Monodiets

Mono-diyetler çok kısa sürede kilo vermenin harika ve çok basit bir yoludur. Bu, tek bir ürünün yardımı ile kilo vermek için bir fırsattır. Örneğin, diyette sadece karabuğday kullanarak, sadece kefir veya sadece elmalar. Ama mono-diyet için neyin yanlış olabileceğini biliyor musun?

Hangi ürünleri seçebilirim ve hangisini devre dışı bırakmalıyım? Mono diyet için kullandığınız yemekleri nasıl hazırlamalısınız? Kilo verme sürecinde ve sonucun ne kadar sürede sabitleneceği konusunda sizi ne gibi hisler bekliyor? Bu ve diğer sorular için, bölümleri "Monodiettes" de okuyun

Yeşil çay üzerinde diyet

Yeşil çayın diyete dahil edilmesi, bu zorluklara kolayca dayanmaya, canlılığı ve performansı korumaya ve vücudu gerekli besinlerle yenilemeye yardımcı olur. Bu nedenle diyette yeşil çayın mümkün olup olmadığı sorulduğunda güvenle “Evet” diyoruz.

"Maggi" diyetinin ilk haftası

Maggi diyeti, yağ ve karbonhidratları diyetten hariç tutma prensibine dayanır. Ana vurgu, yumurta veya peynir içinde bulunan proteinlerin tüketilmesidir.

Maggi diyetinin lor versiyonu: yorumlar ve sonuçlar

Büyük Britanya Başbakanı Margaret Thatcher, bu gıda sisteminin amacı ile kredilendirilmiştir. Onu kullanıp kullanmadığı bilinmemektedir, ancak kağıtlarında ölümden sonra bulunmuştur.

Diyet "Yedi Yaprakları": yemek tarifleri, referansları ve sonuçları

Aşırı kilo problemi her zamankinden daha acildir. Bazıları model standartlarına ulaşmak isterler, diğerleri bunu yapmaya zorlanır. Bu nedenle yağ yakımı için tasarlanmış çeşitli besleme sistemleri geliştirilmiştir.

Zayıflama lahana diyet için tarifler

Bu yüzden uygun fiyatlı ve kolay bir lahana diyeti denmektedir, bu da bu sebzeyi tüm yemeklerin ana maddesi haline getirmektedir. Tür ve çeşitlilikten bağımsız olarak, diğer bitki bileşenleriyle birlikte, istediğiniz kadar çok yenilebilir.

Lahanada diyet: yorumlar ve sonuçlar

Birçok halkın masalarında onurlu bir yer tutan lahana, çoğu sebze gibi sadece lezzetli ve yararlı değildir. Kolayca pişirilebilir, marine edilebilir ve ekşidir, taze kullanılır.

Limanda diyet

Soğan, bizim için alışkanlık haline gelen yemeklerin çoğunun vazgeçilmez ve en sevdiği bir malzemedir. Salatalarda bulunur, o olmadan çorba ve pancar çorbası, pek çok et ve balık yemeği, pasta dolgusu vb.

Kilo kaybı için mısır lekesi

Mısır stigmaları, kolesistit gibi idrar sisteminin birçok hastalığının yanı sıra safra kesesinin birçok işlev bozukluğunu tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır - pyelonefrit, ürolithiasis

Yumurta Diyetinin Dezavantajları

Yumurta diyetinin, hamile kadınlarda, vücuttaki kolesterol seviyesinin çok yüksek olması gibi, tavsiye edilmez.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.