You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Ağlıyorum

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.03.2019

Tsepim dördüncü kuşak sefalosporin antibiyotiğine ait bir antibakteriyel ajandır. ATX kodu J01D E01'dir. Üretici - Alembic Pharmaceuticals Ltd (Hindistan)

Diğer ticari isimler: Cefepime hydrochloride, Cefepime, Cefomax, Cefepime, Ladef, Maxipim, Etipim.

ATC sınıflandırması

J01DE01 Cefepime

Aktif içerik

Цефепим

Endikasyonları Ağlıyorum

İlaç solunum, boşaltım ve sindirim sistemi, karaciğer, böbrekler, pelvik organları, deri, yumuşak doku, kemik ve eklem etkileyen şiddetli enfeksiyonlarda chainsWe polirezistetnyh uygulanır. İlacın kullanımı yaygın apseler, bakteriyel menenjit, peritonit, sepsis için etkilidir.

Pseudomonas aeruginosa'ya karşı yüksek aktiviteye bağlı olarak Tsepim endikasyonları, postoperatif pürülan komplikasyonları önlemek için kapsamlı cerrahi girişimlerin premedikasyonunu da içerir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Tahliye formu

Bir enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için şişelerde steril toz.

Farmakodinamik

En β-laktam, aerobik gram-pozitif koklar ve Gram negatif bakterilerin yanı sıra dışı fermente ve kromozomal mikroorganizmalar, anaerobik bakterilerin ve Bacteroides karşı ChainsWe bakterisidal etkisi.

Bakterilerin hücre duvarlarının enzim ile temas ettirilmesi ile sefepim hidroklorid hazırlanmasının Etkin madde (transpeptidaz) bölünmesi sona mikrobiyal hücrelere neden olan peptit sentezi sitoplazmik membranlarda katılımını ve bunların liziz inaktive eder.

Farmakokinetik

Parenteral uygulamadan sonra, Tsepim tüm vücut sıvılarına girer, plazma proteinlerine bağlanma% 19'u geçmez; Plazmadaki ortalama terapötik konsantrasyon, ilacın uygulandıktan 12 saat sonra not edilir; biyoyararlanım% 100'dür.

Kümülatif etkisi yoktur, biyolojik sıvılar ve dokular, aktif maddeden, dakikada ortalama 120 ml'lik bir oranda temizlenir.

Tsepima'nın yaklaşık% 85'inden oluşan biyotransformasyon, kısmen karaciğerde inaktif metabolitlerin oluşumu ile oluşur. Yarı ömür süresi yaklaşık iki saattir.

Metabolitler ve değişmemiş sefepim hidroklorür, idrarla renal filtrasyon yoluyla atılır.

Hamilelik Ağlıyorum sırasında kullanın

Hamilelik sırasında kullanım sadece endikasyonlara ve bir doktor gözetimine izin verilebilir. Emzirme sırasında bu ilacın kullanımı dikkat gerektirir.

Kontrendikasyonlar

Tsepim, antibiyotikler-sefalosporinler ve penisilinler yanı sıra yaşamın ilk iki ayındaki çocuklara aşırı duyarlılık ile kontrendikedir.

Yan etkiler Ağlıyorum

Uygulama Tsepim, kovanları gösteren yan etkilere neden olabilir; hiperhidroz; baş ağrısı; zayıflığı; uyku bozukluğu; uzuvların ve krampların uyuşması; artan kalp hızı ve nefes darlığı; öksürük ve boğaz ağrısı; kandaki lökosit, kırmızı kan hücreleri ve trombosit seviyesinde bir azalma.

Dispepsi oluşabilir; karın ağrısı; ishal veya kabızlık; böbrek fonksiyonunun ihlalleri ve hepatik enzimlerin artan seviyeleri. Ek olarak, süperinfeksiyonun bir gelişimi olabilir.

trusted-source[6]

Dozlama ve uygulama

Tsepim ağırlıklı olarak intravenöz olarak uygulanır (yavaşça), idrar yolu ve pelvik organların bulaşıcı hastalıklarında derin intramüsküler enjeksiyon uygulanır.

Yetişkinler ve 40 kg üzeri çocuklar için standart tek doz, ağırlığın durumuna bağlı olarak, 500 mg'dan 2 g'a kadar ağırlığındadır. İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, her 8-12 saatte bir enjeksiyon yapılır. Tsepim kullanımının minimum süresi 7 gündür, ancak gerekirse, tedavi daha uzun bir süre için yapılabilir.

Bu ilacın 40 kg'dan küçük çocuklar için kullanımı için doz, kilogram başına 50 mg'ın hesaplanmasından belirlenir.

Parenteral uygulama için, Tepim dozu, enjeksiyon için 10 ml steril su içinde% 5'lik bir glikoz veya% 0.9'luk sodyum klorür çözeltisi içinde çözülmelidir.

Aşırı doz

İlacın aşırı dozda bilinci, stupor, konvülsiyonlar, koma kaybı dahil olmak üzere çeşitli ensefalopatik belirtilere yol açabilir. Doz aşımı tedavisi hemodiyaliz ile gerçekleştirilir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Zincirler aynı şırıngadaki diğer ilaçlarla karıştırılmamalıdır. Tsepim ve aminoglikozit grubunun veya loop diüretik ilaçların antibiyotiklerinin kombine kullanımı, böbrekler üzerinde toksik etkiler ve işitsel sinir nefritinin gelişme olasılığını artırır.

trusted-source[7], [8], [9]

Depolama koşulları

Hermetik olarak kapatılmış bir şişe içindeki bir toz formunda zincirleme + 18-25 ° C sıcaklıkta saklanmalıdır; Hazır bir çözelti, bir güne benzer bir sıcaklıkta veya bir buzdolabında yedi güne kadar saklanabilir.

trusted-source[10], [11], [12]

Raf ömrü

24 ay.

trusted-source[13]

Farmakolojik grup

Антибиотики: Цефалоспорины

Ilaç etkisi

Антибактериальные препараты
Бактерицидные препараты

Popüler üreticileri

Алембик Фармасьютикелс Лтд, Индия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Ağlıyorum" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.