Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Alerjik rinit gelen spreyler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Vücudun alerjik duyarlılaşmasının lokal terapisinin etkili bir aracı, alerjik rinitten kaynaklanan bir sprindir. Bu form preparatları belirgin oranda burun salgılarında (rinore), mevsimsel alerji (saman nezlesi) ve kalıcı (yıllık) alevlenme alerjik burun mukoza zarının şişme kaşıntı ve hapşırma azaltmak, hem de kronik burun tıkanıklığı (nazal) neden olan kalmak azaltır soğuk.

Ek olarak, intrasalin aerosol formülasyonlarının kullanımı için endikasyonlar IgE'ye bağlı vazomotor rinit ve polinosistir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

ATC sınıflandırması

R01AX30 Препараты для лечения заболеваний носа для местного назначения в комбинации

Alerjik rinitten gelen spreylerin isimleri

ödem ve nazal mukoza dokuları ve sıvı salgılarının seröz iltihap yoğunluğunu azaltmak, vasküler duvarların bozulmuş geçirgenliği geri yüklemek için aşağıdaki spreyler kullanılır alerjik rinit için :

  • Glukokortikosteroid içeren alerjik rinit hormonal spreyleri : Nasobek ( Aldetsin, Beklazone, Baconase, Benorin, Clenil, vb); Nazarel (Flutex, Fliksonase ); Amavis; Nazonex; Budesonid (Rinocort, Tafen burun).
  • Periferal H1 reseptörlerini (histamin reseptörleri) bloke eden ilaçlar: Allergodil (Azelastin); Tizin-Alergi (Levoreakt, Histimet, Reaktin).
  • : Mast hücrelerinin membran stabilizasyon araçları kromogeksal (Kromofarm, Kromoglin, Kromosol, Ifiral).
  • Spreyleri (α-adrenerjik agonistleri veya sempatomimetik): Nazivin (Ksimedin, ksilitol, Nazol) Otrivin (Farmazolin Noksprey) Mucosolvan® Reno Nazosprey vs.

KBB Uzmanları H1-histamin blokerleri daha güvenli, ancak daha etkin iltihabı kortikosteroid azaltmak inanıyoruz. Dekonjestan gelince - burun mukozası artık onlara cevap beri burun tıkanıklığı ile ilişkilerde kendi mutlak verimlilik rağmen bu fonlar, bir haftadan uzun kullanılmamalıdır o alerjik rinite dekonjestanlar spreyleri, ve burun akıntısı genellikle artar.

Alerjik rinitten hormonal spreyler

Farmakodinamik beklometason dipropionat (: - bu grubun spreyler inflamasyon bastırılması adrenal hormonları sentetik analogları var Nasobek, Aldetsin, Beclason, Bekonaze ), flutikason propiyonat ( Nazarel, Fliksonaze ), flutikason furoat ( AMaViS ), mometason furoat ( Nasonex® ) ve budesonid ( budesonid Rinocort).

Burun mukozasında bu maddelerin teması halinde doku mast hücreleri ve bazofillerin üremenin sadece bastırma oluşur, ancak, aynı zamanda, eozinofilik granülositlerin alerji ve iltihap aracılarının üretimini (lökotrien sitokinler, histamin, vs.) en aza indirir. Kemotaksisi de yavaşlatılır - immünokompetan lökosit hücrelerinin iltihap odağı haline getirilmesi. Sonuç olarak, burun mukozasının şişmesi ve mukus üretimi azalır.

Hormonal ilaçların bir alerjik rinite karşı farmakokinetiği, plazma proteinlerine bağlanarak (% 0.1-1 düzeyinde) önemsiz sistemik absorbsiyonları dikkate alınarak tarif edilir. Böylece, aktif maddeler Nasobek, Baconaz, Aldetsin spreyleri burun mukozası tarafından emilir, ve ne kadar çok mide ve kan akışının doğruluğu ile tespit etmek zordur. Bununla birlikte, GCS metabolitlerinin üçte ikisi vücuttan dışkı ve idrarla atılır (yarı ömür periyodu 3 ila 15 saat arasında değişir).

GCS'ye dayanan alerjik rinit spreylerinin kullanımına kontrendikasyonlar :

  • preparatların ana veya yardımcı maddelerine aşırı duyarlılık;
  • akciğer tüberkülozu;
  • nazofarenksde viral (HSV) ve fungal (Candida albicans) enfeksiyonları;
  • çocuk yaşı 6 yıl (Nazarel - 4 yıla kadar, Nazonex - 2 yıla kadar).

Bu fonları verirken, kişinin burun kanaması, nazal septum hasarı, glokom varlığı, tiroid hastalığı, karaciğer ve kardiyovasküler patolojilerin eğilimi dikkate alınmalıdır.

Bu farmakolojik grubun preparatları ile ilgili talimatlarda, hamilelik sırasında (ilk trimesterde) alerjik rinitten spreylerin kullanılmasının yasak olduğu belirtilmektedir. Spreyler Nazarel, Flixonase, budesonid gebelik boyunca ve Nasobeka, Amavisa kullanımı ve Nasonex® sadece aşırı durumlarda ve eğer mümkün olan ceninin gelişimine yönelik potansiyel bir tehdit yukarıda annenin sağlığı için beklenen fayda.

Yan etkiler kortikosteroid spreyler genellikle nazal septum, baş ağrısı, Arası (perforasyon) kanama, burun ve kokular, tahriş ve kaşıntı mukozada artan kuruyana şeklinde kendini gösterir.

alerjik burun iltihabı ile ilgili dozaj spreyler göre SCS: her bir burun kanalı içine bir ya da iki püskürtme (yani, dağıtıcı, dağıtıcının üzerine 1-2 tıklama) - günde bir kez (alerjik rinit atak sırasında - iki gün boyunca) .

Aşırı doz obez yüzü ve üst gövdeyi, iştah artışı, ciltte çatlaklarının görünümünü, baş ağrısı (üst dudak ve çene üzerinde) kadınlarda aşırı tüylenme görünür Cushing, belirtileri geliştirme adrenal korteks riskinin hormonlar, artan kan basıncı, ağrı ile herhangi spreyler kemiklerde ve artan kırılganlıklarında, uyku bozukluğunda ve depresyonda.

Yüklü ilaç etkileşimleri aynı anda uygulama verisini sistemik kortikosteroidler, anti-tüberküloz antibiyotikler, barbitüratlar, östrojenler, hidantoin antiepileptik ilaç ve uyuşturucu efedrin ile antialerjik maddeler olarak engellemektedir.

Saklama koşulları : t = 15-25 ° C'de; raf ömrü Nazarel, Fliksonaze, Amavis

Nazonex, Budesonide -3 yıl, Nasobek - 4 yıl.

H1 reseptörü- blokaj spreyleri

Terapötik etkiler spreyler Allergodil (azelastin) ve Tizin-Alerdzhi azelastin ve levokabastin hidroklorür, periferal H1'i histamin reseptörlerine vücutta alerjik tepkimelerin gelişmesinden sorumludur -Key doku hormon bağlayan - aktif maddeler göre (Levoreakt). Bunun bir sonucu olarak, mast hücreleri ve bazofillerden histamin salımının inhibisyonu.

Allergodil kanın içine nüfuz eder ve% 93'ü plazma proteinlerine bağlanır, biyoyararlanım - azelastin% 40; Karaciğerdeki biyotransformasyondan sonra metabolitler idrarla atılır (yaklaşık 20 saatlik yarı ömrü).

Levocabastin, minimum hacimde (tek kullanımdan sonra 40 lessg'dan az) kan içine emilir; ilaç yaklaşık 36-37 saat bir yarı ömrü ile böbrekler yoluyla değişmeden atılır.

Bu intranazal ilaçların kullanımının kontrendikasyonları, ilaçları oluşturan maddelerin yanı sıra 6 yaşından küçük yaştakilere karşı toleranssızlığı içerir. Gebelik sırasında alergodil ve Tizin-Alergi spreyleri kullanın kontrendikedir.

Başlıca yan etkileri : baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, burun mukozasında tahriş, burun ve kaşıntı, burun kanaması, burun kanaması, deride kızarıklıklar.

Burun içi spreylerin kullanımı : Allergodil - her iki burun deliğinde 1-2 sprey günde en fazla iki kez; Tizin-Alerdzhi aynı doza sahiptir, ancak günde 4 kez evet (burun pasajlarının mutlak tıkanmasıyla) kullanılabilir.

Bu ilaçların aşırı dozda baş dönmesine, kan basıncına düşmesine, uyuşukluğa neden olabilir.

Mağaza spreyleri Allergodil (Azelastin) ve Tizin-Alergi (Levoreakt, Histimet, Reaktin) oda sıcaklığında dayanır, raf ömrü 36 aydır.

Cromoglikasit ile alerjik rinit gelen sprey

Sodyum kromoglikat olarak kromoglisik asit içeren burun spreyleri antialerjik etkisi - kromogeksal, Kromofarm, Kromoglin, Kromosol, Ifiral - reaksiyonları devreye oluşum sürecinde alerjik ІgE aracılı mast hücreleri, sitoplazmik membran stabilize etmek ve hücreden daha sonra serbest bırakılması ile degranülasyonu geçmesi yeteneğine dayanmaktadır örneğin histamin H1 gibi enflamatuar medyatörlerin, yapıları. Sodyum hücrelerinin sitozolüne Ca makbuz engelleyerek bu işlemi önlemek kromoglikat 2+ ve çıkış ve eozinofiller, nötrofiller ve diğer kemotaksisi için gerekli enzimlerin inhibisyonu.

Farmakokinetik: Nazal mukozada Cromoheksal (veya ilaç eşanlamlılarının) yutulmasından sonra, 4-5 saat boyunca hareket eder; doku içine emilir ve biyotransformasyon değildir ve gün boyunca böbrekler tarafından ortadan kaldırılır yaklaşık% 6-7 kromoglikat, kan girer.

Kontrendikasyonlar ilaçların kullanımıyla kromoglisik asit duyarlılığı, ve yaş 6 ve gebelik (ilk üç ay). En olası yan etkiler arasında mukozal tahriş, deri döküntüleri ve mide bulantısı bulunur.

Cromoheksalin günde 4 kez uygulanması önerilir - her burun pasajında bir enjeksiyon. Doz aşımı vakaları tarif edilmemiştir.

Depolama koşulları : + 25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta; Son kullanma tarihi - üç yıl.

Alerjik rinite karşı spreyler-antikonjestanlar

Damar Daraltıcı etki mekanizması spreyler Nazivin (Ksimedin, ksilitol, Nazol) Otrivin (Farmazolin, Noksprey) bağlı imidazol türevleri - oksimetazolin ve ksilometazolin hidroklorür, oksijen atomu (Y oksimetazolin) varlığında sadece farklı kimyasal formül olan. Endojen α-amino asit, histidin (histamin dönüşmesini) ile yapısal benzerliği sahip olan bu maddeler, kendi daralmasına yol açmaktadır α1-adrenoseptörlerin kılcal duvarlar, etkiler, kan akışını arttırmak ve sızdırmazlık azaltır. Bu azalma ile doku burun şişliği ve mukus eksüda salgısını.

Farmakokinetik a-agonistleri ve Nazivin Otrivin: talimatları aktif madde spreyler veri vücuda sistemik etkilere yol olmayan, az miktarlarda sistemik dolaşıma girdiğini de kaydetti. İmidazol türevleri sprey enjeksiyonundan 10-15 dakika sonra etki gösterir ve bu işlem uygulamadan sonra 10 saatten fazla sürer.

Kontrendikasyonlar Nazivin, Otrivin ve tüm eş: atrofik rinit, glokom (form-kapama), altı yaşından küçük, ateroskleroz ve hipertansiyon, taşikardi, tirotoksikoz, beynin ameliyatı öyküsü dile getirdi.

Hamilelik sırasında, oksimetazolin hidroklorür veya xylometazoline içeren alerjik rinit gelen spreylerin kullanımı kontrendikedir.

Bu ilaçların yan etkileri arasında: burun mukozasının tahrişi ve kuruluğu; burnunda yanma; duyu kaybı ve mukozal atrofi; şişlik, hapşırma, artan sekresyon salgısı; baş ağrısı, artmış kan basıncı, kalp ritmi ihlali, aşırı zihinsel uyarılabilirlik veya depresif durum gibi.

Alerjik rinit Nazivin ve Otrivin'den günde 2-3 defadan fazla uygulama yapılması tavsiye edilir - her burun deliğine bir enjeksiyon. Talimatlara göre, maksimum tedavi süresi yedi ardışık günü geçmemelidir.

Bu ilaçların aşırı dozunun solunum fonksiyonuna, pulmoner ödem, koma ve kalp durmasına neden olabileceği akılda tutulmalıdır .

Nazivin ve Otrivin, tüm sistemik antipsikotiklerin yanı sıra herhangi bir intranazal ilaçla da uyumsuzdur.

Bu ürünler için saklama koşulları: oda sıcaklığında; Raf ömrü üç yıldır.

Bilmek önemlidir!

Akut rinit tanısı için anterior rinoskopi ve burun boşluğunun endoskopik muayenesi kullanılır. Devamını oku...

Farmakolojik grup

При насморке
Противоаллергические

Ilaç etkisi

Противоаллергические препараты
Антиконгестивные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Alerjik rinit gelen spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.