Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Vulva taç

Makalenin tıp uzmanı

Jinekolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Vulvanın kravrozu, dış ve iç faktörlerin etkisinden kaynaklanan vajinanın deri ve mukoza zarlarının belirgin atrofik süreçleriyle karakterize bir patolojidir. Bu problem esas olarak hormonal regülasyonun özellikleriyle ilişkili olan fakat aynı zamanda genç yaşta kadınlarda görülen postmenopozal kadınlarla ilgilidir. Vulva kraurozlu kadınlarda artmış onkopatoloji riski olasılığı, bu patolojinin erken teşhisi ve düzeltilmesi ihtiyacını ortaya koymaktadır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemioloji

Vulvanın kraurozunun epidemiyolojisi, menopoz döneminde kadınlarda, etiyolojik ve patogenetik faktörlerle ilişkili olan baskın bir dağılımla karakterizedir. Genç kadınlar arasında bu patoloji% 5'ten fazla değildir ve bu kadınların% 85'inden fazlası sekonder kraurozdur, yani travma sonrası veya postoperatifdir.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Nedenler vulva kratomisi

Bu sorunun 50 yaş üstü kadınlarda yaygınlığı hakkında konuşmak, bu patolojinin gelişim nedenlerini genelleştirebilir. Fakat 30 yıldır kadınlar hakkında konuşuyorsak, o zaman hastalığın etiyolojisi ve patogenezinde bazı özellikler vardır.

Çoğunlukla bu nedenler çok fazla olduğundan, bireysel vakalarda kadınlarda bile vulva kraurozunun gelişiminin kesin nedeni kurulamamaktadır.

Kraurozisin gelişmesinin en yaygın nedenlerinden biri, sadece kadın seks hormonlarını değil, aynı zamanda diğer endokrin bezlerinin çalışmasının etkisi altında yaygın bir hormonal arka planı da etkileyen hormonal bozukluklardır. Böyle bir sürecin gelişiminin patogenezi, büyük ölçüde hormonal dengenin düzenlenmesine bağlıdır. Menopoz döneminde, kadınlarda önemli bir rol oynayan östrojen seviyesi azaldıkça, krauroz en sık gelişir. Bunlar öncelikle deri ve epitelyum olmak üzere vücut hücrelerinin bölünmesini ve farklılaşmasını sağlar. Bu gençliğe kadın ve sağlıklı ve taze bir görünüm kazandırır. Östrojen eksikliği ile vajinanın derinin hücrelerinin bölünmesi bozulur, bu da sayılarında ve normal işlevlerinde azalmaya yol açar. Bu aynı zamanda pelvik bölgedeki kan dolaşımını, sadece iç organların değil, aynı zamanda cildin de iskemisini bozar - bu da endotelyumun farklılaşmasını bozar. Böylece, değişiklikler yoğunlaşır ve cilt atrofisi yavaş yavaş gerçekleşir, endotelyum miktarı azalır, bu da bu hücrelerde çatlaklar ve displazi şeklinde ikincil işlemlere yol açar. Bu nedenle, ilk olarak sadece yüzey deri atrofisi işlemi Kraurosis, ancak daha fazla ihlalleri, bu hücrelerin mitotik aktivite ortaya çıkar ve displazi, bir kanser öncesi durumu açısından zararlı olan, gelişir.

Ancak, bu tür değişikliklerin nedeni bir dizi başka faktör olabilir. Hormonal arka plana gelince, acil neden aynı zamanda diğer endokrin bezlerinin hastalıklarıdır. Böylesi patolojiler, adrenal kortekste yetersizliği içerir, ki bu da vulva, innervasyon ve hücre bölünmesinin dolaşımını bozar ve bu da katekolamin eksikliği nedeniyle oluşur. Bunun nedenlerinden biri de kadınlarda hipotiroidizmdir. Bu, tiroid bezinin tiroid hormonlarının seviyesinin azaldığı, aynı zamanda doku rejenerasyonu ve hücre büyümesi sürecini düzenleyen bir patolojidir. Bu durumda, bu tür hormonların yokluğu, aktif mitozun inhibe edilmesine yol açar ve bağ dokusundan daha fazla replasmanla birlikte atrofi vardır. Yumurtalık fonksiyonunun yetersizliği de vulvar mukozanın atrofisine neden olabilir.

Bu gibi nedenler, her kadına özgü olabilen endojen ortak nedenler olarak adlandırılabilir. Ancak, iç ve dış genital organların kronik iltihaplı hastalıklar, yumurtalık veya rahim enfeksiyonları, rahim üzerinde sık sık ameliyat kronik odaklar yanı yanıklar mukoza kimyasal etyolojisi içerir Kraurosis vulva bazı yerel nedenleri vardır. Vajina enfeksiyon veya virüsün bir odak noktası varsa, sadece displastik bozuklukları ve atrofi gelişimine katkıda etiyolojik faktörlerin etkisini artırır.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Risk faktörleri

Tüm olası krauroz nedenleri göz önünde bulundurulduğunda, bu patolojinin ana risk faktörlerini tanımlamak, daha dikkatli izlemeye ihtiyaç duyan kadınları sınırlamak gerekir. Bu patolojinin gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

 1. Eşzamanlı hipotiroidi olan kadınlar;
 2. Obezite olan kadınlar - hedef hücreler düzeyinde hormonal arka planın düzenlenmesi ihlal edildiğinde;
 3. genç yaşta aktif hepatit veya karaciğerin sirozu - bu, esas olarak karaciğerde oluşan birçok hormonun ve regülasyonunun değişimini bozar;
 4. sık vajinit, kolpitis veya kronik adneksitli kadınlar - bu, diğer etiyolojik faktörlerin etkisi için bir sıçrama tahtasıdır;
 5. nörovejetatif sistem bozuklukları olan kadınlar - bu, vücudun işlevlerinin yanı sıra yerel kan dolaşımının (psikosomatik bozukluklar) hormonal regülasyonu ile yakından ilişkilidir;
 6. Menopozun patolojik seyri ve çeşitli tezahürleri olan kadınlar.

Bu risk faktörleri, sadece hasta hastaların tanımlanması için değil, öncelikle vulvadaki kraurozun gelişmesinin birincil önlenmesi için dikkate alınmalıdır.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Belirtiler vulva kratomisi

Hastalığın klinik tablosu hastalığın tespit edildiği evreye ve hangi tedavinin başladığına bağlıdır. Çoğu zaman belirtiler, bir kadının bu sorunu bir doktorla tedavi etmesiyle o kadar fazla ifade edilmez, ancak bu sadece başlangıç aşamasındadır ve gelecekte belirtiler daha belirgindir.

Vulvanın crourosis aşamaları tutarlı ve tedavi yokluğunda değişiklikler daha ciddi hale geliyor.

Kraurozun ilk aşaması, kan dolaşımındaki ilk değişiklikler ve geçici bir karaktere sahip olan mukozanın innervasyonu ile karakterize edilir. Bu durumda, hastalığın ilk belirtileri vajinada şiddetli kaşıntı ve yanma şeklinde görülür. Kural olarak, bu ilk aşamalarda ilk ve tek belirti. Kaşıntı sadece gündüz olabilir, fiziksel aktivite ile provoke edilir veya cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkar. Ayrıca, nemlendiricilerin kullanılmasını gerektiren mukozada bir kuruluk hissi vardır. Ancak hastalığın başlangıcındaki bu tür belirtiler kalıcı değildir ve kadın bu belirtilere fazla önem vermez.

İkinci aşama sadece kan dolaşımında kalıcı değişiklikler olmadığında değil, aynı zamanda mozaik sonlannın endotelinin sinir uçlarında ve atrofisinde başlangıç değişiklikleri olduğunda da gelişir. Daha sonra hücrelerin bölünmesi de kırılır ve çatlama ve erozyonlar ortaya çıkar, bu da daha fazla rahatsızlık verir ve yardım için size yardımcı olur. Bu durumda, vajinanın yanması, kaşınması semptomları yoğunlaşır ve sürekli endişelenir. Vajinanın kuruluğu da güçlendirilir, bu da başka bir semptom olan disparuniye neden olur. Aynı zamanda bir kadın cinsel ilişkiden zevk almaz ve sürecin kendisi kırılır - kuruluk ve yanma nedeniyle acı verici duyumlar ortaya çıkar. Bu, kadınların genel psikolojik durumunu büyük ölçüde etkiler ve eş zamanlı hormonal bozuklukların arka planına karşı, sinir aktivitesinin düzenlenmesinde bir eksiklik vardır. Bu artan sinirlilik, kötü ruh hali, uyku bozukluğu, sinir uyarılabilirliği, hiperöstrojenizm ile kendini gösterir.

Kraurozun üçüncü aşaması, sadece vajinada değil çevredeki dokularda da büyük değişiklikler açısından son noktadır. Bu durumda, kan akışının bozulması geri dönüşümsüzdür, atrofi yaygındır ve endotelyum ve diğer hücrelerin proliferasyonu tamamen bozulmaktadır. Buna vajina mukozasının tam atrofisi ve sklerozu eşlik eder, bu da vajinanın lümeninde belirgin bir daralmaya yol açar. Bunun idrar yolunda da önemli bir etkisi vardır - idrara çıkma ağrılı hale gelir ve yanma, rahatsızlık ve kaşıntı yoğunlaşır. Mukoza çatlakları ve erozyonu, tedavisi zordur, temas kanaması ile birlikte olabilir. Labia'nın belirgin ödemi, hiperemi ve ikincil enfeksiyonlarda inflamasyon bulguları, çünkü farklı patojen enfeksiyonları için gelen kapılar vardır. Cilt atrofisi ve ekleri de vardır - kasık kılları kaybı, kuru cilt, peeling. Tüm bunların sadece lokal semptomların şiddeti üzerinde değil, aynı zamanda bir kadının genel durumu üzerinde de önemli bir etkisi vardır.

Vulva kraurosis semptomları hakkında konuşmak gerekirse, bu tür değişikliklerin ilk belirtileriyle bile, bu patolojinin komplikasyonlar açısından tehlikeli olduğu için tedavi için doktora başvurulması gerektiğini bilmemiz gerekir.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Teşhis vulva kratomisi

Krauroz tanısı, komplikasyonların başlangıcından ve olası maligniteden önce zamanında yapılmalı ve tüm karmaşık araştırma yöntemleri uygulanmalıdır. Bunu yapmak için fizik muayene, enstrümantal ve laboratuar teşhisleri yapın.

Tanı, yaşam ve hastalık anamnezinin dikkatli bir şekilde toplanmasıyla başlar. Adet döngüsünün özelliğinin, özellikle de kadının menopoz döneminde olması durumunda, bu sürenin nasıl ilerlediğini ve şikâyetlerin menopozun başlangıcı ile ilişkisini belirlemek gereklidir. Kural olarak, her türlü şikayetin ayrıntıları ile kadından öğrenmek için gerekli olan, krauroz belirtileri yavaş yavaş gelişir. Sonra, kadını sandalyede incelemeniz gerek. Aynadaki bir kadının basit bir vajinal muayenesi, çok sayıda belirtinin görsel olarak belirlendiği ve semptomlarının şiddetine göre, hastalığın evresini yargılayabileceği için çok bilgilendiricidir. Muayenede vajinal mukozanın belirgin kuruluklarını, çatlakları ve yüzey erozyonunu görebilirsiniz, bu da ayna eklemeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, labiya, kızarma, mukozanın beyazımsı tonunu ve atrofi ve hatta skleroz alanlarını kızarma görebilirsiniz. Daha bilgilendirici teşhis için, ek araştırma yöntemleri gereklidir. Krarozisin prekanseröz bir durum olması nedeniyle, biyopsi, zorunlu bir tanı aşamasıdır. Bu amaçla ayırıcı tanıda olduğu gibi kolposkopiyi kullanarak enstrümantal diagnostik yapmak. Bu, özel bir cihaz - kolposkop kullanarak oluşan bir araştırma yöntemidir. Bu, vajinanın mukoza zarını birkaç düzine kez arttırmada görmenizi sağlar. Bu durumda, normal inceleme sırasında görünmeyen değişiklikleri görselleştirebilirsiniz. Bu yöntemin avantajı da paralel biyopsi olasılığıdır. Kolposkopun sonunda bulunan özel forseps ile yapılabilir. Değişiklik derecesini saptamak ve malign transformasyonu önlemek için histolojik inceleme için mukozal materyal gönderilir.

Bakteriyel flora üzerindeki smearlar ve vajinanın saflığı derecesi, aynı zamanda, bakteriyel enflamasyonu veya spesifik bir enfeksiyöz süreci dışladıkları için zorunlu bir inceleme yöntemidir.

Gerekirse, kraurozis ile yapılan analizler, kadınlarda serviks kanseri ile ilişkili olan HPV üzerinde yapılan bir çalışmadır. Bu nedenle, prekanseröz durum göz önüne alındığında, bu çalışma, malign transformasyon riskini incelemenizi ve patolojinin prognozunu belirlemenizi sağlar. Bunu yapmak için, bir polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak ve virüsün antijeninin belirlenmesiyle bir kan testi gerçekleştirilir. Pozitif bir reaksiyon, tedavi taktiklerini daha doğru bir şekilde belirlemenize ve belirli yöntemler kullanmanıza olanak tanır. Menopoz çağındaki kadınlarda Kraurosis vulva şüphesi varsa, o replasman tedavisi kullanmak gerekebilir tedavide olduğu gibi, başlıca hormonlar incelemek için kesinlikle gerekli hormon seviyesi paneldir.

trusted-source[31], [32], [33]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Vulvanın kraurozunun ayırıcı tanısı, semptomlar spesifik olmadığında hastalığın ilk aşamalarında yapılmalıdır. Özellikle genç kadınlarda ayırıcı tanı önemlidir, çünkü nadir bir patolojiye sahiptirler. Bu nedenle, vulvit, vulvovaginit, vajinoz, nörodermatit ve yassı kurt ile ayırıcı tanı koymak gereklidir. Vulviti vulvovajinit da yanan ve vajinanın kaşıntı, kuru mukoza zarı olabilir, ama bir bakteriyel iltihap ise, semptomlar, beyaz, yeşil veya sarı kadar spesifik tahsisi vardır. Patolojinin ana tanı işareti, vajinal yaymada spesifik bir patojenin tanımlanmasıdır. Kraurosis ile, kuruluk, yanma ve çatlak belirtileri herhangi bir salgı eşlik etmez, aksine aksine onların sayısı azalır. Ayrıca, primer krauroz ile, bakteriyel patojenler yoktur. Düz liken, öncelikle genital organların derisini ve yine vajinayı etkileyen dermatolojik bir patolojidir. Bu nedenle likende derinin kızarıklığı ve atrofisi olabilir, ancak ancak o zaman mukozal atrofi olabilir. Aksine, kraurosise mukoza atrofisi eşlik eder ve cilt hastalığın üçüncü aşamasında zaten etkilenir.

Vulvanın bu tür bir teşhis programı, zamanında teşhis ve tedavi için en eksiksiz ve gereklidir.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi vulva kratomisi

Kraurozun tedavisi çok başarılı değildir, bu sadece zamanında tanıya değil, aynı zamanda bu tedaviye entegre bir yaklaşıma da bağlıdır. Sadece lokal semptomatik ilaçları değil, aynı zamanda sistemik patojenik olanları da uygulamak çok önemlidir. Bu nedenle, her şeyden önce, tedavi, diyet önerileriyle başlamalı çünkü hücrelerimizin durumu, doğrudan vücudumuza verdiğimiz enerji malzemesine bağlıdır. Bu nedenle, baharatlı baharatların yanı sıra, baharatlı baharatların da kapağını kapatmanız gerekir - bu, hastalığın öznel semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır. Kötü alışkanlıkları dışlamak da gereklidir, çünkü nikotin kan damarlarını daraltır ve mukoza zarlarının trofizmini daha da bozar.

İlaç tedavisi hakkında konuşmak, sistemik ve yerel tedaviyi ayırmak için gereklidir. Sistemik araçlar arasında, aşağıdaki ilaçlar kullanılarak tedaviye karmaşık yaklaşımların kullanılması gerekmektedir:

 1. Kortrozis, klimacteric değişikliklerin bir arka planına karşı gelişirse, estrojenlerle ikame tedavisi. Bu durumda, östrojenler, endotelyal hücrelerin normal fonksiyonunu geri yükler ve hastalığın ortak semptomlarını ortadan kaldırırlar.

Ovret, etken maddesi gestagens grubundan norestrel olan hormonal bir ilaçtır ve bu durum, kratokrozun klimakterik değişikliklerle tedavisinin ilk aşamalarında kullanılmasını mümkün kılar. İlacın kullanılma şekli, tercihen yemeklerden önce, günün aynı zamanda tabletlerde bulunmaktadır. İlacın dozajı - kesinti olmadan tüm zaman boyunca günde bir tablet. Gastrointestinal sistemin bir yanma, bulantı, ağızda acı hissi şeklinde yan etkileri mümkündür. Olası sıvı tutma ve baş ağrıları, bu nedenle ilacı eşzamanlı hipertansiyon ile önerilmez. Ayrıca doz ayarlaması gerektiren sarılık ve rahim kanamasının görünümü de mümkündür. İlacın kontrendikasyonları kan pıhtılaşma sisteminin patolojisi, koroner damar ve damarların patolojisi, diyabet, serebral kanama veya iskemik inme öyküsüdür. Önlemler - antibiyotikler durumunda, ilacın etkinliği azalır, bu yüzden ilaçları uygun şekilde dozlamanız ve etkileşimlerini hesaba katmanız gerekir. 

 1. Antihistaminikler genel duyarsızlaştırma amacıyla kullanılır, ayrıca kaşıntı ve yatıştırıcı etkinin azaltılması için kullanılır. Bu amaçla, birinci veya ikinci nesil ilaçların daha fazla kullanılması önerilir.

Diazolinum, vajina atrofik olduğunda kaşıntı ve yanma semptomları üzerinde belirgin bir etkiye sahip antihistaminik bir ilaçtır. İlaç da bir kadının genel durumunu iyileştirir ve uyku normalleştirir bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Ilacın uygulama yöntemi - geceleri gece başına bir tablet. Semptomların en belirgin olduğu hafta boyunca tedavi yapılabilir. Yan etkiler, apati, uyuşukluk, mide mukozasının tahrişi ve epigastrik ağrı şeklinde mümkündür. Karaciğerde bulantı ve ağrı da mümkündür. Önlemler - Bir araç sürülürken ve başka yollarla kontrol edilirken uygulanmaz, çünkü ilaç dikkati azaltabilir.

 1. Antidepresanlar veya anksiyolitikler - bir kadının genel durumunu ihlal eden ve zihinsel alanı etkileyen ağır vulva kratomisinin semptomları için kullanılırlar. Kompleks tedavide, şiddetli depresyon ve duygudurum depresyonu durumunda zorunludurlar ve ayrıca geceleri kraisroz semptomları bozulursa uykuyu iyileştirirler.

Tsipraleks - genellikle zihinsel alanda menopoz değişikliklerin tedavisinde kullanılan bir antidepresandır. Bu terapi nedeniyle bu kaygı ve korku hissi hormonal terapi ile birlikte bu araçları almak için gerekli rahatlatmak için sık sık olmasından etmektir. Vulva vulva ile, ilaç, hastalığın semptomlarının neden olduğu sinir sisteminin artan uyarılabilirliğini ortadan kaldırır. Bu ilaç sinir sinyallerinin iletimi için sorumlu olan molekül sayısını arttırır ve depresyon ve korku rahatlatmak uyarıcı nörotransmitterlerin sayısını artırır. İlaç tablet formunda mevcuttur ve ilk dozun yemek sırasında bir tablet alması tavsiye edilir. Dozaj günde 10 miligramdır. Baş dönmesi, uyku hali, sinirlilik ve iştah kaybı, bulantı, kusma, ishal, aşırı terleme ya da ağız kuruluğu, çarpıntı ve uzuvların tremor eksikliği - ilacın yan etkileri sinir sistemi değişiklikleri şeklinde olabilir. İlaç, ilaç karaciğer ve böbreklerde, aşırı duyarlılık patolojisinde kontrendikedir monoamin oksidaz inhibitörlerinin tedavi ederken.

 1. Vitamin preparatları, trofizmi iyileştirmek, vasküler duvarın durumunu iyileştirmek, sinir iletimini normalleştirmek için kullanılmalı, bu da, krauroz ile hücrelerin normal proliferatif aktivitesinin restorasyonuna katkıda bulunacaktır. Vasküler duvarı etkileyen askorbik asit ile önerilen multivitaminler.

Supradin, önleyici ve iyileştirici bir vitamin ilacı olarak hamile kadınlar için önerilen karmaşık bir vitamin preparatıdır. Zengin bileşime sahip olan ilaç, sadece vitaminlerin değil, aynı zamanda çeşitli patolojilerin karmaşık tedavisi için bir vitamin preparatı olarak kullanılmasına izin veren mikro elementlerin de stoklarını yeniler. C vitamini ve magnezyumun kompleks etkisinden dolayı, vasküler duvar ve sinir uçları üzerindeki etki, dokulardaki normal elektrolit seviyesinin restorasyonuyla aynı anda ortaya çıkar. İlaç, drajelerin ve efervesan tabletlerin farmakolojik formunda mevcuttur. Günde bir kez bir tabletin bir dozunda alınır, az miktarda su içinde çözülür. Doza göre yan etkiler tespit edilmez, ilacın kompozisyonuna bağlı olarak idrar renginde değişiklikler olabilir. İlaç almak için kontrendikasyonlar - bu herhangi bir hormonun artan bir seviyesi, böbrek ve karaciğer ciddi ihlalleri. Önlemler - diğer vitaminler ile birleştirmeyin.

 1. Semptomların şiddetini azaltmak için mikroflorayı restore etmek ve lokal bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmek için yerel ilaçlar da kullanılır. Bu, nemlendirme etkisi ve endotel hücre fonksiyonunun normalleşmesi nedeniyle elde edilir.

Gynoflora, ana etken maddesi olan lactobacilli ve estriol olan kombine probiyotikler ve hormonlardan oluşan bir ilaçtır. Bu bileşime bağlı olarak ilacın iki taraflı etkisi ortaya çıkar - vajinal mikrofloranın normalleşmesi ve östrojenlerin lokal etkisine bağlı olarak epitel hücrelerinin çoğalması artar. İlaç vajinal tablet ve dozaj şeklinde mevcuttur - günde bir tablet. Uygulama şekli - vajinal olarak, tüm hijyenik önlemlerden sonra ve diğer yerel ilaçların alımı dışında vajinaya çok derin olmayan bir mum sokulması gerekir. Yan etkiler nadirdir, ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar mümkündür. Önlemler - tüm kurs ve tabletler için tabletler kullanılmalıdır, uzun süreli depolama ve eksik kurs, ilacın etkinliğini azaltır.

Antiseptik merhemlere dayalı diğer yerel ilaçları vitaminler, yağlar, antihistamin bileşenleri ile de kullanabilirsiniz. İyi bir etki deniz topalak mumları, bir testosteron tabanı ile merhemler, yanı sıra A, C, E vitaminleri ile merhemler var.

Vulvanın kraurozunun operatif tedavisi, konservatif terapinin etkisizliği veya kombinasyon terapisi olarak kullanılabilir. Minimal invaziv müdahaleleri sadece histolojik muayenenin sonuçları varsa ve atipik hücreler yoksa kullanın. Ardından, çıplak gözle veya bir kolposkop yardımıyla görülebilen, etkilenen mukoza bölgelerinin lazerle pıhtılaşması, kriyo-tepkimesi veya yakılaştırma yöntemleri kullanılır. Bu, derin tabakaların dolaşımını ve bunların inervasyonunu geliştiren ve böylece diğer hücrelerin proliferatif aktivitesini artıran atrofik hücrelerin üst tabakasını kırar. Histolojide atipik hücrelerin varlığında konservatif tedavi kullanılmaz, ancak derhal vulvektomi yapılır.

Vulvanın kraurozunun fizyoterapik tedavisi, diğer yöntemlerle kombinasyon halinde oldukça etkili olan bir topikal terapi olarak da kullanılabilir. Terapötik çamurun yanı sıra lazer tedavisi, iyontoforez ve glukokortikoidlerle elektroforez kullanırlar. Bu yöntemler alevlenme periyodu dışında kullanılabilir.

Vulva krakarozunun alternatif tedavisi

Alternatif terapiler, semptomların şiddetini azaltmayı ve ilaçla birlikte yüksek etkinlik göstermeyi amaçlamaktadır. Kuru cildi nemlendirmeye ve antibakteriyel ve koruyucu etkiye sahip yerel losyonları ve banyoları kullanın. Alternatif tıpın ana tarifleri şöyledir:

 1. Calendula ve string yapraklarından sedanter banyo yapmak gereklidir. Bunu yapmak için, bir litre su iki paket ot çimi ve yaprak ya da çiçek nergis ile birkaç sapları demleyin, çözelti ısınana kadar ısrar edin. Daha sonra birkaç damla zeytinyağı ekleyip, banyoya en az on dakika oturduktan sonra banyo yapmalısınız. Prosedürden sonra vajinayı zeytinyağıyla birkaç damla vurarak temizlemelisiniz. Prosedürü on gün boyunca tekrarlayın.
 2. Kaşıntıyı ve yanma hissini gidermek için, bir yumurta ve bir papatyadan gelen bir çözelti ile gece için yıkanması yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, önce papatya yapraklarını almalı, kaynatılmış sıcak suyla doldurmalısınız ve çözelti biraz ısınmadan önce ısrar etmelisiniz. Bundan sonra, iki yumurtadan oluşan bir protein eklemeniz ve bu hijyen prosedürlerini bu çözüm ile harcamalısınız. Tedavinin seyri beş günden az değildir.
 3. Bir antibakteriyel ve rejeneratif ajan olarak, deniz topalak kullanılması önerilir. Bunu yapmak için, daha sonra, bir kavanoza bir eczaneden satın alınabilir deniz dikeni yağı, almak bir tül yapmak, yirmi dakika vajina içine tampon üzerindeki yağı uygulamak ve takılı gerekiyor. Böyle bir ürün, tahrişi rahatlatacak ve semptomatolojiyi azaltacak mükemmel nemlendirme özelliklerine sahiptir.
 4. Kraurosis tedavisi için iyi bir çözüm, sabun ve kefirin bir çözeltisini yıkamak için bir araç olarak kullanılmasıdır. Bunu yapmak için, çamaşır sabundan sabunlu bir çözüm yapın ve üç çay kaşığı kefir ekleyin. Kullanım bir hafta yatmadan önce akşam olmalıdır.

Şifalı bitkiler, hem lokal hem de sistemik etkilere sahip olan bu patolojinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 1. Kırmızı fırça - vajina ve proliferasyon endotelial hücrelerin fonksiyonunu uyaran yardımcı olan bir bitkidir, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir ve arka mukoza çatlaklarında sekonder bakteriyel enfeksiyon oluşumunu önler. Tıbbi infüzyon için, üç yemek kaşığı ot almak, kaynar su dökmek ve beş dakika daha kısık ateşte kaynatmak gereklidir, bu infüzyon üç saat boyunca kapatılmalı ve ısrar edilmelidir. İki yemek kaşığı için günde beş kez ılık biçimde alın. Tedavi süresi bir aydır.
 2. Maydanoz, vajinal dokuya bir tropizme sahiptir ve kan dolaşımını arttırarak kaşıntı ve kuruluk ifadesini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, maydanoz infüzyonu sakinleştirici etkiye sahiptir. İlacı hazırlamak için maydanozun yapraklarını almanız, alkolle doldurmanız ve en az üç gün boyunca ısrar etmeniz gerekmektedir. Bu çözelti sabah ve akşam iki haftada bir çay kaşığı olmalıdır.
 3. Çok iyi yerel tedavi yöntemleri temizdir. Beş yemek kaşığı ot kırlangıçotu bir litre sıcak kaynamış su döker ve on dakika boyunca ısrar eder. Sıcak çözelti günde iki kez yıkanmalıdır. Taze bir çözelti hazırlamak için her seferinde daha iyidir, çünkü bir buzdolabında saklandığında, celandin iyileştirici özelliklerini kaybeder.

Homeopatik ilaçlar, sinir sistemi üzerindeki bir etki ile birlikte menopozun arka planına karşı belirgin kraurosis durumunda iyi bir etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, tek tek seçilen özel araçları kullanın. Bu durumda kullanılabilecek ana ilaç grupları şunlardır:

 1. Carbo vegetalis, organik maddelerin bir bileşimine sahip olan ve vücudun organları ve sistemleriyle akustik ve manyetik rezonansa bağlı menopozda hormonal arka planın normalleşmesine yardımcı olan homeopatik bir ilaçtır. İlaç ayrıca hücre seviyesinde proliferatif süreçleri azaltır ve kraurosis hücresel farklılaşma süreçlerini geliştirir. İlaç homeopatik damlaların farmakolojik formunda kullanılır ve öğünlerden önce yarım saat ya da bir saat sonra günde üç kez üç damla verilir. İlaç ile tedavi süreci uzun - yaklaşık iki aydır. Yan etki yoktu. Giriş Karbo vegetabilis kontrendikasyonları - erkekler için ilaç ve alımının bileşenlerine aşırı duyarlılık olduğunu.
 2. Sepya, inorganik kökenli bir homeopatik ilaçtır. İlaç, krauroz ve yaşla ilgili değişiklikler sırasında atrofik hücrelerin geri kazanımı üzerinde iyi bir etkiye sahip olan bir rejenerasyon etkisine sahiptir. Ayrıca, ilaç eş zamanlı pelvik ağrı ile ilacın etkinliğini artırır yerel kan dolaşımını ve lenf akışını geliştirir. İlaç homeopatik granüllerin farmakolojik formunda salınır ve damlalar öğünlerden üç saat önce günde üç kez öğünlerden önce veya bir saat sonra verilir. Granüllerin tamamen eriyene kadar çözülmesi ve su ile yıkanmaması gerekir. Yan etkiler yaygın değildir, ancak dışkı bozuklukları, dispepsi ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Önlemler - kadın astenik fiziği ve depresif ruh hali için ilacı kullanmak imkansızdır.
 3. Strontiana - dokuların trofizmasını geliştiren bir bitki, yumuşama özelliklerinden dolayı vajinanın yanma ve kuruluk derecesini azaltır. İlaç granüllerde salınır ve dozu günde bir kez sekiz granüldür. Yan etkiler nadirdir, ellerde deri döküntüsü olabilir. Önlemler - küçük pelviste akut enflamatuar süreçler için ilacın kullanılması imkansızdır.

Bunlar, sadece bir lokal ilaç olarak değil, aynı zamanda sistemik ilaçlar olarak da kraurosis tedavisinde kullanılabilen başlıca ilaç olmayan ilaçlardır.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Tedavi hakkında daha fazla bilgi

Önleme

Tehlikeli krauroz vulva nedir? Bu sorunun, herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmadan önce ve yeterli tedavinin prognozu iyileştirebileceği diyagnostik önlemler aşamasında sorulması gerekir. Her şeyden önce, krauroz endometriyal kanser veya serviks kanseri gelişimi için tehlikelidir. Bu, kraurosisin bir subradikal süreç olarak kabul edilebileceğinden korkulması gereken en korkunç komplikasyondur. Bu patolojide ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonlar sekonderdir ve sekonder bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle çatlaklar, erozyon ve daha derin lezyonlar gerektiren mukoza zarının atrofisinden kaynaklanır. Bu patolojiyi tedavi etmek için kratozun uygunsuz tedavisinin veya herhangi bir önlemin bulunmamasının sonucu, sklerozun gelişmesi ve vajinanın daralması, idrar yolundaki ikincil değişikliklerle değişimin ilerlemesi olabilir. Bu nedenle, sadece zamanında doktora başvurmak değil, aynı zamanda doğru karmaşık tedaviye geçmek de çok önemlidir.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Tahmin

Vulvanın geri kalan kısmı için iyileşme vakasının prognozu nispeten olumludur ve yeterli tedavi önlemleri söz konusu olduğunda ilerlemenin prognozu olumludur. Bu patolojide, bu sürecin malignitesinin önlenmesinde ikincil bir yer ikincil korunmaya aittir, bu da sadece ilaç için değil, aynı zamanda endikasyonların varlığında da etkin tedavi sağlar.

Vulvanın kralorozu, menopozdaki kadınlarda, vajinal hücrelerin seviyesinde, atrofisi ve diğer sklerozu ile değişikliklerin meydana geldiği bir patolojidir. Bu süreç bir süredir gelişmektedir, bu nedenle ilk aşamada bir doktordan yardım almak önemlidir. Kraurozisin malignizasyonu riski çok yüksektir ve zamanında tedavi komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56]


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.