Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kilo kaybı için MCC

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

MM zayıflama (MM Ankir B MM diyetler) - - mikrokristalin selüloz ile Takviyeler iştahı azaltmak ve böylece büyük ölçüde gıda alımı miktarı, genellikle obeziteye yol açar, fazla miktarda azaltacaktır.

trusted-source[1]

ATC sınıflandırması

A16AX Прочие препараты для лечения заболеваний ЖКТ и нарушений обмена веществ

Aktif içerik

Микрокристаллическая целлюлоза

Endikasyonları Kilo kaybı için MCC

Bu nedenle, kilo kaybı için MCC ilavesinin kullanımı için endikasyonlar, vücut ağırlığında bir düşüştür. Buna ek olarak, bu araç sadece sindirim sisteminden geçerek gıda sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda metabolik ürünlerin ve birikmiş toksinlerin vücutlarını temizler.

Ağır metallerin tuzları ile sindirim problemleri, kabızlık, bağırsak mikroflorası, mide ve bağırsak hastalıkları karakteri, kandaki yüksek kolesterol veya şeker, bakteriyel zehirlenme, zehirlenme olarak kullanımı açısından böyle ifadelerine yer verildi BAA MM'ye talimatlar. Ateroskleroz, kalp iskemi kolelitiyazise, nefrolitiazisli (böbrek taşı oluşumu), kanser gelişimini önlemek için: kilo kaybı için çeşitli modifikasyonlar MM Üreticileri da önleyici amaçlı takviyesi almak tavsiye edilir.

Tahliye formu

Biyolojik olarak aktif katkı maddesi MCC - tabletlerin bir blisterde 500 mg üzerindeki bir salım şekli (bir pakette 100 parça).

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6]

Farmakodinamik

Kilo kaybı için MCC anoreksik ilaçlar için geçerli olmasa da, diyet takviyesinin etki mekanizması açıklık gerektirir (kullanımları için talimatlarda yer almamaktadır). ICC'nin açıklamalarında, bu ilacın farmakolojik etkisinin diyet lifi eksikliğini doldurmak olduğu belirtilmektedir.

Aktif MM bileşeni zayıflama - Mikrokristalin selüloz (selüloz) - yaygın olarak bir yapı modifiye gıda ve İlaç gıda katkı maddesi E 460, kullanılan ve çamurlaşma yapışma ürünler önlenmiş olur.

Kimyasal açıdan bakıldığında, selüloz pamuğu inert bir maddedir - su yapısal polisakkaritlerde çözünmez. Bir kristal yapıda doğrusal makromolekülleri birleştirerek bir bitkinin hücre duvarlarını destekleyen polimerize bir glikozdur. İnsanların mide suyunda, selülozu sindirebilen enzimler yoktur.

Pamuğun işlenmesi sırasında pamuk hamuru üretilir - saflaştırılmış tüyünden (tiftik). Bozulma liflerinin makromoleküllerini açığa çıkarırken, mikro-selülozun artan hidrofilisite ile hidrasyon için geçirgenlik alanının arttırılmasıyla elde edilir. Bu, kilo kaybı için MCC'nin farmakodinamiğinin temelidir.

Midede şişme ve hacim olarak artan balast olarak mikroselüloz, gıda ve tokluk makbuzları yanılsaması (açlık hissi azalır veya geçici olarak kaybolur) oluşturur, ancak midede sindirilir değildir ve küçük emilir olmadığı için aynı yemek değerde madde vardır gut. Ek olarak, bir enterosorbent olarak hareket eden MCC, bağırsaktaki bir dizi maddeyi, safra kesesinden gelen kolesterol de dahil olmak üzere emer.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Farmakokinetik

Kilo kaybı diyet lifi için MM üyesi çözünmeyen polisakaritlerin değinmektedir, bunun lifleri mide, sindirim enzimleri tarafından monosakkaritlere bölünmüş değildir ve metabolize olmadan, mide bağırsak yolunda düzenlenmektedir.

Kolonun çeşitli kısımlarında, liflerin bir kısmının bağırsak mikrobiyoasının zorunlu bakterileri ile hidrolizi meydana gelir. Mikroselüloz vücuttan dışkı ile atılır.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Hamilelik Kilo kaybı için MCC sırasında kullanın

Gebelik ve emzirme döneminde kilo kaybı için MCC kullanımı kontrendikedir.

Kontrendikasyonlar

Kontra-diyet takviyeleri MKC kilo kaybı için şunları içerir: mide, duodenum ve pankreas hastalıklarının akut ve kronik formları; bağırsak organik patolojisi; 18 yaşına kadar.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Yan etkiler Kilo kaybı için MCC

Belirtilmiştir MM kullanımının neden olabilir yan etkileri arasında: mide rahatsızlık ve ağırlık, kabızlık, halsizlik, mide-bağırsak hastalıkları, vitamin eksikliği şiddetlenmesi (nedeniyle vitamin ve demir salgılanmasına), (çinko çıkarılmasının bir sonucu olarak), cilt durumunun bozulması (nedeniyle kalsiyum ve fosfor içeren bir azalmaya) artmış kemik kırılganlığı.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Dozlama ve uygulama

Kilo kaybı için MKC tabletleri yemeklerden 20-25 dakika önce alınır; Tabletler toz haline getirilmeli, bir kaşık su ile karıştırılmalı ve dahili olarak alınmalıdır, bir bardak sıvı ile yıkadığınızdan emin olun.

İlk haftada, günde üç kez 5 tablet alınır; ikinci ve üçüncü haftada - günde üç kez 10 tablet. Daha sonra dördüncü haftada, tablet sayısı bir ila 3-5 oranında azalır. Başvuru süresi 4 haftadır, 15 günlük aralarla tekrarlanan kurslar yapılabilir.

Mikrokristalin selülozlu maksimum besin takviyesi günlük dozları 45 tablettir (günde üç kez 15 tablet). Kabızlığı önlemek için, günlük içme suyu oranı 2-2,5 litreye çıkarılmalıdır.

trusted-source[29], [30], [31]

Aşırı doz

Tesisin açıklamasında MCC aşımı kapsanmamıştır; Diğer ilaçlarla etkileşimler hakkındaki bilgiler de eksik.

Depolama koşulları

Depolama koşulları: oda sıcaklığında.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Raf ömrü

Raf ömrü: üç yıl

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Eğer etkinliği ve kilo kaybı için MCC yardımıyla kilo vermek güvenliği konusunda doktorların değerlendirmeleri neler bulabileceğini bakılırsa, bu araç sadece tıbbi konsültasyon diyette iyi bir uzman, hem de diyet eş zamanlı revizyon sonrasında kullanılmalıdır - Bileşiminde hem yüzden ve tüketilen gıda miktarı ile.

Kilo verenlerin gözden geçirilmesi, istenen sonucu elde edemeyenlerin gözden geçirilmesiyle ya da 3-4 kilogramlık bir hızla geri dönenlerin gözden geçirilmesiyle değişmektedir. "Kilo kaybı için MCC birkaç kez yardımcı olmadı" ifadesine ne ifade etmektedir?

Bilmek önemlidir!

Kilo vermek istiyorum ... Kadın bu ifadeyi söylemez, kim umutsuz, kim çaresiz, kimseyle ve herşeyin ortaya çıkacağına inanır. Aslında, istatistiklerin gerçek rakamları, eğer her şey motivasyona bağlıysa, o zaman başarının yarısından fazlasının doğru olduğunu söyler. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Для похудения

Ilaç etkisi

Энтеросорбирующие препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Kilo kaybı için MCC" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.