Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İnferior vena kava sendromu

Makalenin tıp uzmanı

Kalp cerrahı, göğüs cerrahı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Bazen hamilelik sırasında ve sadece inferior vena kava sendromunu teşhis eder. Bu sendrom çağrısı tamamen doğru değildir: daha doğrusu, vücudun rahim genişlemesi veya venöz dolaşımdaki diğer değişikliklere adaptasyonunun ihlalidir.

Çoğu durumda, sendrom, çoklu doğum, polihidramnios, büyük fetüsler, gebelikte, vasküler hipotansiyon ile birlikte, tümörler ve kan pıhtılaşma bozukluğu olan kadınlarda bulunur.

Nedenler inferior vena kava sendromu

Sendromun asıl nedeni henüz nihayet kurulmamıştır. Yine de, provoke edici faktörlerin şunlar olabileceği kanıtlanmıştır:

Çocuğun taşıdığı süreye ek olarak, inferior vena kava sendromu, echinococcosis, karın boşluğunda tümör süreçleri ile çok daha nadir gelişebilir . Benzer patolojileri olan hastalar sağlıkları konusunda özellikle dikkatli olmalıdırlar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Patogenez

Sendromun patogenezi spesifiktir, fakat belirli organizmanın özelliklerine bağlıdır. Çoğunlukla damarın etkilenen bölgesinde bir trombüsün oluşumu ile kombine edilebilen inferior vena kava tabanının açıklığının ihlali söz konusudur.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Belirtiler inferior vena kava sendromu

Bu sendromun semptomları, inferior vena kava lümeninin sıkışma veya tıkanma derecesine bağlıdır. En belirgin işaretler, karaciğerin ve böbreklerin damarlarının geçirgenliğinin bozulması ile birlikte damarın maksimum blokajı ile gözlenir.

Dikkat etmeniz gereken sendromun ilk belirtileri , bacaklarda "sürünme" hissi , ardından da uyuşmadır.

Ayrıca, hastalık inferior vena kava tıkanıklığının lokalizasyonuna bağlı olarak gelişir.

 • Eğer alt vena kava renal arterlerin ayrılma alanının üstündeyse, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:
 • Tıkanıklık böbrek damarlarının ayrılma alanının altında meydana gelirse, bu tür belirtilerin ortaya çıkması:
  • cilt altındaki kanamalar (morluklar);
  • alt ekstremite ve genital organların ödemi;
  • varisli damarlar;
  • Bacaklarda ağrı ve halsizlik.

Ayrıca, tansiyon yükselebilir, zayıflık ve endişe hissi ortaya çıkabilir ve çarpıntı şiddetlenebilir.

Üst ve inferiyor vena kava sendromu

Üst vena kavada dolaşım bozukluğuna bağlı olarak üst ve alt vena kava sendromu vardır.

Fizyolojik olarak, üst vena kava yoluyla, venöz kan gövdenin üst kısmından akar. Normal kan akımı, tümör süreçleri, anevrizma, genişlemiş lenf düğümleri, trombüs tarafından bozulabilir.

Genellikle benzer bir sendrom yavaş yavaş gelişir. Hasta periyodik baş ağrıları, uyku bozuklukları, burun ya da boğaz kanaması, görme bozukluğu, yalancı pozisyonda uykuya dalmayla ilgili zorluklar fark edebilir. Zamanla, hasta, üst vücudun damarlarının şişmesi, mavileşmesi ve akıntısı gelişir. Aynı zamanda, başlangıçta obstrüksiyonu tetikleyen altta yatan patolojinin belirtileri ortaya çıkar.

Üst ve alt oyuk damarların sendromunun tedavisi, oklüzyon derecesine ve lokalizasyonuna bağlı olarak belirlenir. Konservatif tedavi, fibrinolitik, antikoagülan ve ayrıştırıcı ilaçların alınmasını içerir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Hamile kadınlarda inferior vena kava sendromu her zaman olumsuz sonuçlara yol açmaz. Gerçek şu ki, daha fazla sayıda hastada venöz kanın vücut alt kısmından dışarı çıkması, eşlenmemiş ve vertebral damarlar yoluyla meydana gelir, bu nedenle inferior vena kava sendromu, dolaşımın ihlali ile birlikte olamaz.

Tehlike, bir kollapit devletin geliştiği bir durumla temsil edilir. Genellikle bu "sezaryen" operasyonu sırasında olur ve doktorlar tarafından dikkate alınır.

Rahim tarafından inferior vena kavada önemli bir depresyon ile, doğrudan uterus ve böbreklerdeki kan dolaşımı kötüleşir. Sonuç olarak, doğmamış çocuğun durumu ve aynı zamanda bir kadının glomerüler filtrasyonu bozulur. Listelenen süreçler plasenta erken ayrılma nedenleri, trombüs ve varisli damarların oluşumu olarak hizmet edebilir.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Teşhis inferior vena kava sendromu

Laboratuvar yöntemleri: genel kan ve idrar testleri, kan biyokimyası, kanın pıhtılaşabilirliğinin değerlendirilmesi.

Enstrümantal teşhis

 • flebgrafi (damarın daraltma yerinin belirlenmesini sağlayan kontrast ortamının intravenöz enjeksiyonundan sonra yapılan X-ışını incelemesinin türü);
 • Doppler ultrasonografi;
 • çift yönlü tarama;
 • manyetik rezonans veya bilgisayar flebosu yöntemi.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı, inferior vena kava'nın bir tümör veya inflamatuar süreçle ekstravasal sıkışmalarını dışlamaktır. Bir tümörün varlığını veya yokluğunu ultrason, BT veya flebografi ile belirlemek önemlidir.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi inferior vena kava sendromu

Şu anda, inferior vena kava sendromunu tedavi etmek için net bir şema yoktur. Çoğu durumda, hem doğrudan hem de dolaylı etkileri olan kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçların zorunlu reçetesi ile konservatif tedavi kullanılır.

Bir ilacı reçete ederken, bu sendromun pratik olarak belirlenemediği hastalık süresini hesaba katmak gerekir. Antitrombotik ajanların sadece oklüzyon oluşumunun ilk aşamalarında en büyük etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Aynı derecede önemli olan, böbreklerin ve karaciğerin normal işleyişinin sürdürülmesidir.

Uygulama yöntemi

Yan etkileri

Özel talimatlar

Fraksiparin

Ameliyattan önce ve sonra, daha sık olarak 0.3 ml enjeksiyon p / k ile uygulanır.

Kanama, deri altı hematom, hemoraji.

İlaç kas içi kullanılmaz.

Warfarin

Çoğunlukla ağızdan alınır, günde 2 ila 10 mg.

Kanama, kanama, anemi, dermatit, baş ağrısı.

Terapötik kurs sırasında, kanın pıhtılaşma derecesi izlenmelidir.

Streptokinaz

Infüzyon tedavisi için araçlar. İlacın dozu sadece ayrı ayrı seçilir.

Diş eti kanamaları, çürükler, cildin kızarıklığı, iç kanama.

Yaşlılıkta olduğu kadar karaciğer ve böbrek hastalıklarında dikkatli bir şekilde atayın.

Refortan

Damar içine damla, günde 10 ila 1000 ml girin.

Kusma, cildin kaşması, alt sırttaki ağrı.

Tedavi sırasında böbrek fonksiyonu her zaman izlenir.

çanları

Günde üç kez 75 mg alın.

Kalp çarpıntısı, dispepsi, trombositopeni, tinnitus, zayıflık hissi.

Kafein içeren içeceklerle eş zamanlı olarak kullanılması önerilmez.

Venöz duvarları güçlendirmeye yardımcı olan ana vitaminler tokoferol ve askorbik asittir. Bu vitaminler bakımından zengin olan besinler, kan pıhtıları olasılığını ve inferior vena cava'nın tıkanmasını azaltır.

Tokoferol (E), fasulye, tahıl, karaciğer, brokoli ve bitkisel yağlarda bulunur.

Askorbik asit, çilek, üzüm, kivi ve narenciye içinde yeterli miktardadır.

Ek olarak, karoten, rutin ve bakır, demir ve çinko gibi eser elementler bakımından zengin gıdalar yemek istenir. Bunu yapmak için, lahana, fındık, kırmızı meyve ve sebze, et daha sık yemekleri pişirmek gerekir.

Farmasötiklerin Aevit ve Ascorutin özellikle tavsiye edilir ve 3-4 hafta boyunca günde iki kez 1 tablet veya kapsül reçete ederler. Hamilelikte, sadece doktor kontrolünde bir vitamin preparatı seçmek gereklidir.

İnferior vena kava sendromu için fizyoterapik tedavi oldukça nadirdir. Belki fizik tedavi randevusu, manuel terapi (ifadeye göre).

Homeopati uzun yıllardır, bu tip hastalıkları tedavi ediyordu, inferior vena kava sendromu gibi. Bu durumda homeopati doktorlarının, vasküler duvarları güçlendiren, kan dolaşımını düzenleyen ve kan özelliklerini iyileştiren fonlar kullanmaları önerilir. Tedavinin taktikleri genellikle, damarın tıkanmasına neden olabilecek hastalık veya duruma bağlı olarak belirlenir.

Son zamanlarda, aşağıdaki homeopatik ilaçlar ilgi çekmektedir:

 • Crotalus (çizgili çıngıraklı yılan) - Topuk, Crotus Heel ve Crotus Heus forte gibi 12, 30, 200 dilüsyonlarında kullanılır;
 • Aesculus (Buckeye çıkarıcı) - enjeksiyonları (Aesculus Ingeel preparatlar ve Aesculus Ingeel Forte), ya da çözeltiler gibi Aesculus Heel, arnika topuk Arteria topuk veya 10-15 olarak uygulandığında günde üç defa damla;
 • Vipera berus (bir engerek zehirinden bir preparat) - Hazırlık Vipera berus Ingeel enjeksiyon formunda kullanılır. Doz D-15, 30, 200.

Buna ek olarak, ilaçlar pıhtılaşma faktörlerinin temelinde hazırlanan, tatbik edilebilir. Trombin, fibrinojen fibrin, vb gelecekte, trombotik malzemeden yapılır Aort suis Ingeel, Arteria suis Injeel Vena suis Ingeel, kullanıcı anlamına gelir önerilir.

İnferior vena kava trombozu için operatif tedavi önerilmektedir:

 • inferior vena kava lümeninin tromboemboli varlığında;
 • Karaciğer veya böbreklerin venöz damarlarının, organların işlevini ihlal ederek bloke edilmesiyle;
 • inferior vena kava koarktasyonu;
 • "önceden belirlenmiş tromboz" ile (14-20 gün).

Hastada kardiyak dekompansasyon, serebral damarların yeni bir inme varsa, ameliyat önerilmemektedir.

Operasyon, kas gevşetici eylem ilaçlarının kullanımı ile entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Cerrah medyan laparotomi, torakolfenolubutomi veya çeşitli tipte ekstraperitoneal erişim sağlar. İnferior vena cava'nın gövdesi atılır, kelepçeler uygulanır ve trombüsün radikal olarak çıkarılması veya damardaki normal kan dolaşımını önleyen başka bir neden olur. Daraltılmış bir alan tespit edilirse, daha fazla stentleme ile bir balon dilatasyonu gerçekleştirilir.

Alternatif tedavi

Doktora danışarak, aşağıdaki alternatif tarifleri kullanabilirsiniz:

 • 15 gram verbena yaprağı alın, bir bardak kaynar suya koyun. 1 çorba kaşığı alın. L. Koşullar düzelene kadar her saat.
 • St. John's wort, muz, cassia, kişniş, rizom ve meyan kökü bir infüzyon bardağın üçte birini iç. Infüzyon hazırlamak için 2 yemek kaşığı gerekir. L. Listelenen bitkilerin eşdeğer bir karışımı ve 220 ml kaynar su. İlaç yemekten yarım saat önce alınır.
 • Sade ılık su veya çay ile sıkılmış öğütülmüş hindistan cevizi alın.
 • Günde iki kez 0.3 g mumya alın, bal ve süt ile birleştirilebilir. Kabul süresi - ardışık 25 güne kadar.

Bitkisel tedavi genellikle karmaşık çok bileşenli tarifleri içerir:

 • 25 gr ot civanperçemi, 100 g renk ölümsüzlüğü, 50 gr kızılcık yaprağı, 50 gram buğday kabuğu kabuğu ve aynı huş ağacı yaprağı karışımını hazırlayın. 1 çorba kaşığı demlendi. L. 250 ml kaynar su toplayarak en az 4 saat bir termosda ısrar eder. Yemeklerden önce günde üç kez 100 ml içer.
 • Adaçayı yaprağı, papatya rengi, althea rizom ve keten tohumu eşdeğer bir karışımı hazırlayın. Toplamanın iki yemek kaşığı kaynar su (250 ml) ile dökülür, gün boyunca içilir.
 • At kuyruğu, şerbetçiotu, çim tatlı yonca koni eşit parçaların bir koleksiyonunu hazırlayın. 2 çorba kaşığı demlendi. L. 250 ml kaynar su içinde toplanır, 2 saat bekletilir.Yemeklerden önce günde üç kez 100 ml içilir.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Önleme

Önleme, inferior vena kava sendromunun muhtemel nedenlerine dayanabilir. Sorunun başlangıcını önlemek ve aynı zamanda alevlenmeleri önlemek önemlidir.

 • Kan pıhtılaşabilirliğinin derecesini kontrol etmek gereklidir. Herhangi bir anormallik varsa, ileri tedavi veya önleyici tedbirler hakkında bir doktora danışın.
 • Kardiyovasküler sistem ve hemopoezisin hastalıklarının derhal tedavi edilmesi arzu edilir.
 • İnferior vena kava sendromunun ilk belirtilerinde bir doktora görünmeniz gerekir. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Tahmin

Çoğu durumda doktorlar hastalığın nispeten iyi prognozunu verir. Tek şart: inferior vena kava sendromu zamanında tespit edilmelidir.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56]

Bilmek önemlidir!

Uyluk, popliteal ven, tibianın venini ve ayrıca büyük ve küçük subkutanöz damarları incelemek için 5-15 MHz frekanslı lineer bir sensör kullanın. Iliak venlerin ve inferior vena kava'nın görselleştirilmesi için 3.5 MHz frekanslı bir konveksiyon sensörü kullanılır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.