Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mükemmeliyetçilik

Makalenin tıp uzmanı

Psikiyatrist, psikoterapist
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Mükemmeliyetçilik nedir? Bu, psikolojide var olan istikrarlı kişilik özelliklerinin tanımıdır, mükemmellik için kusursuz bir arzu ve en yüksek standartların yaşam alanlarına ulaşmasıyla kendini gösterir (Latince kusursuzluk mükemmel, örnek, en iyisi demektir). Bununla birlikte, bu gibi farklı kavramları başarı arzusu ve mükemmel olma arzusuyla karıştırmamak gerekir; Ayrıca, öz disiplin her zaman patoloji anlamına gelmez ...

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Nedenler mükemmeliyetçilik

Bugüne kadar, mükemmeliyetçiliğin sebebi konusunda bir fikir birliği yoktur. Bu çok yönlü psikolojik yapının Etiyolojisi algıladıkları veya değiştirilmiş öz algısı, ya irrasyonel düşüncenin (yeterince gerçeği algıladıkları yok) veya kısmi bilişsel bozukluğun üstünlüğü.

özel özellikler doğasında mükemmeliyetçilik, bir eğilim, sürekli (onların lehine değil!) başkalarıyla kendilerini karşılaştırmak için, kişisel deneyimlere odaklanmak tonları yarım ve nüansları saymıyor, "siyah ve beyaz" versiyonu dünyayı algılamaya için taşırlar. Bu psikolojik özellikler dizisi, işlevselliğin kişilik yetersizliği ve belirli bir olgunlaşma düşüncesinin işareti olarak kabul edilir.

Mükemmeliyetçiliğin psikolojik yapısı, uzmanlar tarafından dile getirilen, ego odaklı, sosyal yönelimli ve sosyal olarak belirlenmiş mükemmeliyetçiliği içerir. Farklılıkları odaklı bir mükemmellik arayışının konularına dayanmaktadır. Sadece kendi kişiliğine odaklanırken, mükemmeliyetçi sürekli olarak başarısızlıklardan kaçınmak için kendini değerlendirir ve bu arada, bu en kolay seçenektir. Çalışmadaki bu mükemmeliyetçilik, bu tür çalışanların detaylara özen göstermeleri ve işkolikleri olması nedeniyle kariyer basamaklarında terfi etmeyi teşvik etmektedir.

Bir kişi, sosyal yönelimli bir versiyonda bir mükemmeliyetçilik sendromuyla karakterize edildiğinde, diğer insanlarda mükemmeliyet beklentisi hakimdir: arkadaşlar, aile üyeleri, çalışanlar. Bir ilişkideki bu mükemmeliyetçilik, örneğin, eşlerden birinin artan eleştirelliği ve titizliği ile birlikte, çoğu durumda çözümünün boşanması gibi kişilerarası problemleri yaratır. Ve samimi ilişkilerde mükemmeliyetçilik - her iki partnerin beklentilerinin artmasıyla - cinsel alanda uzun vadeli sorunlara neden olabilir.

Son olarak, başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik, bir yandan, kişi kendi probity, yeterince onu olarak abartılı çevreleyen şartları değerlendirmek ve harici bir baskı olarak algılayan yalnızca bir toplumda kendi kimliğinin tanınması olasılığını dikkate alır gerçeği ile belirlenir. Öte yandan, başkaları üzerinde makul olmayan yüksek talepler de yapılır. Ve bu seçenek, depresyona ve diğer sorunlara yol açan, bir psikolog değil, bir psikiyatrın yardımını gerektirebilir.

trusted-source[5]

Patogenez

Bir kişiye mükemmeliyetçi olduğu söylendiğinde, aynı zamanda kendi kendine saygının aşırı eleştirelliğine ve başkaları tarafından nasıl algılandığına dair hipertrofile kaygısına işaret eder. Dünyada Psikopatoloji son yıllarda makul yüksek kişisel iddiaların somut amaçlayan bir motivasyon ve davranış kalıpları gibi mükemmeliyetçilik alaka arttığını gözlemlemekteyiz.

Sen sor, tehlikeli mükemmeliyetçilik nedir? Onun yetersiz gerçekleri zaman ve her yerde diğerlerinden daha iyi olması için arzu sahip olması ve her ne pahasına olursa amacın sağlanabilmesi için - Amaç pratikte başarmak zordur özellikle - mükemmeliyetçiler ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıya, hangi zihinsel neden tek kutuplu depresyon dönüştürülebilir , obsesif kompulsif bozukluk, anoreksi, intihar girişimi.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Belirtiler mükemmeliyetçilik

Patolojik azim ile, bir mükemmellik modeli olmaya çabalayanların davranışlarında, kendi eksikliklerinin bir işareti olmak için en ufak bir hata ve hatalarını düşünün, mükemmeliyetçilik karakteristik belirtileri not edilir:

 • yaşamın her alanında yüksek standartları karşılamaya yönelik bir girişim (radikal bir düşünce türü “hep ya hiç” prensibi ile mümkündür);
 • kendilerindeki belirsizlik ve yetenekleri (az gelişmiş özsaygı);
 • eylemlerinin doğruluğu hakkında şüpheler (kararsızlık);
 • ebeveynler de dahil olmak üzere reddedilme ve reddedilme korkusu;
 • olası hatalar hakkında sürekli endişe;
 • Yapılan hatalar eksikliklerinin kanıtı olarak algılanmaktadır;
 • kurallara takıntı ve etraftaki her şeyin ideal olması gereken ilk belirlilik;
 • "ideal olmayan" kişilerden, eylemlerden, koşullardan vb. Rahatsızlık ve diğer olumsuz duygular.

Mükemmeliyetçiler yalnızca çabaların sonuçlarına yoğunlaştığından, bu psikolojik yapının üç yapısal varyantıyla birlikte, erteleme gibi bir işaret vardır. Mükemmeliyetçilik ve erteleme (her davanın başlangıcının irrasyonel ertelenmesi), her iki ülkede de olası bir başarısızlık korkusu olduğu gibi, psikolojide yakın ilişki içinde düşünülmektedir.

Mükemmeliyetçiliğin bir diğer önemli özelliği, rahatlama ve düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşmadaki yetersizliğidir: Bir kural olarak, mükemmeliyetçiler kişisel ve mesleki ilişkilerini kontrol altında tutarlar.

Mükemmeliyetçiliğin Sendromu: tezahürün özellikleri

Uzmanlar-psikanalistler, ebeveynlerin mükemmeliyetçiliğinin onları çocuklarının kusuruna karşı tahammülsüzleştirdiğini söylüyor. En iyi babalar ve anneler olmaya çalışan yetişkinler, oğlunu veya kızını ayrı bir insan olarak - doğuştan gelen özellikler, ilgi alanları ve arzularla - algılayamaz. Çocuğa herhangi bir suistimal veya ihmalkarlık hissi vermemek, duygularına boyun eğmemek, anne babalar özellikle ergenlik özelliğine karşı dirençle karşılaşabilir. Okul öncesi dönemde, davranış bozukluğu olan bir çocukta hiperaktivite ve dikkat eksikliği mekanizması tetiklenebilir.

Başka bir seçenek: Çocuklar hiçbir koşul altında ebeveynlerini memnun etmek için mücadele ediyorlar ve onların baskısı altında yeteneklerinin mükemmeliyetçilerinden emin değiller. Onlar için, ritüel davranışların özellikleri içseldir. Psikologların gözlemleri doğrulanır: Çocuk mükemmeliyetçiliği, ebeveynlerin beklentilerinin ve ebeveynlerin eleştirilerine yönelik tutumlarını, onların sevmediklerinin kanıtı olarak haklı çıkarmama korkusundan doğar. Mükemmeliyetçilik, “duygusal olarak terk edilmiş” çocuklar için görülmemiş bir savunmadır.

Aynı etiyolojinin, aynı zamanda, ebeveynlerin, çocukların başarılarını veya başarısızlıklarını belirteçleri olarak gördükleri başarı veya başarısızlıklarını algıladıkları ailelerde gelişen genç mükemmeliyetçilik de vardır. Bir gencin yanlış bir şey yapmasından korkmak, insanları yetişkinlik dönemindeki hedeflerine ulaşmak için motive etmek için yıkıcı olabilir. Bu korkunun kurbanları, kural olarak, çabalarının sonuçlarının değerlendirileceği durumlardan kaçınmaya çalışırlar; Bu nedenle okulda bu tür ergenler, obsesif kompulsif bozukluk geliştirme olasılığıyla gecikmiş öğrencilerdir .

Annelikte nörotik mükemmeliyetçilik, çocuğun görünüşünün ilk günlerinden itibaren kendini gösterir. Anne tüm gücünü, bebeğin sağlığı ve uygun gelişimi için sorumluluk ve ağırlığının sorumluluğunda verir, steril temizlik ve örnek düzeni sağlamak için ödevinde, kendi ihtiyaçlarını unutur (sadece onları tatmin etmek için yeterli zaman kalmaz). Mükemmel mükemmeliyetçi kadınları küçük çocuklarla birlikte yapma imkânsızlığından, genellikle depresyona girer ve sıklıkla bir nevrastene dönüşür.

Profesyonel alanda ciddi rekabet koşullarında yüksek bir sosyal statü için çaba gösteren erkeklerde mükemmeliyetçilik, hem işte hem de dışarıda kendini gösterebilir. Özellikle açıkça belirtiler (yukarıda sıralananlar), iyi bir davranış ve çalışma için bir ödül olarak kabul edilen otoriter ebeveynler tarafından yetiştirilen erkeklerde ortaya çıkar. Çoğu erkek mükemmeliyetçi, hayattan nasıl zevk alınacağını bilmez, çoğu zaman iddia edilen eksiklikleriyle ilgili olarak mutsuz ve sürekli karmaşıktır.

Yeterince iyi olmayan öğretmenlerin mükemmeliyetçiliği, öğrenciler için gerçek ve çok zor bir sınavdır, çünkü bu tür öğretmenlerin sınıfta samimi ve eğitici bir ortam yaratması güçtür.

Ve bir öğrencinin rekor kitabında sadece mükemmel dereceleri olan öğrencilerin mükemmeliyetçiliği, mükemmeliyetçiliğin toplumsal olarak belirlenmiş bir versiyonu durumunda, kişisel hedeflere ulaşmaktan sınıf arkadaşlarına karşı rekabette bir yarışa geçişle sonuçlanabilir.

Psikoterapistlerin özellikle dikkati, sözde gıda mükemmeliyetçiliğini alır. "İdeal rakam" arayan kadınlar bir yeme bozukluğu geliştirme riski taşıyor olabilir. Ve bu zaten bir tanı - anoreksiya. Çalışmalar, iştahsızlıktan muzdarip olanlar arasında sürekli bir arzu arzusunun, bu kişilerde sosyal olarak yetersiz mükemmeliyetçilik ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Orada da, bazı psikologlar, kendilerine yöneltilen bir mükemmeliyetçilik olduğunu düşünmelerine rağmen, fiziksel mükemmeliyetçilik gibi bir sorunun kökeni, gelişimini, bu tür bir karakter özelliğiyle makyaj olarak ilişkilendiriyorlar. Burada plastik cerrahların bazı istemcilerini (ve müşterilerini) güvenle dahil edebilirsiniz.

Formlar

Psikologların türlerini ifade ettikleri mükemmeliyetçilik türleri, kişinin hedeflediği hedeflerin ne kadarının gerçek olduğuna ve kişinin kendi kusurlarını bozmak için başarısızlık nedenlerini görmesi, kişinin benlik saygısını küçümsemesine bağlıdır.

İki tip vardır: uyarlanabilir ve yetersiz. Psikolojik literatürde, uyarlanabilir mükemmeliyetçilik yapıcı mükemmeliyetçilik olarak tanımlanabilir. Pek çok psikolog, bunun bir insanı bir amaca doğru hareket etmeye motive edebilecek ve teşvik edebilecek sağlıklı bir mükemmeliyetçilik olduğuna inanır. Ve "normal" mükemmeliyetçiler için, bu çoğu zaman ve benlik saygısına en ufak bir zarar vermeden geçer. Çabalarından ve uygulama süreçlerinden zevk alırlar.

Diğer tüm tanımlamalar - uyumsuz mükemmeliyetçilik, nevrotik mükemmeliyetçilik, aşırı mükemmeliyetçilik - eş mükemmellik yetersiz obsesif peşinde ve sert özeleştiri ile kişisel başarı, yani, aslında bütün meselesi, patolojik mükemmeliyetçilik var. Ve bu durumda, hedefe ulaşmadaki yetersizlik, bazı problemleri çözmenin yanı sıra, bir kişinin kendi içinde bir çok kusurları görmesini ve kendileriyle sürekli hoşnutsuzluğunu hissetmesini sağladı. Sonuç, uzun bir depresyona yol açan derin bir hayal kırıklığıdır.

trusted-source[16], [17], [18]

Teşhis mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçilik teşhisi test edilerek gerçekleştirilir: Hasta, terapistin talebi üzerine, mükemmeliyetçilik anketini doldurur.

Bu psikolojik yapıyı tanımlamak ve "ölçmek" için birçok sistem var:

 • Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği Hewitt Flett (Pol Hewitt, British Columbia, Vancouver, Kanada Üniversitesi; Gordon Flett, York Üniversitesi, Toronto), 45 çoktan seçmeli soru içerir;
 • Neredeyse Mükemmel Ölçeğin Revize Edilmiş Ölçeği (APS-R), Robert B. Slaney (ABD), 32 sorudan oluşmaktadır;
 • Frost'un mükemmeliyetçilik ölçeği (MPS), Massachusetts College Smith, Dr. Randy Frost tarafından geliştirilen 35 puanlık bir ankettir;
 • Amerikan psikiyatristinin mükemmeliyetçilik ölçeği D. Burns (Burns Perfectionism Scale);
 • Mükemmeliyetçilik ve Likert stres düzeyi için bir test;
 • Amerikan mükemmeliyetçilik anketi Klinik Mükemmeliyetçilik Anketi'nin (CPQ) birkaç çeşidi;
 • Çocuklarda mükemmeliyetçilik için bir test Kanadalı psikiyatristlerden oluşan bir takımın Adaptif / Maladaptif Mükemmeliyetçilik Ölçeği;
 • Fiziksel mükemmeliyetçiliği tanımlamak için PAPS ölçeği.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Tedavi mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelmenin ilk adımı, problemlerin olduğunun farkına varmaktır.

Üst düzey öz eleştirilere rağmen, mükemmeliyetçiler kişisel sorunlarını gizlemeyi tercih ederler. Kendilerine yalan söylemek yerine, uzmanlar bu sorunların bir listesini yapmayı önerirler. Daha sık olarak, uyumsuz mükemmeliyetçilikteki mükemmeliyet arzusunun olumsuzluğu, bu tarz bir motivasyonel-davranışsal modelin görünen yararlarından çok daha ağır basmaktadır.

İyi bir psikologdan yardım isteyin. Mükemmeliyetçilikten kurtulmak imkansızdır, ancak azaltmaya yardım etmek yardımcı olacaktır:

 • daha gerçekçi hedefler belirlemek;
 • “kusurlu” sonuçların, önceden korkulması gereken bir cezaya yol açmadığının fark edilmesi;
 • herkesin yanlış olduğunu ve hatalardan öğrendiklerini kabul etmek;
 • öndeki görevleri yerine getirme sürecinin adım adım dağılması;
 • ayrılan zamanda tek bir işletmeye odaklanmak;
 • Başladığınız her dava için son tarih belirleme;
 • yürütme sürelerinin sınırlandırılması.

Bir uzmana danışmanın yanı sıra, mükemmeliyetçilik hakkında kitap okumak yararlıdır:

 • Kahverengi. B. Kusurlu olma hediyeleri: Kendin gibi kendini sevmek. - İngilizce'den çeviri. - M., ANF. - 2014.
 • Brown B. Büyük cesurca. - İngilizce'den çeviri. - M .: Azbuka İş. - 2014.
 • Korostyleva LA Kişiliğin kendini gerçekleştirme psikolojisi. - St. Petersburg. - 2005.
 • Horney K. Neurosis ve kişisel gelişim. - İngilizce'den çeviri. - St. Petersburg. 1997.
 • Sutton R. M * dakas ile çalışmayın. Ve etrafınızdaysa ne yapmalı? - İngilizce'den çeviri. - M. - 2015.
 • McClelland D. İnsanın Motivasyonu. - İngilizce'den çeviri. - St. Petersburg. - 2007.
 • Kurpatov A. Ebeveynlerimizin 3 hatası: Çatışmalar ve kompleksler. - OLMA. - 2013.
 • Winnicott D. Genç çocuklar ve anneleri. - İngilizce'den çeviri. - M. - 1998.
 • Robert E. Kendine güvenin sırları. - İngilizce'den çeviri. - M. - 1994.
 • Ilyin E. İş ve Kişilik. Workaholism, mükemmeliyetçilik, tembellik. - St. Petersburg. - 2016.

Mükemmeliyetçilik, kusurlu bir dünyada güvensiz bir durumdur. Ancak bazen yetenekli insanlar kendi alanlarında başarıya ulaşan mükemmeliyetçilik belirtileri gösterirler. Bazı raporlara göre, yetenekli bireylerin% 87'si mükemmeliyetçi idi, ancak yaklaşık% 30'u nevrotikti ...

Amerikalı psikiyatrist David M. Burns'e göre, kişi başarı için değil, mükemmellik için çabalamalıdır. “Hata yapma hakkınızı asla kaldırmayın, çünkü o zaman yeni şeyler öğrenme ve yaşamda ileriye doğru gitme fırsatını kaybedersiniz. Korkunun her zaman mükemmeliyetçiliğin ardında saklandığını unutmayın. Korkularınızı ortadan kaldırmak ve kendinizi sadece bir insan olarak görmenize izin vermek, paradoksal olarak daha başarılı ve mutlu olabilirsiniz. "


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.