You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bir şişe algler, plastiğe çevre dostu bir alternatiftir

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Hepimiz plastik için kullanıyoruz ve bu eşsiz malzemenin çevreye verdiği zarar hakkında düşünmüyoruz, örneğin sıradan plastik şişeler 150 yıldan fazla bir süredir doğada parçalanıyor. Kullanımdan hemen sonra su için kullanılan şişelerin çoğunun çöp kutusuna düştüğü ve çevreye büyük zarar verdikleri düşünüldüğünde, gezegenimiz üzerindeki ciddi tehditler hakkında konuşabiliriz. İzlanda'da, tasarımcı Ari Jonson bu soruna standart olmayan bir çözüm buldu - örneğin çevre dostu şişelerin üretimi, örneğin alglerden.

Bu düşüncenin yazarı, uzun bir süre boyunca, günlük hayatımızda kullandığımız ve günlük olarak milyonlarca insan tarafından atılan, bizi çevreleyen plastiklerin en azından bir kısmının değiştirilmesi ihtiyacının olduğunu belirtti. Ari, insanların neden yıllarca dünyayı zehirleyen materyaller kullandığını merak etti ve harekete geçme zamanının geldiğini fark etti.

Sorunun çözümü agar olmalıdır - alglerden bir toz. Johnson bir şişe oluşturmak için agar tozu ve sudan oluşan bir karışım yapılmış ve daha sonra ısıtılmış ve o tamamen kullanılabilir şişe daha sonra buzlu su ile özel bir kalıp içine dökülmüş, ama yine de tüm plastik tanıdık gelen bazı farklılıklar vardır.

Her şeyden önce, alg şişesi şişirildikten sonra yavaş yavaş bozulduğunda şeklini korur - Johnson'a göre bugün için düşünülebilecek plastik için doğal ve güvenli bir yer değiştirir. Ayrıca agar sık sık vejetaryen veya vegan mutfağında tatlılar için bir kalınlaştırıcı olarak kullanılır, bu yüzden bir şişe yosun yenilebilir, ancak oldukça özel bir tadı vardır, dikkati çekiyor.

Dünyada her yıl, bir ambalaj malzemesi olarak kullanılan yüz milyonlarca plastik üretilmektedir. İşleme için tüm plastiklerin sadece küçük bir kısmı vardır, yıllarca kalanlar, arazileri topraklarda zehirler veya okyanusa düşer ve bu da çevreye fayda sağlamaz.

Japonya'da uzmanlar, İzlandalı tasarımcıya karşı tam tersine plastik atık sorununun çözümünü önerdiler. Japonlar, plastiği kısa sürede bölebilir yeni bir bakteri tanımlayabilecektir.

Bakteriler farklı tortu (çamuru, toprak, vs) bulundu - çalışmalar bakterilerin plastik parçacıklar ile bir kap içine konulmuştur sonra bu mikroorganizmalar, karbon ve enerji kaynağı olarak kullanılan bir plastik beslenir göstermiştir, malzemenin bozulması çok fazla oluştu haftalar.  

Bilim adamlarına göre, mikroorganizmaların evrimi sırasında, birkaç enzim ortaya çıkmıştı, bu durum, bakterilerin PET ile aşırı kalabalık bir ortamda hayatta kalması gerektiğinden, ağır koşullara bağlı olarak ortaya çıkmıştı. Bu enzimler sayesinde bakteriler plastiği ana çevre dostu bileşenlere (etilen glikol ve tereftalik asit) parçalayabilir.

Daha ileri çalışmalar sırasında, bilim adamları mikroorganizmalardan yeni enzimler üretmeye yardımcı olan bir geni teşhis ettiler ve bunları bir laboratuarda yetiştirebildiler. Deneyler, laboratuvar bakterilerinin de plastiği yok ettiğini ve daha verimli bir plastik atık geri dönüşümü yöntemi olarak kullanmayı teklif ettiklerini göstermiştir. Ancak yöntem yaygın olarak kullanıldığında, görülmeye devam edecektir.

trusted-source[1]


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.