You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kedi çizme sendromu

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Bir kedi çizik sendromu (veya iyi huylu lenfretiküloz), bir kedi ısırığı veya bir sıyrık sonucu gelişen enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalık, yaralanma bölgesine yakın bulunan lenf düğümlerinde artış ve orta derecede toplam zehirlenme ile karakterizedir. Bazı durumlarda, enfeksiyonun olumsuz bir etkisi sinir sistemine zarar verebilir. Çocukların veya gençlerin çoğu, çoğu zaman kışın veya sonbaharda hastalanırlar. Bazen tüm aile üyeleri 2-3 hafta içinde enfekte olduğunda aile salgınları vardır. Hastalık bulaşan kişiden bulaşmaz.

trusted-source[1], [2], [3]

Nedenler kedi çizik sendromu

Enfeksiyonun etken maddesi bartonella (Bartonella henselae) adı verilen bir çubuktur. Bu çubuk parazit köpekler, kediler, küçük kemirgenler, ağız boşluğunun mikroflorasında bulunur. Enfeksiyon, hayvanla insan temasının bir sonucu olarak oluşur - bir ısırık veya çizik ile.

trusted-source[4], [5], [6]

Patogenez

Bakteri Bartonella henselae, insan vücuduna hasarlı bir deriden veya (bazen) göz mukozasından girerek, birincil etki şeklinde lokal inflamatuar reaksiyona neden olur. Bundan sonra lenfatik kanallardan geçen bakteriler lenfadenit gelişimiyle sonuçlanan lokal lenf nodlarına girer. Lenf nodlarında meydana gelen morfolojik değişiklikler retikülosit hiperplazisinin gelişmesine, granülomların oluşumuna ve daha sonra mikro-süreçlere neden olur.

Enfeksiyonun yayılımı, hematojen yayılım yoluyla, enfeksiyöz süreçte yeni hedef organları - diğer lenf düğümlerini, ayrıca merkezi sinir sistemini, karaciğeri ve miyokardı içererek gerçekleşir. HIV enfeksiyonu olan kişilerde uzun süre ve zor (ve genellikle atipik olmayan) kedi çizik sendromu oluşur. 

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Belirtiler kedi çizik sendromu

3-10 gün sonra. Bir çizik veya ısırık sonucu hasar görmüş bir plaket veya püstül formları, genellikle fark edilmeden gider ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. 2 hafta sonra lenfatik damarların ve lenf düğümlerinin iltihaplanması başlar. Çoğu zaman, boynun veya boynun arkasındaki düğümler, bazen uyluk bölgelerinde, kasıklarda, koltuk altlıklarında vb. Artmakta, vakaların yaklaşık% 80'inde sadece bir düğüm artışı görülmektedir. Ayrıca genişlemiş lenf nodunun lokasyonuna bağlı bazı ek işaretler de olabilir - bu kasık, koltuk altı veya boğazda ağrı olabilir. Enfekte olmuş kişilerin yaklaşık 1 / 3'ü baş ağrısı ve ateş görmektedir. Tüm bu semptomlar 2-3 ay boyunca kendini gösterir, bundan sonra kendiliğinden kaybolurlar.

trusted-source[15], [16]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Hastalığın komplikasyonları arasında - 1-6 hafta sonra ortaya çıkmaya başlayan atipik semptomlar. Lenf düğümlerinin inflamasyonu sonrası:

  • Parino sendromu - genellikle nodüller ve ülserlerin oluştuğu tek taraflı konjunktivit; Hastalığa, parotis ve submandibular alandaki lenf düğümlerindeki artış ve ateşin durumu eşlik eder;
  • Görme keskinliği azalmış baskın tek taraflı nöroretinit. Kendiliğinden kaybolur, görme neredeyse tamamen restore edilir;
  • beyin yapılarına hasar;
  • karaciğer yanı sıra, artan dalak;
  • osteomiyelit.

trusted-source[17], [18], [19]

Teşhis kedi çizik sendromu

Klasik kedi sıyrılma sendromu teşhisi zor değildir. Diğer lenf nodlarının reaksiyonu yoksa, son zamanlarda kediyle temasın, ayrıca primer etki ve lokal lenfadenit bulguları (genellikle 2 hafta sonra) olduğunu bilmek önemlidir.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Analizleri

Teşhis kan agar üzerinde tohumlama ile yürütülen bir mikrobiyolojik kan testi kullanarak doğrulayın. Ayrıca, bölümlerin (gümüş kullanılarak) renklendirilmesi ile papül veya lenf düğümü biyopsisinin histolojik olarak incelenmesi ve bakteriyel kümelerin mikroskopta aranması. Başka bir yöntem, hastanın biyopsisinden enfeksiyon kaynağının DNA'sının moleküler genetik analizidir.

Bazı hastalarda hemogramda ESR ve eozinofili indeksinde artış gözlenmiştir. Enfeksiyondan 3-4 hafta sonra, karakteristik bir antijeni olan deri testi, hastaların% 90'ında pozitif sonuç verir.

trusted-source[26], [27]

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanıda lenf nodu tüberkülozu, tüberküloz tipi tularemi, bakteriyel lenfadenit ve lenfogranülomatozis gibi hastalıklar yer alır.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi kedi çizik sendromu

Genellikle 1-2 ay sonra kedi sıyrılma sendromu kendiliğinden iyileşir. Bazı durumlarda, iltihaplı lenf düğümündeki ağrıyı azaltmak için, ponksiyon gerçekleştirilebilir, ardından püy çıkarılabilir.

Tıp

Hastalık basit ise, oral olarak aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir: eritromisin (500 mg günde dört kez)., Doksisiklin (günde iki kez 100 mg.), ya da siprofloksasin (günde iki kez 500 mg.). Hastanın bağışıklık sistemi uygunsa 10-14 gün veya immün yetmezlik gözlenirse 8-12 hafta boyunca hazırlıklar yapılmalıdır (rifampisin ek olarak reçete edilebilir).

Endokardit ve osteomiyelit, ya da herhangi bir iç organ patolojilerin şeklinde komplikasyonlar olsaydı 2-4 hafta boyunca (500 mg günde dört kez). Ayrıca, (100 mg günde iki kez). Doksisiklin Parenteral eritromisin verilmesini öngörmektedir. Bu kursun bitiminden sonra aynı ilacı 8-12 hafta içinde aynı dozda almalısınız.

Alternatif ilaçlar - azitromisin, ofloksasin, kloramfenikol, tetrasiklinler ve klaritromisin.

Fizyoterapik tedavi

İltihaplı lenf düğümleri alanı, UHF veya diatermi gibi fizyoterapi yöntemlerinin yardımıyla tedavi edilebilir.

Alternatif tedavi

Alternatif tedaviler arasında en etkili olanlardan biri, calendula çiçeklerinin meyve suyunun kullanılmasıdır (sadece taze meyve suyunun uygun olduğunu unutmayın). Bu ilacın dezenfektan özellikleri vardır ve ayrıca yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Meyve suyu, bir çizik veya ısırma işleminin gerçekleştirildiği temiz bir pamuklu çubukla uygulanır. Aynı iyileştirici özellikleri ve taze meyve suyu kırlangıçotu vardır.

İyi bir çare, civanperçemi, taze meyve suyunun cildin çeşitli zararlarını çok etkili bir şekilde iyileştirmesidir. Bir ısırık veya çizik aldıktan hemen sonra, hasarlı bölgeyi civanperçemi suyuyla ıslah etmelisiniz.

Ayrıca bir iyileştirici madde ısırgan otu suyu olarak kullanılabilir - temiz bir bandaj parçasını nemlendirmek, sonra çizik veya ısırılmış bir yere yapıştırmak gerekir. Değişim kompresleri günde en az 10 kez olmalıdır.

trusted-source[28], [29], [30]

Önleme

Catnip scratch sendromunun önlenmesi yöntemleri mevcut değildir. Enfeksiyon riskini önlemek için, pire kediden çekilmeli ve pençelerini düzenli olarak kesmelisiniz. Ayrıca, hijyen kurallarına uymalı ve bir evcil hayvanla dikkatli olmalısınız. Ortaya çıkan çizikler ve ısırıklar hemen antiseptik ilaçlarla tedavi edilmelidir.

trusted-source[31], [32], [33]

Tahmin

Klasik formdaki kedi çizik sendromu genellikle 2-4 ay sonra kendiliğinden iyileşir. Komplikasyonların varlığında, doğru ve zamanında tedavi uygulandığında tam düzelme olur. Bir relaps meydana gelirse, tedavi edici bir tedavi önerilmektedir.

trusted-source[34]


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.