Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bir çocuğun burnunu durulayın

Makalenin tıp uzmanı

Cerrah, on cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2018

Soğuk ve yağışlı havaların başlangıcında, çeşitli enfeksiyonlar bebeklerimize özel bir güçle saldırmaya başlar. Özellikle çocuklarda soğuk ve burun tıkanıklığının ana nedeni olan lyutuyut solunum yolu enfeksiyonları. Herhangi bir menşe riniti ile mücadelede en güvenli ve en etkili yöntem, burnun özel anti-inflamatuar ve dekonjestan solüsyonlarla yıkanmasıdır. Eczane veya ev yapımı gibi bu tür kompozisyonların çok sayıda varyantı, bebeğiniz için en uygun olanı seçmenize izin verir.

Ancak, burnu yıkayarak soğuk algınlığıyla mücadele yöntemini kullanmadan önce, baş bölgedeki herhangi bir manipülasyonun ilk bakışta göründüğü kadar güvenli olmadığını açıkça anlamak gerekir. Bir yandan, nazal "duş" iyi bir koruyucu ve iyileştirici prosedürdür. Ve diğerinde - solunum sisteminin çalışmasında belirli bir müdahale, bu yüzden belirli göstergeler olmadan bir kez daha gerçekleştirilmesi buna değmez.

trusted-source[1]

Prosedür için endikasyonlar

Prosedür güvensiz ve spreyler ve damlalar nazal pasajlar kalitesini temizlemek mümkün değilse, değil daha iyi o kadar ve böylece, bir hafta sonra yapılacak olan çünkü, burun akıntısı tedavi etmek hiç de fikir vazgeçmek "insanların bilgelik." Gibi görünüyor Ama konu bu kötü burun nefes - öyle iştah, dikkat bozukluğu, ruh hali ve uyku çocuğun kaybına neden belli bir rahatsızlık değil, aynı zamanda gibi ko-morbidite ve komplikasyonların gelişme olasılığının yüksek olmasının sadece:

 • Beyin ve sinir sistemi çalışmalarındaki bozukluklar
 • Solunum sistemi patolojisinin gelişimi, astmatik atakların ortaya çıkışı
 • Azalmış görme keskinliği
 • Adenoid boyutunda artış
 • Oklüzyon oluşumu ihlali

Küçük yaşlardan gelen soğuk algınlığı sonunda çocuğun gelişiminde belirli gecikmelere, konuşma becerilerinin azgelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, burun tıkanıklığının ilk belirtilerinde çocuk hemen bir doktora görünmeli ve soğuk algınlığı ve nedenlerini ortadan kaldırmak için önlemler almalıdır.

Çocukta burun yıkamak için endikasyonlar olabilir:

 • Alerjik de dahil olmak üzere çeşitli menşeli rinit (rinit)
 • Frontal sinüzit (frontal paranazal sinüs iltihabı)
 • Sık sık tekrarlanan bir soğukluğun sonucu olan sinüzit
 • Bademcik iltihabı (bademcikler)
 • Enfeksiyöz solunum hastalıklarını önlemek için önlemler.

trusted-source[2], [3], [4]

Kim iletişim kuracak?

Teknik bir çocuğun burnunu yıkamak

Bir yıla kadar bir çocuğun burnunun yıkanması

Bebeklerde dar ve oldukça kısa hava yolları, iltihaplı ve alerjik hastalıklarda mukusun geri çekilmesinin zor olmasına neden olur. İlk olarak, mukus, özellikle de beslenme sırasında bebeğin ağzından oksijen alma olasılığı olmadığında bebeğin nefesiyle etkileşir. Çocuk iyi beslenmez, yani kilo kaybeder, genellikle uyuyor, huzursuz olur. Daha sonra bebeğin burnunda patojenik floralar ile kabuklar oluşur. Ancak bebek, tüm bu sıkıntılardan kurtularak kendini havaya uçuramaz, bu nedenle nozulu dışarıdan damlalar ve durulamalarla temizlemek gerekir.

Genel olarak, yeni doğan bebeklerde ve bebeklerde solunum yollarının yapısının özellikleri nedeniyle, burnun bu gibi bir yaşta yıkanmasının tavsiye edilebilirliği hakkında çok fazla tartışma vardır. Bazı doktorlar, bu tür prosedürlerin 4 yaşından büyük çocuklara gösterildiğine inanmaktadır, çünkü daha erken yaşlarda boyun ve kulakların yeniden enfekte olmasına ve hatta beyinde iltihaba neden olabilirler. Diğer doktorlar yaşa bağlı kontraendikasyonları görmezler ve bir doktorun gözetiminde bu manipülasyonların çocuğa zarar vermeyeceğini iddia ederler.

Son görüşe göre, bebekler için, yukarıdakilere ek olarak, burun yıkama endikasyonları da olabilir:

 • kirlenmiş havaya sık sık maruz kalma (kamusal yerler, ulaşım, tozlu odalar, yetersiz hava nemi olan odalar veya alerjik reaksiyonlara neden olabilecek özel kokular),
 • Stresin arka planında patojenik floranın gelişimi, ikamet yerindeki iklim koşullarında değişiklikler, bağışıklığın azalması vb.

Nazal yıkama prosedürü bir bebek sıkı endikasyonlar doktoru göre gerçekleştirilebilir ve daha iyi tedavi nazal geçitlerin emilir ve burun nefes bebek ve önlenmesi komplikasyonları geliştirmek için reçeteli ilaçlar için hedefler. Bu prosedür, bir doktorun gözetiminde veya bir sağlık kurumunda yapılmalıdır.

Doğrudan burnu yıkamak için başlamadan önce, dikkatli bir şekilde ve dikkatlice ve çok dikkatli bir şekilde dikkatli bir şekilde toplanın, birikmiş mukus ve kabuklardan dikkatlice temizleyin. Çoğu zaman, küçük bir büyüklükte dezenfekte edilmiş bir kauçuk armut kullanın, bunun yardımıyla bebeğin burnundan kümeleri emer. Çocuğun bu tür manipülasyonları sevmemesi ve kaprisli olmaya başlaması ve geri dönmesi göz önüne alındığında, bu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu durumda, büyük olasılıkla, yardım almadan yapamazsınız.

Çocuğa burun durulanması, daha iyi aralığında eczanelerin raflarında bulunabilir serum fizyolojik ya da papatya, okaliptüs, adaçayı ve diğerleri. Farklı satıcılardan Çocuk tuz çözeltileri gibi şifalı otlar decoctions kullanımı ile ilgisi yok. Ama çocuğunuzdaki burnu yıkamak için bir tuz çözeltisi hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı tuz bir litre saflaştırılmış (veya kaynatılmış) sıcak suda çözülür. Çözeltiyi kullanın, oda sıcaklığına kadar soğutun. Tuz burundaki şişliği temizlemeye yardımcı olacak ve enfeksiyonla etkili bir şekilde savaşacaktır.

Bir pipet, şırınga ve pamuk tomurcukları ile burnu 2-3 ay boyunca durulayın. Yürümeye başlayan çocuk sırtına konulmalı, başını bir tarafa çevirmeli ve rasterleri pipetle burun damlasına bırakmalı, bol sıvı kalmamalı ve bebek boğulmamalı. Her burun deliğini dönüşümlü olarak ve her ikisini birden aynı anda yıkamak gerekir. Sıvı mukus ile aşılandıktan sonra, küçük bir şırınga ile aspire edilir, kalanlar pamuk tomurcukları ile çıkarılır.

Önceden güvenle başını tutan büyük çocukların burnunu durulayın, dik pozisyonda tutulur. Bu durumda, çocuğun başı öne eğilmeli ve ağız açık olmalıdır, böylece sıvı ağız ve burun içinden serbestçe akabilir. Böylece, tedavi çözeltisi solunum sistemine giremez.

Bir şırınga ile durulayın, burun deliğine küçük bir miktar sıvı enjekte edin ve bebeğin alışılmadık ve çok hoş olmayan duyulara alışmasını sağlamak için basıncı kademeli olarak arttırın. İkinci burun deliğinin saflaştırılması, sadece birincisi ile bitirilmiş halde gerçekleştirilir. Çocuğun fiziksel veya psikolojik olarak zarar görmemesi için tüm manipülasyonlar titrek ve ani hareketler olmaksızın dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir.

Yatağa gitmeden ya da kışın yürürken (hemen en azından biraz don varsa) burun yıkama işlemini hemen yapamayacağınızı unutmayın. Bu, bebeğin uykusu sırasında solunum yolunda kalan sıvıların yutulmasını önler ve yürüyüş sırasında hipotermi riskini ortadan kaldırır.

Büyük bir çocuğun burnunu yıkama tekniği

Çocuğun burnu yıkamak için bir prosedür gerekliliğinin farkında olmasa da ve küçük yaştan dolayı bu "ıslak" durumda size yardımcı olamıyorsa, yukarıda açıklanan yöntemleri kullanabilirsiniz. Kural olarak, iki çocuğun yaşı ile burun temizleme sürecinde ebeveynler için küçük yardımcı olur. Burnun yıkanmasının, daha kolay nefes almasına olanak sağladığını anlamaya başlarlar, bu yüzden doğru, belki de oyun yaklaşımı, çocuk manipülasyona bile direnmez.

Bu çocuğun sadece burnun yıkanması sırasında ağzın açık kalması ve prosedürün gerçekleştirildiği lavabonun veya küvetin üzerinde bükülmesinin gerekli olduğunu açıklaması gerekir. Tarif edilen pozisyon, suyun ağızdan dışarı çıkmasına ve ikinci burun deliğinin işaretsiz kalmasına izin verecek, nazal geçişleri mukus ve bakteriyel tortulardan dikkatlice temizleyecektir. Başı kaldırmak ve geriye doğru eğmek imkansızdır, böylece su solunum yoluna girmez ve çocuk boğulmaz.

Burun yıkamak için burun deliği solüsyonuna girmek için çocuklar, iğneler olmadan ayrı bir şırınga veya şırınga kullanabilirler. Bebeklerde olduğu gibi, jetin gücü kademeli olarak artırılmalı ve çocuğun duyulara alışması sağlanmalıdır. Evde bir burun yıkaması yapın, aşırıya kaçmayın, çünkü güçlü bir sıvı basıncı burun içindeki damarlara zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir. Daha da kötüsü, eğer basınç altındaki su yanlışlıkla orta kulağa düşerse, çünkü vücudumuzda boğaz, kulaklar ve burun kendi aralarında bağlanır. Bu daha sonra orta kulak iltihabı (otitis) gibi tedavi açısından böyle hoş olmayan ve uzun süreli tedaviye yol açabilir.

Çocuğa burun yıkamak için prosedürün sonu, balçık ve su kalıntılarının tamamen atılmasıyla olmalıdır. Bir çocuğu, bir karikatürden gelen küçük bir fil gibi, burnundan hava üflemek için eğlenceli bir şekilde öğretin ve sigara içmeyle ilgili problemleri olmayacaktır.

4-5 yaş arası çocuklara, ağızları kendileri yıkamak, bir burun deliğini bir parmakla kapatmak ve ikinci burun deliğinin diğer elinin avuçlarından su çekmek öğretilebilir. Çözeltiyi burnunuzla dışarıya bırakarak, ilk burun deliğini ve açık ağızdan serbest bırakabilirsiniz.

Nazal lavaj için cihazlar ile farmasötik preparatlar

Eczanede ayrıca, Yunus için bir yıkama solüsyonuyla birlikte gelen çocuklara burun yıkamak için özel bir cihaz da satın alabilirsiniz. Burun girişinde tüm alanı doldurmak ve dışarı doğru sıvı akışını önleyen bir çocuğun burun deliğine uyan bir formda bir kapak dağıtıcı ile 120 ml'lik plastik bir şişe şeklinde kullanılabilir çocuklar için cihaz.

Böyle bir cihazla çocuğun burnunu yıkamak çok daha kolay ve etkili olur. Hazırlanan yıkama solüsyonunun döküldüğü uygun bir yumuşak şişe, hem ebeveynlere hem de büyük çocuklara, fıskiyenin gücünü en iyi şekilde kontrol etmelerine, şişeyi daha güçlü veya daha zayıf sıkmalarına yardımcı olacaktır. Durulama işleminin sonunda, dağıtıcının bulunduğu boş şişe sıkıştırılır, burun deliğine sokulur ve daha sonra kol zayıflatılır. Böylece, sıvı kalıntıları burun pasajlarından çıkarılır.

Deniz tuzuna dayanan ilacın kendisi zengin bir mineral kompleksine sahip bir toz halinde yapılır. Bitkisel takviyeleri olan ve onlar olmadan ilacın varyantları vardır. Yunustaki Bitkisel Bileşenler: bağışıklık sistemini arttıran ve mukus salgılarının çıkışını kolaylaştıran özelliklere sahip yabani gül ve meyan kökü özleri. Deniz tuzunun kendisi mükemmel anti-enflamatuar, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve nazofarenksin şişmesini azaltır.

Burun yıkama için "Yunus" çocuklar viral enfeksiyonlar durumunda hem terapötik hem de önleyici amaçlar için kullanılır. Her zamanki soğuk coryza ve pürülan sinüzit ile etkili bir şekilde yardımcı olur. İlaç 4 yaşından itibaren çocuklara atayın. Çocuk burunlarında mukozal ödem veya yanma veya kuruluk hissi gibi yan etkilere neden olmaz.

"Yunus" optimal bileşimi ile türünün en iyi ilaç olarak kabul edilir, fakat uymuyor herhangi bir nedenle aracı olanlar, doktorlar, çocuklarda burun lavajı Analoglarının "Dolphin" sunabilir, "akvamaris", "Mizah", "Akvalor" , "Tuzlu", "No-tuz", "Otrivin" ve diğerleri. Bu ilaçların bazıları sadece spreyler şeklinde, diğerleri - spreyler şeklinde ve yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı damlalar halinde mevcuttur. Spreyler, en uygun asit baz dengesi ile hazır bir sodyum klorür (saflaştırılmış deniz tuzu) çözeltisine sahip şişelerdir.

Çocuk spreyi serisi Humer French 1 aydan 15 yıla kadar olan çocuklar için üretildi. Şişedeki ucun şekli, bebeklerin burun geçişlerinin boyutu için optimize edilmiştir, böylece ilacın uygulanması sırasında mukozaya travmayı ortadan kaldırır.

Burun yıkamak için hazırlanan Hırvat preparatı "Aquamaris", "Yunus" un en iyi analogu olarak kabul edilir, ancak bu, verim bakımından biraz daha düşüktür. Hayatın ilk yılı olan çocuklar, çoğu zaman doktorlar tarafından burun damlaları reçete edilir, yaşlı insanlar spreylerin kullanılmasını önerir. "Aquamaris baby" - bir bebeğin burnu için optimize edilmiş kapağa sahip bir sprey, şişenin hacmi 50 ml'dir. Adriyatik Denizi'nin arıtılmış suyundan oluşur ve onu güvenli ve hipoalerjenik yapan herhangi bir katkı maddesi içermez.

Ayrıca yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde başarıyla kullanılan özel katkı maddeleri ile ilacın 3 versiyonu vardır:

 • "Aquamaris plus" dexpanthenol ile nazal mukoza üzerinde iyileşme ve rejenere edici bir etkiye sahiptir ve mukozal lezyonlarla sinüzit tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.
 • Ektoin ile "Aquamaris Sens" koruyucu özelliklere sahiptir ve mukoza yüzeyinden alerjenleri bağlamak ve kaldırmak için yardımcı olur. Çocuklara aynı problemin arka planında alerjik rinit ve sinüzit reçete etmek, 2 yıldan başlayarak
 • "Aquamaris Strong", sinüzit ve sinüzite eşlik eden güçlü bir soğuk algınlığı olan 1 yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilen deniz tuzunun konsantre bir çözeltisidir.

"Akvalor" adı altında, yetişkinlerde ve çocuklarda burnun yıkanması için bütün Fransız damlası ve spreyleri kastedilmektedir.

 • "Aqualor baby", bir bebeğin yaşamının ilk günlerinden itibaren kullanımının gösterildiği yeni bir bebek için bir sprey ve damla şeklinde bulunur. Saf izotonik% 0.9 deniz suyu çözeltisi kullanır.
 • "Akvalor Soft", 6 aydan başlayarak yetişkin ve çocuklarda alerjik rinit tedavisi için bir aerosol formunda bir preparattır.
 • "Aqualor norms" - soğuk algınlığı ile burun yıkamak için bir aerosol sürümü. Çocuklar 6 aydan itibaren reçete edilir.
 • "Aqualor forte" ve "Akvalor extra forte" - yoğunlaştırılmış sodyum klorür çözeltisi ile burun yıkamak için spreyler. Sinüzit veya sinüzit zemininde güçlü bir burun tıkanıklığı veya aralıksız bir soğuk olduğu durumda atayın. Kompozisyonunda "Aqualor extra forte", bitkisel takviyeleri vardır: aloe ve papatya özleri, antiseptik etki ve bağışıklığı arttırır.

Amerikan ilaç üretimi "Tuzlu" ve Ukrayna aracı "Ancak tuz" - nemlendirip anti-enflamatuar aktivitesi, ilave olarak, temin katkı maddeleri ile,% 0.65 sodyum klorür çözeltileri ve daha çok antiviral, anti-bakteriyel ve anti-mantar etkisi. Bu ilaçlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilir: damlalar - hayatın ilk günlerinden, spreylerden - 2 yıldan itibaren.

İsviçre serisi, burun çocuğun lavaj kolay ve rahat sağlayan, deniz suyu temelinde "Otrivin Baby" anlamına burun küçük olanlar için burun emme mukus birikimi intravenöz ve aspiratör şeklinde damla yanı sıra 1'den daha büyük çocuklar için burun lavajı için bir sprey içerir yıl.

Bu araçların tümü başarıyla rinit türleri, inflamasyonu kaldırılması ve şişme ile başa çıkmak için tasarlanmıştır, tedavi edici ve profilaktik amaçlı kullanımı sağlar burun mukozasında, üzerinde kayda değer bir bakterisidal ve nemlendirici etkiye sahiptir.

Bir çocuğun burnunu yıkamak için ilaç antiseptikler

Zor burun akıntısı ve burun akıntısı ile, antiseptik (antimikrobiyal) etkili birçok solüsyon burnu yıkamak için faydalı olacaktır. Furacilin, hidrojen peroksit, klorheksidin, klorofilkil, miramistin gibi ev tıbbı kitlerinden bazı çözümler, solüsyonların hazırlanması için uygundur.

Burun, furatsilinom ile yıkanması, soğuk algınlığını hızla iyileştirmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olan mukus ve mikroplardan burun geçişlerini temizleyecektir. Manipülasyon için furatsilin'i hazır bir çözelti veya tablet şeklinde kullanabilirsiniz. Tablet preparatı orantıda kullanılır: 200 g saflaştırılmış ılık su için 1 toz tablet. Tableti sıcak suda çözerek ve çözeltiyi ılık bir duruma (37 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta) sorarak yapabilirsiniz.

Daha büyük çocuklar için burnun hidrojen peroksit ile durulanması tavsiye edilebilir. Çocuklar çok hassas, hassas bir nazal mukozaya sahiptirler, bu yüzden tedavi etmek için yeterli bir çözüm yanmasına neden olabilir ve zayıf bir konsantrasyon istenen sonucu vermeyecektir. Durulama için tabletlerde değil,% 3'lük bir çözelti şeklinde peroksit kullanılması daha iyidir. Burun yıkamak için, bebeğin bir fincan ılık kaynamış suda çözünmesi için 3 damla hidrojen peroksit gerekir.

Eski güzel "Klorheksidin" burnunuzu yıkamak için değil, boğazınızı yıkamak için tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, ilacın önemli antibakteriyel ve antiviral etkisi, doktorların, bulaşıcı hastalıklarda ENT organlarını saflaştırmak için antiseptik bir çözüm olarak kullanılma olasılığını dikkate almalarını gerektirmiştir. Bu amaçla, bir eczaneden alınabilecek% 0.05'lik bir çözelti kullanılır. Yine de, çözümün görünürdeki güvenliğine rağmen, soğuk algınlığı tedavisinde kullanmadan önce çocuk doktora başvurmalıdır. İlacın tehlikesi, alerjik reaksiyonlara neden olabilmesi yanında, yutulmamasıdır.

Diğer antiseptikler gibi "Chlorophyllipt" çoğu zaman burun bakteriyel rinit ve sinüzit ile yıkamak için reçete edilir. İlacın yan etkileri neredeyse yoktur, bu da bir doktora danıştıktan sonra, çocukların tedavisinde kullanılmasına izin verir. Burnu% 1 alkol solüsyonu kullanarak bir bebekle durulayın. 1 çay kaşığı Klorofilkil, bir bardak (200 mi) su veya tuzlu su ile seyreltilir. Burun yıkama prosedürü günde üç kez yapılır ve her burun deliğine hazırlanan çözeltiden 2 ml'yi geçmez. Çözeltiyi sağ burun deliğine doğru sürükleyerek, kafa hafifçe sola doğru eğilir ve bunun tersi de doğrudur.

Miramistin, rinit, sinüzit ve sinüzitte nazal geçişleri sulamak için kullanılan geniş bir etki spektrumunun oldukça zararsız ve etkili bir antiseptikidir. Burnu miramistinle yıkamak, ilacın aktif maddesinin, hücresel düzeyde bakterileri ve mantarları yok etmesi, çoğalmasını önlemek için orada biriken bakterilerden kurtulmanızı sağlar.

Burnu püskürtmek için, yıkamak için bir sprey kullanın - nozul-dağıtıcı ile özel bir şişe. Miramistin'in büyük bir dezavantajı vardır - kullanımında burunda yanma hissi vardır. Bu küçük hastalar tarafından sevilmiyor. Bu nedenle, prosedür genellikle bir hastanede gerçekleştirilir. Bu ayrıca hipersensitivite reaksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Bebeklerde burun yıkamak için Miramistin kullanılması tavsiye edilirse şüphelidir. Mukoza zarının tam ve kalitatif yıkanması ile iyi bir etki elde edilebilir, bu da bir yaşın altındaki çocuklar için mümkün değildir. Ayrıca, bu yaştaki çocuklarda soğuk algınlığı çoğunlukla viral veya fizyolojiktir. Her iki durumda da, bu ilacın kullanımı mantıklı değildir.

Bazen internette, bebeğin burnunun Dimexidum ile yıkanabileceğine dair kayıtlar bulabilirsiniz. Tabii ki, saf halde değil. Örneğin, gibi hazırlanan bir bileşim aşağıdaki gibidir: 1 arasında bir oranda kaynatılmış suyu ile "dimexide" karışımı: 5, daha sonra bu çözelti içinde burundan aynı miktarda "Vibrocil" damla ilave edildi (oranı 1: 1). Bu kompozisyon kısa bir süre için burun deliğine bir şırınga ile doldurulur. Yorumlara göre, şişme ve iltihapları giderir, daha çabuk soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olur.

Ancak pek çok doktor, soğuk algınlığı tedavisi için "Dimexide" 'i sadece harici olarak losyonlar şeklinde uygulamak ve ağrı hisleriyle (örneğin, genyantritis ile) sıkıştırmak için böyle bir yöntemi desteklememektedir. Çocuğunuzda kontrol etmek için daha fazla güvenli preparasyon ve ajanlar seçiminde, kesinlikle sizin için çözülecek bir his olup olmadığı. Her durumda, çocuğun burnunu yıkamak için çeşitli yöntemlerin ve araçların kullanılması, ilgilenen hekimle tartışılmalıdır.

Şiddetli ve ihmal edilmiş bir soğuk algınlığı vakalarında ve 2.5 yaşından büyük çocuklarda komplikasyonları önlemek için, antimikrobiyal bir ilaç olan Polidex reçete edilebilir. Bu ilaç sadece doktor reçetesi için kullanılır, çünkü ciddi bir bileşenden daha fazlası vardır: 2 antibiyotik artı bir hormonal bileşen.

Çocuklarda burun yıkamak için "Polidex" sprey şeklinde kullanılır: Bir enjeksiyon günde üç kez. Tedavinin seyri 5-10 gündür. Çocuğunuz bu ilacı reçete ediyorsa, ebeveynin görevi bebeğe zarar vermemek için belirtilen doza kesinlikle uymaktır.

Çocuğun burnunu yıkamak için çeşitli yöntemler ne kadar iyi olursa olsun, farklı yaştaki çocuklarda burun pasajlarının yapısının anatomik özelliklerini ve çocukların kendilerinin olasılıklarını dikkate alarak prosedürü doğru ve dikkatli bir şekilde yapmak önemlidir. Sadece bu durumda yıkamanın iyi bir etkisi olur ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Aynı zamanda, yıkama çözeltilerinin doğru konsantrasyonunu izlemek de gereklidir, böylece tedavi küçük hastaya zarar vermez.

Çocuğa burun yıkamak otitis gelişmesine yol açan bir görüş var. Bu nedenle, birçok anne, soğuk algınlığının iyileştirilmesinin daha iyi olduğuna inanmaktadır. Ancak aslında burun akıntısı sinüzit, sinüzit ve aynı otitis'e neden olabilir. Ve hala neyin tedavi edileceği bilinmemektedir, daha kolay olacaktır. İlaveten, ilaçların ve çocuklarda burun yıkama yöntemlerinin doğru kullanımı, istenmeyen sonuçlara yol açması muhtemel değildir. Sadece bu prosedürü sorumlu bir şekilde ele al.

Bir çocuğun burnunu yıkamak için ucuz araçlar

Yaşamda, farklı durumlar vardır ve eğer bir nedenden dolayı, bir çocuğun burnunu temizlemek için farmasötik ürünler satın alma fırsatınız yoksa, tüm bunları aynı şekilde reddetmeyin. Sonuçta, bu amaç için harika araçlar her zaman parmaklarınızın ucunda olacak. Mutfaktaki herhangi bir metresinde bir miktar sıradan sofra tuzu ve hatta iyotlu ve deniz tuzu da bulunur. Bunlar, bir çocuğun burnunu yıkamasına yardımcı olan araçlar ucuz ve etkili değil midir?

Hekimler, en küçük eczanelerde bile satın alınabilecek olan, saline ile burun yıkamaya hoş geldiniz. Ve ucuzdur ve ambalajı, şişe açılmazsa, uzun bir süre dayanacak ve bir şırınga ile doğru miktarda sıvı alacak şekildedir. Salin satın almak için hiçbir yer yoksa, bu ajanın optimize edilmiş bir tuzlu su çözeltisi olduğunu hatırlamaya değer. Bir şişe saline üzerinde,% 0.9'luk bir sodyum klorür çözeltisi olduğunu okuyabilirsiniz ve bunun birçok burun spreyi içinde kullanılan bileşimin olduğunu biliyoruz. Ve evde hazırlamak için, oranları bilmek zor olmayacaktır.

Spreylerde en uygun deniz tuzu çözeltisi% 0,9'dur. Tuzluda aynı doygunluk. Bu, 100 g saflaştırılmış (veya kaynatılmış) su için 0.9 gr tuz almanız gerektiği anlamına gelir. Yarım litre sıvı, yarım çay kaşığı olan 4,5 gr tuza ihtiyaç duyacaktır. Tuz, herhangi bir alınabilir, ancak tatlar olmadan. Aynı zamanda çocuklar için tuzla aşırı yatıştırmaktan biraz daha zayıf bir çözüm yapmak daha iyidir.

Evde tuzlu su çözeltisinde biraz soda ekleyebilir ve etkisi daha yumuşak ve daha etkili hale gelecektir. Bebeğin burnunda jazvochki göründüğünde, gereksiz değil birkaç damla iyot olacak. Ama burada da aşırıya kaçmamak önemlidir, böylece iyot bir çocuğun ağzındaki mukozayı yakmaz. Başlangıçta soğuk algınlığı yardım ve rahatlatmak ve yaraları sarmak ve biraz dokunulmazlık artıracak eser elementlerin doğru miktarda içerdiği için Ve yine, deniz tuzu, çocuklar ve yetişkinler için tuzlu burun lavajı için evde tercih olacaktır.

Rinit ve sinüzit, çocuklarda en sık görülen solunum yolu hastalıklarıdır. Burun, bebek sodasıyla yıkamak, bu hastalıkları tedavi etmenin en ucuz, güvenli ve etkili yollarından biridir. Soda harika bir antiseptiktir, bu yüzden burnun içinde birikmiş bakterileri acımasızca öldürür. Soda çözeltisi tuz prensibi ile hazırlanır. Da çay kaşığı soda için ½ litre ılık kaynamış su alın.

Soda yerine bazen soda-tuz çözeltisi kullanılır. Bu durumda, soda ve tuz eşit oranlarda alınır. Her litre su için 1 litre karışım kullanılır.

Kontraendikasyonlar prosedürüne

Ancak, herhangi bir tedavi prosedürü gibi, burnun çocuğa yıkanması da, hatırlanması gereken kontrendikasyonlarına sahiptir:

 • Vasküler zayıflık ve diğer nedenlerle ilişkili burun kanaması şansı
 • Burunda tümörlerin ve poliplerin varlığı
 • İntranazal septumda belirgin eğrilik
 • Kulakta timpanik membranın bütünlüğünün ihlali
 • Orta kulak iltihabı (otitis).

Sıvı akıntısı yoksa, ancak güçlü bir burun tıkanıklığı varsa, o zaman burun tıkanıklığı uygulandıktan sonra çocuğa burun akıtılır. Bu, solüsyonun, jetin kuvvetinde önemli bir artışa yol açmadan ve iç kulağın boşluğuna sıvı girmesini engellemeden, burundaki bütün hareketleri tamamen durulamada yardımcı olacaktır. Burun uygunsuz yıkanması nedeniyle sık sık otitis gelişmesine neden olan bu kuralın ihmalidir.

Çocuklarda otitin burunda durulanması, hastalığın komplikasyonlarına neden olmaması için önerilmez. Bazı anneler bu prosedürü kendi riskleri altında yaparlar ve yavaş yavaş, çok küçük bir güçte bir jet kullanarak risk alırlar. Ancak bu durumda komplikasyon gelişme riski devam etmektedir. Otit zemininde soğuk algınlığı ile çocukların nazal anti-enflamatuar damlalarını kullanmak daha uygundur.

Gördüğünüz gibi, çocuğunuzun burun lavajı güvenli değildir kendini atamak, yani burun tıkanıklığı ve burun akıntısı varsa çocuğunuz için en iyi tedavi seçeneğini reçete istişare otolaringolojist ihtiyaç her zaman.

Ancak, tüm endikasyonları ve kontrendikasyonları, ayrıca çok çeşitli ilaçları ve ev ilaçlarını hesaba katan bir doktorun atanması bile, hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olmaz ve eğer burnu düzgün bir şekilde durulamayacağınızı bilmiyorsanız bile zarar verebilir. Bu nedenle, çocukların farklı yaş grupları için yıkama yollarının farklı olabileceğini anlamak gerekir.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Bilmek önemlidir!

Bu epitelyal tümör, hem burun boşluğunda hem de maksiller sinüste lokalize olur. Çoğu zaman küçük tükürük bezlerinden ortaya çıkarlar. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.