Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Karın boşluğu apsesi

Makalenin tıp uzmanı

Cerrah, on cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Karın boşluğunun kesilmesi, pürülan bir karakterin karın boşluğunun iltihaplanması ve daha sonra erime ile pıhtılaşmış bir kapsülün varlığında çeşitli boyutlardaki bir pürülan boşluğun oluşmasıdır. Karın boşluğunun herhangi bir bölümünde bir dizi klinik sendromun oluşumuyla oluşabilir: septik, sarhoş edici, ateşli.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemioloji

Karın organlarında gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin sayısı sürekli artmaktadır. Bu, çok çeşitli en çok sayıda antibiyotiğin kullanılmasının yanı sıra, hızlı kentleşmeden dolayı vücudun bağışıklık sisteminin güçlü bir şekilde zayıflamasına da, karın boşluğunun postoperatif apselerinin sık gelişmesine yol açmaktadır. İstatistiklere göre apse formasyonu şeklindeki postoperatif komplikasyonlar, planlı kaviteden sonraki hastaların% 0.8'inde ve acil operasyonlardan sonra% 1.5 oranında gelişmektedir.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Nedenler karın ağrısı

Tipik olarak, karın abseler mide ülseri ya da duodenal ülser kusur mide hem de bağlı perforasyon, karın boşluğunda olan organlarda bulaşıcı hastalıklar, enflamatuvar süreçler aktarılması, çeşitli yaralanan sonra gelişmiştir.

Ana nedenleri:

 • Sekonder peritonit, (perfore apandisit, kaviter ameliyat sonrası anastomoz başarısızlığı, ameliyat sonrası pankreatik nekroz, travmatik yaralanmalar) vb.
 • Bir pürülan doğanın iç dişi genital organlarının iltihaplanması (salpenjit, yumurtalıkların iltihabı, pürülan parametreler, pıhtı önleyiciler, tubo-ovaryan apseler).
 • Akut pankreatit ve kolesistit, nonspesifik ülseratif kolit.

Omurganın osteomiyeliti, tüberküloz etiyolojisinin spondiliti, perineal dokunun iltihabı.

Ana patojenler aerobik apseler (Escherichia coli, Proteus, Staphylococcus ve Streptococcus ve diğ.) ve anaerobik (Clostridium Bacteroides fragilis, Fusobacteriales) bakteri florası bulunmaktadır.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Risk faktörleri

Abdominal organlar üzerindeki cerrahi girişimler nedeniyle sıklıkla abdominal apseler gelişir (çoğu kez, pankreas safra yolları, bağırsaklar üzerindeki operasyonlardan sonra). Özellikle anastomoz başarısız olursa, peritonun müdahaleden sonra enfekte olduğu durumlar vardır.

Olguların% 70'inde apse, intraperitonumda veya retroperitoneal bölgede gelişir,% 30'unda bir organda lokalize olur.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Patogenez

Karın apse bağlı olarak aktif büyüme ve üreme streptokok ve stafilokok florasının, hem de, E. Coli (apendiks apseler) ile bağışıklık sisteminin hiper gelişir. Organ ya da ameliyat sırasında dayatılan eklemlerin organ hasarı, delinme, başarısızlık yıkıcı bir enflamasyon olduğunda patojenler, karın boşluğu ya da lenfojen hematojen yanı sıra fallop tüpü ile temas içine nüfuz.

Karın boşluğunun apse arasındaki temel fark, inflamasyonun odağının onu çevreleyen sağlıklı dokularla açıkça sınırlanmış olmasıdır. Piyojenik kabuk çökerse, sepsis ve pürülan sızıntı gelişir. Ülserler tek veya çoklu olabilirler.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Belirtiler karın ağrısı

Abdominal apselerin ilk belirtileri değişir, ancak çoğu durumda, hastalar gözlenir:

 • Keskin ateş, titreme, karın bölgesinde hafifçe belirgin çekiş hissi eşlik eder, bu da palpasyonla güçlendirilir.
 • Sık idrara çıkma isteği (karın boşluğu mesanenin yanında olduğu için).
 • Kabızlık.
 • Bulantı, kusma eşlik edebilir.

Ayrıca abdominal apsenin diğer objektif semptomları:

 1. Taşikardi, yüksek tansiyon.
 2. Karın ön duvarının kaslarının gerginliği.

Apse subdifragmatik ise, o zaman ana belirtiler arasında da vardır:

 1. İnspirasyon sırasında yoğunlaşabilen ve skapula ışınlanabilen hipokondriyum bölgesinde acı verici duygular.
 2. Hastanın yürüyüşünü değiştirerek, bedeni rahatsızlığa doğru eğmeye başlar.
 3. Yüksek vücut ısısı.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Abdominal boşluğun apselerini zamanında teşhis edemiyorsanız ve doğru tedaviye başlamıyorsanız, ciddi sonuçlar doğabilir:

 1. Sepsis.
 2. Peritonit.
 3. Plevral kavite veya peritonda çığır açan irin.

Bu nedenle, karın bölgesinde herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissederseniz, hemen bir gastroenterolog veya terapistden yardım almalısınız.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Teşhis karın ağrısı

Ana teşhis yöntemleri şunlardır:

 1. Göğüs ve karın organlarının röntgeni.
 2. Ultrason muayenesi.
 3. Yardımcı tanı yöntemleri olarak BT ve MRG.
 4. Posterior vajinal tonozdan veya rektumun anterior duvarından bir ponksiyon (eğer Douglas zonunun apselerini geliştirdiğinden şüphe duyuluyorsa).

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Analizleri

Apse, herhangi bir semptom bulunmadığı için teşhis edilemiyorsa, genel kan testi de dahil olmak üzere testler yazılabilir. Bu hastalıkta, hasta neredeyse her zaman lökositoz, bazen nötrofilya (lökosit formülü solda keskin bir kayma) ve ESR'de bir artış gözlemlenir.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71]

Enstrümantal teşhis

Göğüs röntgeni yardımıyla, etkilenen tarafta diyaframın kubbesinin yüksek olduğunu görebilirsiniz. Plevral bölgede reaktif efüzyon görülebilir. Bir subdiyafragmatik apse ile X-ışını fotoğraflarında bir gaz kabarcığı ve altındaki bir sıvı seviyesi görülebilir.

Abdominal apsenin ultrasonik bulguları

Çeşitli yerlerin abdominal boşluğunun apse tanısı için "altın" standardı ultrasondur. Ultrason işaretleri şunlardır: içeriği bir üniform olmayan ve lifli bir yapıya veya ekojenik bir süspansiyona sahip olan bir kapsül içinde açıkça belirlenmiş sıvı oluşumu. Birden fazla ses yansıması yoğunluğunu azalttığı zaman, gazlar nedeniyle bir yankılama etkisi söz konusudur.

Tedavi karın ağrısı

Tedavi, bir apseyi çıkarmak ve bir kateter ile tahliye etmek olan bir ameliyat operasyonu yürütmekten ibarettir.

İlaç tedavisi abdominal apse tedavisi için bir fırsat sağlamaz, ancak çeşitli antibiyotiklerin yardımıyla enfeksiyonun yayılmasını sınırlamak mümkündür. Bu yüzden doktorlar ameliyat öncesi ve sonrası hastalara reçete ederler. Öncelikle bağırsak mikroflorasının gelişimini baskılayan ilaçlar kullanılır. Bazı durumlarda, Pseudormonas dahil olmak üzere anaerobik bakterilere karşı aktif olan antibiyotikler de önerilmektedir.

Tıp

Metronidazol. Etkili antimikrobiyal ve antiprotozoal. İlaç aktif madde metronidazol içerir. En basit ve anaerobik bakterilerde 5-nitro grubunu hücre içi proteinler ile azaltabilmektedir. Redüksiyondan sonra, bu nitro grubu bakteriyel DNA ile etkileşir, bunun sonucu olarak patojenlerin nükleik asitlerinin sentezi bastırılır ve ölürler.

Metronidazol, amip, trichomonad, bacteroid, peptococcus, fusobacteria, eubacteria, peptostreptococcus ve clostridia ile mücadelede etkilidir.

Metronidazol yüksek bir emilim gücüne sahiptir ve etkilenen dokulara ve organlara etkili bir şekilde nüfuz eder. Dozaj bireyseldir ve hastanın durumuna bağlı olarak ilgili hekim tarafından kurulur. Metronidazol intoleransı olan hastalar, epilepsi öyküsü, santral ve periferik sinir sistemi hastalıkları, lökopeni, anormal karaciğer fonksiyonu, ilacın kullanımı yasaktır. Ayrıca hamilelik sırasında reçete yazamazsınız.

Bazı durumlarda, fonların kullanımı neden olabilir: kusma, iştahsızlık, ishal, glossitis, pankreatit, migren, vertigo, depresyon, alerji, dizüri, poliüri, kandidiyaz, idrar sıklığı, lökopeni.

Önleme

Önleyici tedbirler, karın boşluğunda bulunan çeşitli organ hastalıklarının uygun ve zamanında tedavisine dayanmaktadır. Akut apandisit için zamanında doğru tanı koymak ve kaldırmak için bir işlem yapmak da çok önemlidir.

trusted-source[72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80], [81], [82], [83], [84]

Tahmin

Abdominal abse ile mortalite% 10 ila% 40 arasındadır. Prognoz, büyük ölçüde, arka plan patolojisinin ne kadar ciddi olduğuna, ülserin bulunduğu hastanın durumuna ne kadar bağlı olduğuna bağlıdır.

trusted-source[85], [86], [87]

Bilmek önemlidir!

Beyin veya omurilikte apsis - kafatasının veya spinal kanalın boşluğunda sınırlı bir irin birikmesi. Abse yerleşimine bağlı olarak (dura üzerinde lokalize) (Dura altında yer alan), subdural veya epidural intraserebral (beyin dokusundaki irin birikmesi), olabilir. Beynin apseleri yılda 100 000 nüfus başına yaklaşık 0.7 sıklıkta karşılanmaktadır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.