Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Boğaz ağrısından emilim için tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Onkolog, kulak burun boğaz uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Boğazda ağrıyı anjina ile tedavi etmek için kullanılan çeşitli ilaçlar arasında, spreyler, spreyler, aerosoller ve daha birçokları tahsis edilir. Ancak hastalar ve doktorlar resorpsiyon için özel terapötik tabletlere daha fazla dikkat ederler. Onların yardımıyla, anjin semptomlarını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda gelişmeyi hızlı bir şekilde yavaşlatabilir veya iltihaplanmayı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Pratik olarak tüm şeker ve pastillerde boğazdaki ağrı, dezenfektan ve antiseptik bileşenler içerir.

ATC sınıflandırması

R02A Препараты для лечения заболеваний горла

Endikasyonları Boğaz ağrısı tabletleri

Bu hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, pastillerden anormal olan pastiller ve diğer tabletler uygulanır:

 1. Boğazda terleme.
 2. Öksürük için sık arzuları.
 3. Kuru öksürüğün ortaya çıkışı.
 4. Boğazda keskin ağrı.
 5. Boğazın kızarıklığı.

Doktorlar, larinks, farinks, bademcik iltihaplı hastalıklar için bu tür ilaçların kullanılmasını önermektedir. Aynı zamanda hem enfeksiyöz olmayan, alerjik hem de enfeksiyöz formda hastalığa yardımcı olurlar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Farmakodinamik

Yetişkinler ve çocuklar "Strepsils" için popüler araçların örneğini kullanarak resorpsiyon için angina gelen tabletlerin farmakodinamik ve farmakokinetiği düşünün.

Bu pastiller, büyük bir gram-pozitif ve gram-negatif bakteri grubuna karşı antiseptik bir etkiye sahiptir. Ayrıca antimikotik etkiye sahiptir.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Farmakokinetik

Bu ilaç grubunun farmakokinetiği hakkında veri yoktur.

trusted-source[15], [16], [17]

Kontrendikasyonlar

 1. Ilacın ana bileşenlerine alerjisi.
 2. Akut formda mide ülseri.
 3. Glikoz eksikliği.
 4. Şişkinlikleri.
 5. Çocuk yaşı (bazıları için).
 6. Yetersiz kan dolaşımı.
 7. Karaciğer ve böbreklerin işlev bozukluğu.
 8. Diyabet.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Yan etkiler Boğaz ağrısı tabletleri

 1. Bulantı.
 2. İshal.
 3. Kusma.
 4. Alerjik reaksiyonlar.
 5. Zarar, tat değişimi (geçici olarak).

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Dozlama ve uygulama

Eczanelerde, bugün pastiller ve baklava büyük bir yelpazede bulabilirsiniz, boğaz ağrısı sırasında nemlendirici ve boğazın yumuşatılması için kullanılır, iltihap kaldırmak ve yutma esnasında esenlik hastayı iyileştirmek. Bunlar arasında, resorpsiyon için aşağıdaki tabletler:

 1. Strepsils.
 2. Septolete.
 3. Farignosept.
 4. Grammidin.
 5. Dekatilen.
 6. Falimint.
 7. Ekilen.
 8. Lizobakt.
 9. Strepfen.

Strepsils

İlaç fungisidal ve antibakteriyel etki ile kombine bir preparattır. Bir tablet 1.2 mg diklorobenzil alkol, 0.6 mg amilmmetalkol, nane esansiyel yağı, anason, sukroz ve glukoz, levomenthol esansiyel yağ içerir.

Angina'nın ilk günlerinden Candies Strepsils alınması tavsiye edilir. Standart dozaj aşağıdaki gibidir: bir tablet her üç saatte bir ağız içine emilir. Maksimum günlük dozun on iki adet olduğunu unutmayın. Tedavi süresi bir uzman tarafından belirlenir. Altı yaşın altındaki çocukların şekerler Strepsils almak için tavsiye edilmez.

Mide-bağırsak sistemi ile ilgili problemlerle kendini gösteren olası aşırı doz. Tedavi için durulama kullanılır. Tabletlerin alımı durdurulur.

Hamileler için, ilgili hekimin doz ayarlaması gereklidir. Alerjisi olan hastaları tabletlerin temel bileşenlerine kullanmayın. Tat ve alerjik reaksiyonlarda geçici değişikliklere neden olabilir.

trusted-source[29], [30]

Septolete

Setilpiridinyum klorürün aktif bileşenine dayanan ilaç. Bu tabletlerin boğazdaki ağrıdan anjina ile kullanılması, membranlarının geçirgenliğini azaltan bakterilerin enzimatik reaksiyonlarını engelleyebilir. Ayrıca oral mukozaya penetre olan setilpiridinyum klorür, virüsleri ve üremelerini bozan mücadeleleri yok eder.

Dört ila on yıl arasında çocuklarda angina tedavisi için, Septetelet tabletler aşağıdaki dozajda alınır: bir pastil 24 saat boyunca dört kez eritilir. On yıldan itibaren, dozaj günde altı pastil arttırılır. Yetişkin hastalar için doz sekiz lolipopdur. Yemek yerken yemeyin.

Sepetil pastil klorürün alerjisi olan hastalara Septollet pastil almak tavsiye edilmez. Hap almak, bulantı, ishal (özellikle aşırı dozda), kızarıklık veya cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Faringosept

Bir boğaz ağrısı sırasında boğazda ağrı için aktif olarak kullanılan antibakteriyel ilaç. İlaç aktif madde Ambazone monohidrat oluşur. Ayrıca şunları içerir: laktoz, sukroz, kakao, povidon K-30, arap zamkı, vanilin ve magnezyum stearat.

Olumlu bir sonuç elde etmek için uzmanlar, Pharyngocept tabletlerini üç ila dört gün çözdüklerini bildiriyorlar. Standart dozaj, gün boyunca eriyen üç ila beş pastildir. Yedikten sonra çare kullanmak önemlidir. Rezorpsiyondan sonra, iki saat boyunca yemek yemeyi veya içmemenizi tavsiye etmeyin.

Pharyngocept tabletleri, üç yaşına ulaşmamış çocuklara ve Ambasone monohidrat alerjisi olan hastalara götürmeyin. Bu ilacı almak alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Grammidin

Boğaz ağrısı tedavisinde aktif olarak kullanılan antibiyotik. Gramicidin C.'nin aktif bileşenine dayanan ilaç Grammidin tabletleri, yok olduklarından dolayı bakteriyel hücre zarının geçirgenliğini arttırır.

On iki yaşına ulaşmamış çocukların tedavisi için, aşağıdaki dozu kullanmanız tavsiye edilir: bir veya iki pastil 24 saat içinde dört kez çözülür. Yetişkin hastalar günde sekiz şeker alabilir. Tedavi altı güne kadar sürer.

Uzmanlar, anne sütü ile beslenmede anjinin tedavisi için Gramidin kullanımını önermezler. Antimikrobiyal ajanlarla eşzamanlı uygulama ile, bu tabletler etkilerini artırabilir. Alerjiye neden olabilir.

Dekatilen

Dequalinium klorürün aktif bileşenine dayanan ilaç. Fungistatik ve bakterisit etkisinde farklıdır, boğazdaki ağrıyı hızla azaltır, iltihabı azaltır.

Hastalığın başlangıcında, durumu hızlı bir şekilde çözmek için iki saatte bir şeker. Hasta, boğaz ağrısının azaldığını hissettiğinde, dozaj her dört saatte bir pastil'e indirilir.

Decathilene tabletleri diyabetli hastalara korku olmadan alınabilir. Hamilelik sırasında kullanmadan önce bir doktora danışın. Aşırı doz olduğuna dair bir kanıt yoktu. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Falimint

Asetilaminonitropropoksibenzenin aktif bileşenine dayanan bir ilaç. Bileşimde ayrıca: jelatin, sukroz, yağ, kolpovidon, talk, magnezyum stearat, silikon dioksit, glukoz. Palet Falimintinin ağız boşluğunda emilmesinin başlangıcından sonra, solunumun kolaylaştırıldığı hoş bir serinlik hissedilir. Tabletler, iltihabı rahatlatır, boğazda ağrıyı azaltır, mukusu sulandırır.

Bir seferde bir pastil eritilmesi tavsiye edilir, ancak öngörülen maksimum doz - 24 saatte on pastilleri geçmemelidir. İlaç tatsız semptomların tamamen ortadan kalkmasından üç ila dört gün önce alınır.

İlaç asetilaminonitropropoksibenzene alerjide kullanım için tavsiye edilmez. Diyabetli hastalar şeker seviyesini dikkatlice izlemelidir. Hamilelik sırasında tedavi için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Ve ekili

Antibakteriyel ve antiseptik etkisi ile angina ile boğaz ağrısı tedavisi için bir çare. Klorheksidin hidroklorürün aktif bileşenine dayanan ilaç.

Bir pastili günde dört ila on defa çözmek için. Terapi süresi bir ila üç haftadır.

Sebidine tabletlerini klorheksidin hidroklorür alerjileri için kullanmayın. Kabul fonları alerjik reaksiyonlara ve dispeptik rahatsızlıklara neden olabilir.

Lizobakt

Piridoksin hidroklorür ve lizozim hidroklorürün aktif bileşenlerine dayanan ilaç. Antibakteriyel özelliklere sahip bir kombine ajan. Ağız mukozasını korur, lokal spesifik olmayan bağışıklığı düzenler.

Lizobakt tabletlerin standart dozajı şu şekildedir: 24 saat içinde üç ila dört kez tamamen çözünene kadar iki pastil emdirilmelidir. On iki yaşına kadar çocukları tedavi etmek için, dozaj günde üç kez bir pastil'e indirilir.

Doktorlar laktoz intoleransı olan hastaların yanı sıra lizozim hidroklorür veya piridoksin hidroklorür alerjisi olan hastalar için ilaç kullanmanızı önermemektedir. Henüz üç yaşına ulaşmamış çocukları tedavi etmek için kullanmayın.

Doz aşımı durumunda, hasta dilin uyuşukluğunu hissedebilir, ağız boşluğunda hafif karıncalanma, alt veya üst ekstremitelerin hassasiyet kaybı olabilir. Tedavi için bol miktarda içecek kullanın. Hapları almak Lizobakt alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Strepfen

Flurbiprofen aktif bileşenine dayanan ilaç. Anti-inflamatuar, analjezik özelliklere sahiptir. Hasta, reseptörün başlangıcından yarım saat sonra Strepfen tabletlerinin etkisinin olumlu etkisini hissedebilir. Kural olarak, bu sonuç iki saate kadar sürer.

Pastil tamamen eriyene kadar ağız boşluğunda emilir, beklenen sonuca yol açmayacağı için tüm tableti çiğnemeye veya yutmaya değmez. On iki yaşından büyük hastalar için önerilen doz 24 saat içinde beş kez bir şekerdir. Terapi üç günden fazla sürmez.

Uzmanlar emzirme döneminde yaş, yaşlılar, hamile kadınlar ve kadınların oniki yaşından küçük çocukların tedavisinde kullanılmasını yasaklayabilir Strepfen. Ayrıca böbrek ve karaciğer kaybı, arıza işitme, akut mide ülseri, glikoz eksikliği, hiperbilirubinemi, ödem, dolaşım yetmezliği, hemofili, hipertansiyon bir pastil almaya gerek yoktur.

Strepfen lolipoplarının kullanımı mide bulantısı, ishal, mide ekşimesi, taşikardi, anemi, ataksi ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çocuklar için emilim için angina gelen tabletler

Çocuklarda angina tedavisi çok önemli bir süreçtir, çünkü bu hastalık oldukça ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Boğaz ağrısı başladığında, doktorlar küçük hastalar için uygun olan özel emilim tabletlerinin kullanılmasını önerir. Birincisi, onlar tat için daha hoşlar, bu nedenle çocuk böyle bir araç almak zorunda kalmayacak. İkinci olarak, çok hızlı ve etkili bir şekilde hareket ederler.

Çocuklar için angina sırasında boğazda daha fazla bulunan en popüler pastiller şunlardır:

 1. Strepsils.
 2. Coldrex Lari Plus.
 3. Faringosept.
 4. Septefril.
 5. Neo-Angın.

Çocuklar için Strepsils

Strepsils, boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olan en popüler pastillerden biri olarak kabul edilir. Bu ilacın hemen hemen tüm formlarında iki ana aktif bileşen vardır: diklorbolil alkol (% 2.4) ve amilmmetakol.

Çocuklarda angina tedavisi için özel bir Strepsils formu kullanılır. Eczanelerde iki uyuşturucu bulabilirsiniz: çileklerin tadıyla ve limonun tadıyla. Bu ilaçların bileşiminde şeker yoktur, tatlı pastillerin uzun süreli emilimi çocuklarda çürüğe neden olabilir. Strepsils resorpsiyon tabletleri altı yaşından itibaren hastalar için uygun olduğunu unutmayın.

Coldrex Lari Plus

Çocuklarda boğaz ağrısı tedavisinde aktif olarak kullanılan analjezik etki anlamına gelir. Diclonin aktif bileşenine dayanan ilaç. Lolipopların farklı tatları olabilir: kiraz, limon, portakal.

On iki yaşından çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Koldrex Lari Plus tabletlerin dozajı şu şekildedir: her iki saatte bir lolipop alınır. 24 saat içinde sekizden fazla pastili almayın.

Caldex Lari Plus tabletlerinin tedavisinde aşağıdaki yan etkiler meydana gelebilir: ağızda uyuşma, ağız mukozasında tahriş, mide bulantısı, tat değişiklikleri.

Faringosept

Pharyngosept, küçük çocuklarda angina tedavisinde sıklıkla kullanılan etkili bir rezorpsiyon tabletidir. Kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur, disbakteriyoza neden olmazlar. Çocukların tedavisinde son madde çok önemli kabul edilir, zayıf bağışıklık nedeniyle çoğu zaman problemleri vardır.

Ne yazık ki, çocuklar her zaman boğaz ağrısı için yetişkinlerden daha sık hastalanırlar. Bunun nedeni, özellikle çocuk ekipte olduğunda, hastalıklara yol açan zayıf bağışıklıktır. Farignosept almak, bakterilerin yaşamsal aktivitesini bastırmaya yardımcı olur, bu nedenle anjinin ilk günlerinden tedaviye başlamaya değer.

Kullanımı pastil, çocuğun şekeri çözdüğü üç yaşından itibaren olabilir. En genç hastaların (3-7 yaş) tedavisi için, 24 saatte 3 kez bir pastildir. Yedi yıl sonra, günde yedi yediye kadar eritebilirsiniz. Tabletleri aldıktan sonra iki saat içemeyeceğiniz veya yiyemeyeceğinizi unutmayın.

Septefril

Decamethoxin aktif bileşenine dayanan ilaç. Etkili antibakteriyel etki ile karakterize edilir, antimikrobiyallerin etkisini güçlendirmeye yardımcı olur, mantar öldürücü özelliklere sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi için beş yaşından itibaren kullanılır. Bu durumda dozaj: 24 saat içinde üç kez bir pastil. Terapi dört günden fazla sürmez. Şekerlemenin emilmesinden sonra, tükürük salgılanması bir süre daha artabilir.

Neo-Angın

İlaç aktif bileşenlere dayanmaktadır: levomenthol, amilmmetakol, 2,4-diklorobenzil alkol. Antiseptik özelliklere sahiptir, inflamasyonu hafifletir, angina ile boğazda ağrı.

Çocuklarda angina tedavisi için altı yıldan beri kullanılabilir. Standart dozaj: her iki ila üç saatte bir pastil. Ancak, maksimum dozun 24 saat içinde altı tableti geçemeyeceğini belirtmek gerekir. Terapi dört günden fazla sürmez.

Ön-aşırı doz, karın, kusma, ishalde ağrıya neden olabilir. Tedavi için ilacı almayı kesmelisiniz.

Depolama koşulları

Rezorpsiyon tabletlerini küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde saklamak önemlidir. Direkt güneş ışığından, +25 dereceden daha yüksek olmayan bir hava sıcaklığında uzak tutunuz.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Raf ömrü

Raf ömrü üç yıldan fazla değildir. Bu sürenin sona ermesinden sonra kullanılması tavsiye edilmez.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43]

Bilmek önemlidir!

Streptokokal anjin, vücut ısısında 38-39 ° C'ye, yutkunmalara, üşüme, baş ağrısına ve yutulduğunda ağrıya neden olur. Klinik semptomatoloji, hastalığın başlangıcından sonraki ilk günde maksimum şiddet derecesine ulaşır. Hastalar genel halsizlik, iştahsızlık, boğaz ağrısı, bazen kulakta ve boyunun yan kısımlarında radyasyon şikayeti ile başvururlar. Devamını oku...

Farmakolojik grup

При боли в горле
Противопростудные и обезболивающие

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Boğaz ağrısından emilim için tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.