You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İsrail Alzheimer için bir çare buldu

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Alzheimer hastalığı, yaşlılıkta gelişen ve hastalığın şiddetli semptomlarıyla başa çıkmaya yardımcı olacak, ancak başarı göstermeyen bir ilacı bulmaya çalışan, çaresiz bir hastalıktır.

Son zamanlarda, İsrailli bilim adamları, geliştirdikleri çözümün Alzheimer'ın semptomlarını ortadan kaldırabildiğini söyledi.

Şimdi ilaç geliştirme aşamasındadır ve kemirgenlerle yapılan deneyler, ilacın oldukça etkili olduğunu göstermiştir - tedaviden sonra, fareler bilişsel yeteneklerini geliştirmiştir. Laboratuvar hayvanlarında denemeler yapmak önce, bilim adamları, dikilmiş nöronal kültürler üzerinde ilacın test - deneyler sırasında, ilacın daha az miktarda tahrip edici değişiklikler (beta-amiloid plaklarının oksidasyonu) tabi tutulmuş olan sinir hücrelerinin yıkımını önler. Çalışmalar sırasında bilim adamları farklı madde konsantrasyonları ile nöronları kapladı ve bu her zaman hücrelerin hayatta kalmasına yardımcı oldu.

Bilimsel grup, sonuçların oldukça etkileyici olduğunu düşünüyor ve geliştirilen araç, dünya çapında yüzbinlerce insanı etkileyen bu iyileştirilemez hastalıktan gerçekten etkili bir ilacın geliştirilmesinin temeli olabilir.

Araştırmacılara göre, Alzheimer tıbbı birçok terapötik görevi yerine getirebilen bir çeşit moleküldür. Bilim adamlarına göre, etkili Alzheimer tedavisini geliştirmek için, beta-amiloid plaklarının oluşumunu incelemek ve bunun nasıl önleneceğini anlamak gerekir. Bugün farklı gruplar beta-amiloid plaklarının çalışmasında yer almaktadır, ancak Bar-Ilan Üniversitesi'nden (İsrail) bilim adamları gerçekten etkili sonuçlar elde etmişlerdir. Bir molekül Alzheimer gelişmesi ile bağlantılı diğer olumsuz etkilerden hücreleri korumak spesifik proteinlerin aktivasyonu katkıda ise araştırmacılar tarafından oluşturulan molekül, sinir sinyallerinin iletimi ihlal beta-amiloid birikimini keser.

Alzheimer tedavisinin gelişmesine adanan çalışmaların% 99'unun başarısız olduğunu hatırlamakta fayda var, klinik denemeler sonuç olarak ilaçların verimsizliğini doğrulamaktadır. Bugün, Alzheimer tedavi edilemez olarak kabul edilir ve gelişimi geri dönüşümsüz süreçlerle karakterizedir. Hastalığın tuhaflığı, anılardan sorumlu hücrelerin, kişinin beyninde yavaş yavaş ölmeye başlaması, buna ek olarak, sinir sisteminin çalışmasının bozulmasından kaynaklanmaktadır.

İsrailli uzmanların araçları şu anda sadece gelişim aşamasındadır, bilim adamları hala insanlarda ilacın etkinliğini ve güvenliğini doğrulamak için çok çalışmaktadır. Bu aşamada% 100'üne olsun yeni tesis etkili olacak, kesin olarak söylemek mümkün değil ama bulgular çok cesaret vericidir ve yakında Alzheimer hastalığı artık ses bir ölüm bir adam için cümle ve ailesi ve uyuşturucu gibi görünür olacak edeceği her olasılığı vardır Hastalıktan tamamen iyileşmemişse, en azından şiddetli semptomları engellemeye ve bir insanı tam bir hayata döndürmeye yardımcı olur.

trusted-source[1]

Bilmek önemlidir!

Alzheimer hastalığı, batı yarıküredeki demansın en sık nedenidir ve vakalarının% 50'sinden fazlasını oluşturur. Alzheimer hastalığının prevalansı yaşla birlikte artmaktadır. Kadınlarda hastalık erkeklere göre daha yaygındır.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.