Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Aritmi hapları

Makalenin tıp uzmanı

Kardiyolog, kalp cerrahı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Aritmi, kardiyovasküler sistemin en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Bugün, özellikle tabletler olmak üzere, bu hastalık için çok sayıda farklı ilaç bulabilir, ancak tek başına beklenen etkiyi yaratmazlar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Endikasyonları Aritmi tabletleri

Aritmiden elde edilen tabletler, hasta tam bir inceleme geçirdikten sonra sadece bir kardiyolog tarafından reçete edilebilir. Bu hastalık, her şeyden önce, popüler ilaçlar ile tedavi edilir, ancak terapi de özel bir diyet içermelidir. Bazı durumlarda, haplarla tedavi, aritmiden tamamen kurtulmaya yardımcı olur, ancak daha sıklıkla, daha ciddi terapiler için sadece hazırlık aşamasıdır.

Hangi durumlarda bir doktor hapı reçete edebilir? Hastada aşağıdaki belirtiler varsa:

 1. Özel bir sebep olmadan göğüste kalp çarpıntısı hissetmek.
 2. Acı ve kalp çarpıntısı dönemleri bulabilir.
 3. Kalbin ritmi bazı durumlarda yavaşlayabilir.
 4. Göğüste ağrı.
 5. Yorgunluk, nefes darlığı.

trusted-source[8], [9], [10]

Tahliye formu

Aritmi ilaçları dört ana gruba ayrılabilir:

 1. Beta engelleyici
 2. Kalsiyum kanal engelleyici: kalsiyum iyonlarının hücrelere girmesini önler.
 3. Potasyum kanalı blokeri.
 4. Sodyum kanallarının blokeri.

Çoğu zaman, aritmi ile, bu tür haplar kullanılır:

 1. Concor.
 2. Anaprilin.
 3. Egilok.
 4. Metoprolol.
 5. Bisoprolol.
 6. Verapamin.
 7. Amlodipin.
 8. Amlodak.
 9. Amiodaron.
 10. Kordaron.
 11. Ksikain.
 12. Meksiletin.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Concor

Aktif madde bisoprolol hemifumag içeren tabletler. İlaç genellikle aritmi sadece tedavi etmek için değil, aynı zamanda stabil anjina, hipertansiyon ve kronik kalp yetmezliği için bir tedavi olarak kullanılır.

Bir tableti günde bir kez bol miktarda sıvı ile alın. Resepsiyon hem aç karnına hem de yemekten sonra yapılabilir. Kural olarak, terapi oldukça uzundur.

Akut kalp yetmezliği, sinoatriyal blok bradikardi, düşük tansiyon, astım, Raynaud hastalığı, feokromositoma, metabolik asidoz ve hoşgörüsüzlük bisoprolol olan hastalar yasak concor tabletleri almak gemifumaga. Ayrıca, on sekiz yaşın altındakilere kontrendikedirler.

Oldukça sık hastalarda concor aşağıdaki belirtilerden tezahürüne görülen aldıktan sonra: baş dönmesi, bradikardi, baş ağrısı, uyuşma, bilinç, uyku bozuklukları, depresyon, kusma, bulantı, ishal, kas krampları, yorgunluk, alerji kaybı.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Anaprilin

Antianginal, antihipertansif, antiaritmik etkileri olan popüler bir anti-aritmik seçici olmayan beta-bloker. İlaç propranololün bir parçası olarak. Doz, hastalığın şiddeti ve hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından ayrı ayrı reçete edilir. Ancak tek doz, ilacın 80 mg'ını geçmemelidir. Resepsiyonun günde iki veya üç kez kırılması çok önemlidir.

Sinoatriyal blokajı olan hastalar, ikinci ve üçüncü derece AV blokajı, bradikardi, kronik kalp yetmezliği, kardiyojenik şok, propranolole karşı tahammülsüzlük, tabletlere izin verilmez.

Propranolol alan Bazı hastalar aşağıdaki belirtiler eşlik eder: güçsüzlük, yorgunluk, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, gözlerin kuruluğu, kusma, ishal, tat değişikliği, bronkospazm, trombositopeni, alerji.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Egilok

Metoprolol tartratın aktif maddesi olan aritmiden popüler tabletler.

Yemek sırasında veya sonrasında alın. Gerekirse, tablet dozun yarısını içmek için kırılabilir. Doz, hastanın bradikardiyi geliştirme olasılığını ortadan kaldırmak için ilgili hekim tarafından bireysel olarak seçilir. Maksimum günlük dozdan fazla almayın (200 mg).

Kardiyojenik şok, sinoatriyal abluka, bronşiyal astım, bradikardi, feokromasitoma, metoprolol intoleransı olan hastalar alınmamalıdır. 18 yaşın altındaki hastalar için fonların etkisi ile ilgili klinik veriler yoktur.

Kural olarak, Egilok tabletleri hastalar tarafından oldukça iyi transfer edilir. Alımdan gelen hoş olmayan belirtiler çok nadiren ifade edilir. Bazen hastalar şiddetli yorgunluk, bradikardi, parestezi, anksiyete, nefes darlığı, bulantı, alerjiler, cinsel istek azalması, artralji görülür.

trusted-source[31], [32]

Metoprolol

Aktif madde metoprolol tartarat içeren bir popüler beta-bloker. Aritmi, koroner kalp hastalığı, arteriyel hipertansiyon, hipertiroidizm ve migrenin önlenmesi için reçete edilir.

Metoprolol tabletleri bir yemek sırasında veya sonrasında alınır. Ürünü yeterli miktarda suyla içmeniz tavsiye edilir. İlk olarak, hastalara günde iki kez 1-2 tablet reçete edilir, eğer terapötik bir etki yoksa doz artırılır. Kurulu maksimum günlük dozu (200 mg) aşmayın.

Kardiyojenik şok, bradikardi, zayıf sinüs düğümü sendromu, kalp yetmezliği, Prinzmetal anjina, hipertansiyon, tablet almak için metoprolol intoleransı olan hastalar yasaktır. Ayrıca 18 yaşın altındaki hastalarda ve emziren kadınlarda kontrendikedirler.

Metoprolol kullanımı sırasında hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkması, her bir hastanın bireysel duyarlılığı ile ilişkilidir. Bazen olabilir: kulak çınlaması, bulanık görme, halsizlik, depresyon, dikkat, konjunktivit, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, alerji kötüleşmesi.

Bisoprolol

Bisoprolol fumarate içeren aritmi karşı popüler bir ilaç. Özellikle nöbetler sırasında, anjina pektorisin tedavisinde de kullanılır.

Bisoprolol'ün başlangıç dozu 24 saat içinde 5 mg'dır. Bu durumda tablet, kahvaltıdan önce yeterli miktarda sıvı ile alınmalıdır. Gerekirse, ilgilenen doktor günlük dozu 10 mg'a kadar artırabilir.

Kardiyojenik şok, çöküş, pulmoner ödem, konjestif kalp yetmezliği, sinoatriyal blok bradikardi, Prinzmetal anjin, kardiyomegali, astım, metabolik asidoz, hapları hoşgörüsüzlük bisoprolol olan hastalar yasaktır.

Çoğu zaman, bisoprolol hasta aldıktan sonra, baş ağrısı, uykusuzluk, depresyon, halsizlik ve yorgunluk, konjonktivit, göğüste ağrı, karaciğer ve böbrek, hiperglisemi, alerji, bradikardi fetus, fetal büyüme geriliği bozuklukların gelişimi, terleme ishal artış ortaya çıkmaktadır .

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Verapamil

Aktif madde verapamin hidroklorür içeren popüler bir kalsiyum kanalı engelleyicisi. Antihipertansif, antiaritmik ve antianginal etkiye sahiptir. Oksijende miyokardiyuma olan ihtiyacı azaltır.

Doz ve tedavi süresi, ilgilenen hekim tarafından ayrı ayrı tayin edilir. Genellikle ilaç, aritmi ve anjina önleyici bir önlem olarak kullanılır. Bu durumda, hastalara günde üç kez 80 mg ilaç reçete edilir.

Ilaca kardiyojenik şok, bradikardi, zayıf sendrom sinüs sendromu, Morgagni-Adams-Stokes sendromu, Wolff-Parkinson-White sendromu, kalp yetmezliği ve intoleransı olan hastalar verapamina yasak. Baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, deri, bradikardi, kabızlık, alerji, çevresel ödem kızarıklığa: Verapamil tabletleri aldıktan sonra oluşabilecek bu tatsız semptomları olan hastalarda nadirdir.

Amlodipin

Kalsiyum kanal blokerler grubundan popüler bir ilaç. Aktif bileşen, bir tablette 10 mg olan besilat formunda amlodipindir.

Aç karnına veya bir yemekten sonra alınır. İlk doz, her 24 saatte bir ilacın 5 mg'ıdır. Yedi ila on dört gün içinde, doz kademeli olarak günde 10 mg'a çıkarılır. Maksimum günlük dozu (10 mg) aşmayın.

Çökme, bradikardi, kararsız angina, hipertansiyon, amlodipin intoleransı olan hastalar, ilacı kontrendikedir. Ayrıca, 18 yaşın altındaki hastalar ve hamile kadınlar için bu ilaç yasaktır.

Oldukça sık tecrübe hastalarda dozlama sonrası yan etkiler karın, mide bulantısı, taşikardi pollakiürü, artralji, dermatoxerasia, alerji, konjunktivit içinde baş dönmesi, artmış kalp hızı, baş ağrısı, ödem, ağrı vardır.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Amlodak

Seçici kalsiyum kanal blokörleri grubundan bir ilaç. Amlodak tabletlerinde dihidropiridin'den türetilen bir madde bulunabilir.

Tedavinin ilk aşamalarında, katılan hekim, kural olarak, günde bir kez 5 mg'lık bir minimum doz reçete eder. Bir hafta içinde, doz günde 10 mg'a yükselir. Maksimum olası günlük 10 mg'ı geçmeyin.

Dihidropiridin intoleransı ve iyi tanımlanmış arteriyel hipertansiyonu olan hastalar Amlodak tabletleri alınamaz. Hamilelik ve emzirme döneminde ilacın güvenli olup olmadığı tespit edilmemiştir.

Ekstremitede deri, parestezi, alerji, ağrı ateş basması, baş ağrısı, periferal ödem, letarji, aşırı yorgunluk, aritmi, dispne: alma aracı Bazı hastalar şu yan etkiler ortaya konulmasına neden olur.

trusted-source[46], [47], [48], [49]

Amiodaron

Aktif madde amiodaron hidroklorürü bulabileceğiniz popüler bir antiaritmik ilaç. İlaç, bir repolarizasyon inhibitörüdür. Aynı zamanda iyi belirgin bir koronarodilasyon, antianginal ve tirotropik etkiye sahiptir.

Kural olarak, şiddetli şiddetli ventriküler aritmilerin yanı sıra supraventik ve atriyal fibrilasyon tedavisi için reçete edilir. Doz ve tedavi süresi belirlenir ve ayrıca bir uzman tarafından ayarlanır (gerekirse). Tabletler, yemeklerden önce veya sonra bol miktarda sıvı ile alınır.

Tabletler Amiodaron, ilacı almadan önce dikkatle incelenecek bir çok kontraendikasyona sahiptir. Tıkanıklık, hipertansiyon, hiper ve hipotiroidi, hipokalemi, hipomagnezemi, interstisyel akciğer hastalığı, amiodaron intoleransı, laktoz ve iyot ilacı atrioventikulyarnoy yoksul sinüs sendromu olan hastalar tamamen yasaktır. Ayrıca, 18 yaşın altındaki hastaları tedavi etmek için kullanılamaz. İlaç iyot içerdiğinden hamile kadınlar kabul edilmez.

Çoğu zaman, amiodaron alan hastaların, yan etkiler ortaya çıkabilir: hafif bradikardi, kusma, tat bozukluğu, akut toksik hepatit, zatürre, akut solunum sendromu, ölümcül), ışığa, titreme, alerji.

trusted-source[50], [51], [52]

Kordaron

Antiaritmik etki ile ilacın bileşiminde - aktif madde amiodaron hidroklorür. İlaç sadece bir uzman tarafından yönlendirildiği gibi alınır. Bu durumda, terapi ve tedavi süresi bireyseldir. Yükleme ve bakım dozu vardır. 400 mg maksimum olası günlük dozu aşmayın.

Hipomagnezemi, hipokalemi, sinüs bradikardi, tiroid disfonksiyonu, interstisyel akciğer hastalıkları, iyot, amiodaron veya laktoz intoleransı olan hastalar kullanılmamalıdır. Ayrıca, 18 yaşın altındaki hastalara, hamilelik ve emzirme döneminde alınmamalıdır.

Bradikardi, disguzi, kusma, kronik karaciğer hastalığı (bazen ölümcül), bronkospazm, hipotiroidizm, ışığa, epididimit, anjioödem: Çoğu zaman, Kordaron aritmi gelen hapları hastalar aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

Meksiletin

Kimyasal yapısı ile bu ilaç farmakolojik özelliklerinde lidokaine benzerdir. IB sınıfında bulunan popüler bir antiaritmik ilaçtır. Kalp ritmindeki çeşitli bozuklukları tedavi etmek için kullanılır.

İlk olarak, ilaç enjeksiyon şeklinde kullanılır. Gerekli terapötik etkiyi aldıktan sonra, Mexiletine hapları tabletlere geçirilir. Yeterince su ile bütün yutulurlar. İlk olarak, her altı ila sekiz saatte bir iki tablet (400 mg) alın, hastanın durumunu iyileştirdikten sonra, doz, her altı ila sekiz saatte bir tablete indirilir.

Zayıflığı olan hastalarda sinüs düğümü, bradikardi, hipotansiyon, kalp yetmezliği, karaciğer veya böbrek yetmezliği, intoleransı meksiletin tabletleri alamaz. Hamileler ve hemşireler için reçete edilmemiştir.

Uzun süreli kabul Mexiletina ile, bazı hastalar tadı değişiklikleri, nistagmus, kusma, kibarlık, ataksi, parestezi, tremor, konfüzyon, uyuşukluk, alerji bozuklukları.

Atriyal fibrilasyondan tabletler

Atriyal fibrilasyon tedavisi için en popüler ilaçlardan biri, kinidin tabletleridir. Onlar belirgin bir antiaritmik etkiye sahiptir.

Erişkin hastaların tedavisi için ilk önce minimum doz (en fazla 0.3 g) verilir. Bu, hastanın vücudunun kinidin maddesine ne kadar duyarlı olduğunu ortaya çıkaracaktır. Gerekirse, doz altı saatte bir kez 0.4 g'ye arttırılabilir. Terapötik bir etki elde edilmediyse, paroksismal sonlanana kadar her 60 dakikada bir 0.2 g ilaç ekleyin.

Sık sık ventriküler aritmi ataklarını tedavi etmek için, her üç saatte 0.4 g'de kinidin tabletleri almak gerekir.

Trombositopenik purpura, hipersensitivite, glikozid zehirlenmesi, kardiyojenik şok, myastenia gravis olan hastalar kinidin alır. Hamile ve emziren kadınlar aşırı derecede dikkatli kullanırlar.

, Baş ağrısı kulaklarda çınlama, hemolitik anemi, iştahsızlık, kusma, kabızlık, ishal, sinüs bradikardi, kinidin şok, alerjiler çınlama: İlaç alırken aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Sinüs aritmi gelen tabletler

Sinüs aritmi, hemen hemen her zaman asemptomatik olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu tip bir aritmi başka bir, daha ciddi tipte bir ritim bozukluğuyla birleştirilmezse, tedaviye gerek yoktur. Bazı durumlarda, kardiyolog, yatıştırıcı ilaçların alınmasına dayalı bir tedavi önerebilir. Bir kural olarak, bitki özleri dayalı sinüs aritmi-ilaçlar tabletler.

Vagotoni güçlü bir şekilde telaffuz edilirse, hasta Sülfat atropin alabilir. Standart doz, her dört ila altı saatte bir 300 mg'dır. Hasta gastrointestinal sistemin glokom ve obstrüktif hastalıklarından muzdaripse, atropin sülfat kontrendikedir. Tedavi sırasında, aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir: ağız boşluğunda kuruluk hissi, midriyazis, çarpıntı, idrar zorluğu, atonik kabızlık, vertigo, baş ağrısı. Aritmi için yüksek tansiyon tabletleri

Hastanın yüksek tansiyonu eşlik eden bir aritmi varsa, miyokardiyal iskeminin gelişmesi şeklinde olumsuz nörolojik komplikasyon gelişebilir. Aritmi sırasında basıncı azaltmak çok önemlidir. Bunun için aşağıdaki tabletler kullanılır:

 1. Hidroklorotiyazid - Her bir tablet 25 mg hidroklorotiyazid içerir. Her 24 saatte bir veya iki tablet alın. Hipertansiyon, ödem sendromu, glokom, diyabet insipidusu olan hastalar kabul edilmez. Tabletler elektrolit dengesini bozabilir, baş ağrılarına, uyuşukluğa, baş dönmesine, parestezi ve alerjilere neden olabilir.
 2. İndapamid, popüler bir diüretiktir. Sabahları en iyisi, aç karnına bol sıvı ile alın. Maksimum doz - 1 tableti 24 saat boyunca aşmayın. Hamilelik sırasında galaktozemi, böbrek yetmezliği, hipokalemi, ensefalopati, laktoz intoleransı olan hastaları almayın. Bulantı, mide bulantısı, baş ağrısı, noktüri, farenjit, iştahsızlık, iştahsızlık, alerjiye neden olabilir.

Farmakodinamik

Popüler ilaç "Concor" örneğini kullanarak aritmi gelen tabletlerin farmakodinamik ve farmakokinetiği düşünün.

Seçici bir beta 1-adrenoblocker. Membran stabilize edici etkiyi ve negatif inotropik hareketi farklılaştırır. Concor Hapları aldıktan sonra, kalp kasılma sıklığını azaltmaya, inme hacmini azaltmaya ve sol ventrikül ejeksiyonunun fraksiyonunu azaltmaya yardımcı olurlar. Maksimum terapötik etki, uygulamadan üç ila dört saat sonra gözlemlenir.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Farmakokinetik

Concor'un bir parçası olan bisoprolol alındıktan hemen sonra, mideden tamamen (% 90) emilir. Maddenin% 30'u plazma proteinlerine bağlanır. Metabolitler böbrekler tarafından atılır. Bisoprololün% 50'si böbrekler yoluyla değişmeden atılır. Kalan% 50 karaciğerde metabolize edilir.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68]

Hamilelik Aritmi tabletleri sırasında kullanın

Gebe kadınların tedavisi için, aritmi hapları son derece nadiren kullanılır ve sadece obstetrisyen-jinekolog tedavi altındadır. İlacın bileşimi iyot içerirse, hamilelik sırasında kullanımı tamamen yasaklanmıştır, çünkü bu fetüsün gelişmesine zarar verebilir. Aritmilerden tablet kullanırken, plasentanın kan akışını sürekli olarak izlemelisiniz. Eğer fetus üzerinde olumsuz bir etki görülürse, alternatif tedavi önlemleri alınmalıdır.

Kontrendikasyonlar

 1. Kalp yetmezliği (akut formda).
 2. Kardiyojenik şok.
 3. Kronik kalp yetmezliğinin dekompansasyon aşaması.
 4. Sinoatriyal abluka.
 5. Düşük tansiyon.
 6. Bradikardi.
 7. Bronşiyal astım (şiddetli formda).
 8. Feokromositoma.
 9. 18 yaşın altındaki hastalar.
 10. Metabolik asidoz.
 11. Bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü.

trusted-source[69], [70], [71], [72], [73], [74], [75], [76]

Yan etkiler Aritmi tabletleri

 1. Bradikardi.
 2. Kon'juktivit.
 3. Baş ağrısı ve baş dönmesi.
 4. Ekstremite uyuşması.
 5. Kan basıncını düşürmek.
 6. Bronkospazm.
 7. Alopesi.
 8. Alerji.
 9. Astenidir.
 10. Kaslarda kramplar.

trusted-source[77], [78], [79], [80], [81], [82], [83]

Aşırı doz

Çoğu zaman, aşırı dozda haplar aritmi ile, hastalar aşağıdaki semptomlara sahiptir: bradikardi, artmış kan basıncı, bronkospazm, akut formda kalp yetmezliği, hipoglisemi. Tedavi için ilacı almayı hemen bırakmalı ve özel bir tedaviye başlamalısınız (bir uzmanı atar).

trusted-source[84], [85], [86], [87], [88], [89], [90], [91], [92], [93]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Tabletlerin aritmiden tolere edilebilirliği ve etkinliği diğer ilaçlardan etkilenebilir. En popüler önerilen olmayan kombinasyonlar şunlardır:

 1. Birinci sınıfa giren aritmik ilaçlar (dysopyramide, kinidin, flecainide, propafenon) kalbin çalışmasını kötüleştirebilir.
 2. Diltiazem Concor ile birlikte AV iletkenliğinin kötüleşmesine yol açabilir.
 3. MAO inhibitörleri ile birlikte, blokerlerin antihipertansif etkisi arttırılabilir.

trusted-source[94], [95], [96], [97], [98], [99], [100], [101]

Depolama koşulları

Aritmiden gelen tabletlerin küçük çocuklardan +30 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta tutulması çok önemlidir.

trusted-source[102], [103], [104], [105]

Raf ömrü

Raf ömrü, genellikle beş yıla kadar.

trusted-source[106], [107], [108]

Bilmek önemlidir!

Kalp kası kasılma sıklığında değişiklikler olduğunda, kalbin "solması", nefes darlığı, hava eksikliği ve baş dönmesi vardır. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Aritmi hapları" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.