Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Erkekler için kırışıklık kremi: bir gereklilik veya sıradan bir PR hareketi?

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Cildin güzelliği ve gençliği her zaman kadının kendi kaygısının ana yönü olmuştur. Ancak görünümlerinin dikkatinin çoğunlukla kadınlara verildiğine inananlar, bu konuda çok yanılıyorlar. Erkekler, kadınlar gibi, zamanından önce yaşlanmak istemiyorlar ve yaşlanmanın ilk dış belirtilerini - kırışıklıkların, genellikle 30 yaşına kadar olan - beğenmiyorlar. Bu nedenle, erkekler için kırışıklık kremi, bu ürünün fiyatı hiç de düşük olmamasına rağmen, nüfusun erkek yarısında talep ve başarılıdır. Ve bu kendi mantığına sahiptir, çünkü cildin gençliğinden daha iyi ne olabilir, güzellik ve sağlıkla ilişkili olabilir!

Endikasyonları Erkekler için kırışıklık kremi

Herkes, yaşlanmanın hem kadın hem de erkek cildinden eşit şekilde etkilendiğini tartışmanın anlamsız olduğunu anlar. Bu saklanamadığımız, saklanamadığımız fizyolojik bir süreç. Yine de, cildin epiderm hücrelerini canlandırmasına yardımcı olan özel kırışıklıkları ve sarkıklığını kullanarak frenlenebilir, farklı cinsiyetlerin cilt özelliklerini göz önünde bulundurarak güç ve güzelliği ile onları doyurur.

Bununla birlikte, birçok insan, erkekler için kırışıklık kremi bir çeşit PR hareketidir ve güçlü bir cinsiyet, kadın kremlerini aynı etkiyle başarıyla kullanabilir. Bu görüş yanlıştır. Prensip olarak, kadınlara yönelik cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz, ancak istenen sonucu kullanmasını beklememelisiniz.

Ve gerçek şu ki erkek cildi, ister beğenip ister beğenmesek de, dişi olandan farklıdır. Dişiden çok daha yoğundur, bu da kremin faydalı maddelerinin cildin daha derin katmanlarına geçmesini zorlaştırır. Bu yüzden erkekler için kremin yapısı dişi kreminden farklı olmalıdır. Hafif kıvamı ve hassas yapısı nedeniyle, erkek kremleri daha hızlı emilir ve daha büyük bir nüfuz gücüne sahiptir.

Günlük tıraş, erkeğin ayrıcalığıdır - aynı zamanda erkek cildinde negatif iz bırakır, koruyucu tabakayı çıkarır, cildin zarar görmesine ve çevrenin olumsuz etkilerine neden olur. Bu nedenle, erkeklerin kozmetik ürünleri antiseptik, yara iyileştirici maddeler ile doymuş hale getirilmeli ve enfeksiyonun cilt üzerindeki lezyonlardan geçmesi önlenmelidir.

Tıraştan dolayı, cildin doğal kayganlaştırıcısından yoksun olması, nihayetinde incelir ve kurumaya ve buruşmasına neden olur. Bu nedenle kremler nemlendirici ve koruyucu özelliklere, vitamin komplekslerine, gliserin, yağ asitlerine sahip olmalıdır.

Kadın ve erkek derisi aynı zamanda şişmanlık ve hidrasyon ile karakterizedir. Ancak, erkeklerde bulunan yağ bezleri, elbette, erkek hormonu testosteronunun etkisi altında, daha az deri altı yağının kadınlara göre çok daha aktif olmasıdır. Gençlerde, erkek cildi oldukça nemli ve elastik görünüyor.

Fakat yaşla birlikte yağ üretimi yavaşlar, cilt daha kuru olur ve üzerinde kırışıklıklar görülmeye başlar. Dahası, erkeklerde bu süreç kadınlara göre daha erken başlamış, ancak erkek cildinin özellikleri nedeniyle başlangıçtaki belirtiler o kadar bariz değildir. Zamanla, hem alnın hem de gözlerin köşelerinde kırışıklıklar daha derin ve daha belirgin hale gelir ve bu herhangi bir kadın veya erkeği boyamaz.

Kırışıklıklara karşı kremlerin uygulanmasına yönelik endikasyonların, bu solgunluk aşamasında ciltte değişiklikler olduğunu düşünmek yanlıştır. Zaten var olan kırışıklıklar ile savaşmak kolay değildir ve ciltteki yaşla ilgili değişikliklerin önlenmesi kadar etkili değildir, bu da 30 yıldan daha kısa bir sürede başlanması tavsiye edilir. Göz çevresindeki kırışıklıklardan erkekler için bir krem, 25 yaşından sonra bile, kırışıklıkların hiçbir ipucu bile olmadığı bir kullanım için daha erken bir başlangıç gerektirir.

Erkeklerde yaşlanma karşıtı kremlere duyulan ihtiyaç birçok faktörden kaynaklanmaktadır. Bunlar fizyolojik faktörlerin veya negatif dış etkilerin neden olduğu metabolik bozukluklardır. Alkol kötüye kullanımı ve özellikle sigara içme gibi zararlı alışkanlıklar, her zaman göze çarpmayan izlerini deri üzerinde bırakır.

Birçok erkek, zararlı çalışma koşullarına sahip, cildini olumsuz etkileyen ve erken yaşlanmaya neden olan endüstrilerde istihdam edilmektedir. Cildin koruyucu özelliklerinin azaltılmasına olan katkısı, istenmeyen ekolojik bir durum, UV ışınlarına uzun süre maruz kalma ile oluşur.

Yukarıdakilerin hepsi, cildine dikkat etmenin erkeklerin kadınlardan daha azına ihtiyacı olmadığını öne sürmektedir. Ve erkekler için kırışıklıklardan gelen bir krem bu konuda iyi bir yardımcı olacaktır. Erkek cildini iyileştirmeye yardımcı olacak, pürüzsüz ve daha elastik hale getirecek, bu erkek kreminin bir diğer önemli özelliği olan gerçekten erkek bir koku kazandıracaktır.

trusted-source[1], [2], [3]

Tahliye formu

Uygun bir krem seçerken karmaşıklık ortaya çıkabilir, çünkü etkinliğinin nihai değerlendirmesi için, zaman alır, en az 3-4 hafta. Yine de, kim risk almazsa, şampanya içmez. Erkekler için İsimler kırışıklık kremleri, ancak birçok kendine saygısı olan kozmetik şirketleri ise ancak görev nüfusunun erkek yarısı bakmak ve erkek cilt bakımı yüz ve boyun için üretim tesisleri kurmak için düşünün, kadınlar kadar çok sayıda değildir.

Erkekler için anti-aging kozmetik ürünleri TM Shiseido

Japonya, Fransa ve ABD'deki üretim üsleri ile Japon kozmetik şirketi Shiseido'nun ürünleri, toplumun güçlü yarısı arasında en popüler olanlardan. Sonuçta, erkeklerin genellikle ziyaret için zaman yok en iyi salonlarda olduğu gibi, profesyonel cilt bakımı sağlar. Evet, ancak, ve, aynı zamanda, bir güzellik uzmanı için prosedür, onlar tamamen kadın bir eğlence düşünün çünkü.

Erkekler için bir seri Shiseido göz çevresindeki kırışıklıkların erkek (15 mi), göz çevresinde cilt ile bir yatıştırıcı jel krem yenileyici, cilt enerji dengesini geri düzeltici kırışıklık krem 30 mi krem bulmak ve yaşlanma (50 mi) yavaşlatır olabilir soğutma etkisi (15 mi).

İlk kırışıklık karşıtı çare üzerinde daha fazla ayrıntıya girelim. Göz çevresindeki cilt için bir krem ile birlikte, sevdiklerinin görünüşünde olumlu değişiklikler fark eden kadınlardan çok fazla sayıda inceleme alıyor. Sonuçta, erkekler kendilerini değerlendirmeleri için çok kaba.

TM Shiseido'nun kırışıklıklarına karşı krem düzelticinin farmakodinamiği ve farmakokinetiği. Ürün belirgin bir anti-aging etkisine sahiptir, kırışıklıkların derinliğini belirgin bir şekilde azaltır, ince kırışıklıkları giderir, cildi daha elastik ve pürüzsüz hale getirir.

Koruyucu bir etkisi olan eşsiz formül Damage Defense Complex, oval yüzü düzeltir, cildi genç ve esnek yapar. Kremadaki A vitamini (retinol) cildi pürüzsüz ve parlak bir hale getirir. Bu etki, LAG Revitalizer kreminin ve ayrıca gençleştirici cilt hücrelerinin ayrılmaz bileşeni tarafından geliştirilmiştir.

Castor yağı kurumasını kolaylaştırır, dökülmesini önler, dokudaki metabolik süreçleri iyileştirir, cildi pürüzsüzleştirir, nem ile doyurur, ayrıca belirgin bir antibakteriyel etkiye sahip olduğu bilinir. Ginseng kökü ekstresi cildi gençleştirir ve gençleştirir.

Krem, kullanıma uygun ve oldukça ekonomik bir dağıtıcı ile bir şişe içinde üretilir. Mükemmel bir nemlendirme etkisi vardır, mükemmel bir şekilde emilir, yağlı bir parlaklık bırakmaz. Günde 1 veya 2 kez uygulayın.

Gözlerinin altında ( "torba") ve koyu halkaları şişme gibi Shiseido TM sadece etkili bir göz çevresinde "kaz ayağı" kurtulmak erkekleri yardımcı olacaktır gözle değil, aynı zamanda yorgunluk Böyle ifade veda etmek uzun bir süre etrafına krem kapatıcı Canlandırıcı. Krem aktif şekilde yaşlanır ve yaş belirtileri ile birlikte: kuruluk ve cilt elastikiyetinin azaltılması.

Hiyalüronik asit içeren bir biyo-kompleksi ve göz çevresindeki hassas cildin hasar görmesine karşı koruyucu bir kompleksi içeren bir kremin eşsiz bir formülü, 24 saat boyunca cildin nemlendirilmesini, korunmasını ve güçlendirilmesini sağlar. Dikkat çekici bir etki sabah ve akşam iki uygulama verir. Göz çevresindeki kırışıklıklardan kaynaklanan kremler gözenekleri tıkamamaktadır ve göz ve ödemde tahrişe neden olmamaktadır, bu nedenle bir gece çare olarak kullanılması tamamen doğrulanmıştır.

Erkekler için kırışıklık kremlerini uygulama şekli sadece uygulama sıklığı açısından değil, aynı zamanda uygulama biçiminde de farklılık gösterebilir. Kırışıklık kremi sadece nazikçe özellikle alında ve yüz kırışıklıkları üzerinde küme kırışıklıklar alanında, yüzün derisi yayılmış gerekiyorsa, deriye giden etkin eylemler göz çevresinde krem kapatıcı ışık tahrik fakat aktif hareketler göz çevresindeki derinin içine Parmak edilir germe . Bu "şok" masajı, göz çevresindeki cildi daha elastik yapar.

Yüz için kremler boyun bölgesine uygulanabilir, ancak gözlerin altında değil. Bunun için göz çevresindeki cilt için özel araçlar vardır.

Diğer ilaçlarla etkileşime gelince, bu kozmetikler kapatıcı ile mükemmel bir şekilde kombine edilir - cilt üzerindeki küçük kusurlar için maskeleme yöntemleri

trusted-source[4]

Colistar ve erkek cildinin güzelliği ve sağlığı için bakım

İtalyan kozmetik şirketi Kolystar da daha güçlü cinsel ilişkiye giren kırışıklık sorunlarından uzak durmadı ve erkekler için özel bir kırışıklık yenileme kremi geliştirdi. Üretici, 25 yaşından itibaren uygulamaya başlamayı tavsiye etmektedir. Bu krem, öncekiler gibi, yüz cilt bakımı için profesyonel elit kozmetik serisine aittir.

Kırışıklık Karşıtı Krem Günlük Canlandırıcı Kırışıklık Karşıtı Krem şirket Collistar, gerekli cilt vitaminleri ve besin bileşenleri ile cildi canlandıran ve erken yaşlanmayı önleyen eşsiz bir formül içerir. Cildi, yararlı mikro elementler ve antioksidanlar ile doyurtan doğal esanslara dayanan besleyici bir kremdir. Antioksidanlar, cildini hücrelerindeki nem kaybına karşı korurlar, cildin çeşitli katmanlarında geri kazanım işlemlerini aktive ederler.

Cildin bir rahatlama ve rahatlama hissi veren özel bir tensör kaldirma formülü olan kremin varlığıyla, bir bütün olarak cilt için kırışıklıkların ve yumuşatma etkisinin azaltılması sağlanır.

Kremayı günün herhangi bir saatinde bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Bu rejenere kremin etkili bir tıraş sonrası olarak kullanılması da pratiktir.

Erkekler İçin Sağlık Ve Güzellik ve Premier

İsrailli kozmetik şirketi H & B, SPF 15'li erkekler için UV ışınlarından cildi aktif olarak koruyan bir koruyucu kırışıklık kremi yaratarak 30 yaşın üstündeki erkeklerle de ilgileniyordu. Her ne kadar bu krem profesyonel diziye ait olmasa da, etkili bir geri kazanım ve nemlendirici yaşlanma karşıtı çözüm olarak kendini kanıtlamıştır. Krema klasik ambalajda (cam kavanoz) mevcuttur, böylece tüketiminizi kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Krem her türlü cilt için uygundur. Sakinleştirici ve nemlendirici etkilere bağlı olarak, cilt yaşlanmasının bu tür hoş olmayan semptomlardan, kuruluk ve soyulma olarak kolayca kurtulmasına yardımcı olur. Çay ağacı yağıyla birlikte papatya ve kırmızı ayıkların özü, bu kremin tıraş sonrası iyi bir şekilde kullanılmasını sağlayan harika bir antiseptik ve dezenfektan etkiye sahiptir.

Omega serisinden yağ asitleri cildi besleyici maddelerle doyurur ve genç Q10 koenzimleri vücudun savunmasını cildin yaşlanma belirtilerine karşı harekete geçirir, en belirgin olanları kırışıklardır. TM Sağlık ve Güzellik'in kırışıklıklarından yaşlanma sürecini ve kremdeki Ölü Deniz minerallerini engeller .

Antioksidanlar olarak kremada etkili olan A, C, E vitaminleri, serbest radikallerin cildindeki olumsuz etkiyi önemli ölçüde zayıflatır ve enerji ile doyurur. Ayrıca, kremin cildin fotograsyonuna karşı aktif olarak savaşan güneş ışınlarına (SPF 15) karşı koruyucu bir faktörü vardır.

Açık krem kıvamı, cilt üzerinde hiçbir iz bırakmadan hızlı bir şekilde emilip alınmasını sağlar, bu da günün herhangi bir saatinde yüz ve boyun bakım ürünü kullanılarak kullanılmasını mümkün kılar.

İsrail'deki ünlü Premier markası, anti-kırışıklık karşıtı kırışıklık karşıtı serum, besleyici yenileyici krem ve kırışıklık karşıtı gece kremi anti-aging erkek serisinde sunulmaktadır.

Ölü Deniz'in zengin vitamin kompleksi, yağ asitleri, yağları ve mineralleri ile serum (serum) yüz, boyun ve göz bölgesi içindir. Bileşiminde besleyici krem, bir lipozom kompleksi, yağlar, mineraller, vitaminler, aloe vera, biberiye ve lavanta, narenciye asitlerinin yararlı bitki özlerine sahiptir. Cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve yumuşatır, elastikiyetini geri kazandırır ve kırışıklıkların görünümünü önler.

Konunun bakış açısından ilginç olması, erkeklerin TM Premier için kırışıklıkları için eşsiz profesyonel gece kremi . Küçük ve derin kırışıklarla savaşmaya yardımcı olur, cilt hücrelerini canlandırmaya yardımcı olur ve içindeki metabolik süreçleri normalleştirir, şişlikleri giderir, uykusuz bile erkeklerin cildini güçlendirir ve sıkılaştırır.

Krem, Ölü Deniz yosunu ve beta-karoten ile zenginleştirilmiştir. Göz çevresindeki cilt dahil olmak üzere, boyun ve yüz için tasarlanmıştır. Bir rüyadan önce uygulanır. Bu alanda erkekler için kozmetik en iyi araçlardan biri olarak kabul edilir.

Erkekler için TM Apivita teklifi

Apivita - Yunan markalı kozmetik ürünlerinin, düzenli cilt bakımı ve saç bakımı için kremler ve balmumlarının yanı sıra traştan sonra da dahil olmak üzere erkekler için kendi kurye serileri bulunmaktadır. 35 yaşın üstündeki erkekler için çekici olan, kakule ve propolis ile göz çevresindeki yüz ve cilt için evrensel bir kırışıklık karşıtı ve yorgunluk kremi gibi görünecektir.

TM Apivita'nın diğer ürünleri gibi, bu krem de oldukça yüksek fiyatı nedeniyle doğal organik kozmetik ile ilgili bir üründür. Krem bileşiminin% 96'sı, kremin amacı için uygun etkilere sahip doğal maddelerdir. Bu arada, ürünlerinin antioksidan etkisini arttırmak için, Apivita, su yerine organik yeşil çay kullanır, bu da bu kozmetik ürünlerin kullanılmasının etkisini artırır.

Erkekler için Kırışıklık kremi yeni kırışıklıkların ortaya çıkmasını önleyecek, aynı zamanda önemli ölçüde enerji ile paralel şarj cildi mevcut ve şişme ve çirkin karanlık çevreler şeklinde yorgunluk belirtilerini silme derinliğini azaltmak için sadece mümkün TM Apivita kayın özü içerir.

Propolis ve kakule, çevredeki alanın elverişsiz koşullarına ve insan cildinin erken yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin etkisine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Kremin temizlenmiş yüz cildinde uygulanması tavsiye edilir (tüm kremler için topikaldir!) Günde bir veya iki kez hafif hareketler ile ve göz çevresindeki bölgeden kaçınmaya gerek yoktur, çünkü krem evrenseldir, yüz ve göz kapaklarına yöneliktir.

Yerli üreticiden erkek deri güzelliği

Organik kozmetik şirketi "Yaka" nın Ukraynalı üreticisi, erkeklerin bakımında, 18 yaşından itibaren kullanılabilen ilk kırışıklıklarla mücadelede etkili bir formülle "erkekler için yeşil bakım" doğal bir yüz kremi geliştirdi.

Bu kremin alıcıları, hem erkekler hem de kadınlar için hoş, göze batmayan bir koku, cildin çirkin izlerini bırakmayan kolay bir doku ve ilginç bir fiyattan daha fazlasını ifade eder. Yani 220 ml yerli doğal krema yaklaşık 80 UAH maliyeti., 30-50 gr profesyonel ithal kozmetik kırışıklıkları alıcıya 800-1300 UAH, ve hatta daha pahalıya mal olur. Doğru, birçok kullanıcı, krem membranın avantajından çok bir dezavantaj olan koruyucu bir zar içermeyen bir kavanozda çok miktarda kırışıklık karşıtı çözüm olduğunu düşünmektedir.

Erkekler için Kırışıklık Karşıtı Krem Yak TM, bir çok nedenden ötürü, uzun bir süre açık havada kalan ve cildinin olumsuz çevresel ve hava koşullarına eğilimli olduğu erkekler için mükemmel bir koruyucu araç olarak kabul edilir. Cildin nem ve enerji ile doyurulmasıyla, epidermisin en derin katmanlarına nüfuz edebilen shea yağı ile kremin zenginleştirilmesiyle cildin beslenmesi ve nemlendirilmesi sağlanır. Birçok erkek, ilacın kuruluğu ve cildin soyulmamasıyla mücadelede mükemmel etkililiğini not etmekten mutluluk duyar.

Krem, gündüz bakımı olarak yüz ve boyun için kullanılabilir. Kremi uyguladıktan sonra, cilt dokunma hissi veren kıskanılacak bir yumuşaklık kazanır.

Erkekler için kırışıklıklardan Loreal, Bioterm ve Yves Roche anlamına gelir

Ünlü Fransız şirketi L'OREAL, cildin erken yaşlanmasına direnmeye izin veren, erkekler için kozmetik bir seri geliştirdi. Maine Expert Vita Lifting serisinin parlak temsilcileri, nemlendirici etkisiyle tonik etkisi ve anti-aging kompleksi içeren kremalı krema köpüklerdir.

Her iki ürün de cildi gergin ve elastik yapan ve aynı zamanda sahibinin gerçek yaşını gizlemeye yardımcı olan belirgin bir kaldırma etkisine sahiptir. A vitamini bazlı Formül Pro-retinol kırışıklıkları etkili bir şekilde pürüzsüzleştirir. Kremdeki buhar-elastik kolajen ve elastin liflerini güçlendirir. E vitamini cilt tonunu artırır. ADC'nin benzersiz kompleksi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, çeşitli tahrişleri giderir ve cildin koruyucu özelliklerini artırır, dışardan olumsuz etkileri önler.

Dizi L'Oreal Uzman Maine bir diğer ilginç temsilcisi de önceki araçları olarak, nemlendirici ve koruyucu sistemleri içeren daha güçlü seks Dur kırışıklık için çok yönlü bir kırışıklık önleyici krem, artı bir formül Bosfeloksom zenginleştirilmiş cildi rahatlatır ve kırışıklıkların oluşumunu engeller. Küçük kırışıklar çare eyleminin başlangıcından bir saat sonra silinir.

Loreal firmasının erkekleri için krem kırışıklıklarından uygulama şekli. Temizleyici krem köpüğü günde iki kez, hafif köpüren bir madde ve hafif masaj hareketleriyle nemli cilde uygulanmalıdır. Kalıntıyı pamuklu çubukla çıkarın. Anti-aging kompleksi ve kırışıklık karşıtı krem cildin üzerine dağılır, kırışıklıkları olan bölgelere özellikle dikkat edilir. 1 ve tercihen günde 2 kez uygulayabilirsiniz. Tıraştan sonra bir araç olarak uygundur.

Yukarıda sözü edilen şirket Loreal tarafından geliştirilen TM Bioterm, cildin ikinci bir yaşama kavuşmasını sağlayan termal su bazlı erkekler için kendi yaşlanma karşıtı kozmetik ürün serisini geliştirmiştir.

Bu çizginin parlak bir temsilcisi 30 yaş üstü erkekler için tasarlanmış Biotherm Homme Age Refirm erkekler için kırışıklık kremi . Kısa sürede, cildin elastikiyetini önemli ölçüde artıran kırışıklıkların derinliğinin yanı sıra miktarı da önemli ölçüde azaltabilir.

Gençleştirici kozmetik bileşimi Bioterm, cildin yapısını güçlendirmek için sadakatle hizmet eden saf silikon içerir. Ve biyopeptitler, cilt hücrelerinin sürekli rejenerasyonunu teşvik eder. Krem koruyucu ve nemlendirici (gliserin ve yağlı bir ağacın yağı) ve ayrıca güneş koruyucu bileşenleri bakımından zengindir. Özel polimerler cildi aktif olarak pürüzsüzleştirir ve erken kırışıklıkları ortadan kaldırır.

Krem günde iki kez bir bakım maddesi olarak kullanılır. Bu tahrişi mükemmel bir şekilde gideren ve taze bir koku veren mükemmel bir tıraş çözümdür.

Biotherm Force Supreme Homme, yüzdeki kırışıklıkların derinliğini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan bir güneş koruyucu filtresi SPF 12 olan erkekler için besleyici bir anti-aging cilt kremi. Cildin derin tabakalarında gençleştirici bir etki yaratır, hücreleri onarır ve kırışıklıkların oluşumunu önler.

Fransız kozmetik şirketi Yves Rocher, erkekler için etkili bir yaşlanma karşıtı yüz kremi geliştirdi ve cildin kırışıklıklar gibi solmaya devam etmesine neden oldu. Kremin ana bileşeni, kayda değer koruyucu, uyarıcı ve gençleştirici etkiye sahip bir ginseng özütüdür.

Krem, göz kapakları için değil, yüz ve boyun bölgesi için kullanılır. Günde 2 kez kremin kullanılması cilt yaşlanmasının gözle görülür belirtilerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Vichy kırışıklık kremi

Kozmetik üreticisi olarak birçok bilinen Fransız şirketi Vichy, farmakolojik ajanlar ile eştir, adamlarımızın dikkatini olmadan sol ve erkekler için kırışıklıkların krem düzeltici geliştirilmemiş Vichy ürünleri Homme Reti-Dolgu kalıcı erkek cilt gençlik ve güzellik verebilecek.

Koruyucu etki ve cilt önlenmesi yaşlanması için bilinen vücutta kolajen üretimini stimüle ve kırışıklıkların oluşumunu engeller retinol (A vitamini), ve C vitamini,: krem ana aktif bileşenleri antioksidanlar bulunmaktadır. Krem, insanın güçlü yarısının cildini UV ışınlarının olumsuz etkilerinden ve olumsuz çevresel faktörlerden (kirli hava, rüzgar, don vb.) Korur.

Kremin günlük kullanımı cildin görünümünü iyileştirir ve her uygulamada kırışıklıklar daha az fark edilir hale gelir. Krem, onları cildin yüzeyini düzleştirerek içten dolduracak gibi görünüyor. UV ışınlarından korunma, cildin kurumasına izin vermez ve gerekli nem seviyesini korur.

Krem günde iki kez, örneğin sabah ve akşam kullanılmalıdır. Gözlerin etrafından kaçarken sadece önceden temizlenmiş cilde uygulayın. Kremi, tıraştan sonra rahatlatıcı ve koruyucu olarak kullanmak mümkündür.

Kırışıklıklara karşı kozmetik beyanı

Cilt üzerinde derin etkisi, erkekler için elit kırışıklık kremi için benzersiz bir SRC kompleksi ile Dec 24h Kırışıklık Karşıtı Konfor Krem ünlüdür . Kremin bu bileşeni cildin koruyucu özelliklerini artırır ve hücrelerinin tahrip olmasını önler. Bir krem bunun yanı sıra yararlı bitkisel yağlar, hindistan cevizi ve ayçiçeği, keten özü, vitamin ve mineral kompleksi toniskin, hiyalüronik asit, gliserol, sitrik asit, ksantan sakızı bulunmaktadır.

Yağlar, gliserin ve hiyalüronik asit cildin gençleşmesine ve içindeki optimum su-tuz dengesinin korunmasına yardımcı olur. İkincisi cilt için bir tür "sürahi elma" içindir. Ayrıca gliserin olağanüstü koruyucu özelliklere sahiptir ve cildi dışarıdan etkileyen zararlı etkenlerin olumsuz etkilerini önler.

Antik çağlardan beri maya özü (tonikot), cildin gençleştirilmesi için kozmetikte kullanılır, çünkü cildin normal işleyişi için ihtiyaç duyduğu vitaminleri, amino asitleri ve eser elementleri içerir. Buna ek olarak, maya iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bu da tıraş kremi kullandıktan sonra çok önemlidir. Kremdeki asitler cildi yumuşatır ve ksantan sakızı kozmetikte krem için bir koyulaştırıcı olarak kullanılır.

Üreticiye göre, kremin düzenli kullanımı kısa sürede ince kırışıklıklardan kurtulmanızı sağlayacak ve kremin etkisi altındaki derin kırışıklıklar neredeyse görünmez hale gelecektir. Aynı zamanda cilt güzel bir parlaklık ve fark edilebilir esneklik kazanacaktır.

TM Declare Kırışıklık Karşıtı Enerji Verici Krem'in kırışıklıkları için enerji kremi de SRC kompleksi, vitamin-mineral kompleksi, hiyalüronik asit ve maya içerir. Krem, cildi enerji ve nem ile doyurur, tahriş semptomlarını giderir, cildin elastikiyetini artırır, yüzdeki ve boyundaki kırışıklıkların sayısını ve boyutunu azaltır.

trusted-source[5]

Erkekler için Oriflame

Birçok kişi, ünlü kozmetik şirketi Oriflame'in yüz cildi için bir erkek tımar serisine sahip olması gerektiğine inanmaktadır. Ve yanılıyorlar. Bu seri var ve Erkekler için Kuzey denir . Yüz veya göz kapakları için bakım kremleri ve balmumları, yıkama ve tıraş sonrası bakımları içerir.

Yüzdeki kırışıklıkların görünümü, erkekler "Nord" şirketi Oriflame için kırışıklık kremi gibi, bu tür sorunlarla savaşmaya etkili bir şekilde yardımcı olur. Cildin üst tabakalarının nemini arttıran, cildi daha yumuşak ve pürüzsüz yapan E vitamini içerir. Krem içindeki kafein, şişkinlikle savaşmaya yardımcı olur. Kremin kaldırma etkisi de kafeinin krema içine sokulmasıyla sağlanır. Peptidler vücutta kolajen ve hyaluronik asit üretimini aktifleştirerek aktif ve etkili bir şekilde kırışıklarla savaşırlar.

Krem ayrıca 2 etkin patentli kompleks içerir. Advanced Moisture Kompleksi, cildin içindeki nemi tutmaya yardımcı olur ve kaybını önler, kuru cilt ve peeling ile mücadele eder. Arktik Pro Savunma (Rodhiola Rosea Kök Özü ) - Snoudon gülü kök kompleksi, kutup bölgelerinde ikamet dünya faktörlerden bazılarının olumsuz etkilerinden cildi korumak antioksidan kuyunun bir özütünün temelinde. Ayrıca, krem UV koruyucu filtreler içerir.

Oriflame'den gelen krem tercihen yüzün ve boynun temiz derisinde az miktarda uygulanır ve dairesel bir hareketle cildin içine hafifçe masaj yapılır, cildin esnekliğinin kaybına yol açan aktif etkilerden kaçınır.

Erkekler için diğer kırışıklık kremleri

Fransız TM Phytomer, deniz ürünleri ile cilt bakımı için kozmetik bir araçtır. Cilt yaşlanmasından ve kırışıklıklardan elde edilen erkek kozmetik serileri, gençleştirici, restore edici ve koruyucu özellikleri olan göz ve dudak çevresi için kırışıklıklara karşı rejenere edici bir kremle temsil edilir. Krem, dış yorgunluk belirtileri ("torbalar" ve göz altındaki alanın koyulaşması) ve cildin yaşlanması (kırışıklıkları) ile etkili bir şekilde savaşır. Hassas ciltler için idealdir, tahrişe yatkındır.

İtalyan TM Planter, 30 yıldan uzun süredir erkeklerde hyaluronik asit içeren aktif bir kırışıklık kremi geliştirdi. Hiyalüronik asit, vitaminler ve bitki özleri ile birlikte cildi gençleştirmeye ve enerji ile doldurmaya yardımcı olur. Krem, cildinizi mükemmel bir şekilde renklendirerek tazelik ve rahatlama etkisi yaratır.

Guam şirketi, gezegenin erkek nüfusunun mahkemesine, kırışıklıklar, deniz suyu, malakit özü ve kırışıklıklar için bir deniz kompleksi içeren TALASSO kırışıklıklarına karşı bir krem sundu. Biyoaktif maddelerin yüksek içeriği, solma cildini doğrudan dönüştürerek elastikiyetini ve gençliğin karakteristiği olan gerçek sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

Pirinç peptitleri ve organik silikon bazlı kırışıklıklardan gelen sıkılaştırıcı krem Men Renergy 3D TM Lancome, 40 yaşından büyük olgun erkekler için tasarlanmıştır. Hücrelerdeki mikro dolaşımı aktive eder, cilt tonunu geliştirir, kolajen ve elastin üretimine katılır. Kremin uygulanması, cildin tonunu arttırmak için kıstırma hareketleriyle birleştirilir.

Erkekler için kırışıklık kremleri hakkında genel bilgiler

Yukarıdaki vasıtaların hepsi ilaç değildir ve kullanımları için kontrendikasyonlar genellikle kremlerin belirli bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük ile sınırlıdır. Erkeklerde kırışıklık kremleri yan etkileri alerjik reaksiyonlar (kızarıklık, kaşıntı, kızarıklık, burun iltihabı) ve aynı zamanda (kompulsif krem kokular için) bronşiyal astım atakları şeklinde kendini gösterebilir. Kırışıklıklardan gelen aşırı doz kremleri genellikle gözlenmez.

Bu kremlerin etkililiğine gelince, erkekler için en iyi kırışıklık kremi, cildinize kendi özelliklerine uygun olanıdır. Ve bu deneyim tarafından zaten belirlenir. Her halükarda, bir kırışıklık karşıtı kremin talimatlara uygun olarak doğru kullanılması, meyveyi taşıyacak ve cildin dehidrasyon ve erken yaşlanma ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Etkinin olmaması genellikle kremin kendisi ile değil, ürünü uygulamak için cildin uygun olmayan şekilde hazırlanmasıyla ilişkilidir. Cilt önceden temizlenmelidir. Bunu yapmak için, özel temizleyiciler, tercihen krem ile aynı seriyi veya en az bir sabunu kullanabilirsiniz.

Uygulamasının düzenliliği ve zamanındalığı, kremin istenilen etkiyi elde etmede büyük rol oynar. Aklınıza gelen kırışıklıklar için bir krem kullanarak, akıldan çıkarıcı etkiyi beklemeyin. Bu, düzenli kullanım gerektiren bir çeşit terapötik kozmetiktir. İlk kırışıklıkların görünümünü beklemeyin, çünkü onlardan kurtulmak önlenmekten daha maliyetli olacaktır. Ayrıca, cilt gençleştirme için oldukça agresif salon prosedürleri aksine, kremlerin kullanımı oldukça hoş bir deneyim.

Kremlerin raf ömrü, etkinliklerinde önemli bir faktördür. Kırışıklık kremlerini saklama koşulları genellikle oda sıcaklığı ile sınırlıdır, ancak diğer koşullar kremalı paket üzerinde belirtilmişse, bunlara uyulmalıdır. Bu nedenle kremin zarar görmesini ve kullanılmamasını belirterek kremin kokusunu ve kıvamını erken kırmanızı önlersiniz.

Burada erkeklere yönelik tüm kremlerin burada tartışıldığı söylenemez, yüzdeki çirkin kırışıklıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Bilinen markaların çoğu, bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için birden fazla anti-aging çözümüne sahiptir. Ve her gün kırışıklıklar için tüm yeni ve iyileştirilmiş ilaçlar vardır. Bu yüzden hepsini tek bir makalede ele almak imkansız. Bir seçimin olduğunu ve ustaca kullanıldığını anlamak önemlidir.


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Erkekler için kırışıklık kremi: bir gereklilik veya sıradan bir PR hareketi?" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.