Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Alkali ile yanık

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Yanık olarak adlandırılan dokulara verilen hasar, termal faktörlerin, elektrik akımının, radyoaktif ışınların ve bazı kimyasalların bir sonucu olabilir. Alkali yanma, kimyasal yanık kategorisine karşılık gelir (ICD-10'a göre T26-T28).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Risk faktörleri

Konsantre kostik alkaliler (iş kazası) ile muamele kurallarının ihlali, hem de güçlü (sönmüş ve sönmemiş kireç, kostik soda, amonyak) bazların günlük yaşam dikkatsiz kullanım farklı türde - alkali ile yakılan bir ana risk faktörleri.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Patogenez

Kimyasal bir bakış, yanık nedenleri yani agresif madde doku aşındıran, doğrudan temas ve alkali fiziksel-kimyasal bir etkileşim (alkali metal hidroksitleri, Na, Ca, K), reaksiyon korozyon türüdür insan cildi ile başlar, alkali bulunmaktadır.

Patogenez, alkali kaynaklanan kimyasal alkali hidroksil anyonlar (OH olduğu bir geri dönüşü olmayan bir alkali hidroliz reaksiyonu olduğu gerçeğine yanıklar - interstisyel sıvı absorbansı neden epidermis ve subkutan doku protein moleküllerinin amid bağları kırmak, stratum corneum, lipitler ve seramid keratin sindirilmiş). Hücrelerde ozmotik basıncı kırık, hidroliz ürünleri Jelly (albuminatler) cilt ve yumuşak doku kabarma ve hızlı olan ve, hasarlı hücreleri meydana: burada sözü edilen taban bağlama serum proteinleri albümin, zaman alkali yanığı proteinlerin tam denatürasyon tamamlanır.

Albümin eriyebilir, ancak pıhtılaşmaz, bu nedenle alkali yanık oldukça derindir - spesifik bir nemli (kollanmış) nekrozla. Yanık bölgesinde oluşan kabuk, gevşek bir yapıya sahiptir ve bu da yanık yarasının enfeksiyon riskini arttırır. Doktorlar-kombustiologov göre, alkali yanıklar çok tehlikeli ve diğer kimyasal yanıklara göre daha yavaş iyileşir.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Belirtiler alkali yanık

Bir alkali yanığının ilk belirtileri "sabunlu" bir cilt hissidir (bu, sebasöz bezlerin salgıladığı, epidermisin yağlı yağının emülsifikasyonunun bir belirtisidir). Çok çabuk, kimyasal madde ile temas eden deride tahriş ve kızarıklık oluşur.

Daha uzun alkali cilde etki etmiş, yanıkların deride yanma ve şişmesi, uyuşma veya ağrı gibi yanık semptomları daha yoğunlaşmıştır.

Alkalinin dokuya yayıldığı akılda tutulmalıdır, bu nedenle patolojik süreç (penetrasyon) yayılır, bu yüzeye hemen görünmeyen deri altı yapılara zarar verir.

Cildin üst tabakası (epidermis) hasar görürse, deri kızarması, yanma ve ağrılı duyular ile kendini gösteren yüzeysel bir yanık (1. Derece) oluşur.

Alkali içeren yanıkların klinik semptomları 2. Ve 3. Derecede artar, cildin kimyasal madde ile temas alanı 8 cm'yi geçtiğinde ve dermisin daha derin tabakaları, deri altı ve yumuşak dokuları etkilenir. Kabarcıklar, belirli bir tür kimyasal yanıklar için mevcut değildir, yanmış yüzeyde kirli beyaz bir kabuk ortaya çıkar ve nekrozun oluşumu ve irin atılımı ile başlar. Çoğu durumda yanık yüzeyi bakteriyel inmeye maruz kaldığından iltihap gelişir. Bu evre veya faza pürülan nekrotik denir ve şu anda yeterli tedaviye ihtiyaç vardır.

Daha sonra aşamalar (fazlar) sırayla gelir: yanık yarasının püyden temizlenmesi, yaranın skarlanması, granülasyon dokusu nedeniyle epitelyumun rejenere edilmesi.

Alkali yüze çıkmışsa, alkali ile göz yanığı oluşabilir - kornea, sklera, retina, vitrözde hasar ile çok tehlikeli yaralanma, kısmen veya tamamen görme kaybına yol açar.

Gözün alkali ile yaktığı semptomlar, gözde şiddetli ağrı, gözün artmış lakrimasyonu ve gözün spazmı (blefarospazm) vardır. Makalede daha fazla bilgi - Kimyasal göz yanıkları

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Teşhis alkali yanık

Bir alkali yanığının ana tanısı, aslında, yanmanın şiddet seviyesinin bir göstergesi olan lezyon alanını belirlemektir. Genellikle bu seviye yanık alındıktan iki gün sonra belirlenebilir.

Kostik yakmak' tanısı birçok hasta için "cilde sadece dış hasar anlamına geliyorsa, o zaman doktor sonuçlarını ve yanık (şok, zehirlenme, apseler, sepsis) ait komplikasyonları önlemek için hazırlanacak bir sinyaldir ve onların gelişiminde - Zaman teşhis ile tedavi etmek. Bağlı doku hasarı mekanizmasına kostik ağır ilgilidir yanık ve bu nedenle de (derin nekroz de) Cerrahi tedavi gerektirebilir.

Ek olarak, yukarıda bahsedilen hidroksil alkaliler anyonları sadece dış hasara neden olmaz: yüksek konsantrasyonlarda ve uzun süreli maruz kalmalarda, kanın içine nüfuz ederek pH'ını arttırırlar. Bu bozulmuş kalp ve böbrek fonksiyonu ile alkaloz gelişmesine yol açar.

Ancak alkali göz yanıklarında enstrümantal teşhis kullanılır: gözler bir oftalmoskopla muayene edilir ve diğer muayeneler yapılır. Göz doktorları buna katılıyor.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Neleri incelemek gerekiyor?

Kim iletişim kuracak?

Tedavi alkali yanık

Alkali ile yanıklar için ilk yardım

Alkali ile yanıklar için ilk yardım:

  • etkilenen cildin en az 15 dakika boyunca yürütülen soğuk akan su ile hemen yıkanmasında;
  • suyla ıslatılmış yerlerin asitleştirici çözeltilerden biri ile muamelesinde:% 2 sitrik veya borik asit çözeltisi (250 ml su ½ çay kaşığı için); % 1 asetik asit çözeltisi; su ile% 9 sofralık sirke karışımı (1: 3 oranında).

Toz formunda alkali ile yanıklar için ilk yardım, kuru formda cildin dikkatli bir şekilde çıkarılmasıyla başlanmalı ve ancak etkilenen alan su ve asitleştirilmiş çözelti ile yıkanabilir. Kuru alkalilerin suda çözünmesinin, cilt üzerindeki zararlı etkilerini tetiklediğini unutmayın.

Yanma sönmemiş kireçten kaynaklanıyorsa, her durumda su ile yıkanamaz. Cildin herhangi bir bitkisel yağ ile muamele edilmesi ve ardından kuru bir steril mendil ile alkalinin uzaklaştırılması gerekir.

Cildin sönmüş kirecine maruz kaldığında, birkaç kez su ile yıkandıktan sonra etkilenen bölgeyi tatlandırılmış suyla (250 ml su için bir sürgü içermeyen bir yemek kaşığı) yıkayın. Bu losyonu bu çözüm ile yapabilirsiniz.

Gözü alkali ile yakınız ve aynı zamanda soğuk suyla (sadece jetin altında) durulamak için birkaç dakikaya ihtiyacınız olacak, daha sonra% 2'lik borik veya sitrik asit çözeltisi ile gözlerinizi yıkamayı sürdürmelisiniz. Bu durumda acilen tıbbi bir kuruma başvurmanız gerekir.

Ayrıca okuyun - Kimyasal yanıklarla ne yapmalı?

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Hastanede yanıkların yanıklarla tedavisi

Yumuşak durumlarda, alkali ile deri yanığı hasarı tedavi üst tabaka bilinen tüm Pantenol sprey, merhem sintomitsina kullanılarak gerçekleştirilebilir ve topikal kullanım veya Dioksizol Novoimanin için çözeltiler şeklinde Oksitsiklozol (oksitetrasiklin antibiyotik ve kortikosteroid prednisolon), antiseptik ilaçlar püskürtün.

Dioksizol bir antibakteriyel madde, dioksidin ve bir anestezik lidokain içerir. İlaç sadece enfeksiyonla savaşmak için değil, aynı zamanda hasarlı bölgeyi işlediği ve pansumanı nemlendirdiği yanık yarasındaki onarım sürecini uyarmak için kullanılır - günde bir kez. Prosedür hafif bir yanma ile birlikte olabilir, ancak bu çözeltinin uzun süreli kullanımı kovan şeklinde bir yan etkiye neden olabilir. Kalp (bradikardi), düşük tansiyon ve hamilelik problemleri ile, Dioksizol kontrendikedir.

John's wort - Novoimanin% 1 ruhani özü - yanık yaranın (kurutma) yardımcı olur ve iltihabı hafifletir. Yarayı yıkamak veya sargıyı ıslatmak için su ile seyreltilmelidir (5 kısım 1 kısım ekstrakt).

Ve bir merhem (ya da jel) olarak hastanelerde ev ve kullanılan bu tür etkin bir dozaj formunda en. Doktorlar herhangi bir nedenle oluşan yanıklar tavsiye ve vb (gümüş Sulfathiazole ile) (sülfonamidlerle) (kloramfenikol ile) antibakteriyel merhem Levomekol Levosin Streptonitol Sulfargin, malzemedeki tüm bilgiler -. Yanıklar için merhem.

Orta ve şiddetli yanıkların tedavisinde hangi yöntemlerin kullanıldığı hakkında, ayrı bir yayından öğrenebilirsiniz - Yanıkların tedavisi

Alternatif tedavi

Kompresyon ve losyonlar şeklinde alternatif tedavi uygulayarak, antiseptik kurallarına uyumu hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, şifalı bitkilerin şifrelerini kullanmak en iyisidir, ısıl işlem olmaksızın hazırlanan preparatları değil (yanık yarası için enfeksiyon kaynağı olabilir).

Otlarla önerilen alternatif tedavi, calendula çiçekleri, St. John's wort, muz yaprakları, pamuklu boğaz, tatlı yonca içerir. İyi bir şekilde defne yapraklarının güçlü bir et suyunun iltihaplanmasını giderir (kaynar su bardağı başına 5-6 yaprak). Bitkisel kaynatma 200-250 ml kaynar su (yaklaşık 10-12 dakika kaynatın) için hammaddelerin bir çorba kaşığı esas alınarak hazırlanır; et suyunu ısırdıktan sonra, pansuman değiştirilirken yanık yaraları ile yıkanır (günde 1-2 kez).

Pus aloe suyu sıkar; kırlangıçotu suyu kurur (kaynatılmış su 1: 1 ile seyreltilir); sedir, okaliptüs, çay ağacının esansiyel yağının iltihaplanmasının giderilmesine yardımcı olur; yanık iyileşmesini hızlandırır alkali losyon ile yaprakları ve altın bıyık (kallisium kokulu), propolis, mumyaları kaynak suyu.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Önleme

Alkali yanıkları, dokuların derin nekrozuna neden olabilir, bu nedenle bu tür travmatik etkilerin en iyi şekilde önlenmesi, hem işyerinde hem de evde kimyasalların kullanılmasında dikkatli olmaktır. Alkalilerle uğraşırken, kapalı kıyafetler giymeniz, ellerinizi lastik eldivenler ve gözlerinizle koruyun - özel koruyucu gözlükler ile.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61]

Tahmin

Bir yanığın prognozu, şiddetinin derecesine bağlıdır. Alkalinin küçük bir yüzeysel yanması, kural olarak, uygun tedavi yardımı ile oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. Daha ciddi yanıklar uzun tedavi gerektirir ve vücut üzerinde yara izi yaratamaz, kas dokusuna zarar verir, yanık bölgesindeki eklem hareketlerini sınırlayabilir.

trusted-source[62], [63]

Bilmek önemlidir!

Yanık hastalığı - kapsamlı yanıklardan kaynaklanan çeşitli organların ve sistemlerin işlevlerinin ihlali. Yanık hastalığı aşağıdaki dönemlere sahiptir: yanık şoku, akut yanık toksemi, pürülan septik komplikasyonlar ve iyileşme periyodu.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.