Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Emzirmede parasetamol: doz

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 27.08.2019

Parasetamol sadece yetişkinleri değil çocukları da tedavi etmek için kullanılan çok popüler bir ilaçtır ve hemen hemen her ailenin ilaç göğsünde bulunur. Nadiren, onsuz soğuk algınlığı tedavisi. Virüsleri, akut solunum yolu enfeksiyonlarını, ağrının tezahürü ile ilişkili çeşitli semptomları ve emziren anneleri atlamayın. Soru, çocuğa zarar vermeden kendinize nasıl yardımcı olacağınız? Emzirme için parasetamol var mı?

ATC sınıflandırması

N02BE01 Paracetamol

Aktif içerik

Парацетамол

Endikasyonları Emzirme için parasetamol

Parasetamol anne sütüne nüfuz etse de, ancak önerilen dozu aşmazsanız ve kısa bir süre (1-3 gün) alırsanız, bebek üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz. [1]Tedavi sırasında beslenmenin kesintiye uğraması en iyi seçenek değildir, çünkü bir şişeden yiyeceğe geçiş, gelecekte memenin bozulmasına neden olabilir, çünkü yiyecek almak daha kolaydır ve çocuklar hala “uydurucular” dır.

Emzirme döneminde ne zaman parasetamol kullanmalıyım? İlacın uygulanmasının nedeni, kadının, sağlık görevlerini yerine getirmesini engelleyen sağlıksız durumudur, yani:

  • bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklarda yüksek sıcaklık;
  • şiddetli baş ağrısı ve diş ağrısı;
  • nevralji;
  • kas ağrısı (miyalji);
  • laktostaz - süt kanalının tıkanması, sıcaklık artışına neden olur. [2]

Tahliye formu

İlacın özel popülaritesi ve göreceli güvenliği nedeniyle, parasetamol çeşitli şekillerde ve dozajlarda üretilir:

  • tabletler;
  • kapsüller;
  • çocuklar için şuruplar;
  • fitil rektal.

Bir emziren kadın bebek nurofen de kullanabilir. Aktif bileşeni ibuprofen, sıcaklık ve ağrıdan sorumlu prostaglandinlerin üretimini engeller.[3]

Farmakodinamik

Parasetamolün temel özellikleri, antipiretik etkisi, analjezik ve daha az oranda anti-enflamatuardır. Bu, termoregülasyon merkezinin uyarılabilirliğinin, ağrı reseptörlerinden sorumlu biyolojik olarak aktif maddeler, enflamatuar mediatörlerin baskılanması nedeniyle olur.[4]

Farmakokinetik

İlaç, üst bağırsaktaki mukoza tarafından emilir, kana ve vücudun tüm hücrelerine girerek, uygulamadan 30-40 dakika sonra mümkün olduğunca konsantre olur. Karaciğerde metabolize edilir, böbreklerde yarılanma süresi 1.9-2.5 saattir. Antipiretik etki 2-4 saat sonra ortaya çıkar.[5], [6]

Kontrendikasyonlar

Parasetamol, karaciğer ve böbreklerin ciddi hastalıklarıyla ilacın bileşenlerine alerjilerde kontrendikedir. Rektal mukoza iltihaplanırsa fitiller kullanılmaz.[7]

Yan etkiler Emzirme için parasetamol

Parasetamol tedavisinde kullanıldığında, miyokard kontraktilitesinin azaltılması, anemi gelişimi, renal kolik, midede ağrı, bulantı, alerjik belirtiler: vücutta döküntü, kaşıntı, şişlikten oluşan yan etkiler ortaya çıkabilir. [8]

Dozlama ve uygulama

Ayrı formlar ve dozajlar, yalnızca çok küçük yaştaki çocuklar için kullanım güvenliğini gösteren çocuklar için tasarlanmıştır. Bunun için fitiller, şuruplar var. 6 ila 12 yaş arasındaki daha büyük çocuklar için, tabletleri yutabilmek için uygulayabilirsiniz.[9]

Çeşitli dozajların varlığından dolayı, sıvı formlarda ağırlıklarına veya hacimlerine göre yönlendirilmesi en iyisidir. Farklı yaş kategorileri için kuralları.[10]

Tabletler, günde 3-4 kez sıklıkta yemekten 1-2 saat sonra alınır ve bol miktarda sıvı ile yıkanır:

Yaş

(S)

Tek doz

Maksimum Günlük Doz

3-6

Vücut ağırlığının kg'ı başına 15 mg

60 mg

6-12

25-50 mg

1-2 g

12 yaş ve üstü

0.5-1.5 g

3-4 g

Rektal fitiller aynı kullanım oranına sahiptir:

Yaş

(S)

Tek doz

Maksimum Günlük Doz

1 ay-3 yıl

Vücut ağırlığının kg'ı başına 15 mg

60 mg

3-6

25-50 mg

1-2 g

6-12

50 mg

2 g

12 (60 kg'dan fazla ağırlık) ve daha yaşlı

75-100 mg

3-4 g

şuruplar:

Yaş

Tek doz (ml)

Günlük kabul sıklığı

2-3 ay

2.5

Günde 2 doz

3-6 ay

2,5-5

4 kez

6-24 ay

5

4 kez

2-4 yıl

7.5

4 kez

4-8 yıl

10

4 kez

8-10 yıl

15

4 kez

10-12 yaş

20

4 kez

60kg ağırlığındaki çocuklar ve yetişkinler

20-40

4 kez

 

Emzirme döneminde hangi dozda ilaç güvenlidir? Yetişkinler için izin verilen terapötik değeri geçmemelidir. Ek olarak, kendinizi 2-3 gün tedavi ile sınırlandırmaya çalışmanız gerekir, 38 ° altındaki sıcaklık düşürülemez. Çocuğu besledikten sonra parasetamol almak en iyisidir, bir sonraki vücuttaki konsantrasyonu azalır.

Aşırı doz

Doz aşımı karaciğere zarar verir ve kesinlikle çocuğun sağlığını etkiler. [11]Bu durumda beslenmeyi bırakmanız gerekir ve kadının mideyi yıkaması gerekir. Şiddetli semptomlar (mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi) için ambulans çağırın.[12]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Antikonvülsanlar ve diğer anti-enflamatuar ilaçlar parasetamolün karaciğer üzerindeki toksik etkisini arttırır. Salisilatlarla eşzamanlı uzun süreli tedavi böbreklerde ve mesanede kötü huylu bir sürecin gelişmesine neden olabilir. Alkolle birleştirilmesi, pankreatitin şiddetlenmesine neden olur. Parasetamol diüretiklerin etkinliğini azaltır. Ibuprofen ile Paracetamol kullanımı, küçük çocuklarda sıcaklığı sadece parasetamolden daha hızlı azalttı.[13]

Depolama koşulları

Parasetamol herhangi bir ilaç için normal şartlarda saklanır: karanlık bir yerde +25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta (fitiller - +15 ° C). Açılmış bir şurup şişesi 30 gün boyunca kullanılabilir.

Raf ömrü

2 yıl - Parasetamol üretim tarihinden itibaren 3 yıl kullanılabilir, fitil -.

Analogları

Herhangi bir nedenden dolayı parasetamol alınması mümkün değilse, bazıları emzirme döneminde tamamen istenmese de, talimatlarda bir uyarı olan analoglar ile değiştirilebilir. Sadece bir doktor tüm sağlık risklerini değerlendirebilir ve randevu alabilir.

  • Viferon - aktif içeriği interferon ve tokoferol asetat olan vajinal fitiller. SARS, grip, zatürree, intrauterin ve ürogenital enfeksiyonları tedavi eder;[14]
  • Nurofen  , prostaglonların sentezini inhibe etmede etkili, nonsteroidal bir anti-enflamatuar ilaçtır. Çocuklar için tabletler ve süspansiyonlar halinde bulunur;
  • Amoksiklav - gram pozitif ve gram negatif mikroorganizmalara yönelik antibakteriyel ilaç; [15]
  • Amoksisilin - üst solunum yolu iltihapları, solunum yolu, safra yolu, idrar sistemi iltihabında kullanılan bir antibiyotik;
  • Analgin - analjezik bir ilaç. Farklı bir doğadaki ağrının azaltılması veya ortadan kaldırılması, ateş sırasındaki sıcaklığın azaltılması;

Analgin (Dipirone), Amerika Birleşik Devletleri'nde ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından veya Kanada'da ve agranülositoz da dahil olmak üzere ters reaksiyonları nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde  satılmamaktadır. Bununla birlikte, emek ve emzirme döneminde diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Annenin Analgin kullanmasından sonra ve metabolitleri anne sütünde oldukça büyük miktarlarda görünür. Emzirilen bebeklerin kanında ve idrarında bulunur ve emzirilen bebeklerde farmakolojik etkilere neden olabilir. Emzirilen bir çocukta siyanotik ataklardan bir tanesi Analgin anne sütü ile ilişkiliydi. İlaç ve metabolitler, alımdan 48 saat sonra anne sütünden alınır, bu nedenle ilacın son dozundan sonra çocuğun 48 saat boyunca emzirilmesi önerilmez.[16]

  • Arbidol, bronşit, zatürree (laktasyona kontrendike!) Kompleks tedavisinde influenza A ve B virüslerine karşı etkili, bir antiviral ve immünomodülatör ajandır;
  • aktif kömür tamamen güvenli bir ilaçtır, ancak yalnızca mide ağrısına yardımcı olabilir.

Yorumlar

Parasetamol - incelemelere göre emziren annelerin güvendiği bir ilaç. Bir kadın ilaç almaktan kaçınmaya çalışsa da, bu süre zarfında çok fazla sorumluluğu vardır, bu yüzden hastalık sırasında durumunuzu hafifletmek için yollar bulmalısınız. Tedaviye makul bir yaklaşım bebeğe zarar vermez.

Bilmek önemlidir!

Hipoglaksi, mastitis ve sütün durgunluğu ile birlikte, galaktosel laktasyon döneminde kadınlarda insidansın önde gelen yerlerinden biridir.

Devamını oku...

Farmakolojik grup

Анилиды

Ilaç etkisi

Анальгезирующие (ненаркотические) препараты
Жаропонижающие препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Emzirmede parasetamol: doz" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.