You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

WHO: Doktorlar kadın cinsel organlarına zarar veren operasyonlardan sonra komplikasyonlara hazırlıklı olmalılar.

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

DSÖ, tıbbi personele, cinsel organlarda ciddi tıbbi olmayan ameliyatlar geçirmiş milyonlarca kadın, kız ve kız çocuğunun tıbbi bakım kalitesini iyileştirmeye yardımcı olacak bir dizi öneri geliştirmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bu tür kadınlara yönelik operasyonlar, halen bir dizi Afrika ve Asya ülkesinde, Orta Doğu'da yürütülüyor. Kadın cinsel organlarının kısmi veya tamamen kaldırılması uygulaması sadece kadınlar için değil, aynı zamanda yavruları için de zararlıdır. Çeşitli komplikasyonlar arasında kanama, idrar sorunları, kist oluşumu, enfeksiyon ve ölüm riski tanımlanabilir ve doğum sırasında ve ölü doğumda komplikasyon olasılığı da artar.

DSÖ, kadına yönelik operasyonların uygulanmasının küresel bir sorun haline geldiğini ve bunun nedenlerinden birinin uluslararası göç olduğunu belirtmektedir.

Bugüne kadar, dünyanın herhangi bir yerindeki doktorlar, bu tür operasyonlara maruz kalmış kadınlara, kızlara ve kızlara yardım etmeye hazır olmalıdır. Ne yazık ki, tüm doktorlar bu tür operasyonlardan sonra kadın sağlığı için ciddi sonuçları bilmemektedir ve bu kadınlara tam tıbbi yardım sağlayamamaktadır. Bütün bunlar, kızların ve kadınların yalnızca operasyonlardan sonra, bedensel ve psikolojik sonuçlarından muzdarip olmalarına , cinsel organları kesip atmalarına ve sağlık çalışanlarının bu tür hastalara yardım edip yardım edebilmelerine yol açmaktadır . Doktorlar, bu tür cerrahi müdahalelerden sonra kadınlarda komplikasyonları tanımayı ve tedavi etmeyi öğrenmelidir. DSÖ Genel Direktör Yardımcısı General Flavia Busteru'ya göre, doktorlar bu tür durumlara uygun şekilde hazırlanmalı, bu da yeni kaza vakalarının önlenmesine yardımcı olacak ve zalim gümrüğe kurban giden milyonlarca kadına yardım edecektir.

Neredeyse 20 yıldır, özellikle kadın araştırmaları, yerel toplulukları bilgilendirme, yasal mekanizmaları gözden geçirme ve acımasız uygulamaları ortadan kaldırma politik desteğini artırma gibi kadın cinsel organlarının yok edilmesini önlemek için çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Ayrıca, kadın cinsel organları ve kadın sünnetiyle ilgili tıbbi olmayan müdahaleleri şiddetle kınayan kararlar alınmıştır.

En son WHO tavsiyeleri, özellikle doğum komplikasyonlarının önlenmesi ve tedavisi, depresif ve anksiyete bozuklukları ve kadınların cinsel sağlıkları hakkında danışmanlık hizmeti veren kadınlara kaliteli bakım sağlanmasının önemini vurguladı. DSÖ, tıp uzmanları arasında doktorlar tarafından bu tür işlemlerin yürütülmesini engellemek için, örneğin ebeveynlerin veya kızların akrabalarının isteği üzerine farkındalık yaratmanın eşit derecede önemli olduğunu vurgulamaktadır.

6 yıl önce, WHO, UNICEF, UNFPA stratejisi ve dişi genital paramedik işlemleri yaralama uygulamasını ortadan kaldırmak için de dahil olmak üzere bu tür uygulamaların, ortadan kaldırılması için bir strateji geliştirmiştir. Uzmanlara göre, (dikiş Sudan yaygın uygulamada kızlar / kadınlar, akrabalar veya cerrahi yaralama tutmak için kadının velilerin talebi üzerine harekete konusunda özel talimatlar vardır ki sağlık çalışanları için davranış uygun kurallar geliştirilmesi gerekmektedir labia doğumdan sonra veya gelen dullar, sıklıkla kadının isteğine bağlı olarak).

Ayrıca, WHO, operasyonların cinsel organlarını sekteye uğrattıktan sonra, kadınlara yönelik tıbbi bakım kalitesini iyileştirmek için bu alanda ilave araştırmalara ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, bu tür faaliyetlerle ilgili yeni gerçekler, sağlık topluluğunun, kadın sağlığına yönelik riskler hakkında daha iyi bilgi çalışmaları yürütmesine yardımcı olabilir ve bu uygulamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.