Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hamilelik sırasında bacakları neden azaltır ve ne yapmalıyım?

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Hamilelik sırasında bacakları azaltır - bu, hamile kadınlar için toksikoz belirtilerinin yanı sıra yaygın bir sorundur. Bu patoloji genellikle, gebelik metabolizmasının ihlali ile ilişkili olan hamileliğin üçüncü trimesterinde endişe duymaktadır. Fakat bu fenomenin başka nedenleri de olabilir, bu nedenle bunların temelini bilmeniz ve yeterli tedaviyi gerçekleştirmeniz gerekir, çünkü semptomların şiddeti bazen hamile kadının normal uykusunu ve günlük aktivitelerini bozar.

Epidemioloji

Bu problemin epidemiyolojisi gebe kadınlar arasında bu sorunun yaygın yaygınlığını göstermektedir; bu oran gebe kadınların% 85'inden fazladır. Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, bu sorun, hamilelik sırasında herhangi bir ek vitamin almayan kadınların% 96'sında ortaya çıkmaktadır ve bu kadınların nedeni kalsiyum ve magnezyum eksikliğidir. Gebelik sırasında bacaklarda sekonder nöbet nedenleri% 5'ten azdır. Bu tür veriler sadece olası nedenleri değil, aynı zamanda bu patolojinin birincil önlenmesini yürütmeye de zemin hazırlar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Nedenler hamilelik sırasında bacak krampları

Hamilelik, küçük bir mutluluk için, bir kadının genel durumunu ihlal eden pek hoş olmayan anlara katlanmak zorunda olduğu bir dönemdir. Böyle bir durum, parestezi ve kas kramplarının hissidir.

Normal koşullar altında, insan vücudu sinir iletimi ve iyi kas uyarımı sağlayan normal elektrolit oranına sahiptir. Bu süreç vücuttaki kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeriği tarafından kontrol edilir. Hamilelik sırasında, bu eser elementler çocuğun gelişimini sağlayacak şekilde yeniden dağıtılır, dolayısıyla anneleri için yeterli olmayabilir. Hamilelik sırasında vitamin ve eser elementlerin eksikliği sık görülen bir durumdur, ancak bacak kramplarının sorunları hakkında endişe yoktur. Bu nedenle, diğer faktörleri de hesaba katmak gerekir.

Kas dokusunda nöbetlerin patogenezini anlamak için, insan vücudundaki bazı elektrolitlerin rolünü bilmeniz gerekir.

Kalsiyum, kardiyak aktivite, kas ve sinir lifleri ve kemik dokusunun yapısını sağlayan bir mikro elementtir. Kalsiyum ayrıca impulsun normal iletkenliğine ve kas liflerinin kasılmasına da katılır. O, hücrenin içindeki kalsiyum kanallarına girdiği anda kas kasılmasının ana başlatıcısıdır. Hamilelik sırasında çocuğun kemik dokusunun yapısı için büyük miktarda kalsiyum gereklidir, bu nedenle bu elementin dış ortamdan daha fazla alınması gerekir. Kalsiyum eksikliği koşullarında, kanalların çalışması bozulur ve açık kalsiyum kanalları, sodyum ile değiştirilir, bu da kas hücresindeki sodyum seviyesinde bir artışa neden olur. Hücrenin içindeki artan kalsiyum içeriği, büyük bir su akışına neden olur, bu da hücre içi hiperhidrasyona neden olur. Kas liflerinin ödemi, sinir gangliyonlarının ve sinir uçlarının sıkışmasına neden olur - bu, sinir impulsunun kaslardan beyindeki merkezlere olan iletkenliğini kötüleştirir. Bu, bacakların uyuşukluk hissi veya krampları olarak algılanır.

Magnezyum, dürtülerin sinir hücreleri boyunca ilerlemesini sağlayan bir elementtir. Bu durumda, bir veya başka bir kas lifinin innervasyonunu sağlayan sinirin çalışması, bu durumda magnezyum miktarına bağlıdır. Normal koşullar altında magnezyum ve kalsiyum arasında bir denge vardır ve sinir uyarımının iletilme süreçleri yerleşir. Yavaş kanallardaki kalsiyum hücrenin içine girer ve kas kasılması vardır, ve magnezyum sinir lifinden sinir impulsu ile kas lifinin gevşemesini sağlar. Magnezyum yeterli olmadığı zaman, kas lifinden sinir gangliyonuna dürtü süreci düzgün ilerlemez, bu da belirli kas gruplarının nöbetlerinde uyuşma veya aşırı kas kasılmasına yol açabilir. Böylece, magnezyum ve kalsiyumun kombine eksikliği, bacakları azaltmasıdır.

Eser elementlerin eksikliği göz önüne alındığında, hamilelik sırasında bacakların uyuşma probleminin gelişmesinin ana nedeni olarak, bu tür patolojinin olası diğer nedenlerini unutmayınız. Çoğu zaman hamileliğin ikinci yarısında kadınlar sıvı tutulma problemi ve bacaklarda ödem gelişimi ile ilgilidir. Bunun nedeni fetusun ağırlığındaki artışın inferior vena kava sistemi yoluyla venöz kanın çıkışını bozması ve ayrıca lenf drenajının bozulmasıdır. Bu nedenle, ekstremitelerin ödem sorunu çok belirgin olabilir. Bu durumda, sadece innervasyon süreçleri ihlal edilmez, ancak ödemin şiddeti sinir kanallarının sıkışmasının bir nedeni olabilir ve bu da innervasyonun ihlaline neden olur. Bu, özellikle de akşamları, bacaklarda uzun yürüyüşler veya yükler alındıktan sonra, hamilelik sırasında bacakları azaltmanın nedenlerinden biri olabilir.

Ayrıca ayaklarda uyuşma varisli nedeni ile kadınların nedeniyle süreç venöz kanın çıkışını ihlal gerçeğine çok sık olduğunu ve damarlar hatırı sayılır rahatsızlık getirmek olduğunu belirtmek gerekir.

Gebelik, kadın diyabetik olmasa bile, gestasyonel diyabet gelişimi için bir risk faktörüdür. Bu nedenle, hamilelik sırasında bacakları azaltma nedeni, aynı zamanda diyabet olabilir. Bu semptomların gelişiminin patogenezi, insülin eksikliği glikozunun metabolizmanın tam yoluna gitmemesi ve büyük miktarda bir ara metabolit - sorbitol oluşturmasıdır. Sorbitol, sinir liflerine kan sağlayan kan damarlarında birikebilen bir maddedir - vasa vasorum. Bu sinir liflerinin trofizmini bozar ve parestezilere, yani ellerde uyuşma hissine neden olur. Bu nedenle, bu patoloji ile diyabetes mellitusun parestezinin olası bir nedeni olarak dışlanması çok önemlidir.

Gebelik sırasında bacakların uyuşma ya da uyuşukluğunun bir başka olası nedeni, osteokondroz ya da lomber omurganın artrozu şeklinde nörolojik bir hastalık olarak düşünülebilir. Bu sinir uçlarının sıkışmasına neden olur, bu da sinir impulsunun normal iletkenliğinin bir uyuşma hissi ile ihlaline neden olur. Bu patoloji daha ciddi ve düzeltme gerektirir ve yaşlı kadınlarda daha sık görülür.

Eğer hamilelik sırasında bacaklarınızı azaltırsanız, aynı zamanda inferior vena kava sendromunu da unutmayın - bu yapının meyvesinin sıkıştırılması alt ekstremitelerin çıkışının ihlaline neden olur. Bu, pelvik organların dolaşım bozukluğuna yol açabilir ve organların ve alt ekstremitelerin innervasyonu pelvik pleksus tarafından sağlanır, bu nedenle bu semptomlar ortaya çıkar.

trusted-source[8], [9]

Risk faktörleri

Patolojinin gelişimi için yukarıda belirtilen nedenlerin hepsi göz önünde bulundurulduğunda, bacakları azaltmasına yol açabilecek ana risk faktörlerini tanımlamak gerekir:

 1. yetersiz gıda alımı ve mikro besin alımı ile hamile kadınlar;
 2. kadınlarda alt ekstremite varisleri;
 3. alt ekstremite ödeminin gelişmesiyle gebe kadınların geç gestosisi;
 4. hamile kadınlarda diabetes mellitus;
 5. Hamilelik öncesi kilolu.

Bu nedenler ve risk faktörleri göz önünde bulundurulduğunda, en ciddi nedenleri dışlamak ve durumun uygun şekilde düzeltilmesini sağlamak için bu sorunu dikkatle teşhis etmek gerekir.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Belirtiler hamilelik sırasında bacak krampları

Hamilelik sırasında bacaklarda kramplar genellikle uzun bir iş gününden sonra, bir kadın dinlendiğinde ortaya çıkar. Bunun sebebi, sinir impulsunun, uzuvlar üzerindeki yoğun bir yükün ardından iletkenliğinin bozulmasından kaynaklanır, çünkü kasların ödem ve yorgunluğu ifade edilir, kontraktiliteleri azalır. Dönem için, bir kadının ağırlığı önemli ölçüde arttığında ve metabolik ürünlerin salınım süreçleri ihlal edildiğinde, genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde uyuşma meydana gelir. Bu durumda, alt ekstremitelerden kanın dışarı akışı da bozulur.

Çoğunlukla geceleri hamilelik sırasında bacakları azaltır ve çoğu durumda iz elementlerin yetersizliği ile ilişkilidir - potasyum, kalsiyum ve magnezyum. Bu uyuşukluğun tuhaflığı tek tip karakteridir, yani şiddetli ağrı veya farklı hareketlerle artan semptomlar yoktur. Bu durumda, semptomların şiddeti, ekstremitelerin konvülsiyonlarının hissedileceği şekilde olabilir, bu da kadının uyanması gerçeğini doğurur ve uzun bir süre uykuya dalamaz. Sıklıkla bacakların buzağılarını azaltır, çünkü bu kaslar en gelişkin ve en distal olan ve rüpteki kan dolaşımını ihlal eden en distaldir.

Sıklıkla bacakların uyuşması diğer semptomlarla kombine edilebilir. Eğer hamilelik sırasında kollarınızı ve bacaklarınızı azaltırsanız ve buna ağrı eşlik ediyorsa, bu belirtilere dikkat etmeniz gerekir, çünkü bu osteokondrozun bir tezahürü olabilir. Ayrıca şişme ve uyuşukluk da olabilir. Bu durumda, böbrek fonksiyonunun ihlali veya hipertansiyon olasılığıdır. Eğer alt ekstremite uyuşması ödemleri ile birlikte geliyorsa ve ödem genelleştiriliyorsa, o zaman analiz edilmelidir, belki de vücuttaki sıvı fazlalığıdır ve sadece onu çıkarmanız gerekir. Eşlik eden bir baş ağrısı varsa, o zaman geç preeklampsiyi dışlamak için gereklidir, bu nedenle kan basıncını kontrol etmek gereklidir.

Hamilelik sırasında ayak parmaklarını azaltırsa, periferik dolaşımın ihlali analiz ve dışlamak gerekir. Daha sonra bu belirtilere ekstremitelerin ve beyaz renklerinin soğuması eşlik edebilir - bu tedaviyi reçete ederken göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer daha sonraki bir tarihte hamilelik sırasında bacaklarınızı azaltırsanız ve buna şişlik eşlik ediyorsa, bu belirtiye özellikle dikkat etmeniz ve geç gestozu dışlamak gerekir. Hamilelik sırasında erken dönemlerde bacaklarınızı azaltırsanız, bu bir mikro besin eksikliğini işaret edebilir. Bu şiddetli kusma eşlik eden belirgin erken toksikoz ile gözlenebilir. Bilindiği gibi kusma sırasında vücuttan çok fazla su ve yararlı elektrolit atılır ve bu da homeostazın durumunu bozar. Ve bu belirtilerin bir tanesi alt ekstremitelerin kaslarında, özellikle hipokloeminin arka planında spazmlar olabilir. Bunun nedenleri ve olası tedavi yöntemleri tanılarında dikkate alınmalıdır. Olası komplikasyonları önlemek için hamile kadınların genel durumunu analiz ederek diğer semptomları da hesaba katmak gerekir.

trusted-source[14], [15], [16]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Alt ekstremitelerin konvülziyonlarına karşı gelişen komplikasyonlar, kadınların genel durumunun ihlaline indirgenir. Mikro besleyici eksiklikleri artarsa, kardiyak aktivite ve dolaşımın çalışmasını bozabilir. Gelecekte bu, uteroplasental kan dolaşımının ihlaline neden olabilir ve kronik fetal hipoksiye neden olabilir. Osteokondrozun zamansal olarak tanınmasının sonucu pelvik organların bozulmuş innervasyonu ile belirgin bir kompresyon sendromu olabilir. Sonra mesane fonksiyonunun ihlali var.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Teşhis hamilelik sırasında bacak krampları

Hamilelik sırasında bacak kramplarının% 95'inden fazlasının kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklandığı düşünüldüğünde, öncelikle bu mikroelementlerin seviyesini belirlemek ve bunları hamilelik boyunca izlemek gereklidir. Tüm şikayetler ve diğer semptomların açıklığa kavuşturulması ile tüm ayrıntıları dikkate almak çok önemlidir. Bu tür belirtilerin daha erken olup olmadığı diğer gebeliklerin nasıl yapıldığını bulmak için gereklidir. Hamile bir kadının vücut ağırlığının dinamiklerini öğrenmek ve ödem ve bacak yorgunluğu, ağrı durumu konusunu detaylandırmak gerekir. Anamnestik veriler, diabetes mellitus, alt ekstremitelerin varis hastalığı ve osteokondrozun varlığını dışlamak veya doğrulamak için izin verir, bu da bacaklarda bu tür uyuşukluğun nedeni olabilir. Bir kadının düz ayaklarının varlığına dikkat etmek gerekir, çünkü ilk bakışta bu tür zararsız bir sebep, ciddi bir sorun haline gelebilir. Gerçekten de, çocuğun vücut ağırlığında artış ile bacaklar ve ayaklar üzerindeki yükü artırır, bu nedenle düztabanlık herhangi tezahürü yoktu bile, gebelik bu bacak uyuşma oluşabilir.

Analizler, temel elektrolit seviyesindeki değişiklikleri teşhis etmek ve aynı zamanda hamile bir kadının durumunun ana göstergelerini izlemek için önemli bir göstergedir. Genel testler ve özel - genel bir kan testi, genel idrar testi, dışkı, temel elektrolitlerin teşhisi ile biyokimyasal kan testi yapın. Kural olarak, normal bir hamilelik durumunda, bir patolojiye işaret edecek spesifik değişiklikler yoktur. Elektrolitlerin belirlenmesinde, kalsiyum, magnezyum ve potasyum miktarında bir azalma olabilir, fakat bunlar da normal olabilir, çünkü seviyeleri sadece hücre içinde azalır, ancak kanda normal kalır. Normal kan kalsiyum seviyesi 2.25 - 2.75 mmol / l'dir. Bu rakam norm önemli ölçüde daha düşük ise, bu durumda bacak krampları ağırlaştırılmış osteoporoz belirtileri ve eklemlerde ve kemiklerde ağrı bir ifade olabilir, bunun nedeni, bu eser elementin ciddi eksikliği düşünmek gerekir.

Biyokimyasal kan analizinde ayrıca toplam protein düzeyini belirlemeniz gerekir.

Venöz sistemin patolojisini dışlamak için, aynı zamanda, koagülogramın ana göstergelerinin tanımlanmasıyla bir kan testi yapmak gereklidir. Göstergeler kanın kalınlaştığını gösteriyorsa, alt ekstremite damarlarının patolojisi hakkında düşünmeniz gerekir, bu da ağrı ve bacak kramplarına neden olabilir.

Gestasyonel diyabetin dışlanması için, glukoz toleransı için bir testin yanı sıra kan glukozunun belirlenmesine yönelik bir analiz yapılması gerekmektedir. Bu patolojinin ayırıcı tanısında yardımcı olacaktır.

Genel idrar analizinde, günlük gebeliğin zorunlu tanısı, geç gestozun ortadan kaldırılmasına ve bacaklarda uyuşukluğun olası nedenlerinden biri olan latent ekstremite ödeminin bulunmasına izin verilmelidir.

Enstrümantal teşhis, nörolojik patolojiyi, pelvik organların patolojisini ve aynı zamanda fetusun izlenmesi amacıyla yapılır. Bunun için, her zaman fetal durumun belirlenmesi ile, ve fetusun kalp atışı ve uterusun tonunun durumunu belirlemek için izin gebelik - kardiyotokografinin geç aşamalarında belirlenmesi ile yapılır. Ayrıca pelvik organların ultrason yardımıyla, küçük pelviste dolaşım bozukluklarının varlığını ve olası kompresyon kaynaklarını belirleyebilir.

Osteokondrozu veya diğer nörolojik semptomları ortadan kaldırmak için ayırıcı tanıda kullanılmak üzere özel araçsal çalışmalar da kullanılabilir. Ayrıca uzmanlara danışmak - terapist, nörolog, cerrah (varisli damarlar ile).

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Ayırıcı tanı

Temel olarak bebeğe zarar gibi ciddi sorunları ortadan Hamilelik sırasında bacak krampları ayırıcı tanısı - olduğu diyabetik nöropati, bel ağrısı, pre-eklampsi, hipertansiyon.

Diabetes mellitus'u dışlamak için kandaki bir glikoz seviyesinin analizini ve glikoz ile yükleme ile test yapılmasına izin verir. Bir osteokondroz formundaki nörolojik problemler, uzman araştırması ve konsültasyonunda ayırt edilebilir. Bu durumda, diğer tip duyarlılıkların acısı ve ihlali gözlenecektir, ayrıca uyuşukluk sadece lokal değil, aynı zamanda başka somatik ağrılar veya bozulmuş pelvik organlar olacaktır.

Bacakları azaltırsa ve buna belirgin bir şişlik eşlik ediyorsa, geç gestoz ile ayırıcı tanı amacıyla kan basıncını ölçmek gerekir. Protein ve günlük proteinüri düzeyini belirleyerek bunu onaylayabilir veya onaylayabilirsiniz.

Her durumda, tanı normal durumu ve fetusun gelişimini bozabilecek patolojik koşulları dışlamak için mümkün olduğunca geniş olmalıdır.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi hamilelik sırasında bacak krampları

Bu problemin tedavisi sadece nedene bağlı olarak değil, aynı zamanda çocuğun en az zarar görme prensibini de göz önünde bulundurmalıdır. Çoğu durumda, bacaklarda krampların iz elementlerin eksikliğinden kaynaklandığı düşünüldüğünde, bu açığın sadece ilaçlara değil aynı zamanda rasyonel beslenme pahasına da doldurulması gerekmektedir. İlk olarak, yeterli kallorazha ve içme rejimine uyulması gereklidir. Eğer kramplara ek olarak, bacaklarda şişme varsa, kullanılan sıvının miktarını da sınırlandırmanız gerekir. Bu semptomların şiddetini azaltabilir. Ayrıca bacaklarda aşırı statik yükleri ortadan kaldırmak ve dinlenme ve uyku süresini artırmak gerekir.

Gıdaya gelince, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan bileşenlerin kullanılması gerekmektedir. Diyet süt ürünleri miktarını artırmak ve iyi sindirilir ve gebelik sırasında sütle olabildiğince, ağırlık hissi bırakmaz lor, tercih vermek de bunun için gerekli olduğunu.

Bu eser elementte zengin olan ürünlerle olası eksojen magnezyum miktarını arttırın. Siyah ekmek, kaba undan elde edilen kepekli ekmek, karabuğday, darı, yulaf ezmesi, fındık, mercimek ve bezelye, nohut ve kuru meyveler içerir. Kurutulmuş meyvelerden yapılan ve çok fazla potasyum içeren çok yararlı çaylar.

Diğer vitaminlerin miktarını arttırmak iyidir, bu nedenle hamile kadınlar mevsimlik meyve ve sebzeleri kullanmaya teşvik edilir.

Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinin tıbbi tedavisi için, eksikliğin hızlı düzeltilmesi ve semptomların gerilemesi zorunludur. Bu nedenle, vitamin preparatları şeklinde magnezyum ve kalsiyum preparatlarının tedavisine dahil edilmesi gerekmektedir.

 1. Kerkavit, kalsiyum ve diğer vitaminlerin eksikliğini geri kazanmasını sağlayan kompleks bir vitamin preparatıdır. Zengin kompozisyon göz önüne alındığında, ilaç vitamin ve mineraller, amino asitler yeniler sadece ama nöbetler ve uyuşma tedavisi yanı sıra trofik doku ve kas tonusunu artırmak için bir vitamin preparatı olarak kullanılabilir. Kerkavit'in yapısı, kırık kas bölgelerindeki kan akışını iyileştiren ve konvülsiyonları ve uyuşuklukları hafifleten ve bu kasların tonunu arttıran B1 vitamini içerir. Ayrıca, ilacın bileşimi trofik sinir lifleri sağlayan kalsiyum, sistin ve keratin içerir. Kalsiyum ve B1 vitamininin kompleks etkisinden dolayı, uyuşukluk ve kramplar, dokulardaki normal elektrolit seviyesinin restorasyonu ile çok hızlı bir şekilde geçerler. Kerkavit, jelatin kapsüllerin farmakolojik formunda mevcuttur. Uygulama şekli - günde bir kez bir kapsül, az miktarda su içinde çözülür. Doza göre yan etkiler tespit edilmez, ilacın kompozisyonuna bağlı olarak idrar renginde bir değişiklik olabilir. İlaç almak için kontrendikasyonlar - bu herhangi bir hormonun artan bir seviyesi, böbrek ve karaciğer ciddi ihlalleri. Önlemler - diğer kalsiyum preparatları ile birleştirmeyin ve otuz günden fazla kullanmayın.
 2. Magvit B6 - magnezyum ve B6 vitamini içeren ve birbirinin eylemlerini ve etkilerini tamamlayan bir vitamin ilacı. Magnezyum, sinir uyarımı ve dürtü iletiminin kaslara gelişmesine katkıda bulunan ana mikro elementtir. İlaç tabletlerde mevcuttur. Dozaj - günde iki kez bir tablet, yedikten sonra bir saat almak daha iyidir, bu da ilacın metabolizmasını geliştirir. Tedavi süresi bir aydır. Yan etkiler, dispepsi yanı sıra, alerjik belirtiler şeklinde olabilir. Tedavi için bu ilacın kullanımına kontrendikasyonlar vücutta magnezyum, malabsorpsiyon sendromu ve konjenital laktaz yetmezliği artmıştır. İlaç hamilelik sırasında kullanılmak üzere onaylanmıştır. Bu ilacı kullanmanız durumunda alınacak önlemler - yaklaşan bir sürüş durumunda ilaca dikkat etmeniz gerekir.
 3. Berroca plus, terapötik bir vitamin ilacı olarak kullanılabilen karmaşık bir vitamin preparatıdır. Zengin kompozisyon göz önüne alındığında, ilaç sadece vitaminlerin değil, eser elementlerin de stoklarını yeniler. İlacın bileşimi vitaminleri içerir - A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, yanı sıra magnezyum ve kalsiyum eser elementler. Kalsiyum ve magnezyumun karmaşık etkisinden dolayı, uyuşukluk ve kramplar, dokulardaki normal elektrolit seviyesinin restorasyonu ile çok hızlı bir şekilde geçerler. Ilaç tablet formunda bir dozaj ile mevcuttur - günde bir kez bir tablet, daha sonra ilacın metabolizmasını geliştirir, yedikten sonra on beş dakika sonra almak daha iyidir. Yan etkiler, alerjik belirtiler ve kabızlık şeklinde dispeptik fenomenler şeklinde mümkündür. Uyuşturucu almak için kontrendikasyonlar - gastrit ve ülser, ürolitiyazis, safra kesesi taşları. Bu ilacı kullanmanız durumunda alınacak önlemler - diğer multivitamin kompleksleriyle birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Vitrum - önleyici ve tedavi edici vitamini fonları olarak hamile kadınlar için tavsiye edilen bir multivitamin kompleksi. Magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez, çinko, fosfor, biyotin, nikotinamid ve folik asit - Hazırlık vitamin A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, ve mineraller içerir. Formülasyon içinde bulunan magnezyum, hücre için gerekli enerji sentezini teşvik hücrelerinde solunum zinciri elektron metabolizmasından sorumludur. Bu nöromüsküler iletimini geri yükler ve bireysel kasların spazmı azaltır.

Bu ürün 30, 60 adet miktarında tablet şeklinde mevcuttur. Dozaj - günde bir kez bir tablet. Bu ilacı kullanmanız durumunda alınacak önlemler - özellikle de A, D vitaminleri ile diğer multivitamin kompleksleriyle birlikte kullanılmamalıdır.

Bu patolojinin fizyoterapik tedavisi mümkündür ve sinir liflerinin durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Manyetoterapi, iyonlarla elektroforez ve ayrıca terapötik masaj kullanırlar. Etkilenen kasların kendi kendine masajını kullanabilir ve nöbetlere saldırma sırasında böyle bir masaj semptomları ortadan kaldırır.

Gebelikte bacaklarda konvülsiyonların alternatif tedavisi

 İlaçlar ve temel olarak eser elementlerin eksikliği düzeltme ve sinir iletimini iyileştirilmesine yönelik kullanılan alternatif yöntemler. Bu yöntemler vitamin ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Şifalı infüzyonlar ve çayların yanı sıra otlar ve biyolojik olarak aktif maddelerle öğütme yapabilirsiniz.

 1. Meyan kökü kemik dokusuna ve kas sistemine bir tropizme sahiptir, bu yüzden bacak spazmları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Meyan kökü infüzyonu için yüz gram meyan kökü alın ve yarım litre kaynamış su dökün. Uygulama yöntemi - günde üç kez bir çay kaşığı infüzyon. Bu gibi bir araç, kas hiper yapıları normalleştirmek için yardımcı olur ve sinir lifleri üzerinde tonik etkisi vardır.
 2. En önemli kalsiyum kaynağı yumurta kabuğudur. Eğer çiğ yumurta yıkama kabuk gerekir ilaç almak için, daha sonra limon suyu beş damla ekleyin, bir toza bir havanda ince potoloch ardından zaman reaksiyon günde en az bir kez alacak.
 3. Bacaklardaki yorgunluğu gidermek için alt ekstremitelerin kaslarını ovmak çok iyi bir yardımcıdır. Bunu yapmak için, Kalgan alkollü tentür kullanın. Bu tentürde, birkaç damla zeytinyağı ekleyin ve bir gecede ovun.

Bu patolojiyi tedavi etmek için kullanılan ana otlar şunlardır:

 1. Alıç, kas hücrelerinin işlevini normalize etmeye ve sinir liflerinin normal yapısını restore etmeye yardımcı olan bir bitkidir. Tıbbi infüzyon için, üç yemek kaşığı ot almak, kaynar su dökmek ve beş dakika daha kısık ateşte kaynatmak gereklidir, bu infüzyon üç saat boyunca kapatılmalı ve ısrar edilmelidir. İki yemek kaşığı için günde beş kez ılık biçimde alın. Tedavinin seyri üç haftadan az değildir.
 2. Kediotu kökü ve ısırgan otu yaprakları sinirsel uyarılabilirliği azaltır ve lifler boyunca kas ve iç organlara bir sinir uyarımının iletilmesini sağlar. Şifalı çay hazırlamak için, ısırgan otunun yapraklarını almanız ve kederin kökü bunları suyla doldurup on dakika boyunca ısrar etmeniz gerekir. Böyle bir çözüm günde iki kez bir bardağa sarhoş olmalıdır.
 3. Bu durumda dulavratotu kökü ve altın bıyık bitkileri de kullanılır. Bunun için, bu bitkilerin infüzyonunu kullanın ve günde iki kez yarım bardak tüketin. Ödemin varlığında sıvı miktarını izlemek önemlidir.

Homeopatik ilaçlar, mikro elementlerin seviyesinin restorasyonuna ve ayrıca lifler üzerindeki dürtü üzerindeki tonlama etkisine dayanmaktadır. Mülk, tesis ve ekipman:

 1. Magnezyum iyodat, ana etken maddesi inorganik madde magnezyum olan tek bileşenli bir homeopatik preparattır. İlaç, kas kramplarının, bir hareket mekanizması yerine geçmesi için tavsiye edilir. İlaç, standart homeopatik granüller ve bunun dozu olarak serbest bırakılır - günde üç kez on topaklar. Uygulama şekli - yarım saat sonra yemekten sonra dilin altında. Önlemler - iyot alerjisi için geçerli değildir. Yan etkiler yüzün kızarıklık ve ısı hissi şeklindedir.
 2. Kalkohel  , ana kalsiyum kaynağı olan karmaşık bir homeopatik ilaçtır. Bu ilaç üç homeopatik tahıl bir dozajda kullanılır. Tedavinin seyri günde iki kez ilacın günlük kullanımı ile üç aydır. Yan etkiler yutma zorluğu şeklinde olabilir, ancak bu nadirdir.
 3.  Stramonyum doğal kaynaklı homeopatik bir ilaçtır. İlaç, ampullerde homeopatik solüsyonun farmakolojik formunda salınır ve ampülün üçüncü bölümünde olası bir oral kullanımla birlikte dağıtılır. Yan etkiler, yüzdeki hiperemi ve bacaklarda ağırlık hissi şeklinde mümkündür ve ayrıca farklı şiddetli alerjik belirtiler de olabilir.
 4. Grafit inorganik kökenli bir homeopatik ilaçtır. İlaç homeopatik granüller ve damla şeklinde kullanılır. Doz - günde üç kez altı tane veya dilin altında iki damla. Çözünmeyi tamamlamak için granülleri çözmek ve bir saat boyunca yiyecek almamak gerekir. Yan etkiler nadirdir, ancak diyare sendromu olabilir. Önlemler - kadın astenik fiziği ve depresif ruh hali için ilacı kullanmak imkansızdır.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Önleme

Bu patolojinin gelişmesini önlemeye yönelik önlemler spesifik değildir ve temel vitaminler ve mikro elementlerdeki eksikliklerin gelişmesini önlemede oluşur. Bu, hamile kadının uygun beslenmesi, dengesi, yeterli sayıda sebze ve meyve, vitamin. Hamilelik öncesi vitaminlerin önleyici bir şekilde alınması ve ayrıca hamilelik boyunca vitamin komplekslerinin alınması tavsiye edilir. Patolojinin komplikasyonlarının önlenmesi için diğer semptomların ortaya çıkması ile - baş ağrısı, ellerin şişmesi, hassasiyetin ihlali - incelenmek gerekir. Özellikle hamilelik sırasında sağlığınızı izlemeniz gerekir.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Tahmin

Bu patolojinin iyileşme prognozu olumludur.

Hamilelik sırasında bacaklarda kramplar durumu iyileştirmek için ele alınması gereken çok yaygın bir sorundur. Çoğu semptom, geceleri ortaya çıkar ve hamile bir kadının uykusunu bozar, tüm semptomları ortadan kaldıran kendi kendine masajı kullanabilirsiniz. Fakat gelecekte bunun nedenini bulmamız gerekiyor ve mikro besin eksikliği sıklığı göz önüne alındığında, diyet ve ikame edici vitamin tedavisini ayarlamamız gerekiyor.

trusted-source[40], [41]

Bilmek önemlidir!

Çocuklarda konvulsif sendrom, tipik olarak epileptik nöbetler, spazmofili, toksoplazmoz, beyin ve meninges (ensefalit, menenjit) ve diğer hastalıkların enflamatuar hastalıklarıdır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.