You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bira kilo vermeye yardımcı olur mu?

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Amerikalı araştırmacılar tüm bira severleri memnun etmeleri gereken ilginç bir keşif yaptılar. Deneyler tarafından gösterildiği gibi, bu sarhoş edici içecek sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olur ve kilo vermeye yardımcı olur.

Bu sıra dışı ifade, laboratuvar kemirgenleriyle yapılan bir dizi deneyden sonra Oregon Üniversitesi'ndeki araştırma merkezinin personeli tarafından yapıldı. Büyük miktarlarda gıda birası bileşiklerine eklenen farelerin gözlemleri sırasında, bilim adamları kemirgenlerin ağırlığının azalmaya başladığını fark ettiler.

Çalışma sırasında, uzmanlar tüm deney hayvanlarını iki gruba ayırdılar, tüm fareler yüksek yağlı gıdalar aldı, ancak ikinci kemirgen grubu ek olarak bira flavonoid (ksantohumol) aldı. Bir süre sonra, bilim adamları, ikinci grup deney hayvanlarının ağırlığının, ilk gruptaki kemirgenlere kıyasla% 22 azaldığını belirtmişlerdir.

Kilo kaybına ek olarak, bilim adamları "bira diyetinde" bir başka olumlu noktaya dikkat çektiler - kolesterol seviyesi bira kullanan kemirgenlerin seviyesi, % 80 azaldı.

Amerikalı araştırmacılar, bir kişinin bira içmekten benzer bir etkiye sahip olacağından emindir, ancak bunun için günde 1500 litreden fazla biranın içilmesi gerekir ki bu da bu sarhoş edici içeceğin en ateşli hayranları için bile imkansızdır. 

Araştırma projesinin yazarı Cristobal Miranda, bu çalışmanın ilk defa bir bileşiğin sağlığı üzerinde büyük bir etki yarattığını gösterdi. Doğada, ksantohumol atlamalarda bulunur ve fareler ile yapılan bir deneyde, bilim adamları her bir hayvan ağırlığı için bu bileşiğin 60 mg'ını kemirgenlere vermiştir. İnsanlar için bu, günde 350 mg'a eşdeğerdir (70-75 kg'lık bir ağırlıkta), fakat bu dozda, daha önce de belirtildiği gibi, günde 1500 litreden fazla bira içmek zorunda kalacağı için, bu bira dozu elde edilemez.

Gerçek hayatta, bambaşka bir resim gözlemlenir: Bira severler, "bira göbeği" olarak adlandırılan ve ekstra kilo veren Amerikalı bilim adamlarına göre, bir bira içeceğini kötüye kullanmamak daha iyidir.

Ama bira içmek için bir gün kaç gün önce, İspanyol uzmanları, bira kavramını tam anlamıyla döndüren eşsiz bir çalışma olduğunu söyledi. İspanyollar arasında, ikisi de kadınlar ve erkekler olan, 50 ila 58 yaşları arasında 1200'den fazla insan bulundu. Çalışma sırasında, bilim adamları Akdeniz diyeti ile sarhoş edici içeceklerin tüketimi arasındaki ilişkiyi bulmaya ve ayrıca çeşitli hastalıkların gelişiminde beslenmenin olası etkisini tespit etmeye çalışmışlardır. Gönüllülerin durumu, en ufak sapmalar veya ihlaller kaydeden çeşitli uzmanlar tarafından gözlemlendi. Sonuç olarak, günde 500-600 ml biranın insan sağlığını olumlu yönde etkilediği bulunmuştur.

Bilim adamlarına göre, bu miktarda bir içecek vücut üzerinde önleyici bir etkiye sahiptir - hipertansiyon, diyabet ve kilo kontrolü gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığını azaltmaya yardımcı olur .

Şüphesiz, bu çalışma dünyadaki erkek nüfusun yarısından fazlasını memnun edecektir, ancak bilim adamları bir günün 600 ml'den fazla bira içmemesi gerektiğini vurgular, aksi takdirde sağlık sorunları olabilir.

Bilmek önemlidir!

Alkolizm, vodka, şarap ya da bira alkolizminin her türlü tezahüründe büyük bir sorundur. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.