You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Cilt tahrişi için kremler

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Her insan hayatında en az bir kere cilt tahrişine neden oldu. Bu fenomenin birçok nedeni vardır - hava koşulları, uygun olmayan veya gecikmiş kozmetik ve parfümlerin, ev kimyasallarının, kıyafetlerin ve ayakkabıların uygun olmayan malzemeler, bitkiler, gıda, stres ve hatta sudan kullanımı.

Yabancı toksik elemanların girişine tepki olarak cildin yüzeyi tahriş olur. İltihaplı cilt koruyucu işlevini gerçekleştiremez, enfeksiyon için açık bir kapıdır.

Tahriş, kızarıklık, kuruluk, küçük çatlaklar ile ortaya çıkar ve hatta kabarcıklar ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında deri kapakları dış uyaranlara - hava sıcaklığı, ultraviyole ışınları, sentetik dokular ve dokunuşlara - yetersiz tepki gösterir. Bu nedenle, bu tür belirtilerle, normal cilt durumu mutlaka geri yüklenmelidir.

Cildi tekrar temizlemek, artık çizilmemek ve çatlamak için, önce dikkatle düşünmek, iritasyonun ortaya çıkma nedenini belirlemek ve uyaranla teması kesmek tavsiye edilir.

İkincisi, kendi kendine ilaç verme ve bir dermatoloğa danışmayın.

Üçüncüsü, cilt işlevleri geri gelene kadar, alkol, tatlı, yağlı, füme, baharatlı ve egzotik yiyeceklerden uzak durmanız, diyetinizde daha fazla sebze bulundurmanız ve daha az sinirlenmeye çalışmanız tavsiye edilir.

Cilt yenilenme sürecinin yardıma ihtiyacı vardır. Bunu yapmanın en kolay yolu, doğal içerikler temelinde hazırlanan tahriş edici kremleri yumuşatmaktır. İltihaplı bölgelerdeki cilt, hipoalerjenik yumuşak maddelerle temizlenmelidir. Alkol içeren losyon ve tonik kullanmayın.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Endikasyonları Tahrişten krem

Cilt tahrişinden özel kremlerin kullanımı için endikasyonlar: kızarıklık, aşırı kuruluk ve pullu cilt, deride kızarıklıklar, deride kaşıntı, çatlakların varlığı ve bebek bezi döküntüsü.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Hamilelik Tahrişten krem sırasında kullanın

Hamilelik ve emzirme döneminde cildin tahrişinden kremlerin kullanımı kremanın bileşenlerine karşı toleranssızlık durumunda kabul edilebilir, kullanıma başlamadan önce doktora başvurulması tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar

Tahrişten kaynaklanan kozmetik kremlerin pratik olarak kontrendikasyonları yoktur ve gerektiğinde kullanılır. Sadece kullanmadan önce krem bileşimini dikkatli bir şekilde okumalısınız ve herhangi bir bileşeninin hoşgörüsüz olması halinde, ürünün başka bir markasına tercih edilmesini sağlayın.

trusted-source[12], [13], [14]

Dozlama ve uygulama

Başka bir endikasyon yoksa, özellikle çocuklar için cilt tahrişi için krem, gerektiğinde günde birkaç kez kullanılabilir.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Bebek kremi

Dış etkilere karşı hassas ve hassas, çocuk cildi günlük dikkat ve uygun bakım gerektirir. Bunun için çocuk kozmetik ürünleri yaratıldı, bunlardan en ünlüsü bebek kremi. Çocuğun cildini çevrenin olumsuz etkilerinden korumak için tasarlanmıştır.

Anti-inflamatuar, yumuşatıcı ve yatıştırıcı fonksiyonlar çocuk kreminin bileşenleri tarafından sağlanır.

öncelikle doğal yağlar çocuklara yönelik tasarlanan bir krem Etkili maddeler yumuşatıcı ve yatıştırıcı, vitaminler ile tedarik nem kaybı ve enflamasyon koruduğuna, cilt yüzeyini besler. Hayvansal kökenli - vizon ve porsuk yağı, shea yağı. Bitkisel yağlar - susam, hindistancevizi, zeytin, buğday filizi, şeftali kemikleri.

Çocuk cildinin krem bileşimi genellikle şifalı otları içerir:

 • Papatya ve ipin özleri, alıcı ve tahriş olmuş cildi yatıştırır;
 • calendula, lavanta, kırlangıçotu, adaçayı, anne ve üvey annenin özleri krem anti-enflamatuar özellikleri verir;
 • Isırgan otu ve kekiğin özleri, fitoterapide antiseptik olarak bilinir.

Ayrıca, şifalı otlar da bir çocuğun cildi için gerekli yüksek bir vitamin içeriğine sahiptir.

Çocuk kreminin üreticileri, reçete çinkosunu pamuk halindeki bir kurutma maddesi olarak; cildin aşırı kurumasını önleyen pantenol ve gliserin; balmumu, mikrodamajları ile iyi başa çıkıyor.

Çocuk kremleri, cildin asit-baz dengesinin katsayısını azaltır (bu rakam çocuklarda fazladır) ve aynı zamanda cildin çok fazla solunmasını önler, ince bir yüzey filmi şeklindeki olumsuz dış etkilerden korunma sağlar. Çocuk cildinin çocuk cildine yararlı olan bu özellikleri, bir yetişkinin cildini olumsuz yönde etkilemekte, yoğun, okside olmakla kalmamakta, aktif olarak nefes almamaktadır.

Bir bebek kreminin formülüne dahil edilen ambalaj bileşenlerini dikkatlice okumak anlamlıdır, fonksiyonları ilk beş bileşenle belirlenir.

Çocuk kreminin bileşenleri arasında sülfat olmamalı, kaliteli kozmetikte doğal lesitin kullanılmalıdır. Bir kozmetik ürüne zarar vermeyi önleyen bir bileşen, dağ külü meyvelerinden yapılan potasyum sorbat olmalıdır.

trusted-source[21]

Krem Ushany dadı

Çocuğun hayatının ilk günlerinden itibaren, cildinin çevrenin etkisine maruz kalması, onu koruyan gerekli yağ miktarını henüz tahsis etmemektedir. Küçük bir çocuk genellikle enflamatuar rahatsızlıklara sahiptir: bir banyo aldıktan sonra soyulma, kuru cilt, terleme - ısıda kızarıklık döküntüleri, intertrigo.

Bebek cildinin durumu için iyi bir yardımcı olan krem "Ushasty dadı". Uygulandıktan sonra, cilt yumuşak ve kadifemsi hale gelir, temizlenir (kızarıklık ve soyulma olmadan), bebeğin onu taramasına neden olmaz.

Krem "Eared Dadı" ince bir dokuya sahiptir, kolayca deriye yayılır, iyi emer, çocuğun cildinde ince bir koruyucu tabaka oluşturur, kötü havalarda hareketler için koruyucu bir krem görevi görür.

Bebek kremi, içeriği ilk açıklıktan önce sterilite sağlayan bir güvenlik membranlı bir tüpte ambalajlanır.

"Eared Dadı" - boyalar, alkol ve yasaklı bileşenler olmadan hipoalerjenik krem.

Krem "Eared Dadı" ana aktif maddeler:

 • alfa-bisabolol - papatya şifalı bir türev, yatıştırıcı, yumuşatıcı, antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, cildin elastikiyetini geri kazandırır, patojenlerin penetrasyonuna karşı korur;
 • Calendula çiçek özü - antimikrobiyal, rejenerasyon, büzücü eylem vardır;
 • Şeftali yağı - cilt hücrelerinin ve kan dolaşımının beslenmesini artırır;
 • zeytinyağı - yumuşatır, vitaminler, cildin yüzeyinden nem kaybını önler;
 • allantoin - anti-inflamatuar, bakterisidal, nemlendirici, rejeneratif ve koruyucu özelliklere sahiptir.

Nemlendirici krem "Ushastyi nanny"

Tekrarlanan günlük kullanım için nemlendirici ve yatıştırıcı bir bebek cildi olarak kullanılır.

Uzun bir nemlendirici ve hafif anti-inflamatuar etkiye sahiptir, cilt hücrelerinden su kaybını önler, cilde normal pH seviyesi sağlar.

Cilde oksijen verilmesini engellemez, ince bir yapıya sahiptir, cilt üzerinde kolayca dağılabilir ve iyi emilir.

Bebek kremi, içeriği ilk açıklıktan önce sterilite sağlayan bir güvenlik membranlı bir tüpte ambalajlanır.

"Eared Dadı" - boyalar, alkol ve yasaklı bileşenler olmadan hipoalerjenik krem.

Çocukların nemlendirici "Ushasty dadı" krem ana aktif maddeler:

 • alfa-bisabolol - papatya şifalı bir türev, yatıştırıcı, yumuşatıcı, antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, cildin elastikiyetini geri kazandırır, patojenlerin penetrasyonuna karşı korur;
 • Calendula çiçek özü - antimikrobiyal, rejenerasyon, büzücü eylem vardır;
 • Şeftali yağı - cilt hücrelerinin ve kan dolaşımının beslenmesini artırır;
 • Nemlendirici yağ içeriği - yumuşatıcı bir etkiye sahiptir, cilt hücrelerinden su kaybını önler.

Bal Cu Zn Krem

Atopik dermatite eğilimi olan çeşitli nedenlerden dolayı tahriş olmuş bir cildin bakımı için evrensel bir krem.

Kızarıklık, kuruluk ve cilt kaşıntı durumlarında uygula, yeniden enfeksiyon, Zayed, risk çocuklar ve yetişkinler yatalak hastaları, atopik dermatit için çocuk bezi kullanımının kasık bölgesinde, burun alanı, ağız ve gözlerde dermatit.

Cu-Zn Creme Uriage, tahriş olmuş cilt bölgelerini anında yumuşatıp kurutabilir, cildin yüzeyini yenileyebilir ve yaralanma alanını azaltabilir, hasarlı cildin sekonder enfeksiyonunu önleyebilir. Hızla rahat durumu döndürür.

Jel Cu-Zn ile tedavi alanlarını temizledikten sonra günde 2-3 kez uygulanır. Yaş kısıtlaması yoktur. Çocuğun hayatının ilk günlerinden itibaren bir bebek cildi olarak uygundur ve olgunlaşır. Yüz, vücut, kasık ve kalçada uygulama için kullanılır. Otonom olarak veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Aktif krem maddeler:

 • kompleks TLR2-Regul - patojenik mikroorganizmaların neden olduğu inflamatuar reaksiyonları bastırmak için doğal bağışıklığı uyarır;
 • Termal su Uryazh - yatıştırıcı özelliklere sahiptir;
 • Bakır ve çinko glukonatları - yüzeyinde mikrofloranın dengesini normalize ederek, enflamatuar süreçten zarar gören cildi yeniden oluşturur.

Tahrişten vajinal kremler

Vajinal mukoza veya vajinitin iltihaplanması, sıklıkla dış genital organın (vulvovaginit) iltihaplanma süreciyle birlikte çok fazla sorun çıkarmaktadır. Rahatsız edici bir koku ile tahriş, mukozada renklenme, kaşıntı, yanma, akıntı var. Vajinit nedenleri farklı olabilir: çamaşır tozlar, sabunlar herhangi bir elemanını intoleransı, kişisel hijyen için araçlar, tuvalet kağıdı, sentetik iç ve vajinal kontraseptif bazı türleri.

Çoğu zaman, genital bölgede tahriş - bunlar tedavi gerektiren hastalık belirtileridir. Bu nedenle, vajina gerekli rahatsızlık bir olayda böyle bir durum ya da alerjik reaksiyonların, östrojen eksikliği ve çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı hastalıkların olarak tetiklenebilir için, bu olgunun nedenini belirlemek için jinekolog uygulamak.

Östrojen eksikliği genellikle vajinal krem Ovestin reçete edildiği zaman , aktif madde estrojen doğal bir östrojendir, vücuttaki seviyesini normalleştirir.

Ovestin epitel dokusunu rejenere eder, vajinal biocenosis ve mukoza zarının doğal hali, idrara çıkma sürecinin rahatsızlık belirtilerini ortadan kaldırır.

Bu kremin kullanılmasının sonucu vajinanın mukoza zarının atrofisini ortadan kaldırmak ve enfeksiyona karşı direncini arttırmaktır.

Estriolün topikal uygulaması neredeyse tamamen emildiğinde, maksimum konsantrasyonu 1-2 saat sonra kan plazmasında tespit edilir. Vajinal krem kullanımı ile bu ilacın tablet formundan daha yüksek bir konsantrasyon seviyesi gözlenir.

Böbrekler tarafından atılır (yaklaşık% 98).

Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kullanımı kontrendikedir. Buna ek olarak, diğer birçok ilaç gibi, Ovestin kreminde birtakım kontrendikasyonlar vardır ve bazı yan etkilere neden olabilir. Bu konuda kapsamlı bir bilgi ilaca talimatlardan toplanabilir.

Vajina bazı mikroorganizmalar veya protozoalarla enfekte olduğunda, vajinal krem Metronidazol antibakteriyel ajanlarla birlikte reçete edilir . Hücrelerinde nükleik asitlerin sentezlenmesi sürecini kesintiye uğratmak suretiyle anaerobik bakterileri ve protozoaları yok etme kabiliyetine sahiptir.

İntravajinal uygulama oralden daha etkilidir. Aktif maddenin yarısından biraz fazla emilir, esas olarak böbrekler tarafından atılır.

Emzirme döneminde ve hamileliğin ilk trimesterde kullanımı, ikinci ve üçüncü aşamada aşırı gereklilik durumunda kontrendikedir.
Bu ilacın kullanımı için talimatlarda bulunabilir bir dizi kontrendikasyonlar ve yan etkileri vardır.

Ayrıca vajinanın anaerobik ve aerobik bakterilerle enfekte olduğu durumlarda, vajinal krema Klindamisin kullanılır. Hamilelikte kullanılabilir, tk. Bu durumda komplikasyonlar, bu ilacın topikal uygulama ile anne sütüne nüfuz edip etmediği bilinmemektedir. Bazı kontrendikasyonlar ve yan etkileri vardır.

Bu bölümde sunulan vajinal kremler kozmetik değil etkili ilaçlardır. Kullanımları sadece bir doktor tarafından randevu alınması durumunda mümkündür.

Vagisil kremi ilaçlara ait değildir, kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. Doğal asit-baz dengesini normalleştiren yumuşak bir yapıya ve güvenli bir bileşime sahip olan, samimi bir bölgedeki tahrişten bir kremdir.

Krem Vagisil, yoğun terleme, aylık, kısıtlama giysilerinden kaynaklanan samimi bölgedeki rahatsızlığı giderir. Kremin bir parçası olan retinol, tokoferol asetat, kalsiferol, tahriş, mukoza zarlarının kızarmasını azaltır; Aloe özü yanma hissini ortadan kaldırır, kaşıntıyı hafifletir. Vagisil dehidrasyonu önler, cildin kuru yüzeyini nemlendirir ve yumuşatır.

Krem, yakınlaşma öncesi vajinadaki kuruluğu ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Hoş olmayan kokuları engeller, uzun süre genital bölgede doğal nem, tazelik ve rahatlık vardır.

Hız ile karakterizedir. Çamaşırlarda iz bırakmaz.

Bileşenlere aşırı duyarlılık varlığında kontrendikedir.

Rahatlatıcı bölge için tahriş krem

Yakın bölgedeki herhangi bir manipülasyon (özellikle traş) hemen hemen her zaman ciltte tahriş görünümü ile biter, kurtulmak için genellikle kolay değildir.

Kozmetik krem bakım Intimate, çabuk emilen, nem ve tazelik hissini kalıcı olarak koruyan hassas bir yapıya sahiptir. Hoş olmayan hisleri giderir, hassas cilt ve mukoza iç bölgelerine dikkat ederek özen gösterir, doğal elastikiyet ve esnekliğe geri döner.

Ana aktif maddeler şunlardır:

 • yağ vazelin - kremalı yağ bazlı;
 • gliserol - çevreleyen havayı nemlendirir ve cildin yüzeyi ile doldurur,
 • ayçiçek yağı - tekli doymamış yağlar, E ve K vitaminleri içerir, cildin yapısını restore eder ve görünümünü iyileştirir;
 • üzüm çekirdeği yağı - antioksidan, anti-inflamatuar, şifa, antipruritik özellikleri gösterir;
 • buğday tohumu yağı - nemlendirir, besler, tonlar, cildi gençleştirir;
 • passionflower özü - bir tıbbi bitki-sakinleştirici;
 • önemli bir paçuli olan - karakteristik bir kokuya sahip bir afrodizyak, anti-enflamatuar, bakterisidal, iyileştirici etkiye sahiptir;
 • esansiyel biberiye yağı - hoş bir taze kokusu, arındırıcı ve antioksidan özelliklere sahiptir;
 • Ylang-ylang çiçeklerinin esansiyel yağı, tatlı, ılık, baharatlı aromalı bir afrodizyaktır, tahrişi ortadan kaldırır, cildi canlandırır;
 • etilheksil stearat - yumuşatıcı bir etkiye sahiptir, cildin kurumasını önler;
 • setearil alkol - kremin yapısını daha yumuşak ve yumuşak yapar, cildi zararlı çevreye karşı korur;
 • arıtılmış su - su bazlı krem.

Komple emilim sağlanana kadar intest alanın tahriş olmuş cildinin bakımı için krem uygulanır.

O mahrem alanda tahriş krem satın imkansız ise, hassas ciltler için tıraş veya krem sonra yüzünde tahriş krem kullanabilirsiniz.

Yüzdeki tahriş krem

Yüzün cildinin tahriş problemi ile birlikte, birileri kalıcı olarak bu kusurla mücadele ediyor, biri - bazen kurtulmak zorunda. Yüzdeki cilt her zaman dış uyaranların etkisine açıktır ve ayrıca vücuttaki birçok patolojik süreç yüzün cildine yansımaktadır. Sadece yüzdeki tahriş görünümünü bozar, aynı zamanda kaşıntı ve ağrıyla da eşlik eder.

Yüzdeki cilt ile ilgili problemleri görmezden gelmek imkansızdır, onları makul olmayan bir şekilde maskelemek için sonuç lamine edilebilir. Özel araçlarla mümkün olduğunca çabuk tahrişten kurtulmak gerekir.

Bu gibi durumlarda, hassas ciltler için tahriş, ağrı, kızarıklık, kuruluk, kaşıntı hissi, yumuşatma ve nemlendirmeye yardımcı olan hipoalerjenik bir krem kullanılması tavsiye edilir.

Yüzdeki tahrişten gelen krem, belirli standartlara uygun olmalıdır - maksimum hipoalerjenik doğal bileşenlere sahip olmak. Malzemeler krem, enflamasyon bölgelerinde ikincil enfeksiyonu önlemek hasarlı cilt tahrişine yeniden, onu nemlendirmek ve dehidratasyonu önlemek, gerekli besinleri doyurmak için, hastalığın yayılmasını iltihabı ortadan kaldırmak ve önlemek mümkün olmalıdır. Krem, sadece cildin yüzeyini iltihaplanma sürecinin nüksetmesinden korumakla kalmaz, aynı zamanda doğal koruyucu işlevi de teşvik etmelidir.

Genellikle yüzdeki tahrişten gelen krem yapısı vardır:

 • inflamasyonu, antimikrobiyal, büzücü özellikleri, doymuş vitaminleri, mikro elementleri kaldırabilme, hücresel düzeyde metabolik süreçleri normalize etme yeteneğine sahip olan tıbbi bitkilerin ekstreleri;
 • doğal yağlar ve yağlar - cildi elastik, pürüzsüz, gençleştiren ve canlandıran besleyici ve nemlendirici maddeler.

Yüzün cildinin tahrişinden veya hassas cildin tahrişe meyilli kremleri, birçok kozmetik çizgide sunulmaktadır, bu nedenle fiyatına ve kalitesine uygun bir krem seçmek zor değildir.

Bebek bezi altında iyi bir yardım kremleri yüzünde tahriş yorumları göre, bu şaşırtıcı değil. Örneğin, Uryazh krem Cu Zn ayrıca yüzün tahriş olmuş bölgelerinde ve bebek bezi dermatitinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

El ve ayaklarda tahriş

Ayakları üzerinde derinin herhangi tahriş cildin enfeksiyon, ateroskleroz obliterans, varisli damarlar ve diğer cilt hastalıkları ile değil neden olabilir, vb ilaçlar, bitki uygunsuz gıda, ev kimyasalları, giyim, polen ve özsu, soğuk, güneş ışınları, alerjiler . Her iki durumda da, önce tahrişin ortaya çıkışının nedenini belirlemeniz gerekir. Onu kurduk - cildi kurtarmak ve ortadan kaldırmak için yardımcı olmak.

El ve ayak krem tahrişi adipoz plenochku ince bir yüzey oluşturulması, bitkisel (baz) bir yağ ve provitamin B5 içermelidir, deri yüzeyinde nemi muhafaza eder. Cilt yenilenmesi için kremin temeli, çoğu zaman bitkilerden tohum ve tohumlardan üretilen doğal bitkisel yağlardır. Bu şeftali, üzüm, avokado, Çay dikeni, fındık yağlarının tohumlardan normal ve ayçiçeği yağı ve yağdır - badem, hindistan cevizi, fındık yağı, nergis, gül.

Bu kremin bileşimi bitkisel özler, vitaminler; antipruritik aksiyon katran, naftalan, salisilik asit, çinko yoğunlaşır. Propolis propolis'i harekete geçirir, ancak bu ajanlar dikkatle kullanılmalıdır çünkü propolis alerjisi oldukça yaygındır.

El ve ayaklarda cilt tahrişiyle kötü başa çıkma Losterin kremi, yanma ve kaşıntı ile birlikte iltihaplanma, kuruluk, cilt yüzeyinin ölçeklenmesi ile dermatit için kullanılır. Krem hormonal maddeler, kokular ve boyalar içermez. Gündelik kullanımda cildin tahriş ve kaşınması için özel bir çözümdür.

Badem yağı, su-lipid dengesini düzenler, cilt hücrelerini geri kazandırır, vitaminleri yumuşatır, temizler ve temizler. Beyaz desalted naftalan metabolizmayı uyarır ve cilt hücrelerinde inflamatuar süreçleri durdurur. Üre yardımıyla besinler derinin derin katmanlarına taşınır. Naftalan ve üre ile etkileşime giren salisilik asit, yanmayı ve kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Krem, cildin etkilenen bölgelerine günde iki veya üç kez uygulanır. Pediyatrik pratikte kullanılır. Dersler, süreleri 0,5 -1 ay olarak uygulanır. Mola ayrı ayrı belirlenir.

Kontrendikasyonlar - kremin içeriğindeki hoşgörüsüzlük. Yan etkiler bilinmemektedir.

Harici kullanım için hormonal ilaçlarla kompleks tedavide kullanılabilir. Kombine edildiğinde, gerekli hormonal ilaç dozu azaltılır, alevlenme süresi kısalır.

5-25 ° C sıcaklık rejimini gözlemleyerek iki yıl bekleyin

Cilt kaşıntı cilt tahrişi bir arkadaşıdır. Penye yüzeylerin enfeksiyonundan sinir rahatsızlıklarına kadar çok sorun çıkarır. Kaşıntı ile ciddi mücadele sadece teşhis prosedürlerinden sonra ve sebebini belirleyerek mümkündür.

Günümüzde tahriş ve kaşıntı kremi, bir kişiyi tatsız tezahürlerden yeterince hızlı bir şekilde kurtarabilir, ancak buna sebep olan faktör doğru bir şekilde belirlenebilir.

Tahriş olmuş cildin kaşıntısı bir alerjiden kaynaklanıyorsa, antihistaminik bir krem yardımcı olacaktır.

Örneğin Gistan kremi, ana aktif bileşeni antihistamin Betulin olan bir doğal bileşen kompleksi içerir. Hormon içermez.

Gebelik ve emzirme döneminde Gistana kullanımı önerilmez.

Kaşıntılı alerjik dermatit vakalarında Nezulin krem jeli uygundur. Fesleğen, lavanta, nane ve provitamin B5 yağları ile kombinasyon halinde bitkilerden elde edilen özler, tahriş semptomlarının cildini rahatlatır, sağlığı iyileştirir. Nezulin bileşimi, kaşıntıyı, iltihabı ve mikroorganizmalar üzerinde feci şekilde hareket eden, tamamen doğal maddeler içerir. Hormonal bileşen yoktur.

Cildi nemlendirmek, küçük sıyrıkları iyileştirmek için kullanılır. Krem, yumuşak bir kıvama sahiptir, kolayca cildin üst tabakalarına nüfuz eder, çocuklarda cilt tahrişi için kullanılabilir.

Cildin kaşınması, cildin kurumasına ve güneş alerjilerine neden olan aşırı bir ultraviyole neden olabilir.

Bu durumda, krem D-panthenol kullanabilirsiniz. Bu krem dermisin dehidrasyonunu ortadan kaldırır, kaşıntı, tahriş, güneş yanığı, cilt yüzeyini geri yükler.

Doğumdan, bebek bezlerinin neden olduğu bebek bezi döküntülerinden bebekler kullanılır.

İç organların hastalıkları ile ilişkili bir deri kaşıntısı ile, altta yatan hastalığı tedavi etmelidir. Tahriş ve kaşıntıdan gelen kremler cilt durumunu rahatlatmak için bir araç olarak kullanılır.

Antihistamin kremler böcek ısırıklarının neden olduğu tahrişleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, ancak uyuzları öldürmek için özel ilaçlar gereklidir.

Mantar enfeksiyonuna irritasyon ve kaşıntı eşlik eder, mantar öldürmek için anti-mikotik ilaçlara ihtiyaç vardır.

Yaralanan cildi iyileştirirken ortaya çıkan kaşıntı, yumuşatıcı kremler kullanılarak giderilebilir.

Cilt tahrişi ve kızarıklık için krem

Cildin kırmızı bölgelerinin ortaya çıkması çeşitli nedenlerden kaynaklanır, örneğin, eritrodermi cildin yüzeyine yakın olan damarlar, onlara kan akışı nedeniyle genişlediğinde ortaya çıkar. Tedavi gerekli değildir, damarlar normale döndüğünde kızarıklık ortadan kalkar.

Kızarıklık, aynı zamanda, çeşitli genlerin deri hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar, cilt sadece kırmızı değil, kaşıntı, pul ve iltihaplı hale gelir.

Cildin kızarıklığı ve tahrişi, A ve E vitaminleri, iç organ hastalıkları gibi hastalıkların eksikliğinden kaynaklanabilir.

Ciltte kızarıklık, doğal veya sentetik maddelere, temas ettikten sonra (kontakt ve alerjik dermatit), genellikle tahriş ve kaşıntı ile birlikte artan hassasiyete bağlı olarak kızarıklık.

Tahriş olmuş kızarık deriden gelen krem, durumunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Kızarıklığı ortadan kaldıran bileşenleri içermelidir:

 • farklı grupların vitaminleri kompleksi;
 • Derinin dehidrasyonunu önleyen bileşenler;
 • tohumlardan ve bitki tohumlarından yağlar, fındık yağları - besleyici ve yumuşatıcı maddeler;
 • anti-inflamatuar, bakterisit, yatıştırıcı etkiye sahip şifalı bitkilerin özleri;
 • allantoin ve provitamin B5, cildin kızarıklığını azaltır.

Herhangi bir alerjeni içeren bir ilaç almamak için krem bileşimini dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. Kızarıklık ve tahriş gelen yukarıda açıklanan kremleri yardım: Uryazh Cu Zn, Nezulin, Ushasty Nyan.

Cildin tahriş olmasını, kızarmasını, soyulmasını ve kaşınmasını önlemeye yardımcı olur. Hormon içermez. Anti-enflamatuar etkiye sahip olan krem ana bileşenleri - çinko pirition (mantar öldürücü aktiviteye sahip olan) ve dipotasyum glisirizinat (aktif bileşen meyan kökü, enflamasyon, kaşıntı ve hemen hemen hiç yan etkisi uzun süreli kullanımdan sonra azaltmak için). Temeli Tsinovita doğal bitkisel yağlar (zeytin, jojoba, shea) bulunmaktadır. Kompozisyonda mineral yağlar ve lanolin yoktur.

Alerji, böcek ısırıkları, temas, atopik, vb için kullanılır dermatit, yanıklar dahil. Güneşten.

Yüz ve vücudun tahriş olmuş bölgelerine günde iki kez eşit olarak uygulayın. Kullanım süresi - semptomlar ortadan kalkıncaya kadar, kısıtlama olmaksızın.

Ve pahalı, ancak, değerlendirme, kırmızı kızarma ve tahriş GiGi Kurtarma Kızarıklık Giderici Krem karşı çok etkili bir krem yargılamak.

Krem kızarıklığı ve tahrişi anında yok eder. Hafif ve az yağlı dokusu, iltihaplı cilde bir rahatlık hissi verir. Sürekli kullanım cildin doğal fonksiyonlarını normalleştirir, damarların duvarlarını güçlendirir ve cildin koruyucu özelliklerini negatif dış etkilere arttırır.

Kremin antialerjik bileşenleri klinik olarak test edilmiştir. Derinin bağışıklık katkıda bulunmak ve, kızarıklık, aşırı duyarlılık kaldırmak şişlik ve stresi azaltmak. Krem cildin doğal koruyucu fonksiyonunu taklit eden bileşenler içerir, böylece güç ve cilt nemlendirici stabilize edici, cilt, etkisiz hale getirilmiş çözücü enzim kılcal duvarlar normal işleyişini sağlamak. Rosacea oluşumunu önler.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Bebek bezi nedeniyle tahriş için krem

Küçük çocuklarda, cilt ihale, ince, yeterince yağ vermemekte, kurumaya ve tahrişe yatkındır. Kutanöz yağ eksikliği özellikle vücutta, özellikle de tahriş ve intertrigo olan kapalı bebek bezlerinde görülür.

Bebek bezinin altındaki krem koruyucu Kulaklı dadı iki öğeye bağlıdır - krem ve pudra. Bu krem deri bölgesinde koruyucu bir film oluşturur, ancak uyaranların penetrasyonunu bloke eder. Anti-inflamatuar, kurutma, büzücü ve dezenfektan etkiye sahiptir.

İritasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, gerektiğinde ve çocuk bezinin altında kızarıklık, kızarıklık ve çocuk bezi döküntülü bölgelere uygulanır.

Bileşim, boyalar, alkol ve yasaklanmış bileşenleri içermez.

Hipoalerjenik ajan.

Aktif maddeler:

 • Çinko oksit - yerel bir anti-inflamatuar, yatıştırıcı, kurutma etkisi vardır;
 • çinko stearat - antimikrobiyal, iyileştirici etkisi vardır;
 • Şeftali yağı - cildi yumuşatır, besler, soyulmasını önler, çatlakları giderir, cildi yumuşak ve esnek yapar;
 • Calendula çiçek özü - anti-inflamatuar, antimikrobiyal aktiviteye sahiptir.

Çocuk bezlerinin kullanımı nedeniyle tahrişten gelen popüler kremlerin lideri krem Bubchen'dir (Almanya). Bu çare ana bileşenleri şunlardır: çinko oksit, buğday tohumu yağı, şifalı bitkiler (ikamet, chamomiles), balmumu, E vitamini ve pantenol özleri. Çocuk bezinin çocuk bezindeki döküntüleri, tahriş ve iltihaplanmasını ortadan kaldırır, alerjiye neden olmaz, bileşimde boyalar ve yasak koruyucu maddeler yoktur.

İtalyan kreması Chicco bebek anları çocuk bezinin dökülmesini, tahriş olmasını, çocuk cildinin çocuk bezinin kullanımı nedeniyle tahriş olmasını önler. Bu çare ana bileşenleri şunlardır: çinko oksit, pantenol, şifalı bitkilerin özleri. Bileşimde zararlı bileşenler yoktur. Bu kremin dezavantajı, diğer markaların benzer ürünlerinin maliyetini önemli ölçüde aşan fiyatı olarak adlandırılabilir.

Shveytsarcky krem Bepanten provitamin B5, lanolin, balmumu, ekstreler papatya ve dönüşler içeren, bu nedenle (bebek bezinin pişik bir tahriş olarak kullanım için, adres bu yana etki ve emniyetli bir terkip, iyileşmesi bir iyi sahiptir ve çatlamış memeler laktasyon dan bebeğin ağzından krem az miktarda olası giriş) ona zarar olmamalıdır.

Bebek bezinin neden olduğu tahrişten cildin kasık bölgesi, yukarıda tarif edilen Uriyaz Cu Zn krem ile de tedavi edilebilir.

Özetle, cilt tahrişi için en iyi kremin size uygun olanı olduğu sonucuna varabiliriz. Bunu yalnızca bir yöntem deneme ve hata ile bulabilirsiniz.

Hassas cildin sahipleri, hipoalerjenik cilt bakım ürünlerini tercih etmeliler, dış etkilerden korurlar: ultraviyole radyasyon, ısıda kurutma, rüzgardan, dondan. Temizlik sırasında eldiven kullanmak, bahçede çalışmak, doğal kumaştan kıyafetler giymek, çamaşırları yıkamak, baharatlı, füme, yağlı, egzotik gıda ile taşınmamak gerekir. Vücudunuzun tepkilerini takip edin - bunları inceledikten sonra birçok sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Önemli olan tahrişi devam ederse ve bir doktora danışın için acil bir ihtiyaç bileşik eğer öyleyse derinin zararsız tahriş benzer belirtiler, deri enfeksiyonları ve iç organların bazı hastalıkların patojenleri neden olabileceğini hatırlamak.

trusted-source[26], [27], [28]

Depolama koşulları

Başka endikasyon yoksa, kozmetik kremler oda sıcaklığında saklanır.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Cilt tahrişi için kremler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.