Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Sedef hastalığı "merhem kralı" merhem

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Merhem "Skin King" etkili bir şekilde azaltan ya da tamamen, örneğin, özellikle, Candida albicans mantar, Trichophyton, Microsporum ve Malassezia foliküliti (Pityrosporum folikülit), üzüm ve streptokoklar döküntü, kaşıntı ve çeşitli enfeksiyonların neden olduğu cilt pullanma gibi semptomları ortadan kaldırır.

ATC sınıflandırması

D05AX Прочие препараты для лечения псориаза для наружного применения

Endikasyonları Sedef "merhem kralı" merhem

Açıklamasına göre, sedef ve egzama İnternet merhem Cilt Kral aracılığıyla satılan ve aşağıdaki kullanım endikasyonlarını içerir: saç köklerinin chromophytosis, Dermatofitozlar ve mantar enfeksiyonları (dahil onikomikoz), akne (sivilce), candida ve herpes döküntüler, inflamasyon ve trikofitoz, seboreik ve atopik dermatit.

Farmakodinamik

Terapötik amaçlar için kullanılan herhangi bir ilacın terapötik etkisinin mekanizması, bileşimi ile belirlenir. İnternet, merhem için iki seçenek sunuyor. Cilt merhem King (ambalaj üzerinde bir yazıt var - ketokonazol krem Bileşim KL, üretici: dihon Pharmaceutical Co, Ltd (Yunnan, Çin) - Bu merhem dahil olduğu ketokonazol (Nizoral), bilmelidir içeren ketokonazol ve klobetasolpropiyonat bir antifungal ajandır. Bir deri hücreleri mantar ve bakteri metabolizma verir imidazol grubu, bunları da üreme ve ölüme durmasına neden kırılır. Yan etkiler ketokonazol cilt yanma ve dermatit görünür.

Ve klobetazol propionat, enflamasyon sitokinlerinin sentezini bloke ederek ve iltihap alanındaki damarları daraltarak derideki iltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntıyı gideren sentetik bir kortikosteroiddir.

Diğer bir deri sedef merhem King (diğer karton ambalaj) Kapur kachri, sandal ağacı, Tulsi, Niameh, zerdeçal ve yashtimadhu: ketokonazol hariç özler oluşmaktadır. Bununla birlikte, bu Ayurvedik bileşenlerinin nasıl çalıştığına dair bilgiler, "talimatlar" da, gerçekten, ve onun çevirisi gibi, eksiktir.

Zencefil zambak (Hydicum spicatum) veya soluk zencefil - kapur kachri - bitkinin rizomundan esansiyel yağ formunda bulunur; Cildin tahriş ve kaşıntıyı giderir, iltihaplanmasını azaltır. Sandal antiseptik özelliklere sahiptir ve aynı zamanda iltihabı giderir ve aynı zamanda kılcal dolaşımı iyileştirir ve cildi nemlendirir.

Tulasi özü - kutsal (Ocimum sanctum) bazilikasının yapraklarından elde edilen - bir anestezik ve dezenfektan olarak işlev gördüğü terpen ve fenolleri içerir.

Subtropikal ağaç NIIM bütün parçaları (neem ağacı, Azadirachta indica), mantar karşıtı, anti bakteriyel ve anti-enflamatuar madde olarak Ayurvedik tıp ve homeopatide kullanılır. Asya'da zerdeçal (zencefil ailesinin bir bitkisi) mikroplara karşı güçlü bir ilaç olarak kabul edilir. Fakat Ayurveda'daki yashtimadhu, fitosterol içeren ve deri hücrelerinin yenilenmesini destekleyen meyan kökü (meyankökü) olarak adlandırılır.

Farmakokinetik

Çin üretiminin bu aracının farmakokinetiği açıklanmamıştır.

Hamilelik Sedef "merhem kralı" merhem sırasında kullanın

Hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

Kontrendikasyonlar

Klobetasol ile merhemlerin kullanımı kontrendikasyonlar yaygın plak psoriazis, akne, viral ve fungal cilt enfeksiyonları, 12 yıla kadar yaş içerir.

Yan etkiler Sedef "merhem kralı" merhem

Clobetasol yan etkileri (ve dolayısıyla deri merhemleri Kral): kızarıklık ve cilt kaşıntı, uygulama yerinde cilt atrofisi, artan vücut saç, cilt renk değişikliği, hem de püstüller oluşması ile psoriatik lezyonların riski.

Bu arada, eczanelerde merhem ve klobetasol propionat ile kremler Clobetasol, Dermovate, Psoriderm ve diğerleri isimleri altında satılmaktadır.

Dozlama ve uygulama

Dozaj ve uygulama: Ürün harici olarak uygulandığında, günde bir veya iki kez cilt üzerinde (az miktarda merhemle) kızarıklıklarla yağlanmalıdır.

Kullanım süresi etkinliğe bağlıdır, ancak merhem kullanmak sedef hastalığından bir haftada üç haftadan daha uzun bir süre için tavsiye edilmez.

Aşırı doz

Bu ilacın aşın dozunun yanı sıra diğer ilaçlarla etkileşimi de tarif edilmemiştir.

Depolama koşulları

Depolama koşulları normaldir.

Raf ömrü

Raf ömrü 2 yıldır.

Bilmek önemlidir!

Psoriasis (eş anlamlı: pullu liken), artmış proliferasyona ve epidermal hücrelerin farklılaşma bozukluğuna dayanan kronik olarak tekrarlayan bir hastalıktır. Hastalık, yıllarca süren alternatif relaps ve remisyonlarla devam eder. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Псориатические мази

Ilaç etkisi

Противопсориатические препараты
Дерматотропные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Sedef hastalığı "merhem kralı" merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.