You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tsernevit

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Carnevit, yağ ve suda çözünen vitaminlerin dengeli bir karışımı olup, hastanın vücudunu parenteral nütrisyon sürecinde gerekli tüm eser elementlerle beslemeye yardımcı olur.

trusted-source[1], [2], [3]

ATC sınıflandırması

A11BA Поливитамины

Aktif içerik

Поливитамины [парентеральное введение]

Endikasyonları Tsernevit

Bu ilacın ana amacı, çocuklarda (11 yaşında) ve yetişkinlerde vitamin eksikliği ve hipovitaminozun önlenmesidir. Parenteral beslenmeyi tamamlayıcıdır.

trusted-source[4], [5], [6]

Tahliye formu

Ürün intravenöz uygulama için bir çözelti oluşturmak için kullanılan bir liyofilizat formunda mevcuttur. Hoş olmayan bir koku olmadan gevşek, sarımsı-turuncu bir kütleye benziyor.

Aşağıdaki aktif maddeler ilaçta bulunmaktadır:

 1. A vitamini (retinol palmitat).
 2. Vitamin E.
 3. Vitamin D3 (kolekalsiferol).
 4. C vitamini (askorbik asit).
 5. Vitamin B1 (tiamin).
 6. Vitamin B2 (riboflavin).
 7. Vitamin B5 (pantotenik asit).
 8. Vitamin B6 (piridoksin).
 9. B12 vitamini.
 10. Vitamin B9 (folik asit).
 11. Vitamin H (biyotin).

Ayrıca preparasyonun yanı sıra: glisin, soya fasulyesi fosfatidleri, glikokolik asit, hidroklorik asit, sodyum hidroksit.

trusted-source[7], [8]

Farmakodinamik

Bu vitamin karışımı, hastanın vücudunun genel durumunu iyileştirmek için parenteral beslenme sırasında kullanıldığından, farmakodinamiği ilacı oluşturan maddeler tarafından belirlenir.

A vitamini sayesinde hücre farklılaşması ve büyümesi gelişmektedir. Görme, fizyolojik mekanizmalarının iyileştirilmesi nedeniyle daha net hale gelir.

 Böbrekler ve kemiklerdeki fosfor ve kalsiyum değişimi ile ilişkili süreçler vücutta D3 vitamini tarafından düzenlenir.

E vitamini popüler bir antioksidandır, bu nedenle hücrelerin bileşenlerinin korunmasına yardımcı olan, hastanın vücudunda toksik ürünler oluşmaz.

Tiamin veya vitamin B1, karbohidratların metabolizması ile ilişkili olan koenzimlerin oluşumu sürecine katılır.

Riboflavin, insan vücudundaki en önemli koenzimlerden biridir. B2 vitamini, hücrelerdeki enerji metabolizmasıyla, dokuların solunumu ve makroelementlerin metabolizmasıyla ilişkilidir.

B3 vitamini, dokuların solunumu ve makroelementlerin değiştirilmesinde önemli olan tüm restoratif ve oksidatif süreçlerde yer alır.

Pantotenik asit veya B5 vitamini, glukoneojenez, karbonhidratların oksidatif metabolizması, yağ asitlerinin sentezi, steroid hormonları, steroller, porfirinler gibi vücuttaki bu tür süreçlerle yakından ilişkilidir.

Piridoksin, vücuttaki karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında rol oynayan önemli bir koenzim olarak kabul edilir.

C vitamini çok önemli bir antioksidandır, bu sayede vücutta kolajen ve hücreler arası madde yeterli miktarlarda oluşmaz. Ayrıca askorbik asit, steroidlerin ve karnitinin sentezinde, katekolaminin biyosentezinde, tirosin ve folik asit metabolizmasında rol alır.

B12 vitamini ekzojen bir kökene sahiptir ve miyelin ve nükleoprotein sentezinde önemlidir. Hücrelerin çoğalması sırasında yer alır ve aynı zamanda eritropoez ve vücudun gelişimini korumak için de gereklidir.

Biyotin ana dört enzime bağlanır ve metabolizmaya katılır.

Folik asit normal eritropoez ve nükleoprotein sentezinde önemli bir yer tutmaktadır.

trusted-source[9], [10], [11]

Farmakokinetik

Parenteral beslenme sırasında, aylar boyunca bile, Carnevit alan hastaların plazmada gerekli tüm vitamin (B, A, D) konsantrasyonları normaldir.

İlacın farmakokinetiği, bileşimini oluşturan maddelere dayanmaktadır.

A vitamini böbrekler tarafından atılır, hem de safrada proteinlerle ilişkilidir. D vitamininin çoğu böbreklerde ve karaciğerde yoğunlaşır, böbrekler yoluyla atılır. Lipoproteinlerle, E vitamini hastanın kanına girer, burada albümine bağlanabilir ve böbrekler tarafından atılır.

Tiamin kırmızı kan hücrelerinde% 90 kalır ve vücuttan böbrekler yoluyla atılır. Riboflavin proteinlere bağlanır, hem metabolit formunda hem de bağlanmamış formda böbrekler tarafından atılabilir. İnsan vücudunda, B3 vitamini, bir amid veya asit görüntüsüne sahiptir, kanın içine girdiğinde, esas olarak böbrekler yoluyla atılır.

Piridoksin metabolizması karaciğerde görülür ve bu madde böbrekler yardımıyla vücuttan atılır. Pantotenik asit vücutta iki formda mevcut olabilir (bağlanmamış formda veya A vitamini formunda). Plazma ve eritrositlerden, böbrekler tarafından atılır.

B12 vitamini sütte bulunabilir ve ayrıca yüksek konsantrasyonu karaciğerde biriktirilir. Proteinlere bağlanabilir, böbrekler yoluyla atılır. Normal bir konsantrasyonda, askorbik asit tüm miktarlarda böbrekler içine emilir, böbrekler tarafından atılabilir. Folik asit karaciğerde birikebilir, ancak tüm dokularda eşit olarak dağılır. Böbrekler yoluyla atılmak. Biyotin, plazmada proteinlere bağlı veya serbest halde bulunan bir formda bulunabilir. Böbreklerin yardımıyla değişmeden formda kaldırıldı.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Hamilelik Tsernevit sırasında kullanın

Bugüne kadar, hamile kadınların tedavisinde Zernevit ilacının kullanımı ile ilgili klinik çalışmalar yapılmamıştır. Bu nedenle, bu dönemde kullanım için çözüm önerilmemektedir.

Vitaminler anne sütüne konsantre olabildiğinden ve bir çocuğun vücuduna girebildiğinden laktasyon sırasında Carnevit uygulamak yasaktır.

Kontrendikasyonlar

Carnevit ilacı, 11 yaşın altındaki çocukların tedavisi sırasında ve ayrıca bileşenlerine, özellikle de B1 vitaminine karşı toleransı olmayan hastalar için önerilmemektedir.

trusted-source[16], [17], [18]

Yan etkiler Tsernevit

Bu ilaç, vitaminlerin bir karışımı olduğundan, kullanımındaki tek olumsuz semptomlar alerjiler (kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, yanma, şişme) olabilir. Bu nahoş hisseler ortaya çıktığında, ilacı almayı hemen bırakmalısınız.

trusted-source[19]

Dozlama ve uygulama

Bu karışım sadece intravenöz olarak uygulanan özel bir çözeltinin hazırlanması için kullanılır. Parenteral beslenme sırasında standart doz, her 24 saatte bir şişe. Terapi süresi bir uzman tarafından belirlenir.

5 ml'lik bir şişede, bir şırınga ile 5 ml su,% 5 glukoz çözeltisi veya sodyum klorür çözeltisi (% 0.9) enjekte edilmelidir. Tüm liyofilizat çözünene kadar yavaşça karıştırın. Çözüm parlak sarı veya turuncu olduğu ortaya çıkmalıdır.

En az 10 dakika boyunca damara girin. Maddeler birbirleriyle uyumlu ise, üç veya iki bileşenli çözümlere eklenebilir.

Aldığınızda, aseptik koşulları takip edin.

trusted-source[20]

Aşırı doz

Bu durumda A vitamini içerdiğinden olası aşırı dozda ilaç Tsernevit özellikle aşağıdaki belirtiler hastanın baş ağrısı ortaya çıkabilir, mide rahatsızlığı, kafa içi basınç artışı, optik sinirlerin şişme, ruhsal bozukluklar, şuur kaybı, duygusal sinirlilik, deride şişlik, artan morbidite ile karakterizedir.

Tedavi için ilaç kesilir ve semptomatik tedavi uygulanır (kalsiyum azalır, rehidrasyon yapılır, diürez yoğunlaşır).

trusted-source[21], [22]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Aktif madde, metabolizmayı hızlandırabileceği için levodopa ile birlikte alınmasına izin verilmeyen B6 vitamini (piridoksin) 'dir. Bazı durumlarda bu etkileşimi önlemek için ek olarak karbidopa da alabilirsiniz.

Hazırlık ayrıca folik asit içerir, bu nedenle, primidon, fenobarbital veya fenitoin içeren epilepsiye karşı ilaçlarla birlikte dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Zernevir'i kullanmadan önce, doktorunuza daha önce aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

trusted-source[23], [24]

Depolama koşulları

Tıbbı küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde saklamak çok önemlidir. Hava sıcaklığı +25 dereceyi geçmemelidir. 

trusted-source[25], [26]

Raf ömrü

İlaç, serbest bırakıldıktan sonra iki yıl boyunca kullanılabilir. Son kullanma tarihinden sonra ilacı almayın. 

trusted-source[27], [28]

Farmakolojik grup

Витамины и витаминоподобные средства в комбинациях

Ilaç etkisi

Поливитаминные препараты

Popüler üreticileri

Бакстер С.А., Бельгия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tsernevit" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.