You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

San Francisco'da "yeşil" enerji bir ihtiyaç haline gelecek

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

San Francisco'da, şehrin "yeşil" enerji ihtiyaçlarını% 100 oranında karşılamak için 2025 için belirlenen hedefe yaklaştılar. Son zamanlarda yetkililer, yeni binaların evin aydınlatması veya su ısıtması için güneş panelleri ile donatılması gereken bir kararnameyi kabul ettiler. Tasarı önümüzdeki yılın 1 Ocak günü yürürlüğe giriyor.

Esasen, halihazırda mevcut olan bir taslak yasanın bir devamı niteliğindedir. Buna göre, yeni binalarda, güneş panellerinin montajı için çatının% 15'inden daha az olmamak gerekmektedir. Çatının bu bölgelerinde gölgeleme olmamalıdır.

Yeni çözüm, güneş panelleri için ayrılan çatı alanlarının sadece boş kalmayacağını, güneş enerjisi tesisatlarıyla donatılmaları gerektiğini varsayar, bu kural sadece 10 veya daha fazla kat yüksekliğindeki yeni binalara uygulanır. San Francisco'da seyrek nüfuslu şehirlerin aksine, 10 kattan fazla yüksek olan çok popüler binalar olduğu dikkat çekicidir, bu nedenle faturadaki bu şart en katı olarak kabul edilemez.

En kalabalık Kaliforniya kentlerinden biri tarafından yapılan bir adım, kesinlikle diğer şehirler için bir örnek olacak ve yeni fatura, temiz elektrik üretimi için 2025 yılı hedefine yaklaşacak.

Çevre departmanında Scott Wiener tarafından sunulan program onaylandı ve bu yaklaşımın mevcut çatıların güneş enerjisini 7 MW'tan fazla artacağını ve bu sayede 2.500 eve elektrik sağlayacağını kaydetti. Tabii ki, San Francisco için, bu sayıda ev büyük bir başarı olarak kabul edilemez, ancak her halükarda gelecekte atmosfere zararlı emisyon miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.                        

Scott Wiener göre Demokrat Partisini temsil eden, diyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının fosil yakıtların San Francisco bağımsız kılan, ek olarak, böyle bir politika gezegenin geleceğine önem San Francisco şehir liderleri arasındadır.

Bu arada, çevreyi koruma mücadelesinde, bilim adamları sadece evi ısıtmak için değil, malzemeleri de kullanmayı teklif ediyorlar. Massachusetts'te bilim adamları, gün boyunca güneş enerjisini emen ve gerekli olana kadar ısı tutan bir polimer filmi geliştirdi. Bilim adamlarına göre, gelişmeleri özellikle kuzey bölgelerinde yararlı olacak, ancak sporculara, turistlere ve sıradan moda kadınlarına uygun olacak.

Filmin ilkesi, güneş enerjisini "emebileceği" ve belli bir noktaya kadar saklayabilmesidir. Isı üretimi aktivasyonu, ışık, elektrik ve diğer katalizörler yardımıyla mümkündür. Örneğin, polimer filmden yapılmış bir ceket, bir flaş ışığı ile aktive edilebilir, geliştiricilere göre, malzeme 15 ° C'ye kadar ısınabilir ve üretilmesi oldukça kolaydır (üretim prosesi 2 aşamada gerçekleşir). Artık bilim adamları sadece kıyafetlerde değil, pencere camlarında ve mamul mallarda da gelişme için uygulama olanakları arıyorlar.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.