Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bacak açık kırık

Makalenin tıp uzmanı

Ortopedist, onkoortoped, travmatolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Açık bir yara ile yaralanma, sağlık için her zaman daha tehlikelidir, çünkü böyle bir ihlalin sonucu olarak, hem kemikler hem de dokularda ciddi hasar meydana gelir. Ayağın açık bir kırığının kapalı olandan ayırt edilmesi çok kolaydır, çünkü kırık bir kemik açıkça görülebilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemioloji

İnsan iskeletindeki tüm kemik kırıklarının yaklaşık% 30'u alt bacaktadır. Genel olarak bu kırıklar, diz eklemindeki instabilitenin geliştiği diz bağ yaralanmaları (tüm vakaların yaklaşık% 10-33'ü) ile birleştirilir. Ayrıca, kırıklar bazen menisküs yaralanmaları (dış -% 13, iç -% 2.5) ve nörovasküler gövdeleri göstermektedir. Aynı zamanda eklemde yaralanmanın bozulduğu eklem içi yaralanmalar ve kompresyon sendromunun gelişmesine eşlik edebilirler.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Nedenler bacağın açık kırılması

Bacak açık kırıklarının nedenleri şu faktörler olabilir:

  • Suç olayının bir sonucu olarak ya da bir kazaya uğradığında bir kaza nedeniyle, yüksekten düşme sonucu;
  • Ekstremite kırılmasına yol açabilecek bazı patolojiler, bunun üzerinde küçük bir yükün bile oluşmasına neden olabilir. Böyle bir hastalık, örneğin, osteoporozdur.

Bir kırılma, genellikle meslekleri nedeniyle riskli sporcularda bulunur; Çocuklar, yetişkinlerden daha az temkinli ve daha hareketli oldukları için; emeklilerin yanı sıra, yaş nedeniyle ortaya çıkan kemik yapısındaki değişiklikler onları daha kırılgan hale getirmektedir.

trusted-source[14], [15], [16]

Patogenez

Kırıklar gibi yaralanmalar, genellikle herhangi bir travmatik gücün etkisinden kaynaklanır. Düşme veya sıçrama durumunda, çok fazla tibia gözlenir ve bu da dış kondilin kırılmasına neden olur. Travmaya bağlı tibianın addüksiyonu durumunda, iç kondilin bir kırığı meydana gelir. Travmatik kuvvet, tibianın ekseni boyunca aşağıya doğru yönlendirilirse, tibial kemiğin proksimal kısmında kırıklar T şeklinde veya V şeklindedir. Bacağın bu kısmındaki doğrudan etkiler durumunda, ilgili kondillerin kırıkları meydana gelir.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Belirtiler bacağın açık kırılması

Açık bir kırığı kolayca tespit edebilirsiniz, çünkü ciltte ve yumuşak dokularda gözle görülür bir hasar vardır. Ayrıca açık kırıklarda sinir ve damar travması meydana gelir, ağrı ve kanama meydana gelir ve şişlik oluşur. Açık yarada kemik parçaları vardır.

Parmağın açık kırığı

Çoğunlukla, kırılma doğrudan travma sonucu oluşur - bir parmak vuruşu, birleşme, bir ayak sıkma, bir ağır nesnenin bacağına düşme veya tökezleme sonucunda. Ayak parmaklarının açık kırıkları kollara göre daha azdır. Bir kişi yaralandığında, kişi keskin bir acı hisseder, parmak şişmeye başlar ve hareketleri zorlaşır. Bazen deri veya tırnak altında bir kanama var. Yer değiştirme durumunda deformasyon meydana gelebilir. Bazı durumlarda, bir kemik kemiği duyulabilir.

Büyük parmağın açık kırığı

Başparmağın bacak üzerindeki kırığı ile ana semptom, sürekli hissedilen keskin ve şiddetli bir ağrıdır. Yaralı bir kişi ayağına basamaz. Kırık yerinde hemen diğer parmaklara ve ayaklara geçebilen ödem görülür. Diğer semptomlarla birlikte deri hasarı gözlenirse açık bir kırık teşhisi konur - bu durumdan çıkan bir kemiğe sahip bir yara açıkça görülebilir.

Deplasmanlı bacağın açık kırığı

Deplasmanlı bacağın kırılması, çoğunlukla, enine doğrultuda yürütülen, shin üzerindeki doğrudan bir etki sonucunda ortaya çıkar. Hasar nedeniyle, herhangi bir yönde hareket edebilen kemik parçaları oluşur - yer değiştirme, açısal, yanal veya periferiktir; kama, ıraksaklık veya ayrılıkçı parçalar için arzu ile. Bazı durumlarda, bu fragmanlar açık bir kırılma oluşması nedeniyle deri ve yumuşak dokulardan koparak aşırı derecede kuvvetli bir şekilde kaymaktadır.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Bacakların açık kırıkları genellikle kombine ve çoklu yaralanmaların bir sonucu olarak ortaya çıkar - bu durumlarda, pürülan komplikasyonların insidansı yaklaşık% 57.4'dür. Yaranın takviyesi hem yüzeysel hem de derin olabilir.

Genellikle açık kırıkların komplikasyonu osteomiyelite dönüşür ve bazı durumlarda anaerobik enfeksiyon meydana gelebilir. Bazı yaralı hastalar, bazen yağ embolisi ile kombine edilen bir ağrı şoku geliştirir.

Açık bir kırığın sonucu, yanlış eklemlerin, kaynamama ve kemik bozukluklarının ortaya çıkmasının bir sonucu olarak uygun olmayan tedaviden kaynaklanan bir sakatlık (vakaların% 17.6'sında) olabilir.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Teşhis bacağın açık kırılması

Açık kırıklarda, ana aletli tanı yöntemi, yaralanan bacak kısmının X-ışını prosedürüdür. Bazı durumlarda, doktor yumuşak doku yapısının durumunu değerlendirmek için ek bir MRI taraması yapabilir.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Neleri incelemek gerekiyor?

Kim iletişim kuracak?

Tedavi bacağın açık kırılması

Açık bacak kırığı durumunda, hemen tedavi gereklidir. Mağdur için ilk tıbbi yardımı doğru ve doğru bir şekilde sağlamak çok önemlidir. İlk olarak, mevcut herhangi bir analjezik kullanabileceğiniz ağrıyı azaltmalısınız. Bundan sonra, hasarlı bacağı sert bir tahta veya çubuk kullanarak hareketsiz hale getirmek gereklidir. Uzvunun güvenilir şekilde sabitlenmesi gereklidir, böylece hastanın hareketi sırasında kemik yer değiştirmez. Bir tutturucu olarak, steril veya aşırı durumlarda temiz bir malzeme kullanmanız gerekir - bu, enfeksiyonun yaraya girmemesi için gereklidir (etrafı bir dezenfektanla tedavi edilmesi gereken alan). Hiçbir zaman kemiği kendiniz ayarlayamazsınız.

Açık bir yara her zaman mevcut olduğunda, kanama. Arter olduğunda, kan parlak kırmızı olur ve yaradan çıkar, yayar. Bu durumda, hasarlı arter üzerinde sıkı bir turnike uygulanması gerekir. Venöz kanama durumunda (pulsasyon olmaksızın ve koyu renkli kan varsa), yaranın altında bir bandajla bacağınızı çekmek yeterlidir.

Ameliyat tedavisi

Cerrahi tedavi, örneğin, femurun açık bir sapma ile kırılması ile gerekli olabilir. Bu durumda hasarlı kemikler çivi veya özel metal plakalarla tutturulur. Kırık açıldığında, Berger-kemik parçalarının bir araya getirildiği yöntemle cerrahi müdahale yapılır ve daha sonra bağ ligamentleri, kaslar ve ayrıca deri dikilir.

Kurtarma süresi

Bacak kırığı tedavisinde son aşama iyileşme periyodudur. Bu aşamada bacak hareketliliğini geri getirmek için gerekli rehabilitasyon gerçekleştirilir. Ayrıca bu süre boyunca, hasarlı ekstremitenin tüm temel işlevlerini tamamen restore etmek önemlidir. Bu zamanda, ayağın gelişmesine yardımcı olan ve aynı zamanda yaralı bölgeye masaj yapmak için egzersiz egzersizleri yapmak önemlidir.

Şişlik durumunda ödemlere karşı özel bir merhem kullanılmalıdır. Ayrıca rehabilitasyon döneminde hasta ağrı kesici almalı ve fitoterapiyi kullanmalıdır. Etkili araçlar, iğneler, bir peygamber çiçeği ve aynı zamanda bir köpek gülüdür.

Önleme

Bazen kırıklara karşı güçlü bir duyarlılık, osteoporoz nedeniyle kemik dokusunun kuvvetinin azaldığı gerçeğinin bir sonucudur (kemik gevşemesi meydana gelir). Bu durumda zayıflatılmış kemik dokusunu güçlendirmek için, önleyici bir önlem olarak, kalsiyum içeren ilaçları almak ve ayrıca multivitamin kompleksleri kullanmak mümkündür.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Tahmin

Bacak açık bir kırığı, doğru tedavinin gerçekleştirilmesi durumunda güvenli bir şekilde ve komplikasyonsuz olarak tedavi edilebilir ve her şeyden önce, yetkili bir primer antibakteriyel ve dezenfekte edici yara tedavisi sağlanmıştır. Yaralı bacağı düzgün şekilde hareket ettirmek de çok önemlidir. Ancak açık kırıkların iyileşmesinin kapalı travma ile iyileşme ile karşılaştırıldığında daha uzun bir süreç olduğu akılda tutulmalıdır.

trusted-source[43], [44]

Bilmek önemlidir!

Kırık parmağınız varsa ne yapmalı?

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.