Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yüzeysel gastrit

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Birçok insan "yüzeysel gastrit" tanısını ciddi olarak algılamaz - diyorlar ki, kendiliğinden geçebilen kolay bir gastrit derecesidir. Ama gerçek şu ki bu tam olarak doğru değil: belirli koşullar altında, yüzey işlemi kısa bir süre içinde karmaşık ve ciddi bir patolojiye dönüşebilir - örneğin mide ülserinde.

Öyleyse, yüzeysel gastritin özü ve sinsiliği nedir ve bu hastalık mide mukozasının olağan inflamasyonundan nasıl farklıdır?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemioloji

Midenin mukoza dokularını etkileyen yüzeysel inflamatuar süreç, 26-28 yıl sonra insanların neredeyse% 70'inde bulunur. Bu durumda, daha yaşlı kişi, daha çok gastritli olması.

Erkeklerde, bu hastalık, kötü alışkanlıkların yanı sıra, uygunsuz ve monoton beslenme ile daha sık ilişkilidir.

Kadınlar genellikle açlık ve kilo kaybı için sınırlı diyetler ile ilgili diyet tüm değişiklikler sonra yüzeysel gastrit "olsun".

Çocuklarda hastalık, kalıtsal patolojiye veya bozulmuş beslenmeye bağlıdır.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Nedenler yüzeysel gastrit

Teşhis edilen gastritin% 80'inden fazlası, dışarıdan sindirim sistemine giren belirli bir Helicobacter pylori bakterisinin gelişmesine bağlıdır. Bununla birlikte, bu bakteri her zaman mide mukozasını etkilemez: bu, mikroorganizma için elverişli bir durum gerektirir. Bu tür durumlar, diğer organlarda dış nedenler, uygunsuz yaşam tarzı, kronik bulaşıcı patolojiler olarak hizmet edebilir. Gerçekten de, birçok insanın Helicobacter adlı bir bakterisi vardır ve gastrit geliştirmezler.

Böylece, iki durumun bir kombinasyonu olan yüzeyel gastritin ana nedenini sayabiliriz:

 • Sindirim sistemindeki Helicobacter bakterisinin varlığı;
 • Mide mukozasının uzamış ve düzenli tahrişleri.

Mukus dokusu aşağıdaki faktörlerden etkilenebilir:

 • ilaçların uzun süreli veya yanlış alınması ile (steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, hormonal ve sülfanilamid ajanları);
 • Beslenmede düzenli rahatsızlıklar, mekanik olarak kabul edilemez gıdaların kullanılması (örneğin, gıda "kuru");
 • Sık sık sigara ile alkol kötüye kullanımı;
 • tuz ve baharatlar yanlış kullanıldığında;
 • güç mühendisleri de dahil olmak üzere tatlı karbonatlı içeceklerin sık kullanımı ile;
 • çalışma koşullarının gözetiminde (zehirlerin solunması, toz, buharlaşma, zararlı kimyasal maddeler).

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Risk faktörleri

Diğer şeylerin yanı sıra, bazı ek risk faktörlerini de isimlendirebilirsiniz:

 • metabolik süreçlerin bozuklukları, anemi;
 • kardiyolojik, pulmoner hastalıklar;
 • endokrin sisteminin hastalıkları (tiroid bezi, pankreas patolojisi);
 • iç zehirlenmeler (piyelonefrit, karaciğer hastalığı, vb.);
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • otoimmün hastalıklar;
 • sık stresli durumlar, fobiler, kronik yorgunluk, "workaholism".

Çocuklarda Yüzeysel gastriti altı ürünler, salmonella, rotavirüs enfeksiyonu, parazit hastalıkları Zehirlenme, yetersiz beslenme (fast-food çılgınlığı, cips, sakız ve benzeri. D.) tarafından tetiklenebilir.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Patogenez

Zaman içindeki risk faktörleri, sindirim sisteminde bir arızaya neden olur. İlk aşamada, mide salgısının ihlali söz konusudur, daha sonra, enzimlerin aşırı üretimi ile ilişkili olan normal peristalsis bozukluğu eklenir. Bundan sonra, inflamasyon ve distrofik değişiklikler süreci tetiklenir.

Gastritin ilk aşamasında, yani, yüzeysel gastrit ile, patolojik süreçler sadece mukoza dokularının epitel tabakasını etkiler. Hastalık ilerledikçe, uygun tedavi ya da yanlış yaşam biçimi olmadığı için, iltihaplanma sindirim sisteminin salgı bezi bölümüne de yayılır - mukozal atrofi ortaya çıkar. Başlangıçtaki atrofik değişiklikler de yüzeyseldir ve yüzeysel gastritin seyrine eşlik edebilir.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Belirtiler yüzeysel gastrit

Yüzey tipinin gastriti aniden ortaya çıkmaz. Gelişimi, patolojik belirtilerin büyümesi ile kademeli. Periyodik olarak gözlemlenen alevlenmeler: Genellikle kısadır ve ilk başta bağımsız olarak kaybolabilirler.

Hastalığın ilk belirtilerini göz ardı etmeyin:

 • mide izdüşümü bölgesinde şişkinlik hissi, rahatsızlık hissi;
 • mide ekşimesi görünümü, ağrı (ağrı yemekten etkilenmez, kararsız, daha sık yemekten sonra);
 • yemek aralarında mide bulantısı;
 • açlığın donukluğu;
 • Bazı durumlarda - hoş olmayan bir koku ile bir ağızlık, ağız boşluğunda bir yabancı tat hissi;
 • Nüks sırasında, ağrı daha şiddetli hale gelir.

Yüzeysel gastrit için, gastrik ortamın asiditesindeki bir değişiklik karakteristiktir, bu hem artabilir hem de azaltabilir. Artan asitliğe şiddetli ağrı atakları (özellikle geceleri), ağızda ekşi tat, dispeptik rahatsızlıklar eşlik eder. Asitliğin eksikliği atrofi geliştirmeye meyillidir ve benzer süreçler hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve hasta için zar zor fark edilir. Bazı hastalar açıklanamaz kilo ve iştahsızlık, paroksismal mide bulantısı ve kusma, "boş" burp (daha sık sabah) olarak adlandırılır. Dil genellikle açık bir çiçekle kaplıdır.

Duodenum sürecine dahil olduktan sonra, ağrı epigastrik bölgeye hareket eder: genellikle açlık hissine, keskin ve sıcak yemeklerin kullanımına eşlik eder. Bu durum, dışkıyla ilgili rahatsızlıklarla karakterizedir, bundan sonra ağrı zayıflar veya kaybolur.

Yüzeysel gastrit tehlikeli midir?

Kendi yolunda, özellikle iç organların iltihabı ile ilişkiliyse, herhangi bir hastalık tehlikelidir. Yüzeyel gastrit, bir istisna değildir. Enflamatuar sürecin yayılma eğiliminde olduğunu unutmamalıyız, böylece yüzey dokularına verilen hasar kısa süre sonra bir sonraki derin dokulara gidebilir. Tabii ki, kendi içinde, yüzeysel gastrit hayat için zararlı değildir. Tehlikesi, uygun tedavi olmadığında mutlaka daha karmaşık bir patolojiye dönüşen, komplikasyonların ve hastalığın alevlenmesinin gelişiminde yatmaktadır. Bu nedenle, hastalığı görmezden gelmek imkansızdır: başlangıç sürecini iyileştirmek, daha sonra ciddi sonuçlarla başa çıkmaktan daha iyidir, daha kolay ve daha hızlıdır.

Yüzeysel gastritli ağrılar kalıcı hale gelirse, nabız atmadan, besin alımından bağımsız olarak, komplikasyonların gelişmesinden şüphelenilmelidir.

Çocuklarda yüzeysel gastrit

Ne yazık ki, çocukluk çağında gastrit gelişmesi nadir değildir. En yüksek insidansı, çocuğun bedeninin hızlı gelişim dönemleriyle ilişkili olabilen, 9 ila 12 yaşları arasında 5 ila 6 yaş arasındadır.

Çocuklarda yüzeysel mukoza dokusunun iltihaplanması genellikle aşağıdaki nedenlerle ilişkilidir:

 • patojenik flora Helikobakter ile enfeksiyon;
 • uygunsuz ilaç alımı;
 • yetersiz beslenme (düşük kaliteli gıda, aşırı yeme);
 • besin alerjisi;
 • viral ve bulaşıcı hastalıklar;
 • parazit istilası.

Çocukluk çağında yüzeysel akut gastrit, dokulara, nekroza doğru daha derine gidebilir. Bu nedenle, bir çocukta sindirim sisteminin lezyonlarının ilk belirtisinde, tıbbi yardım için başvuran acil önlemlerin alınması gerekmektedir.

Formlar

Tıpta tanıyı daha doğru bir şekilde tanımlamak için, geleneksel olarak yüzeydeki gastriti aşamalara ayırır.

 • Hafif yüzeysel gastrit veya 1 derecelik yüzeyel gastrit, pilorik bezlerin ağzına iltihaplı doku değişikliklerinin yayılması ile karakterizedir. Aynı zamanda, atrophied hücrelerin sayısı azdır.
 • yüzey aynı zamanda ortalama bez dokularda sadece iltihabik olayların eşlik Orta yüzeysel gastrit, yüzeysel gastrit ya da 2 derece. Atroflanmış hücrelerin sayısı, 2 derecelik bir gastrit ile karşılaştırıldığında artmaktadır.
 • Eksprese edilen yüzeysel gastrit veya 3 derecelik yüzeyel gastrit, mide duvarındaki tüm mukozanın bir kas tabakasına kadar yenilgisini temsil eder. Atrofik olarak değiştirilmiş hücresel yapıların sayısı keskin bir şekilde artmaktadır.

Aşamalara göre ayırmanın yanı sıra, yüzey gastritini sınıflandırmak için başka seçenekler de vardır. Böylece, kronik, tekrarlayan bir seyrin yanı sıra yüzeyel inflamatuar sürecin aktif bir seyri izole edilir.

 • Kronik yüzey gastriti genellikle hastalığın eksik akut formunun bir sonucu olarak gelişir. Ancak bazı durumlarda, mide kapasitesine uymayan uygun olmayan bir diyetin sonucu olarak, kendi başına meydana gelebilir. Kronik bir gastrit formunun belirtileri genellikle atipiktir, gizlidir ve hastada şüpheye neden olmayabilir. Kronik seyrinde sindirim sisteminin salgı fonksiyonu aynı kalabilir. Kronik bir form için, hasta tarafından akut bir hastalığın başlangıcı olarak algılanabilen periyodik alevlenmeler vardır.
 • Çoğu zaman yüzeysel gastrit alevlenmesi, her zamanki akut enflamatuar süreç olarak ilerler. Alevlenmenin karakteristik belirtileri, hoş olmayan erüstasyonlar, bulantı kusma, artmış gaz oluşumu, mide keskin ağrıları, rahatsızlık ve epigastriyumda ağır bir duygudur.
 • Aktif yüzey gastrit, genellikle hastalığın ilk aşamasında ve aynı zamanda alevlenme sırasında gözlenen aktif bir inflamatuar sürecin bir fazıdır. Enflamatuvar reaksiyonun uzun süreli aktivitesi ile, patoloji bir süre sonra yüzey dokularından daha derin katmanlara geçebilir. Bu durumda, gastrit, yüzeysel olmaktan çıkar: midede, tüm ortaya çıkan yan etkilerle birlikte tam bir inflamatuar süreç vardır.

Yüzeysel antral gastrit

özellik

Antrumda mukozanın yüzeysel bir lezyonu olan sözde gastrit B, mide içinden geçmenin son noktasıdır.

Semptomlar

Mide içindeki hoş olmayan duyumlar: ağırlık, rahatsızlık, rumbling, raspiranie.

Tedavi

Karmaşık tedavi: H 2-reseptör blokerleri, antihelikobakternye ilaçlar, bizmut bazlı ilaçlar. Monoterapi kabul edilmez.

Yüzeysel fundal gastrit

özellik

Midenin parietal hücrelerine karşı antikorların etkisi altında gelişen gastrit tip A veya otoimmün gastrit.

Semptomlar

Yüzeyel gastritin her zamanki klinik tablosuna ek olarak, pernisiyöz anemi gelişimi vardır.

Tedavi

Temel olarak bitki kaynaklı astringent ve anti-inflamatuar ilaçlar, doku metabolizmasını stabilize etmek için kullanılan ilaçlar, onarıcı süreçlerin hızlandırılması anlamına gelir.

Fokal yüzeysel gastrit

özellik

Mide mukozasının fokal (fragmener) lezyonu.

Semptomlar

Mide bulantısı ve yiyecek hissinden bağımsız olarak iştahsızlık hissi, iştahsızlıktır.

Tedavi

Spazmolitik ilaçlar, enzimler, diyet beslenme zeminine karşı fitopreparasyonlar.

Ortak yüzeysel gastrit

özellik

Tüm gastrik mukozanın yüzeyel inflamatuar lezyonu.

Semptomlar

Midede ağrı ve kramplar, dispepsi, gazların serbest kalması.

Tedavi

Diyet, zarf ve anti-inflamatuar ilaçlar alarak, antibiyotik tedavisi.

Yüzeysel atrofik gastrit

özellik

Mukozada atrofik değişiklikler, sıklıkla azaltılmış gastrik sekresyonun bir arka planına karşı.

Semptomlar

Ağırlık hissi, yemekten sonra donuk hassasiyet, tükenme, iştahsızlık, ishal.

Tedavi

Mukozal doku yapılarının rejenerasyonunu amaçlayan antienflamatuar, enzimatik ve rekonstrüktif tedavi.

Yüzeysel catarrhal gastrit

özellik

Catarrhal gastrit, anormal yeme davranışının neden olduğu normal bir besin veya besin, yüzeysel gastriti tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir.

Semptomlar

Göbek üzerinde akut ağrı, ağırlık hissi, ağız boşluğunda hoş olmayan bir tadın ortaya çıkışı.

Tedavi

Tedavinin ana noktası hastanın diyetini stabilize etmektir. Ayrıca, adsorbanlar ve enzim preparatları reçete edilir.

Erozyonlar ile yüzeysel gastrit

özellik

Yavaş yavaş erozyona dönüşen küçük yaraların oluşumu ile mukozanın yüzeysel bir lezyonu vardır.

Semptomlar

Kan damarları ile kusma, kanla birlikte dışkı, kabızlık veya ishal, bağırsak çalışmasında değişiklikler.

Tedavi

Antibiyotikler, antasitler, histamin reseptörleri blokerleri, rejeneratif ilaçlar (Trental, Iberogast).

Distal yüzeyel gastrit

özellik

İkinci isim, enine çizginin önünde bulunan midenin pilorik kısmını (distal üçüncü) yakalayan yüzeysel antrum gastritidir.

Semptomlar

Mide yanması, kusma dürtüsü, yanma ve sternumun arkasındaki acı.

Tedavi

Anti-inflamatuar etki ile antasitler ve enzim preparatları.

Yüzeysel hiperplastik gastrit

özellik

Epitel doku belirgin çoğalması kalınlaştırılmış sarkık kıvrım ve nodüller oluşturmak üzere en nadir tip yüzeysel gastrit,.

Semptomlar

Genellikle belirgin semptomlar olmadan ortaya çıkar, ancak bir süre sonra kusma, ishal, kanama mukozası gibi belirtiler vardır.

Tedavi

Bol miktarda protein içeren beslenme, motorun stabilizasyonu ve sekresyon, doktor tarafından düzenli gözlem.

Yüzeysel eritemli gastrit

özellik

Yüzey lezyonların çerçevede sıklıkla alerjik faktörlere (gıda alerjisi) etkisi altında görünen eritemli eksüdatif gastrit oluşur. Mukoza zarında eozinofil birikimi eşlik eder.

Semptomlar

Dışkı bozukluğu, mide bölgesinde ağrı (yemek sırasında veya sonrasında).

Tedavi

Diyet, antiasit ve antihistaminikler.

Yüzeysel hemorajik gastrit

özellik

Hastalık, eroziv yüzeysel gastrit ile aynıdır ve sindirim sisteminin üst kısımlarında mukozal kanama eşlik eder.

Semptomlar

Tipik işaretler koyu katranlı dışkı ve kan parçacıkları ile kusmadır.

Tedavi

Antibiyotikler, hemostatik ajanlar. Şiddetli vakalarda - cerrahi müdahale.

Yüzeysel Helicobacter Gastrit

özellik

Hastalık Helicobacter bakterileri ile enfekte olur. Hızlı bir şekilde kronik bir formda geçer, bu nedenle acil tıbbi önlemler gerektirir.

Semptomlar

Normal yüzeysel gastritlerden farklı değildir.

Tedavi

Ana tedavi, Helicobacter'e karşı aktif olan antibiyotiklerin kullanımıdır.

Yüksek asitli yüzeysel gastrit

özellik

Midede asit seviyesinde bir artış eşlik eden hemen hemen her gastritin başlangıç aşamasını temsil eder.

Semptomlar

Mide ekşimesi, asidik erüstasyon, artan gaz oluşumu, hazımsızlık.

Tedavi

Ana tedavi, beslenmenin normalleştirilmesi ve antasitlerin kullanılmasıdır.

Küçük odak yüzeysel gastrit

özellik

Seçici olarak mukozaya etki eden yüzeyel inflamasyon, küçük bireysel adacıklar.

Semptomlar

Epigastrik bölgede ağrı, yemek için hazımsızlık azaldı, hazımsızlık.

Tedavi

Koruyucu beslenmenin bir arka planına karşı gastritin komple karmaşık tedavisi.

Karışık yüzeysel gastrit

özellik

Çeşitli yüzeysel gastrit tiplerinin eşzamanlı bir kombinasyonudur. Çoğu zaman hastalığın 3 veya 4 varyantından oluşur.

Semptomlar

Aynı zamanda farklı gastrit tiplerinin semptomlarını birleştirir.

Tedavi

Tedavi karmaşıktır.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Yüzeysel gastrit tedavi edilmezse veya yanlış tedavi edilirse, en sonunda inflamatuar süreç mide tüm dokularına kas tabakasına kadar yayılır. Yüzeysel mukoza dokularındaki küçük değişiklikler atrofi ve pangastritis gelişimine dönüşür - tüm gastrik organın yenilgisi.

Mideyi örten, iltihaplanma 12 kolonun içine doğru ilerleyecektir. Hasta akut duodenit formuna sahip olacaktır. Daha sonra süreç, seyrini kronik olarak değiştirecektir.

Ayrıca, peptik ülser hastalığının gelişmesi, hastalığın dinamiklerini önemli ölçüde karmaşıklaştıran kanama erozyonlarının ortaya çıkmasıdır.

Eğer hasta bu aşamada yeterli tedavi almazsa, inflamatuar reaksiyon bağırsakları kapatabilir, bu da kanama ve adhezyon oluşumu riskini arttıracaktır.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48]

Teşhis yüzeysel gastrit

Teşhis manipülasyonları birkaç ardışık aşamaya ayrılabilir.

Anamnezin toplanması, hastalıkla ilgili klinik bilgilerin netleştirilmesi, hastanın muayenesi - bu bilgi, ön tanı koymanıza ve daha sonraki teşhis çalışmaları için planı belirlemenize izin verir.

Laboratuvar testleri şunları içerir:

 • genel klinik analiz, biyokimya için kan almak;
 • genel analiz için idrar sıvısı almak;
 • Genel bir çalışma için dışkı almak, gizli kanı belirlemek, Helicobacter bakterilerinin saptanması.

Enstrümantal teşhis, yüzey gastritinin teşhisi için ana yöntemlerdir:

 • Endoskopik yöntem gastrik mukozanın bir endoskoptan doğrudan incelenmesidir. Bu prosedür çok bilgilendiricidir, çünkü lezyonun derecesini görmeyi, değişmiş mukoza ile odağın yerini açıklığa kavuşturmayı, sürecin malignitesini değerlendirmeyi sağlar. Onkolojinin olasılığını değerlendirmek için, doktor biyopsi üzerinde bir doku elemanı alır - dokudaki yapısal değişiklikler için mukozanın bir kısmını incelemek;
 • Solunum-amonyak yöntemi, midede bir Helicobacter enfeksiyonunun varlığını belirlemenin yollarından biridir. Hastanın, normal bir izotop bileşimi ile üre içeren özel bir preparasyon alması önerilmektedir, daha sonra dışarı verilen havanın amonyak içeriği bir analiz cihazı kullanılarak ölçülmektedir;
 • iç organların ultrason teşhisi - bu, tüm sindirim sisteminin durumunu değerlendirebileceğiniz iyi bilinen ultrason metodudur;
 • Mide ortamının reaksiyonunun ölçülmesi yöntemi, midede asitliğin olası değişimleri hakkında bir fikir veren pH-metriği olarak adlandırılır;
 • Karnın kontrast kullanımı ile radyografisi, gastrik kavite içindeki neoplazm, erozyon ve ülserleri "ayırt etme" yeteneğine sahip bilgilendirici bir yöntemdir;
 • Gastroenterografi yöntemi sindirim sisteminin peristalsis değerlendirilmesine izin veren bir yöntemdir. Gastroenterografi gastroduodenal reflü varlığını belirlemeye yardımcı olur.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Tanının kesin olarak doğrulanması için ayırıcı tanı yapılır ve yüzeysel gastrit ile atrofik gastrit ve peptik ülser arasında ayrım yapılmasına izin verilir .

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi yüzeysel gastrit

Hastalığın tedavisi, çalışmaların sonuçlarına dayanarak bir doktor-gastroenterolog atar. Hastanın tedaviyi sadece bir peptik ülser şeklindeki komplikasyonlar durumunda mümkün olması nedeniyle, hastanın evde yapması gereken tüm prosedürler ve ilaçlar.

Konservatif tedavi, bazı ilaçların ve yardımcı restoratif tedavinin alınmasını içerir.

 • Vücutta Helicobacter enfeksiyonunun varlığı kanıtlanırsa, antibiyotik tedavisi reçete edilir, süresi 1-2 hafta olabilir. Aşağıdaki ilaçlar bu amaçla kullanılır:
  • Metronidazol, günde üç kez 500 mg tablet şeklinde alınan antiprotozoal ve antibakteriyel bir ilaçtır. Hamilelik sırasında metronidazol istenmeyen bir durumdur. Yan etkiler: ağızda metalin tadı, kabızlık, uyku bozuklukları.
  • Sumamed, geniş bir bakteri yelpazesine karşı aktivite gösteren bir antibiyotiktir. 2 sekme kullanırken ilacı almanın üç gün sürer. Günlük Yan etkiler: ishal, artmış gaz oluşumu. Dikkat: ilaç alerjilere neden olabilir.
  • Hemomisin, bakteriyostatik etkiye sahip bir antibiyotik-azaliddir. Hemomisin, her seferinde günde 500 gr, aç karnına alınır. Genel kabul süresi 3 gündür. Yan etkileri: çok nadiren - dispepsi. İlaç en az toksik antibiyotiklerden biri olarak kabul edilir.
 • Yüzeysel gastritin gastrik mukozayı düzeltmeye yardımcı olan spesifik ilaçlar alması zorunludur. Bu ilaçlara histamin-reseptör blokerleri denir:
  • Omez - omeprazol ile antiülser. 2 hafta boyunca aç karnına sabah 20 mg alın. Yan etkileri: baş dönmesi, kas ve eklemlerde ağrı, terleme arttı. İlaç hamile kadınları tedavi etmek için kullanılmaz.
  • Famotidine, midenin sekresyonunu inhibe eden ve belirli enzimlerin aktivitesini azaltan bir ilaçtır. Her zamanki dozaj günde iki kez ilacın 0.02 gramıdır. Yan etkiler arasında kolestaz, baş ağrısı, yorgunluk hissi sayılabilir. Famotidine kullanmadan önce alerjik bir test yapılması önerilir.
 • Mide yüksek bir asitlik tespit edilirse, antasit etkisi olan ilaçların kullanılması mümkündür:
  • Almagel, midedeki asidi nötrleştirmek için bir araçtır. 1-2 ölçüm kaşığı yemeklerden kısa bir süre önce ve geceleri alınır. Kontrendikasyonlar arasında - yenidoğan çocuklar ve alerjik duyarlılık. İstenmeyen eylemler kabızlık, uyuşukluk olarak kendini gösterebilir.
  • Fosfalugel - yemeklerden önce günde 3 kez 1 doz için reçete ve antiasit hazırlanması. Yan etkiler: kabızlık, iştah azalması.
 • Asitlik anlaşılmamışsa, enzim araçlarının yardımına başvurunuz:
  • Pepsin bir sindirim enzimidir. Gıda ile 80 mg alın. En az iki hafta boyunca tedaviye devam edin. Pepsin erozif yüzey gastritinde kullanılmaz.
  • Enzistal kombine bir enzim ve proteolitik ilaçtır. Günde üç kez 1 draje yiyecek verin. Gerekirse, doktor dozu artırabilir.
 • Mukusun erken iyileşmesini sağlayan mide asidinin duvarları üzerindeki olumsuz etkisini azaltan bizmut preparatları da reçete edilir:
  • De-nol - büzücü etkisi olan antiülser. Günde 2-4 tablet alın. De-nol, antibiyotikler ve omeprazol ile iyi kombine edilir. Yan etkiler nadirdir ve dispeptik bozukluklar veya alerjilerden oluşur.
  • Gastrofarm - mide mukozasının restorasyonu için bir çare. 1-2 tablet üzerinde ağızdan alın. Yemeklerden önce günde üç kez. Tedavi en az bir ay devam eder. İlaç, vücut için güvenli ve toksik değildir, bu nedenle gebelikte kullanılabilir.
  • Alanton, tahriş olmuş mukoza zarlarının iyileşmesini hızlandıran bitkisel bir preparattır. Yemeklerden önce günde 6 kez, bitmiş ürünün 50 ml alın. Çare almak için hamile tavsiye edilmez.

Sindirim sistemi diğer hastalıkların aynı anda tespit edildiği durumlarda, ek ilaçlar reçete edilebilir:

 • reflü etkisi ile, ilaçlar yiyecek kitlelerinin mideden bağırsağa (örn., Metoklopramid) girmesini önlemek için kullanılır;
 • Pankreasın Patolojisi kombine edildiğinde Creon veya diğer enzimleri uygun enzimlerle kullanın;
 • Yüzeysel gastritli pediatride, yatıştırıcılar ve bitkisel ilaçlar reçete edilebilir.

Enflamatuar sürecin azaltılması sırasında, fizyoterapi (çamur terapisi, parafin), egzersiz terapisi, ozon tedavisi uygundur. Önerilen sağlık tedavisi, içinde ve banyo şeklinde maden suyu.

Vitamin almam gerek ve neden?

Belirli vitaminlerin yokluğunun sindirim sisteminin duyarlılığını negatif faktörlere arttırabildiği kanıtlanmıştır. Yani, örneğin, B6 vitamini eksikliği, mide mukozasının durumunu kötüleştirir.

B grubunun vitaminleri vücuda baklagiller, koyu ekmek çeşitleri ile girer.

Az bilinen vitamin PP gastrik sekresyon üretimini stabilize eder, dışkı bozukluklarını önler. Niasin (bu, PP'nin tam adıdır) et ve balık yemeklerinden, tahıllardan elde edilebilir.

Buna ek olarak, vücuttaki herhangi bir inflamatuar reaksiyona karşı savaşan bir tür evrensel vitamin var - bu folik asit. Bununla birlikte, bu maddenin yararı, mide salgısının normal veya artmış asitliği ile hissedilebilir, çünkü düşük asitlik ve atrofik süreçler, vitamin emilimini engeller.

Her türlü lahanada, karaciğer ve ıspanaklı yemeklerde folik asit bulabilirsiniz.

Hububat, yağ, havuçta yeterli miktarda bulunan A Vitamini, Helicobacter dahil olmak üzere mide içindeki bakterilerin yutulmasını önler.

Listelenen vitaminler, vücuda gıda ile girdiklerinde veya özel multivitamin preparatları ile eşit derecede yararlıdır. Bu tür vitamin kompleksleri gıda ile veya hemen ardından alınmalıdır.

trusted-source[65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73], [74], [75]

Fizyoterapik tedavi

Mide suyunun artmış salgılanması ile, amplipulse tedavisi ve mikrodalga tedavisi (mikrodalgalar) kullanmak faydalıdır. Benzer prosedürler, bir anti-enflamatuar, analjezik, bakteriyostatik, duyarsızlaştırma, onarıcı ve trofik etki gösterir.

Hasta midede şiddetli ağrı şikayet ederse, doktor çamur terapisi, sülfür, turba, silt, sapropelik çamur şeklinde reçete edebilir. Çamurlar epigastrik bölgeye veya yakalı bölgeye yaklaşık 15 dakika, her iki günde bir uygulanır. Galvano-çamur, çamur elektroforezi ve Humisol aparatı benzer bir etkiye sahiptir.

Pratik olarak, herhangi bir yüzeysel gastrit formu, karşılık gelen mineral suların kullanımıyla ve aynı zamanda formüle edilmiş bir diyetin arka planı ile aynı anda tedavi edilmesinde yararlıdır.

Alternatif tedavi

Alternatif tarifler genellikle hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya ve nöbetler sırasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Ek olarak, bu tür bir tedavi çoğu durumda ilaç tedavisinden daha erişilebilirdir. Bununla birlikte, sadece alternatif tedaviye güvenmek için gerekli değildir: bir gastritle mücadele geleneksel yöntemlerle bir komplekste harcanacaksa daha iyidir.

 • Yüzeysel gastrit daha hızlı olur, eğer günde üç kez 20-30 dakika yemek yemeden önce 1 çorba kaşığı içilir. L. Taze sıkılmış muz suyu.
 • Mukus dokuları her türlü olumsuz etkenlerden koruyan faydalı büzücü ilaçlar. Örme bitki ilaçları keten tohumu ve yulaf içerir: kaynar su ile demlenmiş ve 1 çorba kaşığı alınabilir. L. Günde birkaç kez.
 • Böyle büzücü bir etki, çiğ bıldırcın yumurtasının düzenli kullanımıyla da gözlemlenir. Yumurtalar bir bardağa kırılır ve bir yemekten yarım saat önce 4-5 parça içilir.
 • Aç karnına 1-2 yemek kaşığı içmek için yararlıdır. L. Deniz topalak yağı, ve hatta daha iyi bir iyileşme sonra bile, böyle bir sabah ritüel yürütmek için daha iyi.
 • Yüzeysel iltihap ile, taze patates suyu yardımcı olur, ancak hastalığın keskin bir saldırısından sonra aç karnına kullanılmalıdır. Tek bir doz yaklaşık 100 ml meyve suyudır.
 • Yüzeysel gastrit ile bal, gastrik sekresyonun asitliğinden bağımsız olarak yardımcı olabilir. Gerçek şu ki, yemekten önce bal kullanımıyla, meyve suyu salgısı artar. Yemeklerden 2 saat önce birkaç kaşık iyi bir muamele yaparsanız, o zaman asit salınımı azalır.

Günde günde önerilen arı ürünleri miktarı üç ila dört doz için 150 gramdır.

Tedavi için bal seçerken, gerçek ve taze bir ürün aldığınızdan emin olun.

Bitkisel tedavi mide hastalıkları ile çok popülerdir. Pek çok bitki bilinmekte, ki bu eylemler sindirimi ayarlamaya ve tahriş olmuş mukozayı sakinleştirmemize izin vermektedir.

Aşırı asitlik, papatya çiçekleri, St. John's wort, meyankökü yardımcı olacaktır.

Azaltılmış salgı, solucan, adaçayı yaprakları, üvez meyveleri gibi bitkileri telafi edebilir.

 • 1: 1 civanperçemi ile karışık çim pelin. Kaynama suyunda 0.5 litre içerisinde 60 g demleyin. Günde 200-400 ml tüketirler.
 • Papatya ve civanperçemi karışımı hazırlayın. 0,5 litre kaynar suda 40 gr kuru hammadde ısrar edin ve yemeklerden yarım saat önce günde iki kez 200-400 ml alın.
 • Tahta yaprakları, St. John's wort, nane yaprakları, ayrık ve kimyon tohumu rizom bir koleksiyonunu hazırlayın. İnfüzyon (per l su başına 2 çorba kaşığı karışım), yemekten 60 dakika sonra günde 4 kez 100 ml alınır.

Mide ağrıları ile anason, rezene, kimyon, nane yaprağı gibi bitki ürünleri iyidir. Bu bitkilere dayalı çay, gün boyunca biraz sarhoş olabilir.

trusted-source[76], [77], [78], [79], [80], [81], [82]

Homeopati

Homeopath doktorları, sundukları ilaçların nedenleri üzerinde olduğu gibi hastalık üzerinde çok fazla hareket etmediği konusunda ikna olmuşlardır. Homeopatik tedavi genellikle başarılı kabul edilir nedeni budur.

Yüzeyel gastriti tedavi etmek için hangi tür homeopatik ilaçlar kullanılabilir?

 • Mide, mide bulantısı ve dispepsi rahatsızlığı için 10, 3, 6 ve 12 numaralı ıslahlarda Asidum Sülfürikum reçete edilir.
 • Antimonium Crudum 3 veya 6 üremede midede iştahsızlık hissi ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Capsicum Annum 3, 6 veya 12 dilüsyon midede fazla asit ile kullanılır.
 • Sodyum fosfonyum 3, 6 veya 12 seyreltme, mide ekşimesi, asidik erüstasyonlar ve kusma atakları için tavsiye edilir.

Alınan ilaç miktarı, homeopatik hekim tarafından bireysel olarak belirlenir. Listelenen araçlar, ilaçlar ve alternatif araçlar dahil olmak üzere her türlü tedaviyle başarılı bir şekilde birleştirilebilir.

Ameliyat tedavisi

Kural olarak, yüzey işleminde cerrahi müdahale önerilmemektedir. Operasyon sadece aşırı durumlarda gösterilmektedir - örneğin, artık yüzey işlemi olarak isimlendirilemeyen hastalığın eroziv formu ile.

Ek olarak, cerrahi tedavi, açık gastrik kanama ile ilaçla giderilemeyen veya kanamanın nedenini belirleyemediği durumlarda gerçekleştirilir.

Yüzeysel inflamasyonun konservatif yöntemlerle başarıyla tedavi edildiğine inanılmaktadır ve cerrah sadece komplikasyonların gelişmesine yardımcı olacaktır.

Yüzeysel gastrit ile diyet

Diyet, belki de, yüzeysel gastritli hastaların tedavisinde ana unsurlardan biridir. İnterikal dönemlerde, yiyecekler ılık bir duruma getirilirken, günde en az beş kez küçük porsiyonlarda yemek önerilir. Bir alevlenme sırasında doktorlar bir diyet tablosuna dikkat etmeyi önerir (yaklaşık 5-6 gün boyunca), o zaman tıbbi bir yiyeceğe geçmek mümkündür №1.

Menü, fazla tuz, baharat, asit içermeyen bir çift kazanlık gıdada kaynatılmış veya pişirilmiş olmalıdır.

Yiyecek ve sıvıyı birbirinden ayrı olarak alın: Bu, yiyecek kitlesini ve normal enzim üretimini daha iyi sindirmeye yardımcı olur.

Akut sahnenin dışındaki günlük menünün varyantı:

 • Kahvaltı: buharda pişirmek için omlet veya yumuşak haşlanmış yumurta veya sütsüz yulaf ezmesi.
 • Öğle yemeği: Çifte kazanda pirinç, sebze yan yemekleri, sebze veya tavuk pirzola ile çorba veya yulaf lapası.
 • Öğleden sonra atıştırmalık: taze rendelenmiş süzme peynir, meyve püresi, pişmiş tatlı meyve.
 • Akşam yemeği: haşlanmış sebzeler, tahıllar, sebzelerden güveç.

Yüzeysel bir gastritle ne yiyemezsin?

 • Turşu, marinades, konserve, çeşniler.
 • Mantar yemekleri ve et suyu.
 • Kızarmış yiyecekler, hayvansal yağlar (yağlı, yağlı et parçaları).
 • En kaliteli un, kek, bisküviden taze hamur işi.
 • Meyveler ve sebzeler ham halde.
 • Alkollü ve gazlı içecekler, güçlü çay ve kahve, hazır içecekler.

Haşlanmış yemeklerden oluşan bir menü yapmak arzu edilir. Süt ve ekşi süt ürünleri, kuru ekmekler, kuru bisküviler, viskoz hamurlar kabul edilebilir.

Bu önemlidir:

 • Aşırı değil;
 • aç bırakmamak;
 • Yarım mamuller, fast food yemekleri, hazır içecekler, cips, kraker, aperatifler, margarin, bol miktarda koruyucu ve diğer sentetik katkı maddeleri içeren yiyecekleri unutun.

trusted-source[83], [84], [85], [86], [87]

Yüzeysel gastrit için tarifler

 • Kahvaltı ve hafif akşam yemeği için uygun pirinç güveç.

Maddeler:

 • bir bardak pirinç üçte biri;
 • bitkisel yağ 1 yemek kaşığı. L.
 • bir soğan;
 • bir kabak;
 • üç yumurta;
 • biraz rendelenmiş peynir.

Pirinç 150 ml su dökün ve 10 dakika kaynatın, daha sonra ısıdan çıkarın ve 5 dakika boyunca kapağın altında bırakın.

Biraz kızarmış doğranmış soğan.

Ayrı bir kapta, soğan, rendelenmiş kabak, pilav, çiğ yumurta ve rendelenmiş peynir karıştırın. Biraz solum.

Onu bitkisel yağla yağlanmış ve parşömen kâğıdıyla serilmiş bir formata yaydık. Pişene kadar 180 ° pişirin. Servis yaparken, otlar serpebilirsiniz.

 • Brokoli ile tavuk.

Maddeler:

 • 250 g brokoli;
 • 250 g tavuk fileto;
 • Ekşi krema 100 ml;
 • tuz.

Yaklaşık 30 saniye boyunca brokoli. Küçük parçalara ayırdık.

Fileto aynı şekilde kesilir.

Kalın dipli bir tencerede tavuk parçaları, brokoli, ekşi krema, tuz ve karıştırın.

20-25 dakikayı söndürüyoruz. Yeşiller ile servis yapın.

 • Diyet lor tatlısı.

Yemeğin Malzemeler:

 • az yağlı süzme peynir 250 g;
 • orta yağlı yoğurt - 200 ml;
 • jelatin 10 g;
 • vanilin;
 • su 70-80 ml;
 • elma veya armut - 150 g;
 • şeker - yaklaşık 25 g.

Jelatin suda çözülür, süzme peynir, yoğurt, şeker, vanilin ile birleştirilir.

Karıştırıcıda karıştırın.

Elma veya armut temiz ve lor küpü ile karıştırılmış küçük küpler halinde kesilir. Onu kalıplara koyduk ve gece buzdolabına koyduk.

Sabah servis yapın, reçel veya bal ile yapabilirsiniz.

Önleme

Hastalığı önleyebilirsin ve bunu yapmak çok zor değil. Aşağıdaki kuralları uygulamak yeterlidir:

 • kronik bir sürecin gelişmesini önlemek için zamanında ve doğru bir şekilde sindirim sistemi hastalıklarını tedavi etmek;
 • kötü alışkanlıklardan vazgeçmek - mide mukozasını daha savunmasız hale getiren sigara ve alkollü içkiler;
 • Beslenme, sağlıklı ve taze beslenmeyi sağlamak;
 • Özellikle geceleri, uygun bir dinlenme sağlamak;
 • zihinsel ve fiziksel stresden, stresten kaçının;
 • Bir doktor tarafından periyodik olarak muayene edilmek, multivitamin preparatları ile önleyici kurslar yapmak;
 • Ayrıca, yararlı maden suları ile düzenli kaplıca tedavisi de karşılanmaktadır.

trusted-source[88], [89], [90], [91], [92], [93]

Tahmin

Yüzeysel gastritin akut fazı, yetkin ve zamanında bir yaklaşımla yaklaşık 4 gün içinde tedavi edilir. Terapi göz ardı edilirse, hastalığın seyri, yaşam için birleştirilmesi gereken kronik bir inflamatuar sürecin gelişimine kadar karmaşıklaşabilir.

Yüzeysel gastrit ve ordu

Mide yüzeysel enflamasyonu teşhisi konulacak mı?

Evet, çünkü bu hastalık askeri hizmete karşı bir kontrendikasyon değildir. Hastalığın akut evresi zorunlu askerlik zamanına denk gelirse, o zaman küçük bir gecikme olabilir, fakat ordudan tamamen serbest bırakılmayacaktır.

Yüzeysel gastrit sadece ilk bakışta hastalığın kolay bir şekli gibi görünüyor. Bununla birlikte, tedavisi ertelenemez, çünkü bu durum onarılamaz derecede bozulabilir.

trusted-source[94]

Bilmek önemlidir!

Süt, dünyadaki yaşamı uzatma aracı olarak doğan bebekleri beslemek için doğa tarafından tasarlanan bir üründür. İnsan dahil olmak üzere dişi memeliler tarafından üretilir ve yavruların büyümesi ve gelişimi için gerekli olan her şeyi sağlayan besinler içerir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.