtmek gerekir. İlacın metabolizması karaciğerde görülür. Parasetamol, böbrekler yoluyla metabolitler şeklinde atılır. Aynı zamanda, maddenin sadece% 3'ü değişmeden bir şekilde çıkarılır.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Kontrendikasyonlar

Analjezik etkisi olan fitiller sadece birkaç vakada uygulanmalıdır: alkol kötüye kullanımı, parasetamol intoleransı ve süt ile bebek beslenmesi sırasında. Ayrıca karaciğer ve böbrek hastalıkları, diyabet, kan hastalıkları için dozajı dikkatli bir şekilde hesaplamak gereklidir.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Yan etkiler Menstrüasyon sırasında analjezik fitiller

Analjezik etki ile rektal fitiller almaktan yan etkiler oldukça nadirdir. Bazı hastalar alerjik reaksiyon geliştirir (şişlik, kızarıklık, kızarıklık, kurdeşen, kaşıntı). Bu gibi durumlarda tedaviyi derhal durdurmanız önerilir.

trusted-source[39], [40], [41]

Dozlama ve uygulama

Fitillerin menstürasyon sırasında etkisi daha etkilidir. Özellikle de kadın mide bulantısı, kusma gösterirse kullanılır. Bir kural olarak, günde iki kez, bir mum uygulayın. Dozlar arasındaki aralıklar yeterince uzun olmalıdır. Güçlü ağrı ile fitiller 4 kata kadar kullanılmaktadır.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Aşırı doz

Ağrı süpozituvarlarının aşırı dozlanması durumunda, aşağıdaki belirtiler hastalarda görülür:

  1. Gastrointestinal bozukluklar (iştah kaybı, kusma, midede kramp).
  2. Karaciğer yetmezliği.

trusted-source[49], [50], [51]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

  1. Mikrozomal oksidasyon uyarıcıları ile aktif hidroksile metabolitlerin üretimini artırabilir. Bu, aşırı dozda bile olsa hepatotoksik etkilere neden olabilir.
  2. Nefrotoksik eylemin salisilatları parasetamolün gücünü arttırır.

trusted-source[52], [53], [54], [55]

Depolama koşulları

Fitiller kuru bir yerde saklanmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Sıcaklık 15 dereceyi geçmemelidir. Paketi açtıktan sonra, fitil kullanmanın rahatlığı için buzdolabında saklamak daha iyidir.

trusted-source[56]

Raf ömrü

Kural olarak, bu tür ilaçların raf ömrü 2 yıldır.

trusted-source[57], [58], [59], [60]

Bilmek önemlidir!

Bol miktarda ilk ay sadece yetişkin kadınlar için değil, aynı zamanda sağlığınız ve genel refahınız için endişelenmenizi sağlayan genç kızlar için de bir sorundur. Bu durumun teşhisi zor değildir, ancak bir nedenin kurulması bazen gerekli olsa da zor bir görevdir. Böyle bir patolojinin oluşumunu belirlemek ve sadece tedavi hakkında konuşmak gerekir.

Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Aylık olarak anestezi fitili" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.