Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Neden doğum lekeleri şişti ve ne yapmalıyım?

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Vücuttaki mollerin ortaya çıkışı, kendi nedenlerine sahip olan normal bir fizyolojik süreçtir. Bebeğin vücudundaki küçük düz nevüsler ebeveynlere dokunuyor. Yanak, omuz veya kalça üzerinde hoş bir köstebek, bir kişinin imgesinde bile bir tür çekicilik ya da "lezzet" olarak kabul edilir. Moleküllerin ortaya çıkma sebebi ne olursa olsun, her zaman yakın ilginin nesnesi olacaktır, çünkü melanomda nevüs-konjenital dejenerasyon olasılığı hakkında herhangi bir yerden alınan bilgiler her durumda geçerlidir. Özellikle endişe duyduğumuzda, mollerin dışbükey olduğunu, rengini veya şeklini değiştirdiklerini fark ettik.

Nedenler dışbükey bir köstebek

Kösteğin şeklini değiştirmesi, henüz cilt kanserinin yerinde geliştiğini göstermez. Diyelim ki başlangıçta çoğu mol düzdür. İstisna, çocukluk çağında ortaya çıkan anjiyomlar ve küçük dışbükey doğum lekeleridir. Kendi başlarına, benler, deri üzerinde kötü huylu neoplazmalar değildir ve bir insanla büyürler, çap olarak büyürler ve cildin yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselirler.

Yine de, bu, bu sürece önem verilmesine gerek olmadığı anlamına gelmez. Eğer düz doğum lekesi dışbükey olduysa, ancak zarar görmedi ve ultraviyole (güneşte veya solaryumda güneşlenmeyerek) aşırı etkisine kapılmadıysa, o zaman dejenerasyon olasılığı çok azdır. Derisinin yavaş yavaş büyümesi ve cildin yüzeyinin üzerinde hafif bir artış, büyük olasılıkla güvenli bir doğal işlem olacaktır.

Başka bir şey, eğer doğum lekesi, mekanik etkilere veya ultraviyole ışınlarının etkisine maruz kalsaydı, bunun ardından aktif büyümesi fark edildi. Bu zaten bir dermatolog ve muhtemelen bir dermatoonolog ziyaret etmek için bir endişe ve bir fırsattır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Patogenez

Gerçek şu ki, benler vücudun savunmasının en az olduğu yerlerdir. İnsanın sözde "zayıf noktası". Özellikle, bu tür zararsız karanlık, daha sık düz lekeler gibi sınır nevüsleri ile ilgilidir. örneğin güneş ışığı veya yaralanma gibi olumsuz faktörlerden bu bölümleri maruz kalma (vs şok, yaralar, yanıklar, yüksek sürtünmeli, sokma ..), bir melanosit değişikliği nedeniyle kendi aralarında zayıf kuplaj eğilimi kanser hücrelerinin içine dönüşüm yol açar Zamanla hızla vücutta metastaz şeklinde yayıldı.

Düz doğum lekesinin dışbükey olduğu gerçeği, büyüklüğünü ve şeklini değiştirdi, malign bir tümöre dönüşmesinin belirtilerinden biri olabilir. Ancak, bu sürecin yüksek olasılığından bahsetmek, yalnızca aşağıdaki gibi başka dejenerasyon belirtilerinin varlığında mümkündür:

  • Doğum lekesinin renginde değişiklik: doku ölüm belirtileri, düzensiz renklendirme, nevüs yerine kızarıklık ile karanlık kapanımların görünümü.
  • Şekilde değişim: Nevüste farkedilen asimetri, düzensiz kenarlar, aktif büyüme.
  • Olağandışı duyular: bir nevüs yerine kaşıntı, karıncalanma, yanma veya ağrı.

Büyük, soruya cevap vermek için, neden doğum lekesi dışbükey oldu, sadece hastanın sorgulaması ve iyi kalite üzerine belirli çalışmalar temelinde uzman olabilir. Doğum lekesi ile ilgili endişeler varsa, dermatoloğu ziyaret etmek ve doğum izniyle birlikte iyiden emin olmak, süreci başlatmak ve kısa görüşlülüğün hoş olmayan meyvelerini toplamak daha iyidir.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Sonuçlar, melanom gelişimini önlemek için zaman içinde en trajik olabilir. Bu sinsi hastalığın ilk aşamaları tedaviye kolayca uyum sağlayabilir. Kösteğin tedavisi (çıkarılması) için zamanında ve doğru bir yaklaşımla, iyileşme hızla ve komplikasyon olmaksızın gelir. Kanser tümörü diğer organlara köklerini (metastazları) serbest bıraktıysa, prognoz çok daha az pembe olur. Bazen böyle bir dikkatsizlik, bir insanı sadece sağlığa değil, aynı zamanda hayata da mal olabilir.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Teşhis dışbükey bir köstebek

Dışbükey de dahil olmak üzere herhangi bir doğum lekesi, benign formasyondan kanser tümörüne dejenerasyon olasılığı açısından doktora özel bir ilgi göstermektedir. Bir köstebekün doğum sebebi ne olursa olsun, ne olursa olsun (melanositlerden veya vasküler ağlardan), içindeki herhangi bir değişikliğin, cildin belirli katmanlarında belirli bir sürecin başladığını gösterdiği anlaşılmalıdır. Fakat bir doğum lekesinin büyümesinin veya deri üzerindeki yükselmesinin kanser gelişimi ile ilişkili olup olmadığı, yalnızca ayırıcı tanı yöntemlerini kullanarak bir hekim tarafından belirlenebilir.

Gözle, sadece bir köstebek tehlikeli olabilir, ancak bu teşhis ne kadar doğru olduğunu belirleyebilir, sadece enstrümantal araştırma sonuçlarını söyleyebilir. Bununla birlikte, doktorun bu tür çalışmalara ihtiyaç olup olmadığını anlaması için hastanın hikayesinden bir şeyler öğrenilebilir.

Bir dermatologla yapılan bir röportajda, başlangıçta deri ile aynı hizada olmasına rağmen, benlerin dışbükey hale geldiğinin belirtilmesi önemlidir. Pigment lekesinin ne zaman ortaya çıktığı, travmatik faktörlere maruz kalma, nevüslerin büyümesi ile bağlantılı olarak hissettiğiniz hisler hakkında bilgi vermek gerekir. Doktor, aileniz hakkında, geçmiş nesiller hakkında, kanser gelişimine kalıtsal yatkınlığı, özellikle melanomu öğrenmek ve aynı zamanda sağlık durumunuzu öğrenmek için sorular sorabilir.

Bir dışbükey molün enstrümantal tanısı, bir dermatoskop olarak adlandırılan 10 kat büyütmede özel bir mikroskop ile gerçekleştirilir. Bu cihaz, doktorun monitörün ekranında gördüğü net bir temiz görüntü elde etmenizi sağlar ve gelecekteki teşhis çalışmaları için bilgisayar hafızasına insan vücudundaki annelik desenini yaratın ve kaydedin.

Daha da eksiksiz bir görüntü, köstebeğin derinlemesine aydınlatılmasına izin veren, bilgisayar tabanlı epilüminesans teşhislerinin varyantlarından birini verir.

Eğer aç karnına bir kişinin radyoaktif fosfor ile özel bir hazırlık içmek için izin ve sonra koyu lekeler cilt alanı simetrik bir köstebek içinde izotop ölçümlerinde miktarını üretmek zaman melanom gelişme bazen radyoizotop çalışması öngörülen şüpheleniyorsanız.

Nevi'nin termometrik tanı yöntemi, cildin sağlıklı bir alanının sıcaklığının çeşitli endikasyonlarına dayanır ve melanomdan etkilenir. Bu fark 4 dereceye kadar çıkabilir.

Konveks bir doğum lekesi teşhisi, bizim için genel analizleri içermez. Sadece tümörün hızlı bir şekilde çıkarılması durumunda gerekli olabilirler. Bununla birlikte, nevus hücrelerinin histolojik muayenesi olarak, bu tip laboratuvar araştırmalarına mol tanısında en önemli rol verilmiştir. Bir biyopsi de bir tür analizdir, ancak araştırma şüpheye neden olan bir mol doku alır.

Şüpheli bir köstebek kaldırılmasından sonra çoğunlukla biyopsi yapılır. Ortaya çıkan materyalin araştırılması, tümörün ne kadar tehlikeli olduğunu ve metastazların bundan sonra da kaldığını anlamaya yardımcı olacaktır.

Bir doğum lekesi çıkarılmadan yapılan histolojik muayenenin bir çeşidi, delinme biyopsisidir, lokal anestezi altında özel bir iğne kullanıldığında, daha fazla araştırma için birkaç nevüs hücresi alınır.

Histolojik incelemenin herhangi bir çeşidi neredeyse% 100 doğru tanı verir. Şüpheler varsa veya biyopsi olasılığı yoksa ve her şey melanom geliştirme riskinin yüksek olduğunu gösterirse, hasta ultrason, röntgen ve hatta MRG'ye gönderilebilir.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Neleri incelemek gerekiyor?

Tedavi dışbükey bir köstebek

Benler için en güncel tedavi şekli sadece onların çıkarılmasıdır. Bir mol konveks olmak, ama çalışmalar, malignite onaylamadıysanız, bunların uzaklaştırılması için endikasyonlar yalnızca yaralanma ya da kansere genetik bir yatkınlık ile sonuçlanan, nevus uygunsuz konumu olabilir. Tıp kurumlarında "tam durumda" miyelin çıkarılması, sağlıklı bir doğum lekesinin yanlış bir şekilde çıkarılmasının, nevüsün yerinde cilt kanserine neden olabilmesi nedeniyle gerçekleştirilmez.

Dışbükey bir kösteğin çıkarılması çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

  • cerrahi operasyon
  • lazerle nevüs çıkarılması
  • Düşük sıcaklıklarda bir köstebe maruz kalma - sıvı azotla dondurma veya kriyodestrit
  • Elektrik akımının pigmentli yerinde etkisi (elektrokoagülasyon)
  • doğum lekesinin yüksek frekans dalgaları ile çıkarılması (radyo dalgası çıkarma).

Cerrahi müdahale dışındaki tüm yöntemler ağrılı hislere neden olmaz ve arkalarında fark edilmeyen izler bırakmaz. İyileşme genellikle hızlı ve komplikasyon olmadan geçer.

Melanomun gelişiminin son aşamalarında dışbükey bir kösteğin çıkarılması istenilen sonucu vermeyebilir ve tümör büyümeye devam edecektir. Bu gibi durumlarda antitümör ilaçlar kurtarmaya gelir. Bu ilaçlar, "Ipilimumab" veya "Nivolumab" gibi geçici bir etki yaratabilir, bu da tümörün büyümesini 1 yıla kadar durdurabilir. Cilt kanserinin son aşamasında hastalara yardımcı olabilirler, tümörün boyutunu azaltırlar.

Ancak ilaç "Refonte", hızlı büyüyen tümörler tedavisinde uygulanmasını bulmuştur. Vücut tarafından gerekli antikorların üretimini teşvik eder ve aynı zamanda tümörü etkiler, tümör hücrelerinin kanser hücrelerini ve nekrozunu (ölmesini) azaltır. İlaç kemoterapi de dahil olmak üzere karmaşık tedavide oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Dışbükey bir molun alternatif tedavisi

Eğer benler kaldırmak için cerrahi müdahaleden hemen korkuyor ve bu nedenle sadece bir köstebek tedavisi (çıkarılması) alternatif yollarla uygulanan doktorları veya güvenmiyorsanız, Tehlikede kendinizi maruz anlamak gerekir. Her durumda doğum lekesini çıkarmadan önce, melanom veya diğer malign oluşumun varlığını dışlamak için tanısını yürütmek gerekir.

Evde malign neoplazmın çıkarılması komplikasyonlara yol açabilir. İlk olarak, melanomu tamamen ortadan kaldıramazsınız ve travmatik bir faktöre maruz kalan kalan hücreler daha hızlı gelişir. Böylelikle, sadece kanseri tedavi etmekle kalmayacak, aynı zamanda bir ölümcül sonuca ya da hastanede daha uzun ve şimdi daha az etkili bir tedaviye sahip olan hızlandırılmış seyrini de kışkırtacaksınız.

İkinci olarak, işlem sırasında ilaveten, enflamasyonu veya hastalığın nüksetmesini provoke eden bir enfeksiyonu ikame edebilirsiniz. İkincisi ayrıca, sağlıklı benler için de önemlidir, onları uzaklaştırırken, sterilite yeterince korunmamıştır.

Eğer bazı düz lekesi sonunda belirgin hale fark ve size rahatsızlık verir, ama ev tedavinin etkileri ile tanışmış, onun kararında sadık kalırsa, en güvenli alternatif tıp tarifleri dikkat etmek tavsiye edilir.

Bir dışbükey molun bu türden alternatif tedavi yöntemlerine, bal, soğan, patates, keten tohumu veya hintyağı, karnabahar suyu, limon, ekşi elma esasına dayalı yemek tarifleri uygulanabilir. İstenilen sonucu bile getirmezlerse, ciddi olarak zarar veremezler. Bu ürünlerin çoğunun bir ağartma etkisi vardır.

Dikkatle, daha agresif bir etkiye sahip sarımsak, sirke, iodin, kırlangıçotu ve sütlü ekmek bazlı reçetelerde ele alınmalıdır. Yine de, bu fonlar sadece renk değiştiremez, aynı zamanda doğum izlerini de kaldıramaz ve iz bırakmaz.

Önemli bir nokta: hayır olsun ne tercih tedavi, doğum lekeleri tıbbi tanı konulduktan sonra ve durumda zamanla başarısız bir alternatif tedaviler dışbükey benler etkilerini tersine çevirebilecek bir uzman doktor, gözetiminde ihtiyaç kaldırılmasını yürütmek.

trusted-source[29], [30], [31]

Önleme

Yukardakilere dayanarak, bazen mol değişimlerinin, bu değişikliklerin sonuçlarının tedavi edilmesinden daha kolay önlenebileceği sonucuna varmak mantıklıdır. Doğum lekesinin güneş ışınlarına ve UV ışınlarına uzun süre maruz kalmaması ve yaralanma olasılığını azaltmak için önlemler alması durumunda, melanomda doğum izinin dejenerasyonu olasılığı çok daha düşüktür.

Bazen, özellikle dışbükey benler durumunda, koruyucu bir önleme bile gerekli olabilir. Ancak bu, bir doğum lekesini kazara kazımaktan, giysileri koparmaktan veya zarar vermekten daha iyidir, bu da patolojik bir sürece yol açabilir. Bir doğum lekesinin çıkarılması, güneş tarafından giyilmesi zor olan yerlerde bulunuyorsa ve melanomun başlangıcına kalıtsal bir yatkınlık varsa, gerekli olabilir.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Tahmin

Bu gibi durumlarda beneklerin çıkarılmasının prognozu olumludur, ancak yanlış tanı konulduğunda veya profesyonel olmayan tedavide komplikasyonlar ortaya çıkar. Eğer doğum lekeleri konveks hale gelmiş ve diğer değişikliklere uğramışsa, alınan tüm önlemlere rağmen, doktora zamanında erişim, basit insan mutluluğunun ana bileşenleri olan yaşamı ve sağlığı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

trusted-source[36], [37]

Bilmek önemlidir!

Konveks doğum lekesi (nevüs) ciltte iyi huylu bir neoplazmdır. Dermatologların bakış açısından, benler ve doğum lekeleri benzer tıbbi nedenlere sahiptir. Gelişimin ilk aşamasında, köstebek cildin üzerinde koyu renkli küçük bir leke gibi görünüyor.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.