You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Seks ya da çocuk olmayan bir çocuk “sipariş vermek”

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Yaşamın devam etmesinin doğal yolu, yani cinsiyet - erkek sperminin bir dişi yumurtayı dölleyeceği fizyolojik bir hareket, yakında tamamen farklı bir prosedürün yerini alacaktır. Bir bebek düşünmek için seks yapmak zorunda değilsiniz. Bu varsayım Stanford Üniversitesi'nde profesör olan genetikçi Hank Greeley tarafından yapıldı. Gelecekte ona göre, insanlar cinsiyet, yüz özellikleri, gelecekteki bebeğin karakterini seçebilecekler ve bu yaklaşımı birkaç on yıl içinde oldukça normal sayılacaklar. Bu yaklaşımın avantajı, embriyonun genomundaki değişimin kalıtsal patolojileri ortadan kaldırmasıdır.

Profesör Greeley, çocukları yaratmak için, genetik materyalin elde edilmesi için yalnızca annenin deri hücrelerine ihtiyaç olacağını, bunun üzerine de dölleme için babanın yumurta ve spermatozoası oluşturulacağını açıkladı. Yeni yöntem yüzlerce embriyo almayı mümkün kılacak ve ebeveynler aralarında "aynı" bebekleri seçebilecekler.

Bir yandan, insanlığın “sipariş vermek” için çocukların yarattığı bu gelişme seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz, ancak Greeley'e göre, uzmanlar teorik bilginin yetersiz "bagajına" sahipler, böylece "özel" çocuklar yaratma pratiği yaygın olarak kullanılıyor, sadece bir zaman meselesi.

Seks olmadan Doğurmak gerçekçi olmayan veya hatta ütopik bir fikir gibi görünebilir, ama bu konu kalıtsal patolojilerin yavrular teslim etmek, embriyonun DNA ile müdahale mümkün olup olmadığı, özellikle, etik kaygılara ilişkin konuları görüştük ciddi ve çeşitli yayınlarda tartışmalara yol açtı. Birçok uzman Hank Greeley'i destekliyor, ancak "doğa" ile bu tür deneyleri kınamak için bazı var. Anormal embriyolar donör (üçüncü şahıs) ile değiştirilir chondriosomes ve İngiltere'de benzer bir prosedür zaten meşrulaştırdı - Ama olursa olsun, üç ebeveynlerden çocukların hangi sırasında genleri ile ABD zaten izin deneyler olmak.

Benzer deneylerin yaygın olduğu, örneğin Çin'de uzmanların laboratuarda tamamen işlevsel spermatozoa üretebildiklerini belirtmek gerekir. Çinli uzmanların çalışmaları üreme sağlığı alanında gerçek bir atılım olarak kabul edilebilir. Deney, Nanjing Tıp Üniversitesi ve Pekin Bilim Akademisi'nden bir grup bilim adamı tarafından gerçekleştirildi. Temel olarak, bilim adamları sitokinle tedavi edilen embriyonik kök hücrelerini aldı ve onları androjenlerle etkiledi, bu da tam bir haploid kromozom seti ile yapay spermatozoa ile sonuçlandı. Fareler üzerinde yapılan deneyler, laboratuarda yetiştirilen sperm ile döllenmiş dişi farelerin, başarılı bir şekilde tasarlanmış, gerçekleştirilmiş ve zaman içinde suni spermanın uygunluğunu doğrulayan sağlıklı yavruları doğurduğunu göstermiştir.

Çinli uzmanlar, yanlışlıkları gidermek ve yapay spermin etkinliğini doğrulamak için araştırmalarını tekrarlamayı planlıyorlar. Eğer sonraki deneyler aynı sonuçları gösteriyorsa, o zaman gelecekte, insan ırkının devamı için erkeklerin katılımı gerekli olmayacaktır.

Bilmek önemlidir!

Çoğu doktor son adet döneminin ilk gününü hamileliğin başlangıcı olarak kabul eder. Bu döneme "adet dönemi" denir ... Devamını oku...

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.