Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Pıhtılarla bol menstruasyon

Makalenin tıp uzmanı

Jinekolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Bazen bir kadının hayatında, tam teşekküllü bir yaşam tarzına izin vermeyen pıhtılarla bol periyodik bir problem vardır. Ne tür bir hastalıktır ve nasıl savaşacağınız, her yönden soruna bakarak anlayabilirsiniz.

Menstrüasyon sırasında önemli kan kaybı hem ayrı bir hastalık hem de kadın sağlığı durumunun ihlali belirtisi olabilir. Bol aylık pıhtılaşmış veya disfonksiyonel rahim kanaması - varlığı pelvik patoloji, sistemik hastalık veya gebelik bozukluğu nedeniyle değil rahim, anormal kanama varlığı ile karakterize edilen bir hastalıktır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemioloji

Yaşına, yaşadığı yere ve ırkına bakılmaksızın, kadının hayatının herhangi bir döneminde, pıhtılarla bol miktarda adet kanaması görülebilir. Sıcak mevsimde, kardiyovasküler sistem üzerindeki stresin artması nedeniyle kanama riski önemli ölçüde artmaktadır. Atmosferik basınç değişimlerinin menstrüel siklus bozukluklarının gelişimine etkisi de söz konusudur.

trusted-source[6]

Nedenler pıhtılarla bol dönem

Bol menstruasyon oluşumu etiyolojik faktörler şunlardır:

 • Stres, güçlü bir psiko-duygusal şok;
 • Obezite, hipo ve beriberi, açlık gibi disfonksiyonlar;
 • Karaciğer, kardiyovasküler sistem vb. Kronik hastalıklar;
 • Hormonal arka planın ihlali;
 • Ertelenmiş jinekolojik operasyonlar;
 • Pelvik organların bulaşıcı hastalıkları;
 • Radyasyon ışıması;
 • Genital organların konjenital malformasyonları.

Risk faktörleri

Çeşitli olumsuz faktörler, kadın vücudunu, üreme fonksiyonunun farklı gelişim dönemlerinde, oluşumunda, oluşumunda ve gerilemesinde etkilemektedir. Çoğu zaman en büyük savunmasızlık dönemlerinde - pubertal dönem ve menopoz. Rahim kanamasının ana risk faktörleri şunlardır:

Ergenlik döneminde:

 • Aşırı fiziksel aktivite;
 • Kötü beslenme, hipovitaminoz;
 • Zihinsel aşırı stres ve stres;
 • Enfeksiyöz genesisin akut ve kronik hastalıkları.

Üreme çağında:

 • Anamnezde kürtaj varlığı;
 • Karmaşık teslimat;
 • Pelvik organların iltihaplı hastalıkları;
 • Nöroendokrin hastalıklar;
 • Hormonal arka planın ihlali;
 • Mesleki tehlikeler;
 • Zihinsel ve duygusal stres.

İklimsel dönemde:

 • Akut ve kronik bulaşıcı hastalıklar;
 • Pelvik organların oluşumu;
 • stres;
 • Pelvik düşmenin varlığı;
 • Kardiyovasküler sistem ve endokrin bezlerinin hastalıkları.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Patogenez

Nedeniyle ret fonksiyonel tabaka endometriyal progesteron ve östrojen düzeyleri ve regl sırasında toplam kan kaybı olmayan fazla 80 ml azaltmak için zaman, bir düzenli, siklik, ağrısız rahim kanaması - normal menstruasyon olarak.

Tıpta, aşağıdaki kavramlar kullanılır:

 • Hyperpolymenorrhea, menstrüel dönemde 80 ml toplam kan kaybını aşan düzenli, bol kanamada kendini gösteren bir adet işlevinin ihlalidir.
 • Akut menoraji, bir döngü ile ilişkili olmayan, öngörülemeyen bir rahim kanamasıdır.
 • Metrorrhagia menstrüasyon arasında bol, uzun süreli, düzensiz kanamadır.

Bol adet kanaması, kadın sağlığının bu tür ihlallerini şu şekilde gösterebilir: rahim myomunun varlığı, serviksin neoplazmaları, patolojik menopoz, gebeliğin komplikasyonları, vb.

Uterus kanamasının gelişiminin ana patojenik yönü, hipotalamik-hipofiz ve ovaryan sistemlerin ana bağlantılarının işlevindeki değişikliklere karşı ana hormonların dengesinin ihlalidir.

Kadın üreme sistemi hiyerarşik tip üzerine inşa edilmiştir, nerede ana bağlantılar: serebral korteks, hipotalamus, hipofiz, yumurtalık, rahim ve diğer hedef organları (meme bezi, tiroid bezi). Lüteinleştirici hormon (LH) kontrol hormon (GnRH) ve serotonin, - serbest - Böylece adet döngüsünün beyin anahtar regülatörleri kortekste dopamin, norepinefrin ve hipotalamik gonadotropin kontrol egzersiz bulunmaktadır. Hipotalamus - hipofiz hormonları, statin serbest ve bunların ayırma bastırılması, hormonlar - Ana yapısal beyin serbest oluşturur yapılardan biri. GnRH, adet döngüsünde yer alan ana hipotalamik hormondur. Döngünün ikinci safhasında - O 60 dakika ve ovülasyon öncesi döneminde kaydedilen emisyon maksimum frekans ve düşük kan akımı 1 zaman içine salgılanır. Prolaktin olarak hipofiz hormonları (PRL) - - doğrudan adet döngüsünün düzenlenmesinde yer alan, gonadotropin almak laktasyon hormonu, Follitropin (FSH) - büyüme hormonu ve folikül olgunlaşmasını ve lutropin (LH) - corpus luteum bir hormon. Bir vejetatif (geliştirme ve genital geçim) ve dişi vücudunda üretken (hormonal) etkilere sahip hormonları - Yumurtalıklar, östrojen, progestin ve androjenler sentezlemek. Bu durumda, bir rulo ya da bağlantıların en az bir ihlali - döngü düzenleyicileri başarısız ve rahim çoğalma endometriyumda hormonal değişiklikler olacaktır. Rahim estrojen aşırı stimülasyonu Uterus artan kontraktilite için, sürekli olarak ve senkronize olmayan, bir bölüm da bol rahim eşlik ettiği diğer sonra pıhtılaşmış kanama uzun doğası reddedilecektir, kalınlığı ve hipoksi endometrium, arttıracaktır.

trusted-source[12]

Belirtiler pıhtılarla bol dönem

Genital yoldan kanamanın nedenine bağlı olarak, bir kadın ağrılı duyulardan baş dönmesine ve bilinç kaybına kadar çeşitli semptomlardan dolayı rahatsız olabilir. Başlangıç nedeni hakkında daha ayrıntılı bilgi, belirtilerin detaylı bir tarifi, ilk belirtiler ve şikayetler aşağıda verilmiştir.

Bir gecikmeden sonra pıhtılarla ağır dönemler

Kadınlarda adet kanamasının bir gecikme genital bölgeden aşırı kanama pıhtı meydana sonrasında Bazen ağrı anüse yayılan karın ağrıları olabilir. Böyle bir semptom kompleksinin nedeni anormal gebelik, oral kontraseptif kullanımı olabilir. Nedeni belirlemek kandaki koryonik gonadotropin düzeyini belirlemenize yardımcı olacaktır. Tamamen kendiliğinden düşük olsa bile, bir süre için rakamları yüksek seviyede kalır. Bunun nedeni, hazır endometrium tarafından canlı olmayan embriyonun reddedilmesi ve büyük miktarda kan kaybının eşlik etmesidir. Bu durumda, bir kadın halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı, bazen kusma yaşar. Bu semptomların varlığında, özel bir sağlık kuruluşunda hastaneye yatış için hemen bir ambulans çağırmak gerekir.

trusted-source[13]

Hamilelik sırasında pıhtılarla bolca süre

Gebe bir kadında genital sistemden kanama görülmesi genellikle spontan abortus olduğunu gösterir. İlk semptom, karnın alt kısımlarında, rektuma giren bir ağrıdır, hamileliğin ikinci yarısında ağrı, kramp olabilir. Kanlı akıntı, bu durumda, değişen yoğunluktaki pıhtılarla önemli miktarda. Gebeliğin süresine bağlı olarak birinci trimester vakum gerçekleştirilir - rahim içeriğin aspirasyonu gebelik onaltıncı hafta yeterli anestezi ve hemodinamik kontrol altında ürünün döllenme tahliyesi gerçekleştirilmiştir sonra. Kontrendikasyon yokluğunda, uterus içeriğinin dışarı atılmasını hızlandırmak için uterotoniklerin atanmasına izin verilir.

Hamileliğin sonraki aşamalarında, vajinal kanama plasenta previa'yı gösterebilir. Aynı zamanda, kanama farklı yoğunlukta ve kesinlikle ağrısız olabilir. Bir kadının hamileliği 20 haftadan fazla bir süreye sahipse, bu durum hemen bir ambulans çağırmalıdır.

trusted-source[14], [15]

Doğumdan sonra pıhtılarla bolca süre

Genellikle doğumdan hemen sonra, kadının fizyolojik bir kanaması vardır - loşi. Farklı yoğunlukta olabilir ve postpartum uterusun normal boyuta indirilmesine kadar devam edecektir. Bundan sonra, eğer anne yeni doğmuş bir bebek doğurursa, o hiç adet göremez. Bu fenomene laktasyon amenore denir ve bir kural olarak, bebeklerin emzirmesi diyetine kadar sürer. Ve 6-12 ay sonra bir kadının adet döngüsü geri yüklenir. Nedeniyle, örneğin serviks kısaltılmasına servikal kanal genişletme, rahim boyutunda bir artış gibi bir kadın vücudunda fizyolojik değişikliklere, endometriyal adet boşaltma artış daha yoğun ve çok olur.

Doğumdan hemen sonra 2-4 hafta sonra, uterus kavitesinde plasental kalıntının varlığından kaynaklanan pıhtılar ile aşırı kanama meydana gelebilir. Bu kanlı akıntıda, hoş olmayan bir kokuya sahip, alt karın bölgesinde alt sırtta ışınlanma ile birlikte ağrı eşlik eden parlak kırmızı. Bu durumda, plasenta kalıntılarını ve endometritis - rahim inflamasyonu gelişimini enfekte etmek mümkün olduğundan, nitelikli tıbbi bakım aramak gereklidir.

Sezaryen sonrası pıhtıları ile bol miktarda aylık

Genellikle, bir sezaryen sonrası pıhtılarla bolca lekelenme görülür. Bu, rahim üzerindeki bir skar, rahmin azalmış kontraktilitesinden ve normal doğumdan sonra gevşek lobiye bir engel olan değişmemiş servikal kanal ve serviksten kaynaklanır. Sonuç olarak, daha fazla pıhtı ile kanama daha uzar. Zamanla, adet döngüsü iyileşir ve adet kanı daha normal hale gelecektir.

trusted-source[16], [17]

Uterus kavitesinin kürtajından sonra bol miktarda pıhtı ile

Uterus kavitesinin kürtajından sonra pıhtılarla bol miktarda menstruasyon, enstrümental abortusun bir sonucu olabilir. Bu durumda, uterus kavitesinin küretajı, kürekle, katman, endometriyumun fetal yumurta ile çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Eğer bu tür bir işlem sırasında, boşluğun herhangi bir kısmı cerrah tarafından gözden kaçırılırsa, alt karın bölgesinde ağrılı ağrı ile birlikte kırmızı renkte kan pıhtıları ile kanamalar, 2-4. Günde gelişebilir. Bu durumda, hamileliğin kesildiği tıbbi kuruma gitmelisiniz.

Kanama 7-10 gün rahim küretaj sonra oluştuysa, durum döllenme ürün kalıntılarının yerinde meydana plasental polip varlığı neden olabilir gibi tıbbi yardım aramak için gereklidir. Bu durumda, bir kadının farklı yoğunlukta kanlı akıntısı, alt karın ağrısında ağrı, subfebril vücut ısısı ve mide bulantısı olabilir. Bu semptom kompleksini, uygun bir antibiyotik tedavisinin bir arka planına karşı durağan bir jinekolojik koğuşta ortadan kaldırmak için, oral kontraseptif preparatların uygulanması ile birlikte, uterus kavitesinin ikinci bir kazıma işlemi gerçekleştirilir.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Histeroskopiden sonra pıhtılarla bolca süre

Histeroskopi, doktorun sadece uterusun iç kısmını görselleştirmekle kalmayıp aynı zamanda kazıma sırasında olduğu gibi uterusun tüm boşluğunu travmatize etmeden materyali alması için bir optik cihaz kullanan jinekolojik bir prosedürdür. Histeroskopi hem tanı amaçlı hem de tedavi amaçlı yapılır. Bu durumda, tanısal histeroskopi durumunda, adet döngüsünde bir değişiklik yoktur. Cerrahi histeroskopiye gelince, buradaki döngü uzamakta, sıklıkla aylık olanlar her zamankinden daha bol olmaktadır. Ancak bazen lekelenme kokuyu değiştirir, pıhtılar ve renk değişiklikleri değişir ve bu da bir enfeksiyonu işaret edebilir. Şiddetli ağrının arka planında bol lekelenme görülürse, hastalığın bir belirtisi olabilir - endometriozis. Endometriozis, endometriyal dokunun yalnızca uterus kavitesinde değil, sınırlarının ötesinde yer aldığı karmaşık bir hormon bağımlı hastalıktır. Bu durumda, kadın menstruasyonun ilk günlerinde şiddetli ağrı hakkında endişelenir. Ek tanı testlerinden sonra doktor kesin tanıyı reçete edecektir.

trusted-source[23], [24]

Myoma ile pıhtılarla bolca süre

Rahmin myomu, bağ dokusu veya kas elementlerinden oluşan iyi huylu bir oluşumdur. Eğer kas yapısı formasyonun yapısında hüküm sürüyorsa, bağ dokusunun baskın olduğu bir myomdur - fibroidler hakkında. Uterin fibroidlerinin ilk belirtilerinden biri, yoğun menstruasyon. Deşarjın doğası, uterusdaki myomatous düğümün konumuna bağlıdır. Dolayısıyla, oluşumu başlangıcından itibaren submukozal tabakadaki yeriyle, bir kadın da uterusun tonunun ihlali ile ilişkili olan pıhtılarla uzun süreli menstrüasyondan endişe duymaktadır.

 Bazen submukozal miyelomsal düğümün uterus boşluğunda büyüme rahim boşluğundan çıkışına yol açan servikal kanala doğru yönlendirilir. Bu işlem, bol uterin kanama, alt karın bölgesindeki kramp ağrısı, genel halsizlik, kan basıncında düşüş ve bilinç kaybının eşlik ettiği bir süreçtir. Böyle bir durumda, bakım sağlanması sadece bir sağlık kurumunda mümkündür. Bu durumda tedavi ana amacı uterus kanaması, anestezi ve uterus kavitesinin daha sonra kazıma ile myomatous düğümü doğumunun cerrahi çıkarılması durdurmaktır.

trusted-source[25]

45-50 yıl sonra pıhtılarla bolca süre

Premenopozal kadınlarda sıklıkla bol uterin kanama olur. Bu durum, aşırı endometriyumun büyümesine ve dönüşüm ihlaline yol açar ve pıhtısı ile dayanıklı, ağır adet kanaması görünen, daha az olması nedeniyle progesteron seviyeleri kenara hormon hyperestrogenia müdahale hipotalamus yaşlanma, kaynaklanmaktadır. Bu durumda, döngüselliği ihlal edilir ve aylık arasındaki zaman aralığı uzatılır. Bu hasta kategorisinin tedavisi esas olarak cerrahidir ve rahim boşluğunun ve servikal kanalın kazıma şeklinde sunulur. Gelecekte, menstüral fonksiyonu bastırmak için hormonal tedavi önerilmektedir.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Menopoz pıhtıları ile bol adet kanaması

Postmenopozda kanama görünümü pelvik organların malign oluşumunun bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, böyle bir semptom varsa, gerekli muayeneler için hemen bir jinekoloğa başvurmalısınız. Böyle bir kanama nedensiz olarak ortaya çıkar ve değişen yoğunluk ve süre olabilir.

Menopozda kanamanın bir diğer nedeni, kandaki östrojen seviyesinde bir azalmaya bağlı olarak vajinal mukozada bir incelme ve kırılganlığının artmasına neden olan senil kolpitis olabilir. Bu tür kanama, fiziksel efor, kilo kaldırma veya cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkar. Her durumda, genital sistemden kanlı akıntı olduğunda, bir jinekologdan tıbbi yardım almalısınız.

Pıhtılarla bol uzun süre

Menoraji veya uzamış menstrüasyon rahim, endometriozis, endometriyal hiperplazi, endokrin hastalıkları ve kan pıhtılaşma bozuklukları gelişiminin patolojisi varlığında ortaya çıkabilir. Ayrıca, böyle bir semptomun nedeni, bir intrauterin cihaz veya yanlış seçilmiş bir oral kontraseptif olabilir. Hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve döngüsel olmayabilir. Bu durum tehlikelidir, çünkü uzun süreli ağır kanamaya karşı, genellikle genital bir kanama sebebi nedeniyle düzeltilmesi zor olan anemi gelişir. Uzun süreli yinelenen bölümler varsa, gerekli teşhis prosedürlerini ve tedaviyi reçete edecek bir jinekologla görüşmeniz gerekir.

trusted-source[31], [32]

Pıhtılarla bol acı veren dönemler

Algodismenorea, çok sayıda kadın tarafından perili olan ve ağrılı bol kadınlıklarla kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok nedeni vardır. Ağrılı süreleri uterin fibroidleri, endometriyoz, cinsel organlar rahim içi anormalliklerinin yanı sıra pelvik organ ve endokrin ve sinir sistemi hastalıkları iltihaplı hastalıklar kadınlar rahatsız olabilir. Ağrı, bir kural olarak, menarşın başlamasından birkaç yıl sonra ortaya çıkar ve adet döngüsünün ilk gününde ya da ondan bir gün önce başlar. Rektum, loins, yumurtalıklarda irradyasyon ile ağrı kramp spastik karakter. Bazen şiddetli ağrı ve kanamayla birlikte bir kadının mide bulantısı, kusma, baş dönmesi vardır. Böyle bir semptom kompleksi geçici olarak çalışma kabiliyetine yol açar ve tıbbi tedavi gerektirir.

trusted-source[33], [34]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Pıhtılar ile bol bol periyottan kaynaklanan ana komplikasyon anemidir. Nedeniyle anemi ile sonuçlanan, hematopoietik hücrelerin, bozulmuş eritropoezin, tükenmiş kan kaybı rezerv önemli miktarından dolayı, tüm semptomların rafı: zayıflık, baş dönmesi, bulantı, iştah kaybı. Ek olarak, bu durum hemostatik tedavinin etkinliğini azaltır. Çok kanlı kanama ile genellikle kan ürünlerinin derhal girilmesini gerektiren hemorajik şok gelişir.

Anti-relaps tedavisinin yokluğunda, histerektomi sonrası durumlar dışında bol periyotları pıhtılarla devam ettirmek mümkündür.

trusted-source[35]

Teşhis pıhtılarla bol dönem

Pıhtılarla bolca menstruasyon, acil tıbbi ve bazen cerrahi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Ancak tedavisine başlayabilmek için tanı koymak ve doğru bir klinik tanı koymak gerekir.

Hastalığın teşhisi, şikayetleri, bol aylık pıhtı ile buna primer tedavi doğum uzmanı taşır. Kadın genital organlar üzerinde damar ve endokrin sistemlerini, yaralanma ve operasyonlar - karaciğer hastalığı varlığını, kardiyo: Her şeyden önce, doktor detaylı somatik geçmişi (hikayesi) toplar. Ardından, adet ve jinekolojik geçmişi: yaş hangi menarş döngüsü kalitesi, erken yaşta cinsel aktiviteye, cinsel aktivite, jinekolojik hastalıklar ve doğum kontrolü yöntemlerini başladı. önemi bir çok genital aşırı kanamaya neden olabilir, örneğin östrojen, antidepresanlar, antikoagülanlar, kortikosteroidler, digoksin ve propranolol gibi ilaçların, alınabilmesidir.

Ayrıntılı bir araştırmadan sonra doktor, aşağıdaki gibi fonksiyonel tanı testlerini yürütür: bazal sıcaklık kontrolü, hormonal arka planın belirlenmesini sağlayan hormonal kolpositoloji, östrojen doygunluk testleri.

Laboratuvar incelemesi

Hamilelik patolojisini veya trofoblastik hastalığı veya ektopik gebeliği dışlamak için bir hamilelik testi veya koryonik gonadotropinin belirlenmesi gerçekleştirilir.

Genel kan testi, biyokimyasal kan testi, aneminin daha da düzeltilmesi için vücudun aneminin derecesini belirlemek üzere bir koagülogram yapılır.

Hormonal muayene, hormonal durumun belirlenmesi için bolca menstrüasyondan muzdarip tüm kadınlar için önerilmektedir. Bu amaçla dinamizmde serum FSH, prolaktin, LH, testosteron, progesteron ve estradiol düzeyleri belirlendi. Önemli olan tiroid bezi ve adrenal bezlerin hormonlarının incelenmesidir.

Oncomarkers CA 19-9, CA 125'nin belirlenmesi gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Enstrümantal teşhis

Pelvik organların ve histeroskopinin ultrasonik muayenesi, kadınların üreme organlarının patolojilerini teşhis etmek için güvenilir ve erişilebilir yöntemlerdir. Bazen submukozal rahim miyomu düğümleri, polip, ve diğerleri tanımlar (ultrason kontrol cihazı altında tuzlu su ile rahim boşluğu doldurulması) gisterosonografiyu geçirmek.

Servikal kanal ve uterus kavitesinin tanısal kazıması, genital sistemden kanama şikayetleri varsa menopozdaki tüm kadınlar tarafından yapılır. Diğer durumlarda, endometriyal patolojinin ultrason bulguları varlığında gerçekleştirilir.

MRI, bilgisayarlı tomografi, laparoskopi, histerosalpingografi ve davranışları için endikasyon olduğunda diğer tanı yöntemlerini uygulamak da mümkündür.

Ayırıcı tanı

Pıhtıları olan bol periyotların ayırıcı tanısı, bir kadının yaş indeksi ile uyumlu olarak gerçekleştirilir, çünkü bir kadının yaşamının her döneminde belirli hastalıkların ortaya çıkması karakteristiktir.

Böylece pubertal dönemde, ayırıcı tanı, hemopoetik sistemin hastalıkları ile birlikte kan pıhtılaşma bozuklukları ve kanama ile birlikte gerçekleştirilir; bozulmuş karaciğer fonksiyonu ve genital organların mide bağırsak sistemi bozuklukları, endokrin sistemi (böbrek üstü, tiroit), yabancı cisimler genital sistem ve vajinal neoplazmaların hastalıkları.

Üreme çağında ayırıcı tanı ektopik gebelik, uterin myom, adenokarsinom, endometriyal hiperplazi, intrauterin kontraseptif ile endometriyal hasar ile gerçekleştirilir.

Menopoz döneminde, endometrial adenokarsinom, adenomyoz ve hormon üreten ovaryan tümörler ile diffodiyagnoz gerçekleştirilir.

Tedavi pıhtılarla bol dönem

Yeterli menstruasyonun pıhtılarla tedavi edilmesi yöntemi, hastanın yaşı, ortaya çıkma nedenleri, kaybedilen kan miktarı ve kanama süresine göre doktor tarafından reçete edilir. Ancak, her durumda, ilk aşama hemostazdır - cerrahi veya tıbbi olarak yapılabilir kanamayı durdurma.

Çok menstruasyon nasıl durdurulur?

Yapılması gereken ilk şey, kan damarlarının heyecan içinde genişlemesi ve kanamanın yoğunlaşması nedeniyle sakinleşmektir. Hamile bir kadında kanama olursa, yatağın yükseltilmiş bacağı ile yatay pozisyon almak, rahatlamak, ambulans çağırmak gerekir. Etalatte "Dicinon" 1- 2 tabletin tablet şeklini su ile almasına izin verilir.

Aylık aylık demetlerin ortaya çıkması için diğer nedenlerden ötürü, tıbbi önlemler aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Ambulans çağır.
 • Kaldırılmış yatağın yükseltilmiş bacağı ile yatay pozisyonu alın.
 • Kan damarlarını daraltmaya ve kanamayı azaltmaya yardımcı olan, midenin dibine soğuk su ile bir ısıtma yastığı, bir şişe veya başka bir kap koyun.
 • Kan kaybını azaltmak için çok miktarda sıvı kullanın.
 • ilaçların uygulanması, durdurma kanama, 0.25 mg, biber tentür su 25 damla günde 3 kez, çoban çantası ekstresi 25 damla günde 3 kez, günde örneğin 1-2 tablet Dicynonum maksimum 4 tablet .. Kalsiyum glukonat 1-2 tabletler günde 3 kez.

Daha ileri tedavi endikasyonlara göre bir jinekolog tarafından reçete edilir.

 1. Hemostatik tedavi, fibrinoliz inhibitörleri - Aminokaproik asit ve Tranexam - kullanılan kanamayı durdurmayı amaçlamaktadır.

Aminokaproik asit etkili bir antihemorajik ilaç olup, bu etki, kan durdurucu bir etki sağlayan fibrinoliz inhibisyonuna yöneliktir. İlacın etkisi intravenöz uygulamadan 15 dakika sonra gerçekleşir. İlacın intravenöz olarak, günde 8 gramdan fazla olmayan veya günde 30 kez oral 30 ml'lik% 5'lik bir çözeltinin 100 ml'sini damlatınız. Kontrendikasyon kullanımı koagülopati, tromboz eğilimi, serebral dolaşım öyküsü, iskemik kalp hastalığıdır. Dikkatle tromboembolizm riskini artırır estragensoderzhaschimi kontraseptifler ile bir ilaç atar.

Traneksam, lokal ve sistemik kanı geri kazanma etkisi olan antifibrinolitik bir ilaçtır. İlacın etkisi yuttuktan sonra 3 saat içinde gelir ve 17 saate kadar kalır. 4 gün boyunca günde 4 kez 1 tablet uygulayın. İntravenöz olarak, transeks, her 6 saatte bir 1 ml / dk'dan daha hızlı olmayan bir 15 mg / kg damlatılır. Kullanım için kontrendikasyonlar subaraknoidal kanama, böbrek yetmezliği vardır. Dikkatle tromboflebit derin damarlar, tromboembolik sendromu ile atayın. Yan etkiler, aktif madde formülasyonunun bir tavsiye edilen dozlarda artış veya bireysel hassasiyet ile ortaya çıkar ve mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, tromboz, taşikardi, kızarıklık, kaşıntı, ürtiker gelişimi ile ortaya çıkartılabilmektedir.

 1. Hormonal tedavi yaş ve anket sonuçlarına göre reçete için endikedir.

Ergenlik döneminde, hemostatik tedavi üzerinde herhangi bir etkisi yoksa hormonlar reçete edilir. Kombine oral kontraseptifler tercih edilir: Mikroinon, Lindineth 20, Yarina günde 2-3 tablet, 21 gün boyunca 1 tablete tedrici doz azaltma ile.

Muhtemelen gestajenlerin atanması: Dyufaston, Norkolut, Utrozhestan, 2 dozluk bir doz daha sonra doz azaltımı ile.

Üreme çağında, ultrasound ile endometriumun M-ekolarının 8 mm'yi geçmemesi durumunda sadece nullipar kadınlara verilmelidir. Tercih edilen ilaçlardır:% 12.5 17OPK 2 ml / dk 1 saat, 7 gün Djufaston 1 tablet günde 3-5 kez için, günde Norkolut 1 tablet günde 3-5 kez, günde 1 tablet için yavaş bir azalma seyreder .

17 DIC (oksiprogesterona kapronat) - sentetik progesteron, yüksek dozlarda progestin kökenli kanama ve projestin uzun süreli etki gösteren azaltır gonadotropinlerin salgılanmasını inhibe eder. İlaç kanama kabartma ve yeniden kanama önlenmesi için 21. Günde 0,5-1,0 ml kadar her gün kas içine 2.0 ml% 12.5 çözelti uygulanır. Kas içi enjeksiyondan sonra, ilaç 5 saat içinde başlar ve 14 güne kadar sürer. 17OPK tanıtmak kontrendikasyonlar karaciğer fonksiyon bozukluğu, tromboz eğilimi Kötü huylu ve meme bezlerinin oluşumu.

İklimsel olarak, 45 yaşın üstündeki kadınlarda hormonal hemostaz yapılması önerilmemektedir. Progestinleri reçete etmek mümkündür, örneğin: 14 ve 21. Günlerde, 14 mg ve 21.

Bozulmuş yumurtalık fonksiyonuna bağlı kanama durumunda, intramusküler progesteron uygulaması, 7 gün boyunca 5-15 mg / gün dozunda reçete edilir, ardından pozitif dinamizmle dozda bir azalma olur.

Goserelin ve Diferelin aylık ağır: pıhtı yardım için az sıklıkla uygulanan gibi hormon salan, ama düzenleri rahim kanaması ileri tedavi içinde kanıtlanmış - agonistler gonadotropin. Gerçek şu ki, ilaçların sürekli uygulanmasıyla, LH'nin sentezi azalır ve kandaki östradiol konsantrasyonu azalır. Bu menopoz gelişimi kadar kanama riskini minimize sonuçlanan endometrium, büyümesini ve çoğalmasını azaltmaya yardımcı olur. Goserelin vücutta ilacın etkili konsantrasyonunu sağlar 28 gün, karın ön duvarı 1 kez deri altından tatbik edilmektedir. İlaç hamile, emziren ve çocuklarda kontrendikedir. İlaç iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, baş ağrısı, ruh hali, müközün vajinal kuruluk, adetin bırakma, kemik demineralizasyon neden olabilir.

 1. Vitamin tedavi. Uzun süreli, bol uterin kanama, bir kural olarak, vücudun vitamin ve mikro elementlerinin tükenmesine yol açar. İlk ve en önemlisi demir eksikliği ortaya çıkar ve sonuç olarak demir eksikliği anemisi gelişir. Demir tayininin ortadan kaldırılması ve yenilenmesi için:
 • B12 vitamini 200 μg / gündür.
 • Folik asit 0.001g 2-3 r / gün.
 • Ağızdan günde 1-5 ampul Totem.
 • Globirone 1 tablet günde bir kez.
 • Sorbifer durules 1 tablet 1 p / gün.
 • Maltofer 1 tablet 1 p / gün.
 • Venofer intravenöz olarak damlar.

Demir takviyesi süresi aneminin derecesine bağlıdır ve kan sayımı ile kontrol edilir.

Kas içi enjeksiyonun alternatifi olan B6 ve B1 vitamini vitamin preparatlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca günde 200 mg E vitamini ve 200 mg 3 r / gün rutin randevu önerilir.

 1. Pıhtıları ile bol menstruasyon tedavisinde yaygın kullanımı şifalı otlar ve alternatif tıp bulundu .
 • Kuru ısırgan yaprakları yarım litre su dökün ve 10 dakika kaynatın, 30 dakika ısrar edin. 1 çorba kaşığı için iç kullanın. Günde 5 kez kaşık.
 • Ot çoban çantası 50g, ot dağcı kuşu 50g, çimen ökse otu beyazı 50g. Otların bir karışımı 200 ml su dökün, 5 dakika kaynatın, soğutun. Menstrüasyonun 3. Gününden itibaren günde 2 kez 1 bardak içilir.
 • Meşe kabuğu 30g, yabani çilek yaprakları 20g, ahududu yaprakları 20g, civanperçemi otu 30g. 200 ml suyla kaynatın ve 200 ml. Ayın 1. Gününden sabah ve akşam.
 • Kabuğu buckthorn 30g ve ahududu kabuğu 30g kaynar su toplamak, sabah ve akşam 1 bardak ısrar ve içmek.

Pıhtılar ile bol menstruasyon tedavisi için alternatif tıpta, sadece bitkisel preparatlar değil, aynı zamanda tıbbi iksirlerin hazırlanması için diğer bileşenler kullanılır.

 • Portakal kabuklarının kaynatılması iyi bir hemostatik özelliğe sahiptir. Düşük ateşte 1 saat 1 litre suda kaynatmak için 5 portakal sarın. Biraz şeker ekleyin ve günde üç kez 1 çorba kaşığı.
 • Taze üvez ve nane yaprakları meyveleri 1: 1 oranında karıştırılır ve çay şeklinde demlenir. Bu çay, ayın bitiminden 3 gün önce içilmelidir.
 • 30 gram kurutulmuş ve ince kıyılmış otlar ve maydanoz kökleri 400 ml suda kaynayan su ile kaynatılır ve 15 dakika kaynatılır, sonra süzülür. Yemekten önce 15 dakika boyunca yarım bardak günde üç kez alın.
 1. Fizyoterapi.

Pıhtıları olan bol miktarda uterus kanamasının tedavisinde, aşağıdaki tipte fizyoterapi yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Bakır sülfat ile elektroforez, vazokonstrüktör etkisi sağlar.
 • Serviko-fasiyal galvanizasyon, uterus myometriyumunun kasılma fonksiyonunu arttırır.
 • B1 vitamini ile Endonazal elektroforezi uterusun kas tonunu artırır
 • Paravertebral bölgelerin titreşim masajı, kan kaybını azaltmaya yardımcı olan uterus ve kas tonusu damarları üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir.
 1. Homeopati.

Pıhtılarla anormal dönemlerin nedeni fonksiyonel bozukluklar ise, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • Ovarium compositum. Bu karmaşık bir homeopatik ilaçtır, hormonal arka planı düzenler. Metabolik, sedatif ve antiinflamatuar fonksiyonlara sahiptir. Haftada 2 kez intramüsküler olarak 2,2 ml'ye, üçüncü haftadan 5 gün sonra 1 kez atandı. Tedavinin gidişatı 10 enjeksiyondur. Kontrendikasyonlar - ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, 12 yaşın altındaki çocuklar. Hamile ve emziren kadınlara önlemler verilir. Yan etkiler arasında, artan tükürüklenme not edildi, bu durumda ilacın dozunun azaltılması veya iptal edilmesi önerilmektedir.
 • Mulimen, eylemi gonadotropik ve steroid hormonlarının dengesini düzenlemeyi, otonom sinir sistemini normalleştirmeyi ve kadının zihinsel halini stabilize etmeyi amaçlayan karmaşık bir homeopatik ilaçtır. Hormon düzenleyici, spazmolitik, yatıştırıcı ve drenaj yapan farmakolojik özelliklere sahiptir. Menstrüel siklus, mastopati, hormonal kontrasepsiyon, premenstrüel ve klimacteric sendromun yan etkilerinin tedavisinde kullanım için endikedir. Kanama derecesine bağlı olarak, 10-12 damla günde 2 kez, menstruasyon döneminde ve günde 10-15 damla, günde 3-5 kez reçete edilir. 15-20 dakika yemeklerden önce alın, ağız boşluğunda kısaca geciktirin. 12 yaşından beri kontrendikedir ve ilacın bileşenlerine olan duyarlılığı artar. Hamile ve emziren kadınlara önlemler verilir. İlaç genellikle iyi tolere edilir, bazen alerjik reaksiyonlar olabilir.

Pelvik organların inflamatuar sürecinin arka planına karşı pıhtılarla bol dönemlerin gelişmesi ile,

 • Gynecochel, vasotonik, anti-ödem ve analjezik farmakolojik özelliklere sahip temel bir anti-inflamatuar ilaçtır. İnflamatuar sürecin tamamlanmasını, mikrosirkülasyonun restorasyonunu ve iltihaplanmanın odağında yeni bir dokunun oluşumunu destekler. Komplikasyon riskini azaltır. Adet döngüsü üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Menstruasyon günleri hariç günde 3 kez 10 damla reçete edilir. Tedavinin gidişatı 3 döngüdür. İlaç arılar, eşekarısı ve bombus arılarına alerjisi olan kişilerde kontrendikedir. Hiçbir olumsuz olay tespit edilmedi.
 • Traumeel C, vücut dokularına verilen herhangi bir hasar için ilk tercihtir. Anti-inflamatuar, antiexudatif, rejeneratif ve analjezik farmakolojik özelliklere sahiptir. İlaç tüberküloz, lösemi, AIDS muzdarip, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir. Günde 3 kez 1 tablet için reçete edilir. Ciltte kızarıklık ve döküntü şeklinde olası yan etkiler.
 1. Cerrahi tedavi.

Nedeni ne olursa olsun pıhtıları olan bol periyotlarda cerrahi müdahale, kanamayı durdurmak için hemostatik bir amaçla yapılır.

Uterus kavitesinin duvarlarının tedavi ve tanısal kürtajı genel anestezi altında gerçekleştirilir, ardından patohistolojik inceleme için elde edilen hurdanın yönü takip edilir ve bu da kanama nedeninin% 80'inde tespit edilmesini mümkün kılar. Ameliyattan sonra hastaya hemostatik ve antibakteriyel tedavi verilir.

Endometriyal ablasyon, endometriyumun tüm katmanını çıkarmak için bir lazerle veya bir histeroskopun kontrolü altında bir elektrotla yapılan rahim kanamasının tedavisi için cerrahi bir yöntemdir.

Histerektomi radikal bir ameliyattır ve rahmi çıkarmaktır. Durum, diğer yöntemlerle tedaviye uygun olmadığı zaman, rahim kanamasının tedavisinde son aşamadır.

Önleme

Pıhtılaşan bol periyotlu relapsların gelişiminin önlenmesi, kural olarak 3-6 döngü boyunca sürmektedir. Bu amaçla çalışma ve dinlenme rejimi düzenlenir, beslenme dengeli, yatıştırıcı, vitamin ve hormon reçete edilir.

trusted-source[45], [46], [47], [48]

Tahmin

Zamanında tedavi ile prognoz genellikle elverişlidir. Hormon tedavisinin arka planı karşısında, hormonal arka planın normalleşmesini ve genel kadın sağlığı durumunun stabilizasyonunu sağlamak mümkündür.

Bilmek önemlidir!

Kadınların bu semptomları tedavi etmeleri çoğu zaman değildir, çünkü “iyi aylar vardır”, ancak bu hususu bu şekilde ele almayın.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.