Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Labia üzerinde doğum lekesi

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2019

Samimi doğum lekeleri çok, ama ne kadar güvenli? Nevi, görünme nedenleri, malignite belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir.

Her kişinin vücudunda doğum lekeleri vardır. Bazılarında, küçük ve zar zor fark edilirler, bu nedenle sorun yaratmazlar, diğerleri ise - büyüktür ve özel bakım gerektirir. Labia üzerindeki bir köstebek, ilk bakışta bir kadının lezzetini görüyor, ancak birçok problem ve rahatsızlık getirebilir. Böyle bir eğitim her zaman estetik açıdan hoş görünmez, ancak en tehlikeli olanı malign bir tümöre dönüşebilir olmasıdır. Tüm nevuslar için bu süreci gözden kaçırmamak için izlemeniz gerekir.

Doğum lekeleri, cildin renginden sorumlu olan, aşırı miktarda melanin birikimidir. Farklı boyutlarda ve renklerde olabilirler: küçük noktalardan büyük karanlık darbelere. Nevüsler konjenital ve kazanılmışlardır, bunlar da benign ve malignitedir. Boyutları, tabanın bulunduğu derinliğe bağlıdır. Benign: düz veya hafif dışbükey. Genital organlarda pigmentli oluşumlar çoğunlukla normal bir yapıya sahiptir. Fakat boyutları büyüdükçe, form veya renk değişmişse, dermatoloğa hemen başvurmaya değer.

trusted-source[1], [2], [3]

Nedenler labia doğum lekeleri

Kural olarak, doğum lekeleri vücutta meydana gelen belirli süreçler nedeniyle ortaya çıkar. Nedenleri hem konjenital faktörler hem de edinilmiş olanlarla ilişkili olabilir. Yani, labiadaki bir köstebek kendi başına ortaya çıkmaz, bir şey onun görünümünü provoke etmelidir.

Nevi'nin başlıca nedenleri:

 • Genetik predispozisyon - fetal gelişim sırasında pigmente neoplazmalar oluşur.
 • Hormonal arka planda değişiklikler - ergenlik döneminde kadınlarda hormon düzeylerinde, doğum kontrol hapı alımı veya hamilelik sırasında bir değişiklik.
 • Ultraviyole radyasyon - aşırı etkisi, vücudun farklı bölgelerinde nevüslerin ortaya çıkışını veya zaten mevcut olanların büyümesini provoke eden melanin üretimini artırır.
 • Pankreas, GI veya karaciğer hastalıkları aynı zamanda kutanöz neoplazmların görünümünü de etkiler.

Labia üzerindeki moleküller, genital siğillerden ve siğillerden ayırt edilmeli ve bu da bir zührevi hastalığın belirtisi olarak davranabilir. Düzenli olarak travmatize edilen Nevus, onkolojik bir süreci tetikleyebilir. Örneğin, dışbükey veya asılı çıkıntılar kıyafetlere yapışır veya mahremiyet sırasında yaralanır.

Çoğu durumda, bu pigmentli lezyonlar iyi huyludur, ancak bir takım faktörlerin etkisi altında melanomaya dejenere olabilir. Doğum lekesi boyut olarak keskin bir şekilde artmışsa, rengi veya şekli değişmiş, ağrı, çatlaklar veya iltihaplanma başladı, daha sonra bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Bu durumda, malignitelerini önlemek için operatif müdahale endikedir.

trusted-source[4], [5]

Patogenez

Labia üzerindeki doğum lekesi, intrauterin veya ekstrauterin dönemde oluşan iyi huylu bir neoplazmdır. Karakteristik özelliği nevüs hücrelerinin varlığıdır. Patogenez, melanoblastların nöroektodermal tüpteki epidermisin bazal katmanlarına göçünün ihlali ile ilişkilidir. Bundan dolayı, hücrelerin bir kısmı dermiste kalır, epidermiye ulaşmaz. Köstebek hücrelerini oluşturan hücreler atipiktir, hasar görür, yuvarlaktır, yani tam melanosit değildirler. Birbirlerine gevşek bir şekilde yapışırlar ve sitoplazmalarında hala bir pigment vardır.

Ergenlik döneminde genellikle yavaşlayan, yavaş büyüme ile karakterize doğumsal nevus için. İnsanların yaklaşık% 90'ı konjenital nevüslere sahiptir, çünkü birçok kadın labiada doğum lekeleriyle karşı karşıyadır. Konjenital büyüme daha az sıklıkla maligndir, ancak edinilenler malign dejenerasyona eğilimli nadir bir fenomendir. Çoğu zaman bu, cildin travmatize edilmesinden kaynaklanır.

trusted-source[6], [7], [8]

Belirtiler labia doğum lekeleri

Diğer bölgedeki nevüsler, diğer deri lezyonları gibi asemptomatiktir. Yani, görünümleri, tüm vücuttaki vücut ısısı, baş ağrıları veya ağrılarda bir artışla birlikte görülmez. Semptomlar cildin düzenli muayenesiyle görülebilir. Ancak, pigmentli eğitimin dejenerasyonunu gösteren bir takım işaretler var.

 • Boyutta artış
 • Büyüme alanında rahatsızlık, hassasiyet, yanma ve kaşıntı
 • Renk değişimi
 • Pürüzlülük, tüberküller ve ölçekleme görünümü
 • Konturun güvenlik açığı
 • Nevüs yüzeyinde kanama ve balgam

Doğum lekeleri melanosit içerir - bunlar melanositlere dönüşebilen hücrelerdir. Vücudun düzenli muayenesi ciltte meydana gelen en ufak değişiklikleri ortaya çıkaracaktır. Yukarıdaki belirtilerin ortaya çıkması, hemen bir doktora danışmak için bir fırsattır.

Labia üzerinde asılı asmalar

Labia üzerinde papillomlar ya da asılı muşmalar, 1 mm'lik bir büyüklükte, birleşik ya da soluk pembe renklerin bir malformasyondur. Sığırcık büyümesi hızla büyüyor ve karnabahar formunu alabilir. Papilloma virüsünü kişisel hijyen ürünleriyle veya içi boş bir bağlantıyla alabilirsiniz. Hasarlı epidermisin ve mukoza zarının, üzerinde virüs bulunan nesnelerle teması nedeniyle enfeksiyon meydana gelir.

Asılı mollerin başlıca sebepleri:

 • Vücutta hormonal yetmezlik (gebelik)
 • Papilloma virüsü
 • Organizmanın yaş özellikleri (pubertal dönem, yaşlılık)
 • Bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerini azaltmak
 • Endokrin hastalıklar
 • Abortirovanie
 • Anlaşılmaz cinsel ilişkiler ve ortakların sık sık değişmesi
 • Vücudun vitamin ve mineral eksikliği
 • Düzenli stres ve nevroz

Böyle bir büyüme biçiminin ortaya çıkmasına neden olabilecek ciddi hastalıklar yoktur. Fakat bu, insanlar için güvenli oldukları anlamına gelmez. Labiadaki papillomalar kansere neden olabilir. Büyümeleri, bir takım komplikasyonlara neden olur: travma ve patolojik bölgelerden kanama, seks sırasında rahatsızlık, normal doğum sürecine engel. Neoplazmlar psikolojik rahatsızlığa neden olur, psikozu ve depresif durumu provoke eder.

Labia üzerinde asılı mollerin jinekolog ziyareti ile başlar tedavi gerektirir. Doktor etkilenen bölgeleri inceler ve HIV enfeksiyonu ve papilloma virüsünün tanımlanması için testler alır. Teşhis sonuçlarına göre cerrahi olarak çıkarılır.

trusted-source[9], [10]

Labia majora üzerinde doğum lekesi

Her bir kişinin vücudunda bir süs olarak hizmet edebilen ve estetik rahatsızlık veren pigmentli neoplazmalar vardır. Labia majora üzerindeki köstebek hem ilk hem de ikinci olabilir, hepsi türüne ve büyüklüğüne bağlıdır. Büyük oyuk dudakta görülebilen ana nevüs türlerini düşünün:

 • Konjenital - fetüsün intrauterin gelişimi döneminde, çocuğun yaşamının ilk yılında kendini gösterir. Bunlar küçük (1,5 cm'den az) ve büyük (1.5 cm veya daha fazla). Melanom geliştirebilecekleri için tıbbi gözetim gerektirirler.
 • Asılı ve siğil - sık sık travmatizasyonla ilişkili rahatsızlığa neden olur. Bu onların malign bir forma dönüşmesine yol açabilir. Kural olarak, insan papilloma virüsü yüzünden ortaya çıkar. Bu süreci önlemek için, bu gibi moller çeşitli cerrahi yöntemlerle çıkarılır ve histolojik analiz için gönderilir.
 • Düz pigment lekeleri - çoğu durumda, bir tehdit oluşturmaz. Ama bir kadının durumlarını gözlemlemesi gerekiyor. Herhangi bir değişiklik olsaydı, örneğin, köstebek büyümeye başladı, renk veya pul değişti, o zaman bir jinekolog veya dermatoveneroloğa dönmeye değer.

Büyük labiada pigmente lezyonların çıkarılması tehlikelidir, çünkü bu ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

trusted-source[11]

Labia üzerinde siyah doğum lekesi

Yerleşimlerinde, boyutlarında ve elbette renklerinde farklılık gösteren birçok pigmentli oluşum vardır. Labia üzerinde siyah bir doğum lekesi, özel ilgi gerektiren bir nadirliktir. Bu tür nevüsler için, düzenli bir yuvarlak şekil ve tek tip bir renk karakteristiktir. Genellikle çocuklukta görülürler ve ergenlik döneminde daha da kararabilir ve boyutlarını artırabilirler.

Siyah pigmentasyon ile ilişkili üç ana tip formasyon vardır:

 • Melanom nevus yuvarlak veya oval, 5 mm'den az güvenli bir oluşumdur. Düz veya kubbeli bir yüzeye ve farklı kenarlara sahiptir.
 • Displastik nevüs - boyutu 5 mm'den fazla, açık bir şekil ve asimetrik sınırlar değildir. Çoğu durumda merkezde birkaç ek gölgeler ve bir şişme vardır. Labia ve vücutta bu tür birçok neoplazm varsa, bunlar izlenmesi gerekir, çünkü bunlar melanomda rejenere olabilirler.
 • Melanom hızla gelişmekte olan bir malignitedir. Melanositlerden kaynaklanır, sıradan bir doğum lekesi gibi görünür, ama hızla dönüşür. Malignitenin ana belirtileri: büyüklüğünde bir değişim, asimetri, serpiştirilmiş birkaç renk, ağrı, kanama.

Kendi başlarına, siyah doğum lekeleri zararsızdır, ancak değişiklik belirtileri ortaya çıkarsa, bir jinekolog veya dermatoveneroloğa başvurmak gerekir.

trusted-source[12]

Ilk işaretleri

Labiadaki köstebek, görünümünü belirten semptomlara sahip değildir. Sadece düzenli kendi kendine muayene neoplazmları ortaya çıkarmaya izin verecektir. Kötüye kullanılan nevus düzenli olarak travmatize edilebilir ve bu da birtakım olumsuz sonuçlara yol açar.

Bir doğum lekesinin ilk belirtileri:

 • Renk değişikliği, yeni bir pigmentin ortaya çıkışı
 • Yerleştirme kenarının boyutu 5 mm'yi aşıyor
 • Sınırlar asimetrik ve deforme
 • Pigment noktasının yapısı, dokusu veya şekli bozulur.
 • Doğum lekesi yüzeyi sertleşir, kuru kalır, çatlar ve atılımlar ortaya çıkar.
 • Nevusta dokunmak acı verici hissi verir

Yukarıda tarif edilen belirtilerin ortaya çıkması, değiştirilmiş neoplazmı teşhis etmek ve onun malign dejenerasyonunu önlemek için hemen bir doktora danışmak için bir işarettir.

trusted-source[13], [14], [15]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Samimi doğum lekeleri sadece vücudun eşsiz bir dekorasyonudur, aynı zamanda bir risk bölgesidir. Bu onkolojiye dönüşüm olasılıklarından kaynaklanmaktadır. Pigmentli büyüme genellikle mahremiyet, hijyenik prosedürler, dar kıyafetler giymek veya kendiniz çıkarmaya çalışırken sıklıkla travmatize edilirse olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Herhangi bir hasar, antiseptik tedavi olmaksızın komplikasyonları beraberinde getiren kılcal kanamaya neden olur.

Köstebek ya da yırtılmışsa, yapılacak ilk şey kanı durdurmaktır. Bu amaçlar için, bir pamuklu çubuk veya bandaj uygundur. Yara, klorheksidin veya hidrojen peroksit ile tedavi edilmelidir. Asılan köstebek koparsa, salin solüsyonuna koyarak çalışmaya gönderilmelidir. Ve lezyonun yerini araştıracak olan jinekoloğa veya dermatoveneroloğa hitap etmek ve eğer gerekliyse, birikimin kalıntılarını gidermek zorunludur.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, aşağıdaki kurallara uymanız önerilir:

 • Köstebek kaşıntı veya kaşıntı varsa, o zaman alkolle yakmayın, bir doktora görünmelisiniz.
 • Nevüs boyutu ve şekli değiştiyse, cerrah tarafından gerçekleştirilen cerrahi çıkarılması gösterilir.
 • Eğer neoplazm iltihaplı hale gelirse, renk değiştirir veya kanama başlarsa, onkolojiye hemen başvurmak bir fırsattır.

Bir doğum lekesi yaralandıysa, hangi malign değildi, o zaman tehlikeli değil. Ciddi sonuçlara melanom hasarı neden olur. Yaradaki melanin kalıntıları, kanın içine girebilir ve vücudun her tarafına yayılabilir, bu da cilt kanserine yol açar.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Komplikasyonlar

Labia üzerindeki köstebek, diğer cilt lezyonları gibi, özel ilgi gerektirir. Bu onun malignite riski nedeniyle. Komplikasyonlar, ultraviyole radyasyona uzun süreli maruz kalma, travma ve kendi kendine tedavide başarısız girişimler ile ortaya çıkar. Nevüsün görünümünün gerçekleri tehlikeli değildir. Bu değişikliklerin kendisinde meydana gelmesi durumunda ihtiyatlı olmak önemlidir:

 • Renk değişti, boyut
 • Acı verici duygular vardı
 • Nevüsün cildi ya da yakınına sıyrılmak, çatlamak
 • Lezyon bölgesinde kaşıntı ve yanma hissi vardı.

Tıbbi istatistiklere göre, genital bölgelerin yaklaşık% 50'si melanoma, yani onkolojik hastalığa dönüşmektedir. Doğum lekeleri travma olduğunda risk önemli ölçüde artar.

trusted-source[20], [21], [22]

Teşhis labia doğum lekeleri

10. Revizyondaki hastalıkların uluslararası sınıflandırması, genitallerin sınıf 2'deki "Neoplazmalar" ile ilgili doğum lekelerini içermektedir. Mb 10 ve kompozisyonunda yer alan ana kategoriler için kodu göz önünde bulundurun:

D10-D36 Benign neoplazm

D22 Melanom nevüs:

 • Duda D22.0 Melaniform nevüs
 • D22.1 Göz kapağı yapışma da dahil olmak üzere, göz kapağında Melaniform nevüs
 • D22.2 Kulağın ve dış kulak yolunun Melaniform nevusu
 • D22.3 Yüzün diğer ve belirtilmemiş kısımlarının Melaniform nevusu
 • D22.4 Kafa derisinin ve boynunun Melaniform nevusu
 • D22.5 Gövde Melanom nevus
 • Omuz kemeri bölgesi de dahil olmak üzere, üst ekstremitenin D22.6 Melaniform nevusu
 • Kalça bölgesi de dahil olmak üzere alt ekstremite D22.7 Melanom nevüs
 • D22.9 Melaniform nevus, belirtilmemiş

Bir dermatolog teşhis ederken yukarıda açıklanan sınıflandırıcıyı kullanır. Bu cerrahi müdahale ve nevüs çıkarılması için endikasyonlar için gereklidir.

Herhangi bir büyüklük ve lokalizasyonun nevüsleri özel dikkat ve düzenli denetimler gerektirir, bu onların dejenerasyon riski ile ilişkilidir. Tanı hastanın şikayetlerine ve anamnez topluluğuna dayanır. Dermatolog, doğum izinin sınırlama süresini (konjenital, edinsel), tanısal önlemlerin daha erken gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini, ya da tedavisinin değişip değişmediğini (renk, boyut vb.) Belirler.

Kutanöz büyüme çalışmasında kullanılan temel tanı yöntemlerini ele alalım:

 • Pigmentin yüzeyinden yapılan analiz - davranışının ana göstergesi, kanama veya hasardır. Toplanan materyal mikroskop altında incelenmiştir. Bu, nevüs tipini ve onun melanomaya dönüşme olasılığını belirlemenizi sağlar.
 • Lüminesan mikroskopi - dermatoskop yardımıyla, sadece derisinin değil, aynı zamanda sağlıklı dokuların bir kısmı da muayene için alınır.
 • Bilgisayar tanıları - bir doğum lekesi mevcut örnekler ile karşılaştırılır, teşhis ve tedaviyi reçete eder.

Tanıdaki ana görevler: melanoma dönüşmesini önlemek için, çeşitli nevus ve çıkarma seçeneklerini tanımlamak.

trusted-source[23], [24], [25]

Analizleri

Genital bölgelerdeki deri büyümelerinin ve vücudun diğer kısımlarının laboratuar teşhisleri bir dermatolog veya dermatovenerolog tarafından gerçekleştirilir. Analizler, nevüsün durumunu ve bozulma riskini bilmenizi sağlar. Hasta oncomarkers için bir analiz geçmek zorunda kalacak. Çalışma için damardan kan alındı. Bu, pigmentin dönüşümü sırasında oluşan maddeleri tanımlamamızı sağlar. Sonuçlarına göre, ek testler reçete edilir.

Bir dermatoskop kullanarak bir çalışma zorunludur. Köstebeke özel bir yağ uygulanır ve aydınlatmalı özel bir optik cihaz ile muamele edilir. Böyle bir analiz cilde zarar vermez, ancak nevusun yapısını ve dermisin derin katmanlarının durumunu belirlediğinden çok doğrudur.

trusted-source[26], [27]

Enstrümantal teşhis

Nevüs tipini belirlemek için, araçsal diyagnostiğe özel önem verilir. Bu yöntemin yardımıyla neoplazmın çapı, şekli, rengi, lokalizasyonu ve ek büyüme varlığı analiz edilir. Temel araç yöntemlerini ele alalım:

 • histoloji

Cerrah cildi dezenfekte eder, lokal anestezi uygular ve nevusu çıkarır. Uzak malzemeler araştırma için laboratuvara gönderilir. Bu, ilk aşamada cilt kanserini tanımlamanıza ve tedaviye başlamanıza olanak tanır. Histoloji doktor veya hastanın kişisel isteği doğrultusunda yapılır. Prosedür sadece tıbbi kurumlarda veya laboratuvarlarda gerçekleştirilir.

 • biyopsi

Deri hastalıklarının morfolojik tanısı, malign süreçlerin şüphesi ile gerçekleştirilir. Biyopsi dokusu alınırsa, çıkarılması kozmetik veya fonksiyonel rahatsızlığa neden olmaz. Eksizyon bir neşter veya elektrocerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Küçük nevüsler tamamen çıkarılır ve büyük olanlar kısmen bir parça sağlıklı doku ile alınır.

Yukarıdaki prosedürlerin bilgilendirici doğasına rağmen, ana dezavantajları, doğum izinin travmasıdır ki bu da malign sürecin başlamasına neden olabilir.

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Hasta, labiadaki bir köstebek ile bir dermatoloğa hitap ettiğinde, doktorun ana görevi, deri büyümesini patolojik oluşumlardan ayırmaktır. Bu amaçla cildin genel durumu, dermiste gelişim kusurları ve ekleri, nevüs sayısı ve görünümleri incelenir. Diferansiyel teşhis, günümüzde, pigment biriktiren dermisin 24 tümör lezyonu olduğu gerçeğiyle karmaşıklaşmaktadır.

Geleneksel kıyasla mol siğil, galonevusom Ota nevus, papillom, kondilom, bazal hücre karsinomu, mil hücreyi (epitelioid) nevus, fibrom ve diğer tümörler. Birçok çeşit mol, bir tümörü simüle eder. Örneğin, konjenital büyümeler şekil olarak veya genişlikte asimetrik olabilir. Ancak melanom da onlardan gelişebilir.

Tedavi labia doğum lekeleri

Labia üzerindeki doğum lekesi, hem fizyolojik hem de estetik rahatsızlık nedeniyse, o zaman bir dermatoveneolog veya jinekolog ile irtibata geçmeniz gerekir. Tedavi, tanı sonuçlarına bağlıdır (dermatoskop, histoloji, biyopsi ile muayene). Kural olarak, terapi için bu tür yöntemleri kullanın: cerrahi, radyo dalgası ve lazer.

Temel tedavi yöntemlerini ele alalım:

 • Cryodestruction - outgrowth ölümüne yol açan sıvı nitrojen ile tedavi edilir. Yara yerine sağlıklı bir epidermisin oluştuğu ince bir film formu oluşur. Bu yöntemin ana avantajı, yara izi bırakmaması, sağlıklı dokuyu etkilememesi ve ağrıya sebep olmamasıdır.
 • Elektrokoagülasyon - uzaklaştırma yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında ortaya çıkar. Özel bir araç yardımıyla, doktor birikimi arttırır. Prosedür sırasında, kanama meydana gelmez, ancak ağrılı hislere neden olduğu için sadece büyük oluşumlar çıkarılabilir.
 • Lazer çıkarılması, vücudun herhangi bir yerinde lazer ışınlarının kullanılmasını içeren popüler bir yöntemdir. Radyasyon cildin derinliklerine nüfuz eder, yara izi veya yanık bırakmaz. Büyük pigmentli büyümeleri tedavi etmek için kullanılmaz.
 • Radyocerrahi - etkilenen alan radyoaktif yönsel ışınlara maruz kalır. Radyasyon, köstebeği ortadan kaldırır, ancak uygulamasının yerinde bir yara izine dönüşen bir radyasyon yanması kalır. Prosedür kanamaya neden olmaz, dezenfektan özellikleri vardır. Küçük nevüslerin çıkarılması için uygundur.

Genital organların yüzeyinde büyük doğum lekeleri varsa, bunlar sadece cerrahi olarak çıkarılır. Bu işlem ağrılıdır, bu nedenle anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık bir saat sürer. Küçük cilt çıkarımları için radyo dalgası yöntemi veya elektrokoagülasyon en sık kullanılır.

Tıp

Labia üzerinde bir doğum izini tedavi etmek mümkündür ve gereklidir, ancak birçok hasta bunu yapmayı reddederek daha radikal yöntemlere başvurmaktadır. İlaçlar, lazer veya kriyodestrit kadar hızlı hareket etmez, ancak istenen sonuçları elde edebilirler. Tedavi için çoğu durumda aynı davranan özel merhemler, tonikler ve solüsyonlar uygulayın. İlaçlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Epidermisin yok edilmesi
 • Anti-inflamatuar ve antiseptik aksiyon
 • Antimikrobiyal ve rejeneratif eylem
 • Derin ve normalize edici cilt rahatlatma özellikleri

Samimi molları tedavi etmek için kullanılan bir dizi ilaç düşünün:

 1. Solkoderm

Değiştirilmiş dokuların mumyalanmasını ve devitalizasyonuna neden olan harici bir ilaç. 0.2 ml'lik ampullerde bir çözelti şeklinde verilebilir.

 • Kullanım endikasyonları: cildin bütünlüğü, nevus, plantar siğil, genital siğiller, seboreik keratoz ve aktinokeratozdaki benign yüzey değişikliklerinin tedavisi
 • Tedavi bir doktor veya sağlık personeli tarafından gerçekleştirilir, çözeltinin cilde kendiniz uygulanması önerilmez. Ampul bulunan kitte özel bir aplikatör (tüp) bulunmaktadır. Yardımı ile, çözüm, cilde önceden alkolle tedavi edilen lezyon bölgesine doğrudan uygulanır. Çözeltiyi uyguladıktan sonra kurumasını beklemek gerekir. 3-5 dakika sonra, muamele edilen alan sarı veya beyazımsı gri bir renk alır. Bu olmazsa, prosedür tekrarlanır. Bir kerede, toplam alanı 4-5 cm olan en fazla 4-5 adet nevüs işleyemezsiniz.Yapışmanın tamamen ortadan kaldırılması için, 4 haftalık aralıklarla gerçekleştirilen yeterli sayıda prosedür vardır.
 • Solüsyon mukoz membranlara çarptığında yan etkiler ortaya çıkar. Belki geçici kızarıklık veya tedavi edilen alanın etrafında bir iskemik halkanın görünümü. Bu reaksiyonlar eleme gerektirmez. Fakat kendiliğinden geçmeyen belirgin cilt reaksiyonları varsa, o zaman steroidal veya anestezik merhem kullanırlar. Ürünün yanlış kullanımı cilt yanıklarına neden olabilir. Gözlere veya mukoza zarlarına girdiğinde,% 1 sodyum bikarbonat çözeltisi veya saf su ile yıkanır.
 • Solkoderm kontrendikedir: metastaza meyilli malign deri lezyonları, çil ve keloid skarlarını çıkarmak, skar dokusunun artmış oluşumu ile. Ciddi advers reaksiyonlar geliştirme riskleri olduğundan, çözüm hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.
 • Aşırı doz durumunda, yani sağlıklı dokulara büyük miktarda solüsyon uygulandığında, ülser ve yanıklar gelişebilir. Tedavileri için, bu tür yaralanmalar için standart tedavi gösterilmiştir.
 1. Stefalin

Benekleri, siğiller ve papillomları çıkarmak için bitki bazında merhem. İlacın bileşimi, yüksek nüfuz etme kabiliyetine bağlı olarak, bitkisel çiçek salkımının ve köklerinin toplanmasını içerir. Ürünü cilt üzerine uygulamadan önce, merhem ile flakon iyice çalkalanmalıdır. İlaç, doğumdan 30-60 dakika önce, doğum lekelerine uygulanır; çünkü tedaviden sonra, tedavi edilen alan, 4 saat boyunca ıslak olarak kontrendikedir. Prosedür, kusur tamamen alınana kadar günde bir kez gerçekleştirilir.

 1. Verrukatsid

Cildin protein yapılarının pıhtılaşmasına neden olan yüksek bir fenol konsantrasyonuna sahip bir ilaç. Aplikler cildin dağılmasını sağlar ve birikimin ayrılmasına neden olur. İlaç güçlü bir pıhtılaştırıcı etkiye sahip olduğu için, viral hücrelerin tahribatını kışkırtır. İlaç papillomları, genital siğilleri, keratomaları, siğilleri, yani bir nevüs ile karışabilen cilt kusurlarını gidermek için kullanılır. Çözüm apliklerin yardımıyla uygulanır. Kural olarak, bir kusuru tamamen kaldırmak için 5 prosedür gereklidir.

Yan etkiler, alerjik reaksiyonlar şeklinde ve uygulama yerinde küçük bir ödem şeklinde kendini gösterir. Ürün sağlıklı bir dokuya bulaşırsa yanık mümkündür. Pigment nevüslerinin uzaklaştırılması, mukoza zarında büyümeler, ilacın bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık, çocukların tedavisi ve geniş cilt lezyonları için kullanılması kontrendikedir. Doz aşımı durumunda, semptomatik terapinin endike olduğu tedavi için doku yanıkları gelişir.

 1. hizalandı

Aktif madde ile topikal uygulama immünomodülatör imiquimod olduğunu. Ciltte tek bir doz krem uygulandıktan sonra, hızlı bir şekilde emilir ve az miktarda sistemik kan dolaşımına girer, gecikmeden böbrekler tarafından atılır.

 • Kullanım endikasyonları: Yetişkin yaştaki hastalarda dış genital bölgede ve perianal bölgede papilloma ve genital siğillerin tedavisi. Bileşenlerin tahammülsüzlüğü ve 18 yaşından küçük hastaların tedavisi için kullanılmasının kontrendikedir.
 • Krem, tamamen emilene kadar birikintinin temizlenmiş yüzeyine ince bir tabaka uygulanır. İlaç, ilacı 6-10 saat boyunca yıkanamadığı için, haftada 3 kez, tercihen yatmadan önce gerçekleştirilir. Ürün bandaj altına uygulanmamalı ve 16 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Aldara'nın düşük bir emilimine sahip olması nedeniyle harici uygulama sistemik bir doz aşımı oluşturmaz. Hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez, ancak anne için yararın fetusun potansiyel risklerinden daha yüksek olması durumunda mümkündür.
 • Yan etkiler nadirdir. Hastalar alerjik reaksiyonlar, deri yanması ve kaşıntı yaşayabilir. Yerel belirtileri ortadan kaldırmak için krem, sabun ve su ile yıkanmalı ve tedaviye devam edilmelidir.

Tüm ilaçlar sadece tıbbi amaçlar için kullanılır. Dermatolog en etkili ve güvenli çözümü seçer ve kullanımı hakkında önerilerde bulunur.

Alternatif tedavi

Klasik tıbbın alternatifi alternatif tedavidir. Labia'da doğum lekeleri de dahil olmak üzere birçok problem için kullanılır. Nevi tedavisinde kullanılan popüler tarifleri düşünün:

 • Her gün, balın pigmente formasyonuna uygulayın, bu da renginin değişmesine yardımcı olacaktır. Soğanların suyu aynı özelliklere sahiptir. Bir mukus yanması elde etmek mümkün olduğu için, kullanırken dikkatli olunmalıdır.
 • Hint yağı sadece mollerle değil, papillomlarla da etkilidir. Yağları sabah ve akşam günlük olarak uygulayın. İstenen etki, düzenli prosedürlerin bir ay içinde gelir.
 • 5 damla limon esansiyel yağı ile 100 ml elma sirkesi karıştırın. Karışım günde 2 kez, tercihen sabah ve yatmadan önce günde 2 kez uygulanmalıdır.
 • Siyah turp kabuğu ve bir yulaf içine doğrayın. Ürün, kusur tamamen yok olana kadar günde 3-4 kez cilde uygulanır.
 • 1-2 diş sarımsak doğrayın, bir kaşık sirke ve un ile karıştırın. Sonuç sıkı bir hamur olmalı. Bir plaster alın ve bir doğum lekesi boyutu için bir delik yapın, bu sağlıklı doku koruyacaktır. Yamada cilde yapıştırın ve köstebek üzerine, başka bir sıva ile üstüne yapıştırılmış hamur ekleyin. 1-2 gün sonra bandajı çıkarın.
 • Elma ekşisini ince bir rende üzerine ekşirin ve bal 1: 1 ile karıştırın. Köstebek bu karışımla iyice yayılmalı ve bir bandajla örtülmeli, gece için bırakılmalıdır. Prosedür üç gün içinde yapılmalıdır.

Bir doktora danışmadan yukarıda tarif edilen tarifleri kullanın tavsiye edilmez. Yanlış tedavi ya da samimi nevuslara kazara yaralanmalar ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı.

trusted-source[28]

Bitkisel Arıtma

Vücudun farklı bölgelerindeki benekleri çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanılır, ancak bitkilerin tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Bitkisel tıbbın etkili tariflerini düşünün:

 • Karahindiba çiçeklenme sezonunda bitkinin kökünü kazın. İyice durulanmış ve bir yulaf ezmesi gerekir. Alınan araçlar 1-2 saat süreyle bir nevüs şeklinde bir kompres şeklinde uygulanır. Düzenli prosedürler ile, 7-10 gün sonra, kurumaya ve kaybolmaya başlar.
 • Sindirim çimlerinin suyu, pigmentli neoplazmların tedavisi için en popüler ilaçtır. Bitkinin gövdesini kesin ve suyu meyve suyu üzerine uygulayın, işlem sırasında nevusu bir iplik ile bağlamanız ve kurudukça aşağıya çekmeniz önerilir. Bu yöntemin doğru ve doğru kullanımı ile, bir ay içinde büyük doğum lekeleri bile çıkar.
 • Taze sıkılmış sütleri ezin ve lezyonu bölgeye sıkıştırın. Oluşumunda kök budama zaman serbest bırakılan bitkinin suyu uygulanabilir. Tedavi için 3-4 prosedürler uygulanır.
 • Yassı beneklerin rengini değiştirmek için uygun üzüm ve greyfurt kemiklerinin özü. Bir hafta boyunca günde 1-2 kez özü karışımı boyayın.

Otlarla yapılan tedavinin yanı sıra alternatif tıp yöntemleri de doktor ile koordine edilmelidir.

Ameliyat tedavisi

Bir nevüsün cerrahi tedavisi, özel ekipman gerektirmeyen en yaygın yöntemdir, ancak iyi sonuçlara sahiptir. Cerrahi tedavi genellikle labia üzerinde konveks ve asılı molleri çıkarmak için kullanılır. Prosedür geniş neoplasrik neoplazmlarla gerçekleştirilir.

Eksizyon bir neşter ile gerçekleştirilir. Doktor, sağlıklı bir cilt ve selülozun yüzey tabakasının yakalanmasıyla bir kesi yapar. Çok doğum lekesi eksize edildi ve oluşan yara kozmetik sütür ile dikildi. Çıkarılan dokular histoloji için gönderilir. Yöntemin bütün noktası, malign dejenerasyonu konusunda uyarıda bulunan bir prosedürde kusurdan kurtulmaktır.

Operasyon için bir dizi gösterge var:

 • Büyük boyların nevüsleri
 • Onkolojik bir sürecin varlığı veya şüphesi
 • Dökülme birkaç parçaya ayrıştırıldı
 • Sık travma
 • Kozmetik problemler

Cerrahi tedavide kontraendikasyon yoktur, ancak hastanın genital herpes, enfeksiyöz veya inflamatuar hastalıkları varsa uygulanmayacaktır. Cerrahi yöntemin güvenlik ve etkinliğine rağmen, dezavantajları vardır:

 • Keloid skar ve skar oluşumu riski
 • Uzun rehabilitasyon dönemi
 • İşlemden sonra güneşte kontrendikedir.
 • Anestezi kullanımı: yetişkinler için, yerel ve genel olarak çocuklar için

İşlemden sonra hastaya yaranın bakımı konusunda tavsiyede bulunulur. Günlük cildin hidrojen peroksit ile tedavi edilmesi ve bandaj veya plaster altında bir antibiyotik ile merhem uygulanması gerekir. Yara tam olarak iyileşmeden önce prosedürleri uygulayın. Tıbbi önerilere uyulmazsa, komplikasyonlar ortaya çıkabilir: enfeksiyon, yeni pigment lekelerinin görünümü, yara izleri ve keloid yara izleri.

Önleme

Bugüne kadar, cildin görünüşünden korunmasına yardımcı olacak hiçbir yöntem yoktur. Nevi'nin önlenmesi, melanomaya dönüşmesini engellemeyi amaçlamaktadır. Temel kurallarını düşünelim:

 • Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçının.
 • Büyük bedenlerde nevüs bulunan yerler bronzlaşmamalıdır. Bu nedenle, labia üzerinde doğum lekeleri ile, çıplak güneşlenmek veya çıplaklar plajlarında rahatlatıcı reddediyorum.
 • Özel kremler ve losyonlar cildi güneş yanığından korur, ancak melanom gelişme riskini azaltmaz.
 • Pigment lezyonundan en ufak değişikliklerde, bir doktora görünmelisiniz.

Hiçbir durumda kendi kendine ilaç kullanmayın ve köstebek koparmaya, koparmaya veya kesmeye çalışmayın. Kanamaya ek olarak, bu bir dizi başka olumsuz sonuçları da beraberinde getirecektir.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Tahmin

Tedaviye doğru yaklaşımı ve tüm tıbbi tavsiyelere uyumu ile labiadaki bir köstebek olumlu bir görünüme sahiptir. Malignite oluşmuşsa, yani melanomaya bir dejenerasyon olursa, prognoz değişikliklerin zamanında teşhis edilmesine bağlıdır. Bu durumda, hayatta kalma seviyesi, tümörün kalınlığı ve onkolojik işlemden etkilenen tabakaların sayısı ile belirlenir. İnce melanomlar derin yapıya sahip malign moller kadar iyi tedavi edilebilir.

trusted-source[33]

Bilmek önemlidir!

Hamilelik sırasında ortaya çıkan moller, hamilelik sırasında birçok anne adayı için yaygın bir nedendir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.