You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yumurta diyabetin önlenmesinde yardımcı olacaktır

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Yumurtalar (ham hariç) vücudumuz tarafından neredeyse tamamen emilir. Yumurtalar bilim dünyasında uzun tartışmaların üzerinde yürütülmektedir kolesterol, sahip olduğu bilinmektedir, çeşitli çalışmalar onaylamak veya insanoğlu için yumurta kullanımını çürütmek. Finlandiya Üniversitesinde yapılan son araştırmada, karışımın karakteristik haftalık 4 yumurta, ikinci tip, diyet (sebze ve meyve tüketiminin miktarı), kötü alışkanlıkları diyabet% 37 daha düşük risk tüketen erkeklerin Fiziksel aktivite çok önemli değildi.

Yeni çalışma, 42 ila 60 yaşlarında 2.000 gönüllü içeriyordu. Bu arada, deney, bilim insanlarının, araştırmaya katılanların sağlık durumundaki herhangi bir değişikliği kaydettiği 20 yıl sürdü. Gözlemler sırasında diyabet 430 kişide gelişti. Bilim adamları, gönüllülerin diyetine özel bir önem verdiler ve analizden sonra, haftada 4 yumurta bu tehlikeli hastalığı geliştirme riskini neredeyse% 40 oranında azalttığı gözlemlendi.

Ayrıca, uzmanlar, bu etkinin sadece insanlığın güçlü yarısının temsilcileri arasında, bununla neyle ilgili olduğunu ve yumurtaların erkekler ve kadınlar için neden farklı davrandığını gözlemlediklerini, bilim adamlarının henüz cevap veremeyeceğini belirtti.

Takım yumurta önce de belirtildiği gibi, her şeyden önce, diğer tüm ürün ve, biraz farklı olduğunu kaydetti (ham olanlar hariç) yumurta% 98 emilir, ancak birçok yumurta içerdiği kolesterol inanmak eğilimindedir, sağlık ve son derece zararlıdır Bu ürünü diyetlerinden çıkarmaya çalışın.

Beslenme uzmanları, böyle bir kolesterolün sağlık tehlikesi oluşturmadığını ve hatta bunun aksine kardiyovasküler sistemimize yardımcı olduğunu belirtir.

Farklı bilimsel merkezlerden uzmanların çalışmaları, yüksek yağ içeriği olan süt ürünlerinin, herhangi bir yağ içeriğinin etinin diyabet riskini artırdığını, aksine yumurtaların azaldığını göstermiştir. Tavuk yumurtası içinde bulunan besinler, glikoz emilimini arttırır ve küçük enflamatuar süreçleri azaltmaya yardımcı olur. Özellikle yumurta erkek sağlığı için yararlıdır - yağ minimum ve besinlerin azami içeren bu lezzetli ve sağlıklı ürün potens doğal artış teşvik (erkeklik günde 1 çiğ yumurta yemelisiniz geliştirmek için).

Yumurtaların yararı Amerikalı uzmanlar tarafından da kanıtlanmıştır. Çalışmalarında, bilimsel yayınlardan birinde birkaç ay önce yayınlanmış olan çalışmalarında, bilim adamları kardiyovasküler hastalıkların gelişiminin ve yumurta tüketiminin birbiriyle ilişkili olmadığını tespit etmişlerdir. Tabii ki, diğer ürünlerde olduğu gibi, yumurtaları kötüye kullanmak tavsiye edilmez - günde 2 parça kolesterol, kan dolaşımı, vücut ağırlığı ve kan basıncı üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Yumurtaların tüketimini tip 2 diyabetli kişilerle sınırlayın, çünkü bu durumda kalp hastalıkları gelişme riski artar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Bilmek önemlidir!

Yumurta diyeti ekstra kilolarınızla bir kabus durumunu çözecektir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.