You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İnfarktüsün simülatörlere yardımcı olacağını önleme

Makalenin tıp uzmanı

Kardiyolog, kalp cerrahı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Bilim adamlarına göre, kalp ve kan damarlarının çeşitli hastalıkları ile, simülatörlerin kasları "pompalamak" için yardımcı olan egzersizler, ölüm riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Kaliforniya'daki tıp fakültesi tıp araştırma merkezinde, uzmanlardan oluşan bir ekip, dokuların yoğunluğunu daha doğru bir şekilde değerlendirmek için yeni bir teknik kullandı. Daha önce, vücudun elektrik akımına olan direncini ölçtük, şimdi bilim adamları çift X-ışını absorpsiyometrisini kullandılar. Ayrıca, Tıp Fakültesinden araştırmacılar, 1999-2004 yılları arasında yapılan araştırma verilerini analiz ederek, sağlıkta değişiklikler, 6 binden fazla kişinin kardiyovasküler hastalıklarla beslenmelerinin kaydedildiğini belirtmiştir .

Tüm katılımcılar, bilim adamları vücut bileşimine bağlı olarak birkaç gruba ayrıldı (yağsız tam şişirilmiş ve benzeri.), Bilim adamlarının oranı kas / yağ dört tipleri tanımlanmıştır ve bunun bir sonucu olarak da bulunmuştur ki, kas kütlesinin yüksek seviyelerde ve yağ bir miktar taşıyanlar kardiyovasküler hastalıklardan ölme olasılığı daha azdır.  

Genel olarak nörolojik, kardiyovasküler, diabetes mellitus vakalarında ölüm riskinin, aşırı VKİ ile arttığını kabul eder; Obezite ile birlikte, ancak son yıllarda bilim adamları, kritik durumlarda gerçek hayatta, hayatta kalmak için daha fazla şansı olduğunu ortaya koymuştur. Bu fenomen genellikle "obezite paradoksu" olarak adlandırılır, yani. Büyük bir VKİ ile, popüler inancın aksine ölüm riski önemli ölçüde azalır.

Kaliforniyalı uzmanlar tarafından yapılan bir çalışma, sağlık için kas kitlesini (egzersiz, spor salonlarına gitmek vb.) Sürdürmenin ve çeşitli diyetlerle fazla kilo vermenin daha önemli olduğunu doğrulamaktadır.

Harvard Araştırma Merkezi'nde, bilim adamları uzun ömürlülüğü etkileyen faktörleri incelediler ve kırsal alanın yaşamı% 12 oranında uzatmaya yardımcı olduğunu keşfettiler. Şehirdeki uzmanlara göre, insanlar kanserden ve solunum yolu hastalıklarından daha yüksek ölüm oranlarına sahipken, şehir dışında yaşayan insanlar bu hastalıklardan çok daha az ölüyor. Bilim adamlarına göre, kırsal kesim daha aktif bir yaşam tarzı sürdürüyor ve yaşam beklentisini de etkileyen gürültü kirliliğinden korunmaktadır. Doğa, depresyonun gelişmesini engellemeye yardımcı olur ve zihinsel iyi oluşu geliştirir, her şeyden önce, tecrit ile bağlantılıdır (şehir sakinleriyle karşılaştırıldığında, kırsal kesim insanlarla olduğundan daha fazla doğa ile temas halindedir).

Şehir gürültüsünden, kırsal alandan, ülkede, vb. Bir kişi sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel durumu da geri getirir, fakat Harvard'da doğa üzerindeki yaşamın bir insanı ne kadar etkilediğine şaşırmışlardır.

Çalışmanın yazarlarından Peter James'e göre, açık hava rekreasyonu zihinsel durumu iyileştirir, ancak “yeşil” koşullarda yaşam, yaşamın uzamasına yardımcı olur. Bu nedenle, bahçeciliğe özen göstermek ve insan yerleşimi için daha sağlıklı yerler yaratmak son derece önemlidir. Bitkiler sadece karbondioksit yakalamaya değil, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye ve kanalizasyonun zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Bilmek önemlidir!

Kalp kaslarının tuhaflığı, kalbin yaşam destekleyici işlevleri olan kesintisiz ritmik kasılmalarıdır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.